Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni az itt elrejtett kincsesládát! Bejelentkezés után.

Hollókő - Homoródkeményfalva

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23422 kép és 8203 hozzászólás)
 

Hollókő - Homoródkeményfalva

Homoródkeményfalva egyik kevésbé ismert nevezetessége, amelyről a helybeliek is kevesen tudnak, a Hollókő. A hozzá fűződő legendáról Orbán Balázs a Székelyföld leírásában is említést tesz.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Hollókő - Homoródkeményfalva felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Betongyűrűben tetves kút
Betongyűrűben
Serkes-tó 8 Serkes tó Segesvár
Serkes-tó 8
Szelindek vára 1 Szelindek Stolzenburg vár
Szelindek vára 1
Sütei feredő forrás borvíz feredő fürdő Sütei
Sütei feredő
Kofa vízesés 1 Kofa vízesés
Kofa vízesés 1
Rhédey-kastély Rhédey kastély Erdőszentgyörgy
Rhédey-kastély

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Hollókő Homoródkeményfalva fotóalbumba!

Fedezzétek fel Homoródkeményfalva és a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Hollókő!

>>> Lépjél be a virtuális kincskeresők titokzatos területére, és keresd meg a Rejtekhely geojátszótér itt elrejtett geodobozát!

A 3,04 km távolságra található, legközelebbi település, Homoródremete turisztikai látnivalói.
Orbán Balázs - A Székelyföld leírása: Lövéte környéke
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
Először Henrik nevű plébánosa kapcsán említik 1289-ben, majd 1317-1320 között a pápai tizedjegyzék részére készült számadásban is szerepel. Aki arrafelé jár ne hagyja ki, csodálatos templom a védművekkel együtt. A templomot a falu birtokosai, az Apafiak építették Szűz Mária tiszteletére a 13-dik században.
Innen dél felé folyik, majd 6 km után, Szászugránál, az Oltba ömlik. A Homoród-folyó úgynevezett forrása, pontosabban kezdete, a Kis-Homoród és a Nagy-Homoród összefolyásánál található, Homoród községben.
Csíkdánfalva község határában több jó minőségű borviz fakad, a nyugati részén, a Madaras- és a Gödörviz-pataka összefolyásánál 1926-ban egy kis fürdőhely létesült, mely Dugás-fürdő néven vált ismertté. Meg egy szuz ladamat megtalaltad. Amikor egy új bejelentés érkezik, az egyik első dolgom, hogy létrehozok a rejtekhelynek egy albumot a képtárban. Már lélekben le is mondtam a dobozról, amikor váratlanul előkerült.
Két magyar katona sírja - Kommandó-gödör, Mihály szállása alja, Pál Péter birtoka. Az első világháború során, a stratégiai pontnak számító Mihályszállás csúcs alatt, Pál Péterék esztenája helyén állt az egykori parancsnoksági épület.
A Nyír kútja pihenő Csíkszentimrétől kevesebb mint 4 km-re található, keletre. Egy kőkert jellegű, szikladarabokkal megszórt mező, ahol egy forrást és itatóvályút találunk.
Zsögödi fahídak Csíkzsögöd A Csíkszeredához tartozó Zsögödben két felújításra, javításra szoruló fahíd is van, az egyik az Olt-folyó felett, a másik a Fitód-patakon. A kettő közül az Olt-híd érdekesebb, hiszen itt még a teljes hídszerkezet fából van - érdemes most megnézni, alulról is, mert a jövőben betonszerkezetűre tervezik átépíteni.
Céhek háza Segesvár A segesvári Céhek háza múzeum a Torony (Turnului) utca 1 szám alatt található. Segesvári és környékbeli kézművesek szerszámai, gépei és berendezései vannak itt kiállítva.
Nepomuki Szent János szobra - Gyergyószentmiklós, 1750.
Nagyon sötétedett mire ideértem. Vacsoraztunk, azelott geodobozt talaltunk. A segesvári vár falain belül található középkori várnegyed a Világörökség részét képezi.
Királyhalma 1396-ban tűnik fel az oklevelekben, templomról nincs adat, de a XV-dik századig katolikus lakói voltak.
A Várdombról szép kilátás nyilik a fenyvesnőtte szép Remete-patak völgyére, melynek hátterében a Bodos feje magasul fel, valamint a szemben levő Nagy Somlyóra. De a füzetben második beíró voltam. Gábor, amikor megtaláltad ezt a geodobozt, vissza is tetted rendesen a helyére? A noteszbe azt hiszem, véletlenül 15-ét írtam, de annyi baj legyen.
A Nagysomlyó tetején egy fémcsövekből megépített 25 m magas kilátó torony áll, tetejéről gyönyörő kilátás nyílik a Csíki-medencére. Megtaláltuk a hetedik ládánk. A kegytemplom közelében, az utca bal oldalán két hatalmas fa hívja fel magára a figyelmet. Köszönöm, hogy felkerested a csíksomlyói ládát.
Barcarozsnyó vára Szeretünk várakban barangolni, zeg-zugokba bebújni. Erdély egyik legérdekesebb várát látogattuk meg.
A kirulyfürdői diáktábor déli végétől egy szekérút fordul hirtelen jobbra és vissza. Turistajelzéseket találunk itt, nekünk a kék pont jelzést kell követni Somkőháta felé.
Kászonújfalu és Kászonaltíz közötti úttól északkeletre a Nagy-Szetye patak mentén találjuk Szetye várát. Miután körbekerestük a helyet, bár a rejtek verte ki a szemünket, csak azután találtuk meg, miután figyelmesen elolvastuk a segítséget. Kászonba járván visszafele úgy gondoltuk teszünk egy kis kitérőt. Gyonyoru a kilatas innen.
Az Ördögútja székelyföldi töltésvonulat Nagy-Fenyéd pataktól Rákos-Homoródig terjedő szakasza. Nagy-Fenyéd - Fejedelemvésze-patak - Kétszállás-patak - Lázi út - Rákos-Homoród.
A vulkanikus, andezit kőzeten, a tőzeg vastagsága nem haladja meg az 1 métert. Miután ellenőriztük, hogy a kőgomba a helyén van-e, kimásztunk a pusztába. A tőzegláp területe 29 ha, a Görgényi havasokban, a Laposnya-patak gyűjtőmedrében helyezkedik el, északkeletre a Méhes-csúcstól (1130 m).
Itt emelkedik a város egyetlen megmaradt középkori műemléke, a református vártemplom, mely a XV-dik század végén és a XVI-dik század elején épült gótikus ízlésben. Amint megtudtam, hogy megjelent ez az új rejtekhely a sepsiszentgyörgyi református templomnál, azonnal nekiláttam a készülődésnek. Bőven van megbecsteleníteni való geodoboz, és naponta kerülnek fel új rejtekhelyek. Ez is megvan.
Az Óriások árka a Nyárádmente kistérség egyik fontos történelmi, természeti értéke. Valószínűleg a Mikháza és Szováta közötti, egykori római út maradványa.
Ozsdoláról a putnai rezervátum felé, a tetőről szép a kilátás Ozsdola és Martonos felé. Az antennát elhagyva, az Ojtoz-forrás feje tetőn nem csak lövészárkokat, de mesés hóvirágmezőt is találtunk - rég láttunk ennyi hóvirágot. Átutazóban voltam, alkonyodott.
1313-ban plébániatemploma van, papja - a templom építési idejét régebbre teszik, a XII-XIII-dik század fordulójára, a román kori templomok közé tartozik, háromhajós, pilléres bazilika volt. A tatárjárás lerombolta - ma csak a főhajó pillérsora és a torony falazata eredeti, a tornyot viszont a tatárjárás után, a XIII-dik század második felében építették.
Zalánpatak római katolikus temploma 1863-ban épült, a Kisboldogasszony tiszteletére. A falu határában számos ásványvízforrás buzog fel. Na, ez egy szep kis temeto a templomocskaval egyutt.
Komolló, Réty község egy része, a vár a Feketeügy jobb partján fekszik egy magasabb teraszon. Megtaláltam a dobozt.
Kereskedelmi és Iparkamara Marosvásárhely Kereskedelmi és Iparkamara, 1912 - Városháza utca 1 szám, Marosvásárhely.
A mezítlábas ösvény Sebastian Kneipp német természetgyógyász által kifejlesztett egészségmegőrző módszeren alapszik. Az ösvény más és más felületű anyagokból áll, melyeken mezítláb gyalogolva stimuláljuk a talp különböző reflexpontjait.
Tündérvölgy-vízesés - Kovászna.
A kék pontot jártam végig, és utamba esett, kellemes kis séta volt. A Krassó-Szörény geotábor alkalmával, több kalandos találkozásunk volt. Meglett a kút, a vályú is a helyén van. Ez nem más, mint egy omladozó kővályú egy forrás közelében, az erdő sűrűjében megbújva, amelyet a helybeliek nem tudni, hogy miert is, Tetves-kútként ismernek.
A város egyik legdrágább étterme működött itt, Sinkovits Aurél építette 1895-ben. 1944-ig működött benne vendéglátó tevékenység, szálloda és étterem.
Lengyelfalva a legnagyobb székely, Orbán Balázs szülőfaluja - Érdekes módon Orbán Balázs szülőfalujáról igen keveset írt. Bár eredetileg úgy terveztem, hogy a környék rejtekhelyeit egy külön kirándulás alkalmával keresem fel. Sütő András állítja (1980), hogy A székelyföldi magyarság joggal büszkélkedik Orbán Balázzsal is.
Vulkáni kőzetek, kevés törmelékanyag alkotja, felgyüremlett magmatikus kőzettömeg. A Kőd-vonulat kakukkfióka a Csíki-havasok kristályos palából, mészkőből, dolomitból, de főleg kárpáti flis homokkőöszletből felépült tömegéhez képest.
Kirulyfürdő területén (Hargita-plató, Lövéte Közbirtokosság területe) öt ásványvíz előfordulás található. Jól ismertem már a kirulyfürdői borvízkitörést, így nem volt szükségem gps-re, hogy eljussak a helyszínre. A Kalibás-kőtől folytattuk tovább az utunkat és megálltunk ennél a borvízforrásnál, ami régebb érdekesebb látványt nyújtott. Már jártunk erre, találkoztunk a hideggejzírrel, csak nem tudtuk róla, hogy az.
Földrajzi bal partján található egy értékes forrás, melyet tábla is jelöl. Már régóta tervezem e forrás felkeresését, és bár elég gyakran átmegyek Marosfőn, csak most került rá sor. A marosfői vasútállomástól a kék pont turistajelzést követve, elhagyva a lakott települést, a Meszes-patakhoz érünk.
Az alsórákosi bazaltoszlopoktól megközelítőleg 300 méterre északra található a Fenyős Kőfejtő. Ha minden igaz, a mustáros dobozon azóta is az én ákombákomjaim díszelegnek. Megtaláltam. Köszi szépen, a mérföldkőhöz tulajdonképpen már vagy másfél hete elérkeztem, csak most nyílt lehetőségem bejelenteni ezt a dobozt.
Kincses Kodáros dombja Felsősófalva Kincses Kodáros dombja a Sóvidék legendás helye. Nagyon fogynak a pontjaim, ideje újakat gyűjteni. Mivel új rejtő rejtett itt egy új geodobozt, új rejtekben - én is, mint rejtekgazda, megkereshetem azt, és pontot is kapok a megtalálásért.
A múlt század közepén még elég magasan álló romokból egy középkori templom maradványait azonosították, amelyeket Orbán Balázs ismertet: 8 lépés hosszú és ugyanilyen széles poligon záródású szentély, 17 lépés hosszu és 11 lépés széles hajó. Eléggé szomorkás időben indultam a rejtekhely keresésére. Kerültük lentről, patak. Nyári és téli időszámítások találkozásánál indultam útnak, kissé barátságtalan időben biciklizni, de megérte a fáradságot.
Az egykori határőrség székhelye Csíkszeredában. Jelenleg kórház működik az épületben.
Kőcsonka Balaskó vára Orbán Balázs így ír Balaskó váráról, A Székelyföld leírása című művében: Szentmihálytól a Köd szép fenyvesei között vezet az ut Szenttamásra, ennek közelében egy dombocskát Balaskó várának neveznek. Valószinüleg a Jenőfalván lakott ily nevü primor családnak lehetett itten vára, melyet azonban most nyomtalanul eltörölt az idő hatalma.
Könnyen meglett a kivágott nyárfa csonkja, és a doboz is. Korben a lefeszegetett reztablakkal, nem is gondoltam hogy ilyen friss lehet. Utban a repuloter fele megkerestem ezt a dobozkat is. 1849 július 31-én itt állt fel Bem József főserege, a segesvári csata délelőtt 11-kor indult magyar ágyúzással.
Nevét valószínűleg onnan kapta, hogy itt prédikáltak hajdan a táltosok, a pogány magyarok papjai. Málnás faluból, a Málnás-patak völgyéből indultunk, a piros pont jelzésen. A Bodoki-hegységben, a Henter-csúcs közelében találjuk az erózió által gomba formára kialakított Egricskő vagy Prédikáló-kő nevű, 2 méter magas, lapos tetejű sziklaalakzatot.
A ma is álló bonyhai református templom építését a Bethlen és Apafi családok őseinek tulajdonítják a tatárjárás utáni évtizedekből. A Bethlen várkastély geodoboza után eljöttünk szétnézni a református templomnál is. Megtaláltuk a geodobozt, a helyén volt, elsőnek jegyeztünk be megtalálóként.
Gyertyán-tető Délre látható a Karakó- és Rákos-patakok völgye, Ajnád, Lóvész, Csíkszentmihály településekkel - Északra a felcsíki falvak, az Olt mentén. A Gyertyán-tető, a Kőd-vonulat pazar látványt nyújtó, éles gerincrésze.
Habár sokan voltunk, alkalmas pillanatban megpróbáltuk a dobozt kivenni, de sajnos már nem találtuk. Már elmúlt este 8 óra, amikor keresztülvezettem Segesváron. Segesvár a világ egyik legszebb városa. A segesvári Óratorony eredetileg egy kaputorony volt, melynek négy tornyocskája van a tetején.
Rendezett hely. Erdőfülei túránkat azzal kezdtük, hogy megnéztük a templomot, a kopjafás temetőt és megkerestük ezt a dobozt. A dobói kápolnától jöttem, és amint rátértem a temető utcájára és elém tárult a templom és a kopjafás temető, azt hittem nem jó helyen járok. Erdőfüle a nevét a hagyomány szerint onnan kapta, hogy a Kormos-patak völgyébe mintegy fülként ékelődik be Baróttól pár kilométerre.

Természeti értékek - Hargita megye
* Részletek bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Hollókő adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában - Homoródkeményfalva térkép
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Hargita megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • Nem itt vezetett el az utam, de Homoródfürdőtől egy kis kitérővel kocsival is megközelíthető a hely. Kicsivel sötétedés előtt értem ide, amikor a medvék is ebédelni indulnak :-), ezért a fejlámpát is magammal vittem.
  • Otletes kis rejtek.
  • Könnyen megkerült a doboz, habár a kecskéit legeltető bácsi nagyon figyelt.
  • Sikeres napom volt, mert ez volt a második ládám, amit elsőnek találtam meg. Valóban, a fa alól nagyszerű a kilátás Uzonkára és a Hargitára, és ezzel megjött az étvágyam is.
  • Rejtettem egy új dobozt a Sószorosban.
  • Jo szokas szerint, valamikor ejjel talaltuk meg. Udv.
  • Regi tervem volt megkeresni ezt a dobozt es megnezni alaposabban a sziklat a Marosban. Amig volt autom szamtalanszor elmentem mellette, anelkul hogy megalljak es megkeressem.
  • Tessenek megkeresni a frissen rejtett ratosnyai geoládá(ma)t :D. Jaj, hogy be sincs még jelentve?
  • Megnyitotta kapuit az előpataki Borvíz Útja fürdő. A tavaly májusban újrarejtett geodoboz is várja megtalálóit, a híd alatti új rejtekben.
  • Ez a nap azt hiszem a maszkalase. Mert itt is kellett egy picit, de ez is meglett.
  • Református Kistemplom - Marosvásárhely Üregi doboz. Megtaláltuk este, lámpafénynél. Ott lapult az üregben szép csendben, várja a következő megtalálót.
  • Okland utan felkerestem a karacsonyfalvi templomot is, ahol kincskereso tevekenysegem egyik legkellemesebb tapasztalataban volt reszem. Mivel az oldalkapu zarva volt, es ott kandikaltam be az udvarra, a nyakam nyujtogatva (meg persze a doboz utan tapogatozva), arra jott egy helybeli, aki felvilagositott, hogy van meg egy bejarat a fout felol is, ami nem nagyon feltuno, es igy nem is vettem eszre, az nyitva van.
  • Váratlan látvány a gőzölgő vízesés és a csillogó jégcsapok. Sokáig gyönyörködtünk benne.
  • Olyan már volt, hogy publikálás előtt találtam meg egy geodobozt. Olyan is volt, hogy ott voltam a rejtésnél.
  • Na, ez aztán jó kapaszkodó, hát aztán a kisebbik szikla megtalálása, melyikből több is van. De szerencsére a második toronynál sikerrel jártam.
  • Ha már úgyis ez a divat, arra gondoltunk, hogy bár az égvilágon semmi bajunk, és nincs semmilyen tünetünk, de leteszteljük magunkat. Irány tehát a Csíkszentimrei Büdösfürdő, és a környékének rejtései, geodobozai.
  • És nekünk sem volt szerencsénk bejutni a templomba. :) A dobozka megvan, köszönjük a rejtést.
  • Rejtekhely-találkozó Tusnádfürdőn Medvéket fogtak Tusnádfürdőn. Három kukázó medvét fogtak be hétfőn este a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség szakemberei Tusnádfürdőn. Az anyamedvét és két bocsát Vrancea megyébe szállították, egy évig megfigyelés alatt tartják őket.
  • Angyaljárás Kézdivásárhelyen Jó volna egy állandó rejtés a Józsiás-parkba. Karácsony alkalmával négy kincskeresőnek vitt az angyal ünnepi geodobozt. A legtöbb kincsesládikó forma, a tiétek jobban megszemélyesített ajándékra sikeredett.
  • Köszönöm, hogy felkerested a csíksomlyói ládát. Én közben Kolozsvár mellett rejtettem a feleki gömbköveknél, hamarosan felkerülnek a koordináták és a leírás a honlapra.
  • A Tamó szikláit egy kicsit nehezebben találtuk meg, az oda vezető ösvényen nem sokan járhattak, úgy kellett átvergődni és felkapaszkodni a törpefenyők között. A geodoboz viszont már könnyen meglett és ideje volt már szűzteleniteni ezt a geoládát is.
  • Sajnos nem volt otthon senki, de ha majd erre járunk pl.sízni - visszajövünk ide is nézelődni, kérdezősködni.
  • A Bethlen negyedből indultunk, az úton gyalog. Nagyon szép a táj ahogy haladtunk felfele egyre szebb, nagyobb kilátás terült elénk.
  • Megvan a lada. Ugyan a kornyeken nem tul sok a latnivalo, de otletes rejtek.
  • Keresgéltük egy ideig, de aztán feladtuk. Nem baj egy későbbi időpontban megkerül a delikvens.
  • Ha egy róka az ember közelségét keresi, akkor tényleg elment az esze, megveszett. Nem tudja, hogy az ember számára a vesztét jelenti.

Sikerült eljutni Homoródkeményfalva környékére? Tetszett a Hollókő? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 17 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!