Fúrészfalva település (Bákó megye) Központ: Gorzafalva. Fúrészfalva román elnevezése: Ferestrau-Oituz.
Bejelentkezés --> Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Fúrészfalva (Bákó megye) és környéke turisztikai látnivalói

Nagy kőüst Sólyomkő Gorzafalva 1,3 km-re. Ez a hely része lehet egy Sólyomkő-körtúrának, a következő útvonalon: Sólyomkő-kilátó - Kalaposkő - Nagy kőüst - Kicsi kőüst - Kőerődítmény - Sólyomkő-tető - Sólyomkó-kilátó. Kőüst. A kilátótól az ösvényen továbbhaladva megcsodáltuk a Kalapos-követ, majd rábukkantunk a "kényelmesen belakható" nagy-kőüstre.
Madonna és a Szörnyeteg Sólyomkő Gorzafalva 1,31 km-re. Ez a hely kiegészíti a Sólyomkő-körtúrát, mely a következő útvonalon vezet végig: Sólyomkő-kilátó - Kalaposkő - Nagy kőüst - Kicsi kőüst - Kőerődítmény - Sólyomkő-tető - Sólyomkó-kilátó. A békés szörnyeteg. A Nagy-kőüst után érkeztünk a hatalmas, de békés Szörnyeteghez.
Kicsi kőüst Sólyom-kő Gorzafalva 1,36 km-re. A nagy kőüstöt keresve bukkantam rá erre az agy kinézetelű sziklára, melynek oldalában egy kis fél-kőüst található. Öcsike. Nemcsak a nagy, hanem a kis kőüst is előkerült némi mászás után. Mivel nem álltak rendelkezésemre pontos koordonáták, akkor még nem tudtam, hogy megtalálom-e a tulajdonképpeni nagy kőüstöt.
Kőerődítmény Sólyom-kő Gorzafalva 1,44 km-re. A Sólyomkő-tetőről nyugat felé beereszkedve az oldalon, egy érdekes kőerődítményre bukkantam. Kővár. A tető irányába mászva a háromszintes védőfallal körbevett vár romjaihoz értünk. Értesüléseim szerint első világháborús katonai létesítményről van szó.
Kalapos-kő Sólyomkő Gorzafalva 1,5 km-re. A Kalapos-kő a Sólyomkő-körtúrának egyik leglátványosabb pontja. A kalap tetején. A Kalapos- kő lentről sokkal impozánsabb, ellenben tetejéről gyönyörű kilátás nyílik. A szikla kalap formája alulról csodálható meg.
Sólyomkő-tető Gorzafalva 1,57 km-re. A Kalaposkő-sziklát keresve, egy adott pillanatban a Sólyomkő tetejére értem. Végre a csúcs. Újabb mászás után túránk legmagasabb pontjára értünk. Bár a kis tetőről nem a legjobb a kilátás, a környéken érdekes sziklaalakzatokat fedezhetünk fel, ezért érdemes ide kikapaszkodni.
Sólyomkő-kilátó Gorzafalva 1,71 km-re. Az Aknavásár közelében levő Gorzafalva feletti hegyoldalon homokkő sziklák találhatók. Kőszínpad. Különleges kőalakzatokkal tűzdelt körutat köszönhetünk a játékvezetőnek. A helyet a helybéliek Sólyomkő néven ismerik.
Kósna-csúcs Nemere dombvidék 4,48 km-re. A Kósna-csúcs a Nemere alatti dombvidék legkeletibb csúcsa, 784 m tengerszint feletti magassággal. Kilátás nélkül, de lövészárkokkal. A katonai emlékműtől továbbsétáltam, az alig 500 méter távolságra található csúcs felé. Nemcsak a csúcs, hanem annak vállai is, tehát a Kósna-domb is, heves harcok színtere volt az első világháborúban.
Felfüggesztett kőkocka Szalánc-erdő 4,62 km-re. Felfüggesztett kőkocka - Szalánc-erdő
Katonai emlékmű Kósna-domb Aknavásár 4,69 km-re. A Kósna-domb az első világháborúban fontos harcok helyszíne volt. Szitás faluból indulva közelítettem meg a helyet. Aknavásártól készültem nekiindulni a Kósa-domb felé, a piros kereszt jelzésen. A harcászati térképeken 789-es szintnek is nevezték.
Velnica kőbánya vízesései 5,09 km-re. Aknavásár és Ciresoaia települések között, a Velnica kőbányából indulva, a vad és mászkálós terepekhez szokott, tapasztalt, jól felszerelt, és vállalkozó kedvű természetjáró egy igazi vízesés-paradicsomot fedezhet fel. Vízesés rengeteg. A játékvezető egy igazi vízesés rengetegbe kalauzolt el bennünket.
Sziklavilág Tiszest 5,46 km-re. Sziklavilág Tiszest falutól, románul Parau Boghii, délnyugatra. Egy sziklacsoport alkotja, mely a Tiszest-patak forrásvidékén helyezkedik el.
Kút az út közepén Szitás 6,4 km-re. Szitás faluban, a Mihai Viteazul utcában, körülbelül 150 m távolságra nyugatra a település főútjának számító Stefan cel Mare utcától, egy érdekes kutat találunk, pontosan az út közepén. Vize nem iható.
Szent Mihály katolikus templom Újfalu 7,43 km-re. Újfalu, románul Satu Nou, a Tatros mentén, Ónfalvától nyugatra, Aknavásártól délkeletre, Szőlőhegy és Szitás falvak között fekvő település. Szőlőhegy községhez tartozik.
Régi sóaknák Aknavásár 10,42 km-re. Aknavásáron, a Fetele Targului (A vásár lányai) nevű domb nyugati oldalán, a Valcele-patak közelében, már a XIV-dik században bányászták a sót. Meglepetés a rejtekben. A Kósna-dombi kirándulás után, már csak nagyon kevés időm maradt a sötétedésig. Mivel a sóréteg viszonylag kis mélységben van, az elején egyszerűen csak gödröket ástak, ezek később lefelé szélesedni kezdtek, és harangformát vettek fel.
Viisoara gömbkövei 11,51 km-re. Viisoara falu gömbkövei a településtől körülbelül 700 méterre találhatók, északnyugatra. Gömbkövek az ösvény mellett, geodoboz a domb tetején. Viisoara faluba, magyarul talán Viszóra, Tatros (Targu Trotus) községból indulva lehet eljutni, 2 km aszfaltozatlan út megtétele után. Madárdalos este. Esti ráadásnak, a Velnica kőbánya vízesései után, még megkerestük a kőgombák geodobozát. A gömbkövek beágyazódtak a Varatici-patak fölé emelkedő sziklafalba, de a Docmana dombra vezető ösvény közelében is hever néhány a fűben.
Dofteana Arborétum Doftána 12,83 km-re. A Dofteana-szurdok felkeresése előtt érdemes megtekinteni ezt az értékes arborétumot. Szabadon látogatható, rendezett kert, melyben főleg az exotikus fenyők kaptak helyet (Simafenyő, Sárgafenyő, Cédrusfenyő, stb.
Dofteana-szurdok Doftána 14,93 km-re. A Dofteana-szurdok a Nemere egyik legszebb szorosa. Zöld erdő mélyén, kis patak szélén. Ez a rejtekhely egy élmény, a visszahajló kő, a kis vízesések és a nagy erdő adják a hangulatot. A 1,5 km hosszú szurdokban több, kis vízesés található.
Kalaszló vízesése 17,04 km-re. A Kalaszló vízesése egy két lépcsőből álló, összesen körülbelül 5 m magas zuhatag, amely a Kalaszló-patak Ojtoz folyóba történő beömlésénél alakult ki. Itt így is, úgy is meg kell állni. Útban voltam hazafelé. Szemettelep. Vegre elallt az eso is, elindultunk Ojtoz fele. Zubogó Kalaszló. Hazafele mi is megálltunk itt, megcsodáltuk a vízesést, de a bővizű, zubogó Kalaszlón nem tudtunk átkelni.
Gyilkoskő 17,15 km-re. A Gyilkos-kő a Gyilkos-szorosban, Kovászna és Bákó megye határán található. gyilkosko. Nem tudom, hogy miért gyilkoskő, de gyilkosan szuszogtató és meredek az oda vezető út. Tovább is van. Kiegészítettem a rejtekhely leírását. Tenyleg gyilkosan szuszogtato. Mar reg szandekomban volt e rejtek megkeresese. Itt mészárolták le 1788-ban a törökök a székely helyőrséget.
Tölgyes-vízesés 17,81 km-re. Tölgyes-vízesés
Nagy-Sándor-csúcs Nemere-hegység 18,28 km-re. A Nemere a Keleti-Kárpátok külső hegykoszorújának középső részéhez tartozik. A Nagy-Sándor-csúcs a hegység gerincvonalának középpontja.
Ojtoz vára 18,67 km-re. Kézdivásárhelytől Moldva felé az ojtozi szoroson keresztül visz az út. Határvár. A Vár-kúttól másztunk fel a várhoz. Új geodoboz új rejtekben. Mivel a visszajelzések alapján értesültem róla, hogy a geodoboz meg van repedve, és az utunk itt vezetett el, megálltunk ellenőrizni és karbantartani a geodobozt. Ásatás. Ez a geodoboz valóban mélyen volt elrejtve, A leomlott falrész teljesen betemette. Bereck után áthaladunk az Ojtozi-hágón, majd szerpentineken ereszkedünk be az ojtozi szorosba.
Nemere tavai Nemere-hegység 19,55 km-re. A Nemere tavai
Magyar-Nemere-csúcs 19,56 km-re. A Nemere gerincének a legszebb része a Magyar-, másnéven Kis-Nemere. A csúcson egy lapos sziklakilátó található, ahol tiszta időben szép kilátás tárul elénk.
Kőgomba Kis-Nemere 19,68 km-re. A Kis-Nemere körül elszórtan több gomba-, torony- vagy piramisszerű sziklaképződmény található.
Maguricea-domb Dormánfalva 20,91 km-re. A Maguricea-domb Dormánfalva város felett emelkedik, az Úz-Csobányos vízválasztón, az Úznak a Tatrosba történő befolyása közelében. Két csúcsos kiemelkedése van, az egyik 522 m, a másik 512 m magas.
Lápos remetelak romjai Dormánfalva 23,02 km-re. A Csíki-havasok hasonló nevű hegye alatt található Lápos-remetelakot egy szerzetes építette 1737-ben, majd 1850-ben egy tűzvész martaléka lett. Ami az épületből megmaradt, azt a Lápos falu templomához szállították.
A Fekete-ügy völgyében Felsőlemhény felett 23,22 km-re. Felsőlemhényből indulva, a Fekete-ügy patak völgyében felfele gyönyörű erdőben sétálhatsz a patak mentén. Felfele a sozok utjan. Akkor jartam itt meg mikor kerestuk a sozok osvenyet, ami atvezet Moldovaba, Szalancfurdore. A hely a Fekete-ügy és a Papolna-patak összefolyásától kissé feljebb, a Bécsi-bércre vezető erdei út kozelében található.
Farok Orra alatti forrás Nemere-hegység 23,63 km-re. A kis forrás 15 percnyi járásra található a Farok Orra névre fordítható, románul Botul Farcului elnevezésű csúcs alatt, a Nemere kék sávval jelzett főgerincén.
Vadles Veres-víz 24,3 km-re. A tetőn  a valamikori krumplikísérleti állomás nyomai most is láthatók. Lesben. Megtaláltam a dobozt. A régi parcella szélén álló vadlesből körülnéztünk.
Erzsébet királyné emlékoszlopa Bereck 25,25 km-re. Bereck után az Ojtoz-tető felé menet, az országút 77 és 78-as kilométerkövei között, bal oldalon egy obeliszk emelkedik. Sziszi. Ismerjuk mar regtol e szereny es csendes emlekmuvet, a Moldovaba vezeto forgalmas ut mellett. Böske. Gyönyörű volt a lemenő nap. Királynő. A kanyarodó autók gumicsikorgását hallgatva, a szerelővas segítségével távolítottuk el a dobozt takaró fadarabot. A helyet Körültájnak hívják.
Farkaspataki Büdös-víz 25,73 km-re. Almás rétjén Kézdialmás határában, a Büdös kút egy igen hideg vizű forrás, 8-9 fokos a vize, kéndioxidot tartalmaz, innen jön a neve is. Büdös kutak és tavak a környéken. Ez a kézdialmási Büdös-kút ugyanaz, mint az alsólemhényi Büdös-tó? Vagy különböző természeti értékekről van szó? És állítólag Kézdikőváron is van egy Büdös-kút. Legalább. A Igazi rejtett kincs az erdő mélyén. Hát, a leírás egy kissé pontatlan. A környékbeliek reumatikus panaszok enyhítésére használták a múltban.
Kislépcső-vízesés Kománfalva 25,95 km-re. A kománfalvi medence, beleértve a várost is, a Csíki-havasok északkeleti lábánál helyezkedik el. A nehezebb megközelítés. Az erdő mélyében levő vízesést több módon is meg lehet közelíteni. Itt található a Tatros egyik oldalágának, a Szupán-pataknak a völgye.
Almás vára Kézdialmás 26,09 km-re. Almás várának romja Lemhény falutól északra, Kézdialmás határában, a Várerősségének nevezett hegyfokon áll. Almás vára - Kézdialmás. Már két éve keressük ezt a ládát. Bevett vár. Megtaláltuk. Egy óra botladozás után. Szép várhely, helye hasonlít a csíkrákosi Pogányvárra és a csíkcsicsói Csicsóvárra. Valószinűleg a 12-dik század végén, a 13-dik század elején épült, és a korai magyar feudális királyság keleti határvédő erődítményrendszerébe tartozott.
Venetúrné vára Bereck 26,43 km-re. Berecktol eszak-keletre a Micskeberc nevezetu helyen, szabalyos negyszog alaku folderoditmeny all. A berecki Venetúrné vára. A szemben levő Leány várról nagyon jól látszanak ennek az erődítménynek a falmaradványai. Római castrum. Augustia római castrum a fenti castrumhoz hasonló lehetett. Venetúrné átváltozása. A helyszínre érkezve, először a román geojátszótér rejtését akartam megkeresni, mely az egykori római fürdő nyomainak közelében volt elrejtve. Ez az eroditmeny az egykori romai provincia keleti hatarat es az ott elvezeto kozlekedesi es hadi utat vedo romai taborok egyike volt.
Angustia római kasztrum Bereck 26,44 km-re. A patak közelében vannak az Angustia római kasztrumhoz tartozó fürdők nyomai. Veni, vidi, vici. A mai napba ez is belefért a többi találat mellé.
Leány-vár Bereck 26,47 km-re. Az Ojtuz fele tarto muut jobb oldalan, a Leanyvar arka es a Kicsi Csura patakok kozott, 711 m magas kopasz hegyen emelkedik az a varteto amit a helybeliek Leanyvarnak neveznek. Leány csak volt. Megtaláltuk a geodobozt. Hétszer megkerülni. A bereckiek úgy tartják, hogy hétszer kell megkerülni, de térden, a várat, és akkor lehet hallani a pincéből a zenét. Szerencsére nem találkoztam szépasszonyokkal. Miután megtaláltam a Farkasvárat és a Venetúrné várát, átjöttem a műút másik oldalára.
Nagy-Lemhény-patak 26,48 km-re. Almásrétről a Almási vár fele haladva, újévi sétánk alkalmával, a Nagy-Lemhény-patak mellett felfele haladva. Utban az Almas vara fele. Itt is mint a Fekete-ugy eseteben meg senki sem mereszelte megkeresni a ladat. Átlagos patakmeder. Az eredeti elképzelésem szerint ezen a délután nem Lemhény környékén terveztem kincset keresni, de mivel vezetés közben elnéztem egy letérőt, úgy döntöttem, hogy ezt a rejtekhelyet, a Büdös-kút rejtését, és a lemhényi tavakat fogom felkeresni.
Rakottyás-tető Nemere-hegység 27,1 km-re. Havasi tanyavilágban járunk itt. Séta a Rakottyás tetőre. Ezt a ládát már akkor kinéztem, amikor a Nagy-Sándor-ra készültünk. Pásztorszállások, nyári erdei szállásokkal váltakozva.
SZNM 1 Bereck Gábor Áron szobra 27,41 km-re. Székelyek Nagy Kincskeresése - 1-es stáció - Bereck - Gábor Áron szobra Berecki mágnes. Megtaláltuk. Igen, már én is ott tartottam. Helyesebben, már mi is ott tartottunk, hogy feladjuk. Vashíd. Megvan ez is.
Katolikus templom Bereck 27,56 km-re. 1426-ban Zsigmond király kiváltságokat ad Berecknek, hogy a határ menti helységbe települőket csábítson. Bereck főtere. K Ekkor szászok is települnek ide, ami bizonyossá teszi, hogy temploma is van, mert a szászok mind katolikusok voltak.
Csomortáni Péter vára 27,66 km-re. Kézdicsomortántól észak irányában a Csuklyán tetőn, az Aszalvány és a Várpatak között találjuk Csomortáni Péter várát. Nem talalom. Nem latom a segedkoordinatakat sehol. Segédpontok. A segédpontokat le lehet tölteni a ládaoldalon, a jobb oldalon levő GPS koordináták lelöltése nevű dobozban található legalsó hivatkozásról. Nagy csapat. Itt jártunk egy nagy csapattal, összekeresgéltük a rejtek környéket, és először hihetetlennek tűnt hogy a rejtekfa két év alatt ennyire körbenőtte az odúba tuszkolt követ.
Krisztus lábnyoma Avas-tető 28,01 km-re. Az Almás rétről az Olvasó pusztán keresztül felmásztunk az Avas-tetőre. Kerozin és Natur Radler. Van egy frissen ledöngölt, kavicsos út, amelyen ki lehet jutni a tetőre. Újrarejtve. A doboz újrarejtve szemléli a kilátást a Nyavalykára, az Olvasó pusztára, a Szent Mihály hegyre, és az Almás várára. Összekevert helynevek. A világhálón Avas-tetőként említett csúcs a térképeken különböző, megtévesztő és összekevert elnevezés alatt jelenik meg. Mostanában keresztet állítottak a tetőn, ahonnan látszik a lemhényi Szent Mihály templom, a Nyavajka, Lemhény és Kézdialmás.
Hódtanya a halastóban Lemhény 28,03 km-re. Hódtanya vagy halastó? Ev vegi seta. Ev vegi seta alkalmaval megkerestuk, alkalmam volt kiprobalni a c. Egy uj dolog. Marcius idusat felhasznalva vegigjartam Felso Haromszek falvait, Lemhennyel kezdodoen. Talán egy holdfényes éjszaka újra eljövök. Már késő volt, sötétedéskor érkeztem a tavacskákhoz. Lemhény határában nemrég halastó létesült.
Farkasvár Bereck 28,62 km-re. Keresunk egy dombszeru kiemelkedest. Kinn a bárány. Meglett. A berecki Farkasvár. Bereckből hazafele tartva. A hely farkast vár. Bereck földvárait érkeztem megkeresni, az első felkeresett rejtekhely a Farkasvár volt. Ami nem mas, mint egy terasznyelv, amelyet a Sepsiszentgyorgy-Bereck vasutvonal vag keresztul.
Kézdimartonosi feredő 28,98 km-re. A Martonosi-patak völgyfőjében édes-kénes, gyógyhatású ásványforrások vannak. Romantikus házikók és egy csudazöld tavacska. A Nagy Székely Kincskeresésre készülve, rejteni indultunk a Bereck és Kökös közötti útvonalon. Majdnem háromágú fa. Érdekes rejtés, csodaszép hely. Martonostol felfele. Ha mar az igehez kozel kerultunk, ideje volt egy kis furdozesre is gondolni a mindszentek havaban. Ezek táplálják a moldvai tájakon is ismert, kiváló gyógyhatású martonosi gyógyfürdőt, amelyet a berecki helyi tanács működtet.
Kápolna az Úz völgyében 29,28 km-re. Kápolna az Úz völgyében Régi ígéret. Nagyon rég ígérjük magunknak, hogy eljövünk ide. Kápolna. Végre sikerült nyitva találni a kápolnát. Kápolna. A temetőkertbeli megemlékezésből hazafelé útba ejtettük a kápolnát.
Szent Mihály-templom Lemhény 29,44 km-re. A római katolikus vártemplom középkori eredetű, Kézdialmás és Lemhény között a Szent Mihály-hegyen áll - a középkori templom összeomlott és 1510-ben újat kellett építeni helyette. Lépcsőn a holtakhoz. Ha már a doboz vár, nem illik megvárakoztatni, így hát megtaláltam. Vártemplom. Gyönyörű helyen van ez a vártemplom. Csalán gyüjtés..... Mindent sikerült gyüjtögetni, csalánt is főzeléknek és ládát is az élvezetért. 1777-ben barokk stílusban átépítették, védőfalai 17-dik századiak 2 bástyával és egy kaputoronnyal, amely harangtorony is egyben.
Honvédsírok az Úz völgyében 29,6 km-re. Az Úz-völgyi emlékhelyen augusztus 26-án, az Aklos- és Magyarós-tető alatti völgyben emlékeznek arra a napra, amikor tizenéves leventekatonák átestek a tűzkeresztségen. A honvéd síroknál. Többször jártunk itt, mindkét oldalról, de most dobozt is kereshettünk. Háborúk szele . Részt vettünk a megemlékezésen. Az I.
Várhegy Ozsdola 29,88 km-re. Megkozelitese legkonnyebben Ozsdola kozpontjabol a Moldova fele vezeto utat, a Kadar utat kovetve, majd leterve balra a Kopolno pataki erdoipari uton folytatva egeszen a Fajlo es Eges patakok osszeomlesi pontjaig, ugy jo 5 km-en at. Nagy es regi. Lehet, hogy a maci elvitte szedreszes kozben. Szederindák között. A hatalmas fatörzset megtaláltuk, körbetanulmányoztuk. Tisztogattunk. Valóban alaposan belepték az indák a rejteket.  A ket vizfolyas kozott emelkedik a 974 m magas Varberc.
Csomortán 29,96 km-re. Csomortán falu Kézdivásárhelytől 11 km-re északkeletre található, a Szent Mihály-hegy nyugati lábánál. Fogalomzavar. Nem ertek valamit. Román helységnevek. Csomortán románul Lutoasa. Közigazgatásilag 2004 óta Kézdialmáshoz tartozik.
Katolikus templom Kézdimartonos 30,06 km-re. Kézdimartonos Kézdivásárhelytől 12 km-re keletre, Bereck közelében, a Nagyhegy alatti völgyben fekszik. A templomnál. Érdekes kis dobozkeresés volt mert mindkét kapu zárva volt igy a kapu alatt kotorászva kiszedtük a kis dobozt. A segítség fentről jött. A feliratot megtaláltuk és rájöttünk hogy valamiképp be kellene jutni az udvarra de a kapuk zárva voltak. Kaptam ide egy csendes tarsat. Miutan jol beettunk a tokanybol a Nagy portan, elcsaltam Katat egy kis terepmunkara. A falu alsó végén a Kápolnaszernek nevezett helyen a XVII-dik században kolostor állt, melynek nyoma nem maradt.
Ojtoz-forrás feje 30,14 km-re. Ozsdoláról a putnai rezervátum felé, a tetőről szép a kilátás Ozsdola és Martonos felé. A szomszéd geodobozt találtam meg. Átutazóban voltam, alkonyodott. Az antennát elhagyva, az Ojtoz-forrás feje tetőn nem csak lövészárkokat, de mesés hóvirágmezőt is találtunk.
SZNM 2 Lemhény Falukapu 30,21 km-re. Székelyek Nagy Kincskeresése - 2-dik stáció - Lemhény - Falukapu. Hazafele. A nap is mar lemenoben. Székelykapu. Megtaláltam a dobozt. Szentföldi kincskeresés. Mi is ezzel a rejtekhellyel zártuk "szentföldi" kincskeresésünket.
Putna vízesése 2 30,44 km-re. A Putna vízesés a Putna folyó bal oldalán, természetvédelmi területen található. Aki GPS nélkül jár medvével találkozik. Aki GPS nélkül jár rejteni, medvét lát az úton és rátromfol egy közeli dobozra. Medvével találkoztam, a dobozra rátromfoltam. Sötétedés után értem a helyszínre, Lipse településnél egy medve sétált át előttem az úton. A vízesés intenzív tektonikus folyamatok következtében alakult ki.
Esztelnek és Csomortán közötti kereszt 30,53 km-re. Esztelnek és Csomortán közötti kereszt Kalap alatt. Na, egy kalap alatt ezt is elintéztük, s helyretettük a kalap alá mármint a dobozt. Kereszt. Na, ezen a rejtekhelyen sem sikerült megtalálnom a dobozt.
óriás köve Aszó 30,6 km-re. Az óriás köve - Aszó
Tömlőhozó-ösvény Csutakos 30,6 km-re. A Fehérkői Szent István borvíztől tovább a Tömlőhozó ösvényen a köves úton felkapaszkodtunk a gerincre. A Csíki-havasok gerincére a Tömlőhozó-ösvényen. Miután a Szent István-borvízforrásnál újrarejtettem a felújítás alkalmával eltűnt geodobozt, az ösvényjáró kocsival :-) kikapaszkodtam a Csíki havasok főgerincére, a Csutakos-csúcstól nem messze található rejtekig.
Ötszáz éves bükkfa Kádár-út 30,71 km-re. Ozsdolától keletre, a Kézdivásárhelyt Foksánnyal összekötő országút mellett, attól északra, valahol a Piliske-tető és az Ojtoz-forrás feje között egy 6,1 m kerületű tölgyfa található. Állítólag 500 éves.
Bükkfa az Ojtoz-forrás feje alatt Kádár-út 30,79 km-re. Az Ojtoz-forrás tetőtől alig több mint 700 méterre délnyugat felé, alig 200 méterre a Kézdivásárhelyt Foksánnyal összekötő országúttól, egy méretes bükkfát találunk. Kerülete, bár nem mértem meg pontosan, körülbelül 560 cm.
Katolikus templom Esztelnek 30,93 km-re. Az esztelneki templom, melyet Szent Simon és Júdás tiszteletére szenteltek fel, eredetileg legkésőbb a pápai tizedjegyzék korában már állott. A talpam a földig ér. Jöttünk, láttunk, találtunk, bejegyeztünk. Kerítés. A rejtekhely, az megvan, de a doboz nem került elő. Télen nem olyan, mint nyáron. Miután megkerestem a berecki földvárak rejtéseit, hazafelé tartottam. Ezt az 1958 évi renováláskor a gótikus elemek mögött felfedezett román kori emlékek feltárása, illetve azonosítása is megerősíti.
Piliske-tető Ozsdola 31,21 km-re. A Piliske-tető Ozsdolától keletre található, a Kézdivásárhelyt és Foksányt összekötő 2D jelzésű országút, régi nevén Kádár-út mellett. Egy lapos dombtető, ahol egy szép tisztást találunk.
Martonosról Ozsdola fele 31,29 km-re. A Felsőháromszék legfelső csücskében vándorolva megcsodáltuk a medencét Kézdimartonos és Ozsdola között félúton. Elso tobbek kozott. Na meg ilyent, hogy elso legyek egy haromszeki rejteknel. Innen csodálatosan lehet látni a Perkőt és az összes falut, a Lemhényi Szent Mihály templomig, és a berecki hegyekig.
Ozsdolai Óriáskő 31,96 km-re. Ozsdola és Martonos között, egy dombon, a Kurtának nevezett helyen, van egy nagy, bár nem óriás méretű, de legendás kő. Nem könnyű megtalálni, mert sűrűn benőtte a cserjés.
Kotlott borvíz Kászonfeltíz 31,99 km-re. A tavaszi lomb alig-alig takarja a Répát-pataka bal oldalán fakadó forrást, melynek kotlóstojás szagára neve is utal. Megújult forrás. Ritka eset, hogy a leíráshoz képest javult az állapota a helynek. A Kotlott borvíz forrását jelző táblának csak az alsó sora maradt meg.
Veresszéki borvíz 32,49 km-re. Kászonjakabfalvától 7 km-re  a Borvíz patak völgyében található. Mindket felnek igaza van. Mint rejto nyilatkoznam ,hogy mindket felnek igaza is van es nem is. Sotetedes korul jartunk ott. Az or megallitott, a fenykepzogepen morgolodott, de a doboz a keritesen kivul van, ott senkinek nincs beleszolasa. A keritesen kivul van. Nincs maganteruleten, a keritesen kivul van. A múltban a Balásiak tulajdonában volt.
Szent István-borvízforrás Fehérkő Kászonfeltíz 32,72 km-re. A fehérkői Szent István-borvízforrást 2014 augusztusában újították fel, alapítványok támogatásával, valamint Kászonaltíz község tanácsának, közbirtokosságának, és helyi önkéntesek segítségével. Kászon 1. A kászoni túránk első állomásán nem volt szerencsénk, csak a rejtekhelyet találtuk meg. Ölében vagy tövében?. Biztos szeretnék lenni, hogy jó helyen kerestétek. Volt, nincs. A Tömlőhozó ösvényen indultunk felfele, s benéztünk ide is friss vízért, A doboz nincs már meg sajnos, és nem volt nálunk másik hogy pótoljuk.
Somoskai hamutufák 33,09 km-re. A hamutufa vulkáni hamuból képződött kőzet.
Szent Bertalan római katolikus templom Bélafalva 33,12 km-re. Bélafalva gótikus temploma legkésőbb a 15-dik századból származik, újraépült 1758-ban, átépítették a XIX-XX-dik században. Szép ép templom. Kár, hogy zárva volt. Zárt templomok látogatása. Majdnem minden templom esetében, az épület mellett van a papilak, a kántor vagy a harangozó lakása. Kézdiszentkereszt filiája, mindvégig tiszta katolikus falu.
Kőlik Ozsdola 33,25 km-re. Ozsdola egy másik nevezetessége a Kőlik, amelyet 1896-ban W Hausmann említ, aki azt állítja, hogy a Kőlik földrengés által keletkezett. 1884-ben pedig Albert E Bielz által készített barlangleltárban is szerepel az ozsdolai barlang.
Minimum Party Kászonaltíz 33,49 km-re. Az Uz völgye fele vezető út mellett, a Tiszás patak torkolatánál, ott ahol csak a madár jár, a 19. A művészi alkotókészség természetbe kihelyezett nyomai. Kászon, illetve Lemhény környékére indultunk, kincskereső kirándulásra, így kapóra jött a két közeli, frissen bejelentett rejtekhely. Kászon 2. Második állomásunk a táborhely volt. Minimum Party művészeti alkotótábor helyére akadtunk.
Nyujtódi panoráma 33,87 km-re. Innen, a Perkőtől a Lemhény és Almás közti Szent Mihály-hegyig ellátsz. Mező szélén. Na, ezt kerestem sokáig, hogy aztán rájöjjek, hogy üti ki a szememet. Felso Haromszeki portyan 2. Mar kerestem egyszer de akkor megsotetettem es nem is eroltettem nagyon, hogy hol is van a doboz.
SZNM 3 Nyujtód Hősök emlékműve 33,93 km-re. Székelyek Nagy Kincskeresése - 3-dik stáció - Nyujtód - Hősök emlékműve Helyén volt. Megtaláltuk. Lobogó. Rendezett az emlékpark és a környéke. SZNM 3. Meglett az utolso SZNM is nekem, de nem utolso a sorban.
Saj havasa Csíki-havasok 33,98 km-re. A Saj havasa 1553 m magas, a Csíki-havasok legmagasabb csúcsa.
Cece vára 34,34 km-re. Kézdiszárazpataktól 4,5 km távolságra Katrosa irányában, a Kászon vízébe ömlő Várpatak fölött található Váréle nevezetű helyen pihennek Cece várának romjai. Időutazás volt. Valóban, csak nem előre, hanem vissza. Időutazás. Most veszem én is észre, hogy jövő szerdán találtátok meg a jkgabor-féle geoládát. Datum. A helyes datum november 4.
Csodálatos bükkfa Tisztás dombja 35,16 km-re. Kászonjakabfalva és Katrosa között, a Nagy-ponk vagy Honcsukos teteje csúcstól keletre található a Tisztás dombja. Ennek az aljában folyik a Tisztás-patak, mely a Katrosába ömlik.
[ Fel ↑ ]
Siklótető Kommandó 50,44 km-re. Komandóról Kovászna fele indulva, jobbra elhagyjuk a Máté Pál fele vezető utat, ahol a Lakóca fele lehet menni. Vadonban a medvek kozt. Nem igazan sokan kaptak meg ezt a rejteket, vagy nem kerestek. Majd a Barta tetőt, ahova érdemes kimászni a Tiszta patak völgyéből, mert nagyon szép a kilátás.
Geometrikus kompozició Kovászna 50,48 km-re. Geometrikus kompozició, Gazdáné Olosz Ella - Kovászna.
Kovásznai Pokolsár 50,57 km-re. Kovászna híres székelyföldi gyógyüdülőhely. Működő gázfeltörés. Ugyan tudtam róla, de tiszta véletlenül kerültünk a Pokolsár közelébe. Egyik látványossága a város főterén található iszapvulkán maradvány.
Ignácz Rózsa mellszobra Kovászna 50,58 km-re. Ignácz Rózsa mellszobra, Vargha Mihály 2007 - Kovászna.
Kádár László emlékplakett Kovászna 50,58 km-re. Dr Kádár László emlékplakett, Vargha Mihály - Kovászna.
Kőrösi Csoma Sándor mellszobra Kovászna 50,73 km-re. Kőrösi Csoma Sándor mellszobra, Jecza Péter - Kovászna
Borvízmúzeum Tusnádfalu 50,82 km-re. Tusnád falu központjában lévő múzeumot a Csíki Székely Múzeum működteti. A kiállítás tervezését és kivitelezését a Csíki Természetjáró és Természetvédő Egyesület, az Ars Topia Alapítvány vállalja magára, bonyolítja le magyarországi és erdélyi iparművészek, diákok közreműködésével és a helybéli lakosok, mesteremberek részvételével.
Fenyő-tető Csíkszentgyörgy 50,83 km-re. A Fenyő-tető Csíkszentgyörgy nyugat szélében, Jenőfalva nevű falurészben található, az Áj-patakoktól északra. Legnagyobb magassága 901 m, részben erdővel borított domboldal.
Református templom Kézdimárkosfalva 51,02 km-re. 1332-ben villa Marci néven jelentkezik az oklevelekben. 1497-benMárkosfalva formában fordul elő.
Hegyestető Felsőcsernáton 51,13 km-re. Hegyestető - Felsőcsernáton.
Imets Fülöp Jákó-iskola és emléktábla Tusnád 51,27 km-re. A Tusnádon született Imets Fülöp Jákó (1837-1912) kanonok, főesperes, tanár, gimnáziumi igazgató, valamint művelődés- és oktatásszervező tudós pap volt.
Kőkereszt Tusnád 51,37 km-re. Oh szent kereszt légy oltalmunk, így szól annak a kőkeresztnek a felirata, amely Tusnád falu egyik fontos kereszteződésében, a központból Alszeg felé vezető úton található.
Régi székelykapuk Csíkverebes 51,42 km-re. Csíkverebesen megmaradt néhány, majdnem kétszáz éves faragott székelykapu.
Fenyővize tanösvény Pottyand 51,66 km-re. A Fenyővize tanösvény hossza: 800 m. A menetidő 1 óra.
Alszegi borvízkút Tusnád 51,66 km-re. Az Alszegi borvízkutat 1960-ban fúrták Tusnád falu alszegi részén.
Nyírkert-rétláp Nagytusnád 51,75 km-re. Az összesen 4 hektáron elterülő Nyírkert-rétláp, a Benes-rétláp folytatása, Nagytusnádtól dél-nyugatra, a Tusnád-patak földrajzi baloldalán terül el. A növénytani rezervátumban megtalálható a törpenyír, a kék csatavirág, a szibériai hamuvirág, valamint más növényritkaságok és jégkorszakbeli maradványnövények.
Millecentenáriumi emlékmű Újtusnád 52,24 km-re. Az Újtusnád és Tusnádfürdő közötti országúttól nem messze, Nádasfürdő irányában letérve, áll a Millecentenáriumi emlékmű. Középpontjában egy magas tölgyfakereszt van.
Szörcse 52,27 km-re. Lakói a középkorban tiszta katolikusok, a reformáció után pedig reformátusok, a XVIII-dik században református anyaegyház, és azóta is csak református egyháza van, templommal.
Csíkcsatószegi borvízforrás 52,38 km-re. A Csíkcsatószeg központjában eredő borvíz, Alcsík egyik legjobb ízű borvízforrása. Hol volt hol nem volt. Mivel rendszeresen innen hozunk borvizet, havonta megnézzük, hogy megvan-e a doboz. Sízés után. Sízás után erre fele jöttünk és a geodobozra szert tettünk finom a borvíz télen is. Csatószeg. Megtaláltam a dobozt.
Népi fürdő Csíkverebes 52,42 km-re. Csíkverebesen, egy két medencéből, egy filagóriából, öltözőkből és napozó teraszból álló hagyományos népi fürdő található, melyet 2010-11-ben állítottak helyre.
[ Fel ↑ ]
© 2005-2024 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.