Csíkmindszent és Kotormány között egy hegygerinc található, mely kelet-nyugat irányban helyezkedik el, neve az Árnyék. A Csíkmindszent felőli oldalában, viszonylag rendezetten, egykor néhány fenyőt ültettek. Kellemes hangulatú völgy.
Egyik, a legkönnyebben megtalált doboz. Piposz tanya fele menet találtuk meg a falat. A Motorsirülő az első világháborúban épült, a nevét onnan kapta, hogy idáig jöttek fel a gépkocsik a frontvonal ellátására, s itt képeztek ki nagyobb teret a forduláshoz.
A Hágóbérce tanösvény hossza 19 km, a menetidő 7-8 óra, a szintkülönbség 572 m. A nehézségi szint nehéz, az útjelző oszlopok színe zöld.
Honvédsírok az Úz völgyében Az Úz-völgyi emlékhelyen augusztus 26-án, az Aklos- és Magyarós-tető alatti völgyben emlékeznek arra a napra, amikor tizenéves leventekatonák átestek a tűzkeresztségen. Többször jártunk itt, mindkét oldalról, de most dobozt is kereshettünk. Részt vettünk a megemlékezésen.
A mai napra Erdőfüle és környékének a rejtéseit terveztem megkeresni, a csíkszentimrei Büdösfürdő felől Erdőfülére vezető úton érkeztem. Napsütéses őszi napon indultam ujrafelfedezni Erdővidék szépségeit.
Cserés-kert - Málnavész-tisztás - Homoródi Bükk gerincének ponkja. Az Ördögútja székelyföldi töltésvonulat Málnavész-tisztástól a Homoródi Bükk gerincéig terjedő, kápolnásfalusi szakasza.
Megnéztük közelről, és csodálkozva láttuk, hogy betonfal van beomolva alatta, a meredek oldalon. A Fekete-Bitka déli szikláiban régóta tudunk egy nagy üreg létezéséről.
Azt lehetne mondani, hogy Kovászna megye via ferratája, mert majdnem itt van. Mászkálni hívtak a hétvégére, a Vargyas-szorosba. Szombaton arra gondoltam, ha már arrajárok, megnézem ezt a ládát is.
A parajdi úttól a feltérő út nagyon ramaty állapotban van, az aszfaltból pont középen maradt annyi, hogy ne lehessen rendesen haladni. A Kisfenyős-kő után átjöttem a "Transz-Rabsonné"-n ellenőrizni a dobozomat. Vármezőről indultam kerékpárral. A Kis-Küküllő forrásvidékéhez közel volt Áprily Lajos boronaháza.
Gyürke Csíkszentgyörgyhöz tartozik, személygépkocsival megközelíthetetlen. Menaságtól körülbelül 14 km-re található, ami két és fél óra szekérutat jelent, a Fiság-, majd a Csobányos-patak mentén.
A falhoz érve, kerestem, hogy hol van a 8 m, de végül minden üreget kézzel kitapogattam. "Menjetek ki a természetbe, és ismerjétek meg egymást ott, ahol az ember őszinte lesz. Kissé megkésve, de eljött az idő, hogy ezeket a rejtéseket is bejelentsem, sajnos hamarabb nem sikerült időt szakítanom rá. Székelyszentlélek neve a Szentlélek tiszteletére szentelt templomáról tanúskodik - vannak, akik a templom építésének idejét a XIII-dik századra teszik.
Széles-, vagyis Szelesel-tető.
Nem sokkal későbbi lehet a temploma. A település eredetét a XI-XII század fordulójára teszik, mert ebből a korból származó, félig földbe ásott lakások nyomait tárták fel.
Törvényszéki palota - Csíkszereda, 1904.
A gyergyóremetei katolikus temető a Szent Lénárd plébániatemplom közelében, attól dél-délnyugatra található. A temető tiszta és rendezett, a területén több jelentős, családi kripta található.
A törpenyír, Betula humilis, északi növényfajta, ez a legdélibb elterjedése. Védett növény, veszélyeztetett faj. Úgy tudom, hogy törpenyír még megtalálható a Szentkirály melletti Borsárosban is, meg a Tusnádfürdő melletti Közép-patak lápban is.
A pottyandi harangláb országos műemléki védettséget élvez, a harang 1975 óta nem szólal meg reggelente. A Fenyővize-patak völgyében jártam, a Kolos-tető alatti Farkasvész sarkának nevezett oldalon.
Fel orat kerestuk, teto alatt, mogott, folott, de nem talaltuk. Ez nem jött össze.
1620-ban Peselnek helyett Szárazpatak az anyaegyház, ami feltételezi, hogy temploma volt azelőtt is. Már koromsötét volt, amikor megérkeztem Kézdiszárazpatakra. Ez igy van. Bár azt hiszem a doboz kicsit odébb került mint eredetileg volt, és a bejegyzések alapján többen is meglátogatták már előttünk, ott lapult a keresőket várva.
Székelylengyelfalva temploma 1500-ban épült, amint egy 1776 május 9-én kelt összeírás megállapítja. Minden lengyelfalvi ember tudja. Ugyanezen forrás szerint 1629-ben a templom boltozatát deszkamennyezettel váltják fel, mely deszkamennyezetről megörökített felirat tanúskodik: Hoc opus factum in anno 1629, tempore Gabrielis Bethlen.
Őszbúcsúztató túrán vettem részt amelynek keretein belül ellátogattunk a jó öreg toronykövekhez. Egy jó kis kaptató útán jutottunk fel a Toronykövekhez. Az első Rejtekhely-vadászat Erdélyben találkozó alkalmával kerestük meg ezt a geodobozt. A Toronykövek néhány érdekes, torony formáju andezit szikla Tusnádfürdő szomszédságában, a Bánya-patak földrajzi bal oldalán.
Kustaly vára a Persány-hegység főgerincének nyergében található, az Oklánd és Vargyas közötti úttól délre emelkedő Heveder hegyese és a Gyepűbükke között. A majdnem teljesen elpusztult toronyvár Erdély legkorábbi kővárai közé tartozik, Attila és Réka várával együtt. Egy érdekes, és értékes rejtekhely, a középkori várak, erődítések sokaságának egy ujabb helyszíne.
A kút helye meg van jelölve a térképeken, a gps is odavezet, illetve a kápolna weboldalának tetején levő térkép segítségével is oda lehet navigálni. Aranyos kis kápolna. A pünkösdi Jávárdi-körtúra után, a Fatányérosban elfogyasztott estebéd előtt. Páduai Szent Antal, a szegények védelmezője, a védőszentje a Hidegségen, a Jávárdi-patak földrajzi baloldalán álló Szent Antal kápolnának.
Vándor, aki a műúton robogsz le a százéves határig, szállj ki, és gyalogolj fel ide. A hatodik rejtekhely-találkozó alkalmából jártunk itt. Megprobáltunk autóval felmenni Komjátpataka felől, de nem jött össze. Mire felértünk, teljesen ködbe burkolózott a kápolna, észre se vettük volna, ha nem tudtuk volna, hogy hol van.
A Kissomlyó oldalában, a sípálya és a keresztút között, közvetlenül az erdő széle alatt, betonból öntötték ki Jézus szavait: Csak Jézus az út, igazság, élet. A felirat madártávlatból, vagy közvetlen közelről olvasható, látható rendesen.
A múlt századtól két falu, Kecsed és Kisfalud, egy község Kecsedkisfalud néven.
Lázár várkastély Gyergyószárhegy A töltöttkáposzta-fesztivál alkalmából érkeztünk Gyergyószárhegyre. Igyekeztem nehogy valaki megelőzzön, és örvendtem, hogy ostromtervemet nem kell bedobjam, mert kivül is van geoláda. Mivel a kastélylátogatás meghatározatlan ideig szünetel, "bosszúból" ;) rejtettünk egy dobozt a falon kívül. Gyergyószárhegy településéről az első, napjainkig fennmaradt okleveles adat 1406-ból való, amikor egy Lázár Bernát nevű előkelő mondhatta a magáénak.
A Csiga-domb, helyi nevén Rakodó-hegy, 8 hektáron fekvő karbonát forráskúp-telep, Románia legnagyobb aragonit-előfordulása, amely 1980-tól földtani rezervátum. Itt elsők lettünk. Szerintem is érdemes felkeresni a helyet, nyáron is. A közeli benzinkút parkolójában álltunk meg, ahol két megtermett farkaskutya fogadott.
Nagy-Fenyéd - Fejedelemvésze-patak - Kétszállás-patak - Lázi út - Rákos-Homoród. Az Ördögútja székelyföldi töltésvonulat Nagy-Fenyéd pataktól Rákos-Homoródig terjedő szakasza.
Háromkút-forrás Hidegség-Farkaspalló-Háromkút gyönyörű környék, háttérben a hegyekkel, völgyekkel. Nem ez az első alkalom, hogy a helyszínen járok, így nagyjából tudtam, hogy mire lehet számítani. Erről a csodálatos 3 forrásról kapta nevét a völgyben elterülő település.
A barlang a Hagymás-hegységben található, az ország leghosszabb konglomerát kőzetben formálódott barlangja, kilenc terme közül kettő járható barlangász felszerelés nélkül. A cseppkövek sajnos tömegesen le vannak törve, a falak feketék a füsttől.
Az ösvény más és más felületű anyagokból áll, melyeken mezítláb gyalogolva stimuláljuk a talp különböző reflexpontjait. A mezítlábas ösvény Sebastian Kneipp német természetgyógyász által kifejlesztett egészségmegőrző módszeren alapszik.
Ismeretlen német és magyar katonák tömegsírja a Bilibók tetőn, a csúcs alatt, az emlékhelytől körülbelül 100 méterre észak-keletre, 1944 szeptember. A Bilibók-tetőért elkeseredett harcok folytak 1944 augusztus végén és szeptember elején.
Szentegyháza Gyöngye termál strand. Második próbálkozásra sikerült megtalálni. Mászni kellett érte, de összejött. Többszöri nekifutás után, végre meglett.
A parkként feltüntetett temető a Mikó-vár mögötti területen, a múzeum szabadtéri részlege, az ideggyógyászat udvara és a Hősök utcája között helyezkedik el. Ugy sikerult megtalalnom, hogy atmasztam a keritesen, es szembol sokkal egyszerubben meglett. A hősök régi temetője. Kérdés hogy ki melyik oldalon áll.
Szomorúan olvastuk, hogy a dobozt ellopták és elhatároztuk, hogy ha ideiglenesen is, de pótoljuk. Gratulálok a sikeres rejtekhely-vadászathoz. Majdnem nem talaltam meg. A Bálványos-hegy kúp alakú csúcsán népvándorlás kori székely vár található, melynek keletkezését a történelmi dokumentumok a X-XI-dik századra vezetik vissza.
Benedek Elek sírja a Kisbacontól nyugatra fekvő temetőben található. Ő volt, akinek ''könnyű a toll és nem nehéz a kasza''. Na, ezt sem nehéz megtalálni.
A Keresztes-havasból eredő Borka-patak mentén található ásványvízforrások közül a legismertebb a Bor-kút nevű forrás. Mellette található a Borkút (Borcut) vadászház.
Mivel a sóréteg viszonylag kis mélységben van, az elején egyszerűen csak gödröket ástak, ezek később lefelé szélesedni kezdtek, és harangformát vettek fel. A Kósna-dombi kirándulás után, már csak nagyon kevés időm maradt a sötétedésig. Aknavásáron, a Fetele Targului (A vásár lányai) nevű domb nyugati oldalán, a Valcele-patak közelében, már a XIV-dik században bányászták a sót.
A teljesen felújított vasúti felüljáró hidat 2023 december 22-én adták át, 19 hónapig tartó korszerűsítés után. A Ligat-híd Csíkszereda központi részét a város Ligatnak nevezett részével köti össze.