Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni az itt elrejtett kincsesládát! Bejelentkezés után.

Felső-szoros

Turisztikai látnivalók <-- Bejelentkezés/Regisztráció
 


Felső-szoros

Kisbékás szórványtelepülés területén két szép mészkő szurdok található. A Gyilkos-havas két kisebb mészkő küszöbével szűkül össze a Kis-Békás-patak völgye.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Felső-szoros felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Felső-szoros képtárból:

A patakon túli üreg
A patakon túli üreg
Az átkelés nem túl nehéz
Az átkelés nem túl nehéz
Kis-Békás
Kis-Békás
Víz és jég
Víz és jég

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Felső-szoros fotóalbumba!

Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Felső-szoros!

Ezt a két szurdokocskát Alsó-szorosnak és Felső-szorosnak nevezik. A Felső-szoros körülbelül 350 m hosszú, a Kerek-kő és a Békás-kő hegylábai között fekszik. Mivel autóút vezet át a Felső-szoroson, hajlamosak vagyunk gyorsan áthaladni rajta... Lépjél be a virtuális kincskeresők titokzatos területére, és keresd meg a Rejtekhely geojátszótér itt elrejtett geodobozát!

A legközelebbi település Gyilkostó, 4.46 km távolságra található.
Orbán Balázs - A Székelyföld leírása: Kirándulás a Gyilkos tavához
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
Kőbánya CsíkdelneKőbánya Csíkdelne
A Csíkpálfalva községhez tartozó Delnétől észak-keletre, egy kődaráló-állomással felszerelt kőbánya található. Ha mar kobanya legyen meg ez is. Amikor odaertem latom, hogy a ko el van mozditva, es nincs benne a doboz. A nyuszi kicsit mérgesen nézett mikor felzavartuk a bokorból. Hargita megyében több, külszíni robbantásos fejtéssel dolgozó, nagyméretű bánya van.
Parajdi faszerkezetParajdi faszerkezet
A parajdi faszerkezet helyét illetően egy erős tippem van. Rég jártam arra, akkor még csak a gátként szolgáló farönk volt ott.
Airsoft pálya CsíkcsicsóAirsoft pálya Csíkcsicsó
Airsoft és paintball pálya, Csíkcsicsó.
Ördöglik sziklafal CsíkzsögödÖrdöglik sziklafal Csíkzsögöd
Az Ördöglik sziklafal egy igazi rejtett hely, Csíkszereda közelében ez a legközelebbi hely, ahol a kezdő sziklamászók gyakorolhatnak. Jó szolgálatot tett a segédpont, hanem légvonalban mentünk volna. Egyik szemem sír a másik örvend. Én is itt ismerkedtem először a kötéltechnikával, pontosabban ereszkedtem egyet, egy nyolcas segítségével. A sziklaoldal nem látszik az országútról.
Gyilkos-tóGyilkos-tó
Varázsát a fenyőcsonkokkal teletűzdelt vizfelület adja és a hátánál levő Kis-Cohárd sziklafalai. Tisztelet azoknak akik GPS nelkul keresik a rejtekhelyeket. A helyiek vendégszeretete minden reklámfogásnál többet ér. Nem volt könnyű, mert a fák miatt a vétel is nehézkes, és a meredek, vizes hegyoldalon sem könnyű szökelleni a fatörzsek, tuskók, aljnövényzet között. A Gyilkos-tó a természetes torlasztavak csoportjába tartozik, Székelyföld egyik legszebb és legmonumentálisabb tava.
Ördögútja Kis-Fenyéd Nagy-FenyédÖrdögútja Kis-Fenyéd Nagy-Fenyéd
Az Ördögútja székelyföldi töltésvonulat Kis-Fenyéd pataktól a Nagy-Fenyéd patakig terjedő szakasza. Kis-Fenyéd - Égettvész - Kis Tamás legelő - Ördögrontás-árok - Csonka-patak száraz árka - Nagy-Fenyéd.
Magyar katonák sírja Tarhavas pataka
18 magyar gyalogos, huszár, tüzér és honvéd sírja - Tarhavas pataka 324 szám, 3,9 km a 12/a főúttól - 1916 december 8 - 1917 szeptember 7. Az adatok szerint 15 katona neve, csapatteste ismert, a kőoszlop Páll Lajos hadnagyé.
Sziklakert a Béta oldalábanSziklakert a Béta oldalában
Innen lehet ugyanis, kikapaszkodva a vársziklához, megnézni annak lemezes törésű, andezit sziklafalait. A csicsói Várszikláról, a környéket felfedezendő, beereszkedtünk az erdőben délre, a Béta-patak völgyébe.
A Jeges-barlang felett BorszékA Jeges-barlang felett Borszék
A barlang falain és mennyezetén jeges képződményekben gyönyörködhetünk. Igazan izgalmas volt e jegesbarlang. Nem volt könnyű megkapni a dobozkat, de legalább érdekes volt. A mindössze 40 m hosszú Jeges-barlang réteges mésztufában, egy repedés mentén alakult ki.
Súgó barlang II Vizes járatSúgó barlang II Vizes járat
A Gyergyói-Havasok, 1568m magas, Sípos kő  tömbjének délnyugati nyúlványában húzódik a már 100 éve ismert, tekerőpataki Súgó-barlang. Megérkeztünk a második Rejtekhely-vadászat Erdélyben találkozó helyszínére, a barlangászházhoz. Szep es irto izgalmas helyen. Mi ma felkerestük a srácokkal a barlanglátogatás után. A gyergyói medence keleti oldalán a Marosba ömlő Heveder patak, majd az ide csatlakozó Borzóka  patak fogadja be a barlangból kiömlő Súgó-patakot, amelyet a hegyben összegyűlt karsztvíz táplál.
Abaffy-kúria lelőhely Csíkszenttamás
A 19-dik század közepén még jelentős maradványai voltak a régi épületeknek: az Abaffi-család lakóházainak, a halastavaknak és az udvari kápolnának. A helytörténeti irodalomban Abaffi-kúria és kápolnaként ismert lelőhely a jelenlegi plébániakert, a termelőszövetkezeti istállók és a Sándor-család telkén terül el - HR-I-s-B-12716.
Isteni irgalmasság-kápolna Egyes-kő
A Szép-patak völgyében munkabalesetet szenvedett, és egy 2 tonnás munkagép ráesett egy 10 méteres zuhanás után. Az Egyes-kő közelében található kápolnát, csodaszerű gyógyulásáért, hálából építette a csíkszentdomokosi Bodó Lóránt, 2018-ban.
Kis-havas a Likas mellékcsúcsaKis-havas a Likas mellékcsúcsa
A Kis-havas a Likas testvércsúcsa, a Likas-nyakba a Likas-zsombolynál leírt útvonalon jutunk el. Innen déli irányba egy jól kitaposott ösvényen, félkilométeres meredek kaptatóval feljutunk a Kis-havas 1625 m magas, erdős csúcsára.
Nagy Boglyakő Hegyes
Mezei Imre makettjei GyergyóditróMezei Imre makettjei Gyergyóditró
A gyergyóditrói Mezei Imre makettjei: Templom, Országház, és Lánchíd.
Kilátópont SzakadátKilátópont Szakadát
Szép panoráma nyílik a Felcsíki medencére, a Hargita és a Görgényi-hegysegre, a Nagyhagymásra, valamint a gyimesi hegyekre. Útban Terkőről Naskalat felé találkoztunk még ázott pásztorokkal és kutyáikkal, de jövő hétvégétől szabad a pálya. Nem vagyok meggyőződve, hogy ez a sziklacsúcs a Tolvaj-kő. Az indian nyar folyaman meg felkeresem ezt a helyet.
Piricske-forrás Csipike-sípályaPiricske-forrás Csipike-sípálya
A Csipike sípályán lesétálva balra az erdőben rátaláltunk egy forrásra, ami elég óvatosan csordogált. Nagyon kellemes hely, szalas fenyok kozott, ertekes forrasviz. Miután a Rákosi Hargitáról visszatértünk Hargitafürdőre és a menedékházban ettünk a finom almás rétesből, úgy döntöttük, hogy akkor ezt sem fogjuk már kihagyni, annyi km után ez a pár száz méter már nem számít. A Csipike-sípálya közelében több forrás is van az erdőben. Amint később megtudtuk ez a Piricske forrás - bár pár km-re van az ilyen nevű üdülőfalucska, édesvizű forrással.
Sziklavilág SetétpatakaSziklavilág Setétpataka
Sötétpatak az Erős-hegy lábánál található, a Gyimesközéplokhoz tartozó falut szórványos házcsoportok alkotják. A szép házak jellegzetes, négyszögű beosztású kertjei hosszan felfutnak a meredek hegyoldalakon. A rejtekhely talalkozo alkalmaval tobb ladarejtes is tortent. A nagyfőnök rejtett? Elkovetkezendo kirandulasaim alkalmaval mielott elindulnek rendelek joidot.
Törpenyír BorszékTörpenyír Borszék
A törpenyír, Betula humilis, északi növényfajta, ez a legdélibb elterjedése. Védett növény, veszélyeztetett faj. Úgy tudom, hogy törpenyír még megtalálható a Szentkirály melletti Borsárosban is, meg a Tusnádfürdő melletti Közép-patak lápban is.
Kicsi Pogányhavas
Csicsói Hargita-csúcs HargitafürdőCsicsói Hargita-csúcs Hargitafürdő
A Csicsói Hargita csúcsáról remek a kilátás, rálátni a Madarasi Hargitára, a Csíki-havasokra, a Nagy-Hagymásra. Jó volna megtalálni ezt a ládát, már csak a közelsége miatt is. Az Erdélyi Kárpát-Egyesület Székelyudvarhelyi Osztálya szervezésében, június 17. Varázslatos.
Zsögödi vár Kis-Vár dombja CsíkzsögödZsögödi vár Kis-Vár dombja Csíkzsögöd
A zsögödi várnak is nevezett egykori erődítmény az Olt jobb partja fölé emelkedő Kis-Vár dombján volt. A régészek Zsögöd III elnevezéssel jelölik a helyet. Már régóta szerettük volna meglátogatni ezt a helyet, most örülünk, hogy doboz is került ide. Szervízelés idejére kaptam egy cserebringát, amolyan városi bevásárlásra valót, gondoltam ne teljen az idő hiába, felkeresek egy-két rejtekhelyet.
Csíkszépvízi víztárolóCsíkszépvízi víztároló
1981 és 1986 között, egy agyagmagot tartalmazó földgát emelésével hozták létre, a Szépvíz-patak völgyének felső szakaszán. A legenda szerint Szent László király itt itatta a lovát, és mondta neki "igyál lovam, ez szép víz". A Gyimesek fele vezeto utunk elso allomasa volt, sikeresen megtalaltuk. Első szűz ládánk, így a mai nap kétszeresen ünnep volt számunkra. A Csíkszeredától 14 km-re északkeletre található csíkszépvízi víztároló Csíkszereda vízellátását biztosítja.
A sárkány gerince meddőhányó HargitafürdőA sárkány gerince meddőhányó Hargitafürdő
A Hargitafürdőre vezető út mentén, annak jobb oldalán, van egy kis, félhektáros meddőhányó. A felgyűlt salak itt egy szakadékot és egy gerincformát alakított ki.
Bor-kút borvízforrás Borka-völgy Besztercei-havasok
A Keresztes-havasból eredő Borka-patak mentén található ásványvízforrások közül a legismertebb a Bor-kút nevű forrás. Mellette található a Borkút (Borcut) vadászház.
Motorsirülő Szénás-útMotorsirülő Szénás-út
A Motorsirülő a Szénás út és a főgerinc találkozásától alig több mint száz méterre található, északkelet felé. Egyik, a legkönnyebben megtalált doboz. Piposz tanya fele menet találtuk meg a falat. A Motorsirülő az első világháborúban épült, a nevét onnan kapta, hogy idáig jöttek fel a gépkocsik a frontvonal ellátására, s itt képeztek ki nagyobb teret a forduláshoz.
Régi zsidó temető Gyimesközéplok A doboz a helyén van, és megtalálta jkgabor is. Közel a hidegségi letérőhöz, a vasúti őrházzal szemben parkoltam.
Szederjesi borvíz CsíkmadarasSzederjesi borvíz Csíkmadaras
A Fehérkavicsos- vagy Szederjesi borvíz Csíkmadaras egyik közismert borvízforrása. A Nagy-Madaras-patak és a Császárok pataka összefolyásánál tör a felszínre, egy régi geológiai fúrásból.
Kis-Borka-kő Besztercei-havasok
A Kis-Borka-kő egy 1552 m magas csúcs a Besztercei-havasokban. Körülbelül 1 km-re innen délnyugatra található az 1825 m magas Kis-Borka köve.
Tőzegláp az Oroszok-patakánál Bélbor
Az Oroszok-patakának Kis-Besztercébe történő beömlésénél, a Kis-Beszterce jobboldali partját elfoglaló mocsaras terület Bélbor legösszefüggőbb tőzeglápja. A 15-16 hektáros tőzegláp területén olyan jégkori reliktum fajok maradtak fenn, mint például a törpe nyír (Betula nana).
Tolvajos-tetőTolvajos-tető
A Tolvajos tető a Központi-Hargitát a Dél-Hargitától elválasztó nyereg. Másodszor megint nem találtam és már le akartam mondani, amikor megláttam a dobozt rejtõ kb 30 cm nagyságú követ a patak menti fenyõfa alatt. Ma megtalaltunk a geodobozt, a sok tehen kozott. A hazafele uton megalltam es megkerestem a ladat. Itt vezet át a Csíkszereda és Székelyudvarhely közötti országút, mely összeköti a Csíki-medencét Székelyudvarhely vidékével.
Levendula Galócás
A galócási levendulakert a település déli szélén található, csendes környezetben.
Görgényi kőgombákGörgényi kőgombák
A Görgényi-havasokban, Maroshévíztől 10 km-re, az Öreg-tető szomszédságában, több különös sziklacsoportot találunk. Gyönyörű hely, csodálatos lelátás, remek rejtés. A Hargitától északra, a Libán-tetőtől a Maros-völgyéig tartanak a Görgényi-havasok gerincei. Mivel ezen a hétvégén (2018 03 17-18) nem mentem túrázni átnéztem a tavalyi fényképeimet. A Bucsecs-hegység emberi alakzatai, bizarr formáihoz hasonlóan itt is megdöbbentő oszlopok, sziklaélek és gombalakzatok jöttek létre.
Nagy Laji dombja CsíkzsögödNagy Laji dombja Csíkzsögöd
Nagy Laji dombja közismert helynév a csíkszeredaiak számára. Észrevettük az új rejtéseket és úgy döntöttünk ezt nem hagyhatjuk ki. Nem is tudtam, hogy ilyen komoly sziklarajzok vannak itthon nálunk. Csíkszeredában töltött egyik hétvégénk alkalmával kerestük fel a Nagy Laji dombját. A nevezetes domb Csíkzsögöd és Csíkszereda határán fekszik, jelenleg a Megyei Kórház, valamint a Harvíz szögesdróttal elkerített létesítménye található rajta.

Természeti értékek
* Részletek bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Felső-szoros adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Hozzászólások

  • Az üreg vonzása - Egy kellemes, hangulatos, közös túra napot zártunk a szorosban. A két sziklafal szinte szorítja a Kisbékást.
  • Jégpadok - Gyönyörű a rétegesen felfagyott Kisbékás medre, a helyenként feltörő, örvénylő víz. A doboz türelmesen vár, az átkelés most sem túl nehéz.
  • Sósfürdő - Marosszentgyörgy: Megmartoztunk - Ismet megmartoztunk a sos vizben, hatha tartosabbak leszunk.
  • Várhegy - Bágy: Lada athelyezes - A Bagyi varnal athelyeztem a geoladat, a regitol ugy jo 30 meterre delkeletre. El is kuldtem, a Medve-szakadekkal egyutt.
  • Gyógyvízforrások - Bálványosfürdő: A pokol bugyrai körül járunk? - Megkerestük a timsós lábvizeket az Apor lányok feredője felől.
  • Mercurius apát szobra - Szentjobb: Megvan! - Magát a szobrot alig találtuk meg, hiába volt a főút mellett :) Jó mélyen be kellett nyúlni a növényzetbe, de jó érzés, hogy ezt ládát is én találtam (mi találtuk) meg először.
  • Kisdisznódi mészkövek: Béka - Látszott, hogy jó idő volt. A szikla környéke tele volt kirándulóval.
  • Geocitrom Szent György Napok 2016: Geobuborek - Igazad van az altalad leirtakban. Ezennel ezt a temat le is zarnam reszemrol az alabbi megjegyzesekkel.
  • Fortyogófürdő: Remény - Aki csak reménykedik, általában a reménnyel marad. Tenni is kell.
  • Pokolláz: A nárciszrét jövőre marad - Udvarhelyről hazafele kerestük meg ezt a ládát. A nárciszrét az sajnos már jövőre maradt.
  • Geocitrom Sepsiszentgyörgy II: A jég hátán is - Állítólag, amíg 2004-ben 125 helyen gyártottak sört országszerte, addig ma Romániában csak 20 sörgyár van. Pedig a termelés és a fogyasztás 1999 óta a kétszeresére nőtt.
  • Vasalt mászóút - Egyeskő - Hagymás-hegység: Nem én, hanem a feleségem találta meg - Az Egyeskő-menedékháztól felfelé annyira fantasztikus élményben volt részünk, hogy amikor visszaértünk a házhoz, a feleségemnek jutott eszébe a geoláda. Visszament, megtalálta, a papírra ráírta a nevét, és az időpontot is.
  • Székely Kálvária: Faragott allomasok - Szepek a faragott allomasok. Mindeniknel felolvastuk a hozza tartozo tortenelmi reszt.
  • Kolos-tető - Csíki-havasok: A Szénás-úton a Kolos-tető felé - A Szépvízi-víztároló mellől induló Szénás-úton közelítettem meg a helyszínt. Egy darabig aszfalton lehet haladni, majd döngölt talajúton egészen a Motorsirülő közeléig.
  • Angyaljárás Marosvásárhelyen: A leggyorsabb kincskereső - Karácsony alkalmával az angyal négy címzettnek vitt ünnepi geodobozt. Ebből kettő érkezett meg.
  • Pseudosphaera - Marosvásárhely: A harmadik doboz - Ennél a rejtekhelynél már két dobozom tűnt el. Habár midkettőt sokan találták meg akik nem jelentették be, vagy nem nálunk jelentették be, mégis mindkettőt a hatóságok vitték el.
  • Bánffy-fürdő - Maroshévíz: Biztos megtaláltátok? - Bár nem kizárt, de kétlem, hogy megtaláltátok ezt a geodobozt. Információim szerint 2015 május elsején kereste egy ismerősöm, de nem találta, pedig alaposan megnézte a rejteket.
  • Rapsonné vára - Szováta: Minden elázva - Elöször a Pakulárkő-höz vezető letérőt kerestük a családdal, de a lombok között használhatatlan volt a gps készülékünk. Sok időt veszítettünk el itt, annál is inkább, hogy csak este hét után értünk ide.
  • Rákóczi-lépcső - Marosvásárhely: Besenyő Pista, a kincskereső - Bár hallottam még a Besenyő Pista nevet említeni itt-ott, bevallom, most láttam először. A humorát még csak kóstolgatom.
  • Som-kút: Az első megtaláló - Vendelné kútjától jöttem, egy hátizsák gombával, amit még sajnos fel kellett cipeljek a Büdösfürdőre, de már előre ízlelgettem a Szemeskő fele való leereszkedés élvezetét.Kellemes pihenőhely, finom hideg bőséges forrással, természetes nekünk, csoda egy messziről jött kirándulónak.
  • Dengheru-csúcs aronbv - Parang-hegység: Ott voltunk - Megtalaltuk, illetve ott voltunk a rejtesnel. Ezt meg kell nezni.
  • Haberstumpf-villa: Kissé rég volt - Egy kis hezitálás után, hogy vajon hol kezdjem, a rejtek mellett döntöttem, így hamar meglett a doboz (pet előforma) :D. A Haberstumpf-villáról csak annyit, hogy elég kihalt, de a szemben lévő lépcsőházban egy nénike azt mondta, hogy egy bácsi lakik benne.
  • Petőfi Sándor bronzszobra - Marosvásárhely: Tavaszkezdő séta - Délutáni sétálgatás a márciusi fagyos de napsütéses szombaton. Lányka mélyen alszik, mikor a parkot elérjük.
  • Fenyőkközti-tó: A Mohos kistestvére - Az előző bejegyzést megerősíthetem, valóban a Mohos és a Szent-Anna-tó emlékét idézte fel bennem. Akárcsak a Gálesi-tónál nagyon pontosak a koordináták.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett a Felső-szoros? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Egyéb rejtekhelyekében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.