Aszólunka település (Bákó megye) Központ: Aszó. Aszólunka román elnevezése: Lunca Asau.
Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Aszólunka (Bákó megye) és környéke turisztikai látnivalói

Az óriás köve - Aszó
Itt található a Tatros egyik oldalágának, a Szupán-pataknak a völgye. A nehezebb megközelítés. Az erdő mélyében levő vízesést több módon is meg lehet közelíteni.
Fáraó-szikla Kománfalva Fáraó két emberfejjel. Érdemes leereszkedni a patak medrébe is, ahol szintén látványos kőzetrétegek láthatóak, melyek hasonlóak az út mentén levőkhöz.
Ami az épületből megmaradt, azt a Lápos falu templomához szállították.
Két csúcsos kiemelkedése van, az egyik 522 m, a másik 512 m magas.
Foroja-tó Tarkő-hegység A három melltartó tava. A rejtekhelyet legkönnyebben a Foroja-patak mentén lehet megközelíteni, Diaconesti nevű faluból, ott ahol a Foroja-patak és a Tatros találkozik.
Kápolna az Úz völgyében Régi ígéret. Nagyon rég ígérjük magunknak, hogy eljövünk ide. Kápolna. Végre sikerült nyitva találni a kápolnát. Kápolna. A temetőkertbeli megemlékezésből hazafelé útba ejtettük a kápolnát.
Szabadon látogatható, rendezett kert, melyben főleg az exotikus fenyők kaptak helyet (Simafenyő, Sárgafenyő, Cédrusfenyő, stb.
Az I. A honvéd síroknál. Többször jártunk itt, mindkét oldalról, de most dobozt is kereshettünk. Háborúk szele . Részt vettünk a megemlékezésen.
Farok Orra alatti forrás Nemere-hegység
Az első világháború alkalmával számos katonai létesítményt hoztak létre a tetején.
Állandó lakosai kevesen vannak, gyakorlatilag erdőkitermelő munkatelep.
A Nemere tavai
Saj havasa Csíki-havasok
Mivel a sóréteg viszonylag kis mélységben van, az elején egyszerűen csak gödröket ástak, ezek később lefelé szélesedni kezdtek, és harangformát vettek fel. Meglepetés a rejtekben. A Kósna-dombi kirándulás után, már csak nagyon kevés időm maradt a sötétedésig.
A 1,5 km hosszú szurdokban több, kis vízesés található. Zöld erdő mélyén, kis patak szélén. Ez a rejtekhely egy élmény, a visszahajló kő, a kis vízesések és a nagy erdő adják a hangulatot.
Kőgomba Kis-Nemere
Hősök keresztje - Kóstelek Világháborús román határőrök tiszteletére állított kereszt. A román katonák keresztje a Kóstelek és Gyepece közötti úton található, inkább Gyepecéhez közelebb. Kereszt. Megtaláltuk a keresztet.
Kóstelek határában Sikertelen keresés a patak árterületén. Miután megtaláltam a Rupert Mayer emlékhelynél elrejtett geodobozt, elindultam az emlékmű mögötti szekérúton, a gps által jelzett irányba.
A csúcson egy lapos sziklakilátó található, ahol tiszta időben szép kilátás tárul elénk.
Pál Pápa által 1987-ben boldoggá avatott, az első világháború során itt megsebesült P. Katasztrofális úton Csíkszépvíz felől. Már rég készülök felkeresni Kósteleket, most az itt elrejtett geodobozok adták rá az alkalmat. Az új úton. Most az új úton ereszkedtünk be Kóstelekre, a Szellő tetőről.
Ámbrás cet-szikla a völgykatlanban
Velnica kőbánya vízesései Vízesés rengeteg. A játékvezető egy igazi vízesés rengetegbe kalauzolt el bennünket.
A gömbkövek beágyazódtak a Varatici-patak fölé emelkedő sziklafalba, de a Docmana dombra vezető ösvény közelében is hever néhány a fűben. Gömbkövek az ösvény mellett, geodoboz a domb tetején. Viisoara faluba, magyarul talán Viszóra, Tatros (Targu Trotus) községból indulva lehet eljutni, 2 km aszfaltozatlan út megtétele után. Madárdalos este. Esti ráadásnak, a Velnica kőbánya vízesései után, még megkerestük a kőgombák geodobozát.
Felfüggesztett kőkocka - Szalánc-erdő
Ha még egyszer megrúg a ló, Leszek egy semmirevaló. Új út. Itt is jártunk már, de most az új, közösen, kalákában javított úton csodálkozunk alá a Szellő tetőről.
Egy sziklacsoport alkotja, mely a Tiszest-patak forrásvidékén helyezkedik el.
Az 1944 augusztusi román átállás váratlanul érte a szovjet csapatok ellen román területen védekező német erőket.
Tömlőhozó-ösvény Csutakos A Csíki-havasok gerincére a Tömlőhozó-ösvényen. Miután a Szent István-borvízforrásnál újrarejtettem a felújítás alkalmával eltűnt geodobozt, az ösvényjáró kocsival :-) kikapaszkodtam a Csíki havasok főgerincére, a Csutakos-csúcstól nem messze található rejtekig.
Csülemér-csúcs - Tar-kő-hegység
Sáncok a Bilibók-tetőn Gyimesbükk Sáncvár magánterületen. Miután leparkoltam a régi gőzmozdony mellé, elindultam az út túlsó oldalán, a Kontumáctól keletre található sáncvár felé.
Nemcsak a csúcs, hanem annak vállai is, tehát a Kósna-domb is, heves harcok színtere volt az első világháborúban. Kilátás nélkül, de lövészárkokkal. A katonai emlékműtől továbbsétáltam, az alig 500 méter távolságra található csúcs felé.
Ha erre jártok, haza ne menjetek anélkül, hogy ide feljönnétek! Sarokban. A mise végén, amikor a nagy tömeg elvonult, megkerestük ezt a geodobozt. Első megálló. Egy tartalmas, különleges látnivalókban gazdag hétvégét töltöttünk együtt a játékvezetővel. Határ. Szépen rendbehozták a romokat, de a famunka itt-ott javításra szorul.
A Kőorr sziklagerincén látható viszont egy erőd maradványa, melyet Orbán Balázs Blockhausnak nevez. Bagolyvár, Gyimesi határkövek. Az elmúlt vasárnap geodobozt helyeztem el a Bagolyvár bunkerének belsejében. Köszönöm az ajánlást. Tervbe vettem az említett két hely és doboz felkeresését is. Meredek lépcsők. Felcaplattunk a meredek lépcsökőn.
Ez a Gyimes és Palánka közötti Gyimesi szoros, egy fontos átjáró Erdély és Moldva között. Csokitojás-héj geodoboz a mozdonyban. Amikor megérkeztem turisták voltak a közelben, így elmentem egyszer megkeresni a közeli sáncvár geodobozát. A kifáradt gőzös. Útba esett a rozsdás gőzmozdony is. Rozsdatemető. Na, ez a mozdony régóta nem volt ennyire végigtapogatva.
Csülemér előcsúcs - Tar-kő-hegység
A Kontumác helynév vesztegzárat jelent, hasonlóképpen nevezik a gyergyótölgyesi és az Úz-völgyi országhatárt. Üres rejtek a pihenőhelynél. A pihenőhelyhez érkezve, nem volt senki a környéken, nyugodtan keresgélhettem. Vesztegzár. Sokszor jártunk már itt, de újra és újra el fogunk még jönni. Kopjafák. Nagyon ötletes a kopjafa sor, és tényleg mindeniknek a jelentése tanulságos.
Az adatok szerint a temetőben egykor két jelentős hősi sírhelyet alakítottak ki, ahol sorsírokban 13-14 ismert nevű és csapattestű magyar honvédet temettek el. Na ez hol van?. Egy kis plusz információ jót fogna. Köszönöm a hibajelzést. El nem tudom képzelni, hogy csúszott be hiba több, Gyimesben található honvédsír magasságértékeinél. Honvédsírok helyének dokumentálása. Tényleg furcsa, hogy a leírás egy sírról, majd két hősi sírhelyről, máshol pedig sorsírokról számol be.
A Nagy-Sándor-csúcs a hegység gerincvonalának középpontja.
Menaságtól körülbelül 14 km-re található, ami két és fél óra szekérutat jelent, a Fiság-, majd a Csobányos-patak mentén.
A harcászati térképeken 789-es szintnek is nevezték. Szitás faluból indulva közelítettem meg a helyet. Aknavásártól készültem nekiindulni a Kósa-domb felé, a piros kereszt jelzésen.
Minimum Party művészeti alkotótábor helyére akadtunk. A művészi alkotókészség természetbe kihelyezett nyomai. Kászon, illetve Lemhény környékére indultunk, kincskereső kirándulásra, így kapóra jött a két közeli, frissen bejelentett rejtekhely. Kászon 2. Második állomásunk a táborhely volt.
Ahogy véget ér a köves út, kijutunk az erdőből, kezdődik a legelő. Nyugalom és méltóság. Sajnos a tetőn valamennyi csemetét tőből kivágták, és hatalmas kazlakban barnára száradtak. Kivágott facsemeték. Érthetetlen számomra, hogy miért vágták ki a facsemetéket, hiszen nem zavarták a kilátást. Még igazi tél van az Apa-havas tetején. Még 2012-ben rejtettem itt el az Apa-havas első geodobozát.
1944 szeptember.
1944 szeptember.
Gyimesi határkövek Megvan. Megvan. Nagy melegben indultunk neki az utnak. Elegge faraszto is volt, helyenkent jo "combos" emelkedokkel, de vegul sikeresen felertunk es megtalaltuk a dobozkat. Hatarturan. A 2013-as hatartura alkalmabol kerestem meg e rejtekhelyet.
1944 augusztus-szeptember.
határvadász zászlóalj katonáinak sírhelye Lókút erdős részén, közel az egykori határvonalhoz.
1944 augusztus-szeptember.
A Boros-patak völgyében terül el Borospataka, mely Gyimesközéplokhoz tartozó település. Ez tényleg hideg. Elsőnek találtuk meg a dobozt, ezen a lélegzetelállító, mesebeli fennsíkon.
Szent István-borvízforrás Fehérkő Kászonfeltíz Kászon 1. A kászoni túránk első állomásán nem volt szerencsénk, csak a rejtekhelyet találtuk meg. Ölében vagy tövében?. Biztos szeretnék lenni, hogy jó helyen kerestétek. Volt, nincs. A Tömlőhozó ösvényen indultunk felfele, s benéztünk ide is friss vízért, A doboz nincs már meg sajnos, és nem volt nálunk másik hogy pótoljuk.
Szőlőhegy községhez tartozik.
Értesüléseim szerint első világháborús katonai létesítményről van szó. Kővár. A tető irányába mászva a háromszintes védőfallal körbevett vár romjaihoz értünk.
Mivel nem álltak rendelkezésemre pontos koordonáták, akkor még nem tudtam, hogy megtalálom-e a tulajdonképpeni nagy kőüstöt. Öcsike. Nemcsak a nagy, hanem a kis kőüst is előkerült némi mászás után.
Madonna és a Szörnyeteg Sólyomkő Gorzafalva A békés szörnyeteg. A Nagy-kőüst után érkeztünk a hatalmas, de békés Szörnyeteghez.
Bár a kis tetőről nem a legjobb a kilátás, a környéken érdekes sziklaalakzatokat fedezhetünk fel, ezért érdemes ide kikapaszkodni. Végre a csúcs. Újabb mászás után túránk legmagasabb pontjára értünk.
Vize nem iható.
Nagy kőüst Sólyomkő Gorzafalva Kőüst. A kilátótól az ösvényen továbbhaladva megcsodáltuk a Kalapos-követ, majd rábukkantunk a "kényelmesen belakható" nagy-kőüstre.
A szikla kalap formája alulról csodálható meg. A kalap tetején. A Kalapos- kő lentről sokkal impozánsabb, ellenben tetejéről gyönyörű kilátás nyílik.
A helyet a helybéliek Sólyomkő néven ismerik. Kőszínpad. Különleges kőalakzatokkal tűzdelt körutat köszönhetünk a játékvezetőnek.
Monumentális méreteit tekintve a legnagyobb azok közül, melyeket a MÁV faluhelyen építetett. Az utolsó miénk állomás. Én most sem értem, milyen megfontolásból.
1944 augusztus vége.
1916 november - 1917 augusztus.
Magyar és német katonák sírja Gyimesi templomkert
Azóta is az ide látogató turisták érdeklődésének a központjában áll. Keresztek. Át kellett verekedjük magunkat egy villanypásztoron, kétszer is, mig kiértünk a tetőre.
A Kotlott borvíz forrását jelző táblának csak az alsó sora maradt meg. Megújult forrás. Ritka eset, hogy a leíráshoz képest javult az állapota a helynek.
A régi parcella szélén álló vadlesből körülnéztünk. Lesben. Megtaláltam a dobozt.
1916 december 8 - 1917 szeptember 7.
Adminisztratív szempontból Egerszékhez tartozik, mely 1950-ig Csíkszentgyörgy részét képezte.
Hét német katona sírja Tarhavas-patak hídja
Harangláb Cikolyai temető
Ám a Szellő az ismertebb, a könnyebben elérhető. EKE-tábor. Az EKE-táborból való egyik kirándulás alkalmával jutottam el a Szellő tetőre új barátommal, Kozman Botondal ahol megkaptuk ezt a kerek geodobozt. Drájvin túra a csíki Nemere tetejére. Az eredeti elképzelés szerint a gyimesi hágóról indultunk volna a gerincúton. Lengedező. Felkapaszkodtunk a tetőre, kicsodálkoztuk magunkat, és kerestünk, kutattunk de a tető alatt semmit sem találtunk.
Csinódi bükkfák Rejtekhely, rejtek, és az első pont. E játszótéren használatos fogalmazás szerint a rejtekhely a látnivaló, a felkeresendő (rejtett) hely. Nem találtuk meg. Mindhárom bükkfa környékét megnéztük, de nem volt sehol. Egyedül jöttem, egyedül mentem. Régóta tervezem, de nem sikerült még Csinódba eljutni.
Hegyi menedékhely Szellő-tető
Keletkezéséről, építésének idejéről nem maradt fenn írásos emlék.
világháborús katona sírja a görög-keleti temetőben, melyet még nem jelöl emlékkereszt.
Bükkloka Szépviz felől indulva a Gyimesi-hágó utáni első völgy jobbra. Égszakadás. Elindultunk forráskeresőbe. Másodszorra. Másodszori nekifutásra eljutottunk a forrásig. Amikor futnak a nők utánad, jobb ha megállsz. Ma volt a második alkalom az idén, amikor megpróbáltam eljutni (újra) a Tatros forrásaihoz.
A Motorsirülő a Szénás út és a főgerinc találkozásától alig több mint száz méterre található, északkelet felé. Serüljünk sze. Piposz tanya fele menet találtuk meg a falat. Támfal. Egyik, a legkönnyebben megtalált doboz.
1944 augusztus-szeptember.
A menetidő 7-8 óra.
Piposz birtok - Bükkloka Csodatanya. Rég készülünk ide, most eljöttünk pár napra.
Nem volt vitás, hogy ez a kereszt a térképfelvétel idején még létezett, eltávolíthatták azóta, mégpedig nem jóindulatból. 2 doboz. Egy pet előformát kerestünk, de először egy nagyobbacska dobozt találtunk, egy másik játszótér dobozát. Hát az úgy volt, hogy.... Ezen a helyen először radupuscarciuc rejtett, a román nyelvű geotrekking felületen volt bejelentve a rejtés.
Mihály szállásától a Felső-Szalatna csúcsáig tart az a lövészárok rendszer, amelyet 1916-1ö17 telén az orosz csapatok ellen építettek ki a monarchia csapatai.
Az emeleten könyvtár és fegyvertár volt, a levéltár a világháború pusztításának esett áldozatul. Kijavitva. "Kászonimpér a legrégebbi település a medencében, először az 1332-es pápai tizedjegyzékben említik.
[ Fel ↑ ]
It can also be approached from Jigodin Bai, half an hour walking. Senki sehol. Senki sehol, a kapu nyitva, a geodoboz sehol, csak egy fülbevaló. Nincs. Doboz az nincs. A kültéri fürdő maradványai megvannak. A kültéri Borsáros fürdő sajnos nincs használható állapotban.
Népi fürdő Csíkverebes
Alszegi borvízkút Tusnád
Valószinüleg a Jenőfalván lakott ily nevü primor családnak lehetett itten vára, melyet azonban most nyomtalanul eltörölt az idő hatalma.
Több helyen okkerlerakódások figyelhetők meg. Láp. A geodobozkát könnyen megtaláltuk. Fűzfa. A térkép alapján hamar kisakkoztam a rejtekfűzet. Egyre jobban beszorulva. Nem a legjobb időpontot választottam egy rétláp meglátogatására, elég hideg is volt, így csak gyorsan a geodobozt kerestem meg.
Érdekes formájú kőtömböket lehet itt találni, a hely és a megfelelő időpont pedig kiváló fotótémát (panoráma, naplemente, árnyék, stb. Az igazi geotojás. A fotót nézve hirtelen nem tudtam eldönteni, hogy melyik a geotojás. Helytelen ábrázolás. Igen, a helytelen ábrázolás nekem is okozott egy kis fejtörést. Jobb és bal szem. Igen, a jobb oldal a Nap, a világosság, a férfi.
Ezek egyike a helyi hagyományban csíkszentmihályi Sándor-családnak tulajdonított udvarház, melynek maradványai a falunak a Csíkszentmihály felé eső részén levő dombon láthatók.
A növénytani rezervátumban megtalálható a törpenyír, a kék csatavirág, a szibériai hamuvirág, valamint más növényritkaságok és jégkorszakbeli maradványnövények.
Hatalmas, füves kupolaként tornyosuló végvára.
Ezt később Gál Ferencz veszi át és újítja fel, majd a brassói Czell cég birtokába kerül.
Zsögödfördőn egy 53 kádas meleg fürdő egy fedett medence, egy szauna, és 2 szabadtéri medence van. Itt nehezebb dolgunk akadt. Az egész oldal tele volt kivágott fenyőkkel. Az oldalban. Hát igazán nem volt okos dolog kivágni a fenyőcskéket, de azért egy kis keresés után elékerült a doboz. Keresés a domboldalon. Többször jártam erre felé, nem tűnt különösebben nehéznek a feladat, miután gps-el felfegyverkezve indultam felkeresni a rejteket, annál inkább lelombozódtam, miután hosszasabb keresgélés után sem sikerült felfedezni a rejteket, pedig kivágott fenyőcske is, kő is akadt nem egy, ilyenformán párosítva is.
Ha beszélni tudna, felhívná magára a figyelmet.
Szereda Taploca és Zsögöd határán épült fel, lakóit pedig erdőlési jog illette az előbbi két település erdeiben.
Mikó-kúria Csíkzsögöd
Ez az óriásfalfestmény a 2023-as Csíkszeredai Városnapok keretében megszervezett PetőfiStreetArt Fesztivál alatt készült, emléket állítva a kétszáz éve született Petőfi Sándornak.
Csiszér-ház Csíkszereda
Jelenleg kórház működik az épületben.
17 kádas meleg fürdője 1957-ben épült, azóta többször felújították. Legyen egy ilyen rejtés is. Én már többször is ellenőriztem a rejtést, és a geodoboz mindig a helyén volt. Végre megvan. Sokadjára keresem. Ládaellenőrzés. Ma este kibicikliztem Zsögödfürdőre, a borvízforráshoz.
A fenyőkhöz szokott csíkiak érdeklődés nélkül mennek el melletük.
Törvényszéki palota Csíkszereda
[ Fel ↑ ]
© 2005-2024 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.