Martonka település (Hargita megye) Központ: Gyergyóremete. Martonka román elnevezése: Martonca. Egyéb neve: Mártonka.
Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Martonka (Hargita megye) és környéke turisztikai látnivalói

Basa fogadó és kézművesfalu Basa fogadó és kézművesfalu Borzont 17,26 km-re
A Basa fogadó országúti fogadó lévén, az utazóknak kínált egykor szállást, ételt és italt, a jószágnak pedig éjszakai pihenőhelyet. Volt, van, és lesz pojéka leves - A menűben. Szombaton - Szombaton a közeli Dórka panzióban mulattunk, így a vasárnapot azzal kezdtük, hogy átnéztünk ide a skanzenbe és megnéztük a madáretetőt is közelebbről. Záróra - Épp zárás előtt érkeztünk, de rendes volt a székelyruhás kislány, mert megengedte, hogy bemenjünk. A székely ember akkor az erdőből élt, szekérrel fuvarozott, azt pedig nem lehetett siettetni.
Római katolikus templom Római katolikus templom Csíkszentdomokos 38,72 km-re
Csíkszentdomokos kőfallal kerített római katolikus temploma a 18-dik század végén épült, Szent Domokos tiszteletére. A templomot övező kőfal teljes épségében megmaradt, a három ráépített kapubástyával.
Pucsek Jani ládája Pucsek Jani ládája Fertő-nyereg 38,24 km-re
2007 júliusában másodszor jártam végig a Hargita gerincét, és ebből az alkalomból 3 ládát helyeztem el az útvonalon, amelyeket a Hargita-túrázóknak ajánlok. Utkeresztezodes - Keszulek hijan nem talaltam meg, de lesz meg alkalom remelem. Befele az erdőbe - Sajnos már harmadik alkalommal kerestem fel a helyszínt, konok kitartással de most sem találtam meg a dobozt. Átalakítás érdekes hely típusra - Ezelőtt hét évvel megtaláltam ezt a geodobozt, de ez alkalommal hiába kerestem. Helyüket és nevüket rendszeres Erdély-járó társaimmal közösen megélt élményeink alapján választottam ki.
Jézus Szent Szíve kápolnája Jézus Szent Szíve kápolnája Gyergyószentmiklós 18,85 km-re
Gyergyószentmiklósnak a Gyilkos-tó felé tartó kijáratánál, a Békény- és a Vár-pataka között, meredek sziklaszirt tetején áll a kápolna. A multiből egy pont van meg - Mivel ezúttal is gyalog (vonattal) voltunk, és a 40 km-es körút sok lett volna a szilveszteri zuhogó esőben. A Gyergyói EKE ládasorozata - Miután egész nap a Gyergyói EKE ládasorozatát kerestük. A láda rendben van - A láda a kápolna közelében rendben van, még egy kicsit álcáztam mert látszott a nejlon zacsko. A környék lakói a kápolna helyét Both-várának vagy Hiripné várának nevezik, róluk szól a kápolna meséje.
Jézus lábnyoma Jézus lábnyoma Gyergyócsomafalva 22,69 km-re
A kőtömb amelyen Jézus lábnyoma található, Gyergyócsomafalvától dél - délnyugatra található. Megközelíthető a Veresvirág panzió, sípálya és kilátópont felől.
Olt forrás Az Olt földrajzi forrása a Gyergyói-havasokhoz tartozó Sípos-kő észak-keleti oldalán található, a Kovács Péter-hágó közelében. A legendás Olt - Nekem a világon a legszebb hely ez, a Hagymás-hegység vonulatának egyedi panorámájával. 686 méter - Előre is köszönöm, ez volt az egyik eredeti elképzelés is. Viszonylag nem rossz az út - Innen le akartam menni a Gyilkós-tói útra, de jobbnak láttam visszafordulni. A helyszín megközelíthető Gyergyószentmiklós vagy pedig Marosfő felől.
Móric-kő A Móric-kő Korondtól észak-keletre, Pálpatakától dél-nyugatra és Fenyőkút településtől nyugatra található, meredek sziklafallal végződő kilátóhely. Nincs meg a régi doboz, de van egy új doboz, új rejtekben - Pálpatakáról jövet, a Móric-kő közelében van egy elágazás jobbra. A környék igazi vadaspark - Ma rejtettem egy geodobozt a Fügeváránál, mely jelenleg andezitbánya. Lobogó - Ha már valaki ilyen helyre lobogót telepít, akkor gondoskodhatna arról is, hogy egy év múlva ne egy rongy-darab lebegjen itt. A tetejéről szép kilátás nyílik déli irányba Korondra, a Kalonda-tetőre és a Firtos-hegyre.
Súgó barlang II Súgó barlang II Vizes járat 24,52 km-re
A Gyergyói-Havasok, 1568m magas, Sípos kő  tömbjének délnyugati nyúlványában húzódik a már 100 éve ismert, tekerőpataki Súgó-barlang. Mi az a fenyőillatú fürdő? - Mi ma felkerestük a srácokkal a barlanglátogatás után. Fenyőillatú fürdő - A barlang aktív járatából kifolyó patak vize egy kis deszkavályú segítségével el van terelve, a víz magasról esik, így zuhanyozni is lehet alatta. Vizes járat - Megvan. A gyergyói medence keleti oldalán a Marosba ömlő Heveder patak, majd az ide csatlakozó Borzóka  patak fogadja be a barlangból kiömlő Súgó-patakot, amelyet a hegyben összegyűlt karsztvíz táplál.
Keresztelő Szent János fakápolna Keresztelő Szent János fakápolna Mikháza 48,14 km-re
Keresztelő Szent János-fakápolna és Erdély legrégebbi élő hársfája - Mikháza
Kis Csika-csúcs Kelemen havasok 27,26 km-re
A Kis Csika- vagy Csikuca-csúcsnak olyan szép neve van románul (Cica Mica, Cicuta), persze magyarul kiejtve, hogy a magyar megfelelőjét nem is kellene használni.
Ó-sáros fürdő Ó-sáros fürdő Borszék 18,64 km-re
2012 október 27-én üzemelték be a korabeli képeslap nyomán újraépült borszéki Ó-sáros fürdőt. Feredő - Volt szerencsém megfürödni a medencékben. Ezzel történelmi fejezetet élt meg a település, saját fürdőjének használatba adó ünnepét.
Gyilkos-tó Gyilkos-tó 26,61 km-re
A Gyilkos-tó a természetes torlasztavak csoportjába tartozik, Székelyföld egyik legszebb és legmonumentálisabb tava. A Gyilkos-tó zöld jegén - Korcsolyával siklani. Ne siessetek annyira az örök korcsolyamezőkre - Nem tudom, hogy a Gyilkos-tó környékén mennyire volt hideg a napokban, és jelenleg a jégréteg mennyire vastag. Rönkök a tóban - Amint látom, régen volt az utolsó bejelentő. Varázsát a fenyőcsonkokkal teletűzdelt vizfelület adja és a hátánál levő Kis-Cohárd sziklafalai.
Magyarok hídja A Magyarok hídja, vagy befejezetlen híd a Békás-szorosban, a Pokol tornáca és a Pokol torka között, az Őrtorony alatt, a Kis-Békás-patak torkolatánál található.
Kitekintő a Görgényi-havasokra Kitekintő a Görgényi-havasokra Zeteváralja 44,4 km-re
A Zete-tanösvény egyetlen pontja, ahonnan tiszta időben jól látszanak a Görgényi-havasok. A Dél-Görgény a Bucsin-tető és Libán-hágó között húzódik, főbb csúcsai a Somlyó, a Hegyeshegy és a Csomafalvi Délhegy.
Tündérek forrása Tündérek forrása Vármező 35,55 km-re
A Várhegy tövében, a Kis-Nyárád völgyében található a Tündérek forrása. Tündérek vize - Nehezen tudtunk megválni a pompás tőzike rétektől, soha nem találtuk még ilyen csúcsnyílásban, pedig minden tavasszal felkeressük a tavasz hírnökeit, tőzike, hóvirág, tavaszi kikerics, mindez egy helyen. Körút - Kis körutunk alkalmával ugy gondoltam több dobozka is előkerül, talán az én hibám is, hogy nem igy lett. Úton-útfélen - Az út meglett (fentről jöttünk), a pötty meglett, a fa is meglett, a doboz sehunn a fában. Forró nyári napokon kincset ér a forrás tiszta, hűvös vize.
Keleti kilátó Keleti kilátó Istenszéke Kelemen-havasok 45,31 km-re
Az Istenszéke a Kelemen-havasok legnyugatibb része, és bár csupán 1380 m magas, de jellegzetes formája amely az emberek fantáziáját igencsak megmozgatta. Május 1 - Május elsején, nagyon szép ídőben indultunk Dédabisztráról. Nem találtam megfelelő rejteket egy új geodoboznak - A kék pont jelzésen, a Bisztra-patak völgyéből indulva, a Hidas-patak völgyén keresztül jutottunk fel az Istenszéke csúcsplatójára. Amiről talán legszebben Wass Albert írt, valamint a fenséges kilátás, amit biztosít, annak egyik leglátogatottabb helyévé teszi.
Laposlik Laposlik Korond 42,36 km-re
A Laposlik forráskúp a 13A jelzésű műút mellett, a Sós-kúttal átellenben található, az atyhai letérőtől 180 méterre délkelet felé. Merész rejtés - Amikor én a helyszínt dokumentáltam, elég cudar idő volt. A területén található a Bugyogó nevű forráscsoport.
Tóka-csúcs Tóka-csúcs Csalhó-hegység 42,17 km-re
A Csalhó-hegység 1000-1300 m magas, sugáralakban elnyúló hegygerincek rendszere, melyek két magasabb pontban találkoznak, ezek a Nagy Aklos 1907 m és a Tóka-csúcs 1904 m. Olyan vagány - Űjj milyen vagány hé, olyan vagány, milyen vagán hé, űjj, látod-e fentről milyen vagány, látod-e te is milyen vagány. A hegység legmagasabb része egy észak-dél irányban elhelyezkedő, 1 km széles és 6 km hosszú, központi tető.
Óratornyos ház Óratornyos ház Gyergyótölgyes 28,73 km-re
Az óratornyos ház, vagy röviden Az órás ház, a Putna-folyó jobb partján található. A DJ127 jelzésű megyei útról is észrevehető, szemben a katolikus és ortodox templomokkal.
Római őrtorony Alsóköhér 38,81 km-re
Római tábor - Alsóköhér
Lázár várkastély Lázár várkastély Gyergyószárhegy 11,47 km-re
Gyergyószárhegy településéről az első, napjainkig fennmaradt okleveles adat 1406-ból való, amikor egy Lázár Bernát nevű előkelő mondhatta a magáénak. Az isten háta mögött, töltöttkáposztáért - A töltöttkáposzta-fesztivál alkalmából érkeztünk Gyergyószárhegyre. Megtaláltam vagy mégsem? - Megtaláltam Gábor dobozát Gábor leírása alapján. Lázárék - Ez jóval fej fölött van. Hunyadi Mátyás király uralkodása alatt, 1462-ben Lázár András a földesura, aki már elnökként vezette le az 1506-os agyagfalvi gyűlést.
Ládás Háza-barlang Ládás Háza-barlang Andrástelep 33,1 km-re
A Maros-szorosban, Göde és Ratosnya között, különleges természeti képződményeket találunk, mállás- és rönklenyomat-barlangokat. Érdekes barlang - A Sziklaablaktól jöttünk át ide. Volt fatörzsek - Érdekesek ezek a hatalmas "volt fatörzsek" és ágaik. Barlang, első barlang - Délben jött ránk, hogy túrázzunk, és elfutottunk Ratosnyára. A rönklenyomat-barlangok nem valódi barlangok, csak pszeudokarszt jelenségek.
Sarlós Boldogasszony kápolna Sarlós Boldogasszony kápolna Hidegség 49,47 km-re
A Sarlós Boldogasszony tiszteletére felszentelt, a Hidegség völgyéhez tartozó Bándpatakán található templomot 1927-ben építették - 2001-ben kibővítették, majd 2004-ben egy új toronnyal toldják meg. Üres rejtek - Már sötétedés után érkeztem a helyszínre. A lourdesi szűz - Azért az utóbbi időben szerencsére leaszfaltoztak egy-két utcát, itt a Gyimesekben, mert hajdanában, ilyenkor nagyon meg volt olvadva.
Református templom Felsősófalva 40,5 km-re
A település neve mutatja, hogy Felsősófalva hét településhez tartozik. Amelyek a Kis-Küküllő és a Korond-patak völgyében fekszenek, a tanyavilággal együtt a Sóvidéket alkotják.
Kőválú-forrás Kőválú-forrás Bucsin 18,96 km-re
Forrás az út mellett, hajtűkanyarban, a 29-es kilométerkő közelében, a Gyergyószentmiklós és Parajd közötti DN13B jelzésű műút mellett. Elmúlt a doboz - Délutáni ebéd után (a Basánál), útban hazafelé, megálltunk megkeresni a forrás dobozát. Felirata: Ezen útszakasz épült 1902-1904 években.
Kendő régi sírkövei Kendő régi sírkövei 49,01 km-re
Kendő régi sírkövei
Három honvédkereszt a Csűrkertben Három honvédkereszt a Csűrkertben Csíkajnád 48,08 km-re
2015 szeptember 5-én a Csíkajnádi Szent István Szervezet 12 honvédkeresztet állíttatott fel, ebből 3 a Csűrkertben található.
Katolikus templom Katolikus templom Gyergyótekerőpatak 19,53 km-re
A Gyergyói-medence keleti peremén elterülő Tekerőpatak körtefája Bálint István házának kertjében él már több mint 50 éve. Tekerő - Kora délután, lehet, hogy nem a legideálisabb időpont dobozt keresni, de nekem most ez jutott. Ha beszélni tudna, elmesélhetné, hogy Tekerőpatak határához tartozott a marosfői Tinka-telep, a Vaslábon átfolyó Heveder-patak mellett tekerőpataki kirajzással jött létre az azonos nevű település.
Bunker 0 Bunker 0 Szalárd 31,32 km-re
A szalárdi Szerecsen-sziklákon, a piros ponttal jelzett túraösvény mentén több bunkert, kiépített sáncrendszert láthatunk. Az ösvény Andrásháza és Szalárd közötti, a főútról induló végétől felfelé haladva, ez az első sáncrendszer a jelzés közelében.
Szent Péter és Pál kápolna Szent Péter és Pál kápolna Bükkhavaspataka 42,44 km-re
A Szent Péter és Pál katolikus kápolnát legkönnyebben Bükkhavaspatakáról lehet megközelíteni, a Nagysarok-patak szádától indulva, a Jávárdi-hegy felé. A kápolna újrarejtett geodoboza - A pünkösdi Jávárdi-körtúra alkalmával érkeztünk ide, a Bagolykő felől. Búcsú után - A Kóta-kövétől errefele sétáltunk, elkapott egy kis nyári zápor, hamar vége lett, és tovább gyönyörködhettünk a táj szépségében.
Várszikla 2 Várszikla 2 Dédabisztra 45,06 km-re
A Kelemen havasok déli lábánál fekszik Déda község. Kicsúszva a rejtekből és elázva - Előbb lent kerestem a szikla tövében, de nem találtam. A falu határához tartozó Dédabisztratelep közelében, a 656 m magas La Cetate nevű sziklaszirt tetején középkori vár maradványai találhatóak.
Mihály-havas Mihály-havas Madarasi Hargita 45,22 km-re
A Madarasi Hargita üdülőtelep központjából indulva, a Súgó–pálya felső részén, elérjük az erdőt. Sízés meg a hullámok - Akkor csak halkan mondom, hogy nagyon jó volt a sízés. Nagy Mihály - régi doboz - Mivel fent voltunk a Madarasi Hargitán, felugrottunk ide is, hogy egy új dobozt tegyünk a régi helyett, de amint felértünk ide a Nagy-Mihályra meglepetés fogadott, a régi doboz ott hevert a földön. Napfeny es hullamok - Ivo felol jottem, megneztem magamnak a Kecskevesz via ferrattat. Nyáron szekérúton, télen gyalogösvényen 20 perc alatt felérünk a Mihály-havas 1685 m magas csúcsára.
Veres-kő sziklái Veres-kő sziklái 44,67 km-re
A Veres-kő sziklacsoport az Apostolok szikláitól 4 km távolságra délnyugati irányba 1670 m  magasságban szintén a gerinc közelében helyezkedik el. Por a geodobozon - A 12 Apostol sziklacsoportjai után a Veres-kő szikláit kerestük fel.
Svájci-ház Svájci-ház Nyárádmagyarós 49,98 km-re
Nyárádmagyarós főutcáján, a 289 szám alatt, egy különleges lakóház és a hozzá tartozó telek vonja fel magára a figyelmet. Kiállítás, műterem, galéria, képzőművészeti tárlat - az Alexandru Crisan egyesület otthona, mely a vizuális művészeteket és kultúrát hívatott népszerűsíteni.
László-ház László-ház Gyergyószentmiklós 17,71 km-re
A Fogarassy Mihály utca 5 szám alatt található épület falán egy emléktábla hívja fel magára a figyelmet. A felirat szerint ebből a házból származott több neves személy, akik a László családnevet viselik.
A Jeges-barlang felett A Jeges-barlang felett Borszék 18,04 km-re
A mindössze 40 m hosszú Jeges-barlang réteges mésztufában, egy repedés mentén alakult ki. Hűsítő - Nem volt könnyű megkapni a dobozkat, de legalább érdekes volt. Huvosre teve - Igazan izgalmas volt e jegesbarlang. A barlang falain és mennyezetén jeges képződményekben gyönyörködhetünk.
Kápolna Kápolna Kicsibükk 3,88 km-re
A XVIII-XIX-dik század folyamán a nagyobb falvakból való kitelepedések során jöttek létre Gyergyó szórványtelepülései, közte a remetei Kicsibükk. A kis település Remete központjától közel 10 km-re, a Martonka-pataka felső folyásának két oldalán alakult ki.
Asztal-kő Asztal-kő Görgényi-havasok 24,16 km-re
Az Asztal-kő látványos piroklasztit sziklatömbjei vulkáni tevékenység maradványai. Asztal-ko szinte veletlenul - Vendegeinkkel egy vasarnapi Mezohavas-tura alkalmabol erintettuk az Asztal-kot is, es kb 5-6 meterrol vettem eszre a rejteket, majdhogynem veletlenul. Jelzésfestés - A Bucsin felől közelítettük meg a Mezőhavast, és a korulbelul 7 kilométeren talán 20 festett turistajelzést láttunk, mégis a doboz szomszédságában egy kopott piros festékes ecset szomorkodott. Kő, kő, Asztal-kő - Vármezőről autóztunk fel a régi helikopter-leszállóig (laposnyai oldal), mikor melyik ága van nyitva a Nyárádnak, kell vigyázni.
Diák Bara János-ház Diák Bara János-ház Csíkszenttamás 40,14 km-re
A 125-ös megyei út és az Ambrusok szere felé vezető utca sarkánál található csíkszenttamási háznak különleges, vasajtós padlásablakai vannak. Jelenleg a ház alsó szintjén, a főútra néző oldalon, kereskedelmi egység működik.
Jézus Szent Szíve római katolikus templom Jézus Szent Szíve római katolikus templom Ditró 5,4 km-re
Az egész gyergyói medencében a legnagyobb, kéttornyú, neogótikus templom hossza 56 m, szélessége 23 m, toronymagassága 73 m. Két torony - Óriási templom. Új geodobozt kell majd itt rejteni - Útban az Istenszéke felé, röviden megálltunk a gyergyóditrói kéttornyú templom mellett. Főoltárát carrarai márványból készült szobrok díszítik.
Új ortodox templom Új ortodox templom Récefalva 21,97 km-re
Récefalva Gyergyótölgyes része, lakói döntő többségben ortodoxok, egy részük baptista, de van néhány római katolikus is. A rejtés után tíz évvel - Miután másfél hónappal ezelőtt elszalasztottam a récefalvi látnivalók megtekintését, most visszatértem a környékre. A kis templomot 1990 után építették, amikor átvette a helyi ortodox közösség kiszolgálását a régi fatemplomtól.
Zúgó-vízesés Zúgó-vízesés Jávárdipataka 43,66 km-re
A Gyimesek egyik különösen szép vidéke Jávárdipataka, ahol a jellegzetes hegyi faházak közt csörgedező patakot a természet vízeséssel teszi még szembetűnőbbé. Másfél ág üzemel, most csak takarékon - A doboz meglett, a Zógó üzemelt, de csak takarékon. Felejthetetlen élmény volt - A Szent Antal kápolnától tovább haladtunk az úton nyugat fele. Nem sikerült megtalálnom a dobozt - Ahogy láttam nagyon forgalmas hely.
Ördög-hágó Ördög-hágó Balánbánya 38,13 km-re
Balánbánya előtt 2,5 km-re, a Gálkút-patak szádától indulva, az Ördög-hágón keresztül megközelíthetjük a Hagymás, illetve a Naskalat főgerincét. Ördögi meredek - Túránk első állomása a hideg vizű forrás volt.
Bagolyvár Bagolyvár Borszék 18,47 km-re
Ez a hely a második világháborúban géppuska-fészek, erődítmény volt. Bunkerek és a rejtek - Hmm, pedig úgy érzem, hogy elég jól leírtam. Jól elnéztük - Elértünk a kereszthez, megpihentünk, de semmi sem jelölte a Bagolyvárat. A két bunker és a kilátópont helye - Hát, a keresztnél már nem igazán van szükség útjelzőre. Csodálatos panoráma tárul elénk a Kis-Bor-patak völgyére, alattunk a Piatra Neamt felé vezető DN 15-ös úttal.
Vadaspark Vadaspark Ivó 40,5 km-re
Ez alkalommal nem sikerült bejutnunk a vadasparkba, mert nem jelentkeztünk be előre. Bár a belépőnek elég borsos ára van, valószínűleg nem érte meg nekik kevés embert beengedni.
Felső függőhíd Az új függőhíd lehetővé teszi, hogy száraz lábbal mehessünk végig a Magyarok-hídja - Mária-kő turista útvonalon. Télen lezárt útvonal - Amikor a legutóbb a Mária-kő kilátópontjainál jártam, még nem volt átadva az új függőhíd, így elmaradt annak bejárása. Na, ez meredek volt - A tervemben úgy volt, hogy a hídtól visszatérek, de hamar lemondtam róla. A hídról lehetőségünk van szemből, és ugyanakkor fentről, csodálni a Fehér-patak kétlépcsős vízesését, kőüstjét.
Szent Róza kápolna Szent Róza kápolna Gyergyótekerőpatak 20,9 km-re
Tekerőpatak fölött, a Vasláb felöli dombon áll a röviden csak Szent Rózának nevezett kápolna. Ködben - Ti aztán elszántak vagytok, hogy sem a ködtől, sem a kísértetektől nem féltek. Tekerőpataki kápolna - Borzontról hazafele tartva kerestük meg, annak ellenére, hogy rossz idő volt, nagyon hideg szél fújt. Dombtető - Miután vagy két helyről is probálkoztunk, kocsival feljutni a kápolnához, aztán a temető mellett mentünk fel. Pontos neve Szent Sebestyén, Rókus és Szent Rozália-kápolna.
[ Fel ↑ ]
Görgényi kőgombák, Öreg-tető - Görgényi-havasok
Görgényi kőgombák, Öreg-tető - Görgényi-havasok 10,92 km-re
A Görgényi-havasokban, Maroshévíztől 10 km-re, az Öreg-tető szomszédságában, több különös sziklacsoportot találunk.
Termál-vízesés - Görgényi-havasok
Termál-vízesés - Görgényi-havasok 11,66 km-re
Akó-kapu Az Akó-kapu kifejezés az évszázadok során Alcsík közepén azt a helyet nevezte meg, ahol az országútból kiszakad a Fiság völgye felé vivő útszakasz. Az Akó-kapu a helyén van - Forgalmas helyeken nincs igazán biztonságban egy geodoboz, ritka a hosszú életű rejtés. Miért - M Miért tűnnek el a dobozok? - Egy része (valószínűleg) tudatlanságból, egy másik része (talán) rosszindulatból. Hosszú időn át az Akó-kapu kifejezés létezett a tudatunkban, de kaput itt nem láttunk!
Református templom Református templom Gagy 60,42 km-re Középkori templomáról nincs adat, de nem lehetetlen, hogy volt, miután 1666-ban újra anyaegyház, amikor templomépítésről van adat. Maganyos kis templom - Megtalaltam a dobozt, ugy nez ki, elsonek. Gyík van, doboz nincs - Énlakáról hazafele, gondoltuk megkeressük a geodobozt. A reformáció korában az addig tiszta katolikus lakosság többsége unitárius lesz és 1666-ban önálló anyaegyház.
Küküllőkeményfalva 51,5 km-re 1566-ban Keményfalva néven jelentkezik az okiratokban, 1567-ben a regestrum 10 kapuval jegyzi.
Mofetta Dornavátra 56,67 km-re Dornavátra város mofettája a Negresti-negyedben, a hasonló nevű utca déli végében található. A mofettától dél felé haladva lehet eljutni a két Bizum-forrásig.
Dobó és Vágás Dobó és Vágás 62,01 km-re A Nagy-Küküllőbe ömlő Vágás-patak felső, kitáruló völgyében fekszik Dobó. A Cigány-patak völgyében, ahol Dobó Vágással összeér, ott fekszik a két falu temploma.
Magyar honvédek sírja Kontumáci temető 59,59 km-re Negyvennégy magyar honvéd sírja Gyimesbükk ősi temetőjében, a kontumáci (vesztegzári) temetőben, a kápolnától 200 m távolságra. Na ez hol van? - Egy kis plusz információ jót fogna. Köszönöm a hibajelzést - El nem tudom képzelni, hogy csúszott be hiba több, Gyimesben található honvédsír magasságértékeinél. Honvédsírok helyének dokumentálása - Tényleg furcsa, hogy a leírás egy sírról, majd két hősi sírhelyről, máshol pedig sorsírokról számol be. Az adatok szerint a temetőben egykor két jelentős hősi sírhelyet alakítottak ki, ahol sorsírokban 13-14 ismert nevű és csapattestű magyar honvédet temettek el.
Kápolna melletti Sóskert-sósfürdő Kápolna melletti Sóskert-sósfürdő Székelyudvarhely 61,37 km-re Székelyudvarhelyen, a Jézus szíve-kápolna közvetlen szomszédságában gyógyhatású sós források törtek fel. Már az 1800-as években létezett itt egy fürdő, melyet Sóskert néven ismertek.
Református templom Református templom Gernyeszeg 62,98 km-re A XV-dik században épült gótikus templom, déli kapuja felett található a somkeréki Erdélyi család címere. Sekrestyéjében helyezték el gróf Teleki Mihály kancellár és felesége Weér Judit földi maradványait.
Erdőszakál 55,69 km-re Középkori lakói katolikusok voltak, két templommal - későbbi adat nem szól sem templomáról, sem egykori katolikus lakóiról, vagy azok utódairól a reformáció utáni időkből, mivel a XVI-dik században mindkét település puszta: Pusztaszakál 1519-ben, görög-keletieket telepítenek.
Gyalogsági lövészárkok Szentegyháza 56,37 km-re Nem csak egy kiképzőtábor kapott helyet a második világháborúban Szentegyházán, hanem a Szentegyházi Önálló Harckocsiakadály is. A magyar hadvezetés 1944-re egy összefüggő erődrendszert épített ki az ország keleti határán, Székelyföldön is, a fontosabb szorosok szűkületeibe, ezt nevezték Árpád-vonalnak.
Kirulyfürdői pionírtábor Kirulyfürdői pionírtábor 60,06 km-re A kirulyfürdői pionírtábor régen jó állapotban lehetett, mára már nagyon lepukkant állapotban van. Mindig előre - Nem találtam meg ezt a könnyűnek tűnő rejtést, pedig kitartóan tébláboltam amíg mindenki megtöltötte a palackjait, és utána lázas kapirgálásba kezdtem. Hátra arc! - Ilyen kitartassal meg nem kerestem dobozt, negyedik alkalommal próbálkoztam. Elhagyott vidék - Valóban szomorú látvány a pusztulásra ítélt régi táborhely, pedig volna benne fantázia. A tábor területén található egy borvízforrás is.
Vasszékely Vasszékely 59,71 km-re A Székelyudvarhelyen áthaladó idegeneknek is ismert megállóhelye aPatkó, itt áll a Vasszékely. Kánikulában - Ebben a kánikulában meglatogattuk a varost. Munkálatok - A Vasszékelyt körbevették, de nem adja meg magát. Megtalaltam - Üdvözletem. Szinte minden település állítottemlékművet az első és második világháború hősi halottainaktiszteletére.
Elekes-esztena Köves-patak Elekes-esztena Köves-patak Mária Út 55,71 km-re Elekes Gellért esztenája a Padosban áll, a Köves- és Gyepü-patak közötti háromszögben található, a helyet jelenleg kaszálónak használják. 2021 nyarán állították fel a jelenlegi helyére, Márton Berci telkére, a Gyepűben.
Bánatos királylány kútja Bánatos királylány kútja Nagygalambfalva 66,67 km-re Lélegzetvisszafojtva hallgattuk a mesét, s a szomorú éneket, amit az asszony olyan gyönyörűen énekelt, hogy még a felnőttek is megkönnyezték.
Gróf Széchenyi István mellszobra Székelyudvarhely 59,47 km-re Gróf Széchenyi István mellszobra, Székelyudvarhely.
Református templom Székelyudvarhely 59,69 km-re Református templom - Székelyudvarhely, Márton Áron tér 11. Épült 1781-ben.
Bernád kútja Bernád kútja Csobotfalva 58,84 km-re Bernád kútja - Csobotfalva
Vasfuvó domb Csíkszereda 56,25 km-re Csíkszereda nyugati határában, közvetlenül a Székelyudvarhely felé vezető országút mellett, az Olt hídjának közelében található, az úgynevezett Vasfuvó domb. Itt valamikor egy vashámor létezett, de nincsenek részletes adatok róla.
Református templom Vajdaszentivány 63,08 km-re 1332-ben de Sancto Joanne néven jegyzi a pápai tizedjegyzék. Később így szerepel a forrásokban: 1366-ban Mortunzenthyuana, 1451-ben Vayda Zenth Iwan.
[ Fel ↑ ]
© 2005-2025 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.