Brassótól 40 km-re délre, Sinaia üdülőhely hatalmas, romantikus hangulatú parkjának közepén áll Románia leglátványosabb kastélya. Legszebb királyi rezidenciája, a Peles-kastély.
A hely a Tolvajos-barlangtól körülbelül 500 m távolságra található, észak-északkelet irányba. Az Ürmösi határ-patak, jelenlegi nevén Ürmösi Töpe-patak fejének baloldali ágán egy érdekes sziklakapu található, mely alatt átfolyik a víz.
Székelymuzsnától északra egy meredek, suvadással kopaszra feltárt konglomerát sziklafal, a Likoldala emelkedik, amelynek sziklaodúi a tatárjárás idején menedékül szolgáltak. Valószínűen innen kapta a kiemelkedő csúcs, a 816 m magas Liktető a nevét.
Segesvári várfal A segesvári várfalban levö geodobozt már bejelentettem egyszer annakidején (2013). Kerestuk es megtalaltuk :) Szep a var, most voltam eloszor.
Haraszty-ház Segesvár Az Iskola utca 15 szám alatt található, egykori kézművesek által lakott ház a XVI-dik században épült.
Oncesti-csúcs Az Oncesti csúcs a Szebeni havasok (Cindrel) hason nevű hegyének, 1720 m magas csúcsa. Elindultam a csúcs fele, temészetesen libegővel.
Kellner-ház Segesvár Leszpez-csúcs Fogarasi-havasok Sokaknak elerhetelennek tunik a Lespez-csucs, a nehezebb megkozelitese vegett. A Piscul Negru menedékháztól indulva, a Leszpez-hegylábon haladva közelítettük meg a Leszpez-csúcsot.
Megvan a doboz. 1302-ben Castenholz, 1339-ben Castenholez, 1409-ben Castenhalez néven jelentkezik az oklevelekben.
Lutheránus erődtemplom Homoród Homoród központjában található egy nagyon szép román kori, 1270-ben épült evangélikus erődtemplom. Mert a templomot nyitva találtam, sőt a toronyba is fel tudtam menni. Sajnálom, hogy nem találtad meg. Persze, hogy megkerültem kívülről is teljes hosszában, de ahova a gps mutatott csak sima fal volt.
Későn indultunk útnak, nem számoltunk avval a csúcsforgalommal, ami Busteniben volt, mikor gyalog gyorsabban lehetett haladni, mint autóval. Miután már elég sokat hallottunk meg olvastunk erről az új útról ideje volt kipróbálni is.
Régi Olt-fahíd Hévíz Nem maradt meg fénykép vagy rajz róla. A hévízi Olt-híd újjáépítés áldozata lett, 1886-1887-ben cserélték ki újszerkezetű vashíddal.
Buteanu-csúcs, románul Vanatoarea (Vanataia) lui Buteanu.
Zsidó temető Segesvár Segesvár Marosvásárhely, illetve Medgyes felőli bejáratánál, a Kőkép tornyocskája alatti kis, félig rejtett domboldalon találjuk a segesvári zsidó temetőt. A temető bejáratától még egy kicsit bóklásztunk, amíg ráakadtunk a rejtekre. Az ösvényről közelítettem meg a rejteket, a temető sarkánál. Sötétben, ködben és szitáló esőben a legizgalmasabb keresgélni egy temetőben.
A három hajó közül csak a főhajó maradt meg, az oldalhajókat lebontották. A templomot ismertem, jártam már a toronyban is (most is nyitva volt). Szakadát temploma a XIII-dik századi Szeben környéki tornyos háromhajós bazilikák típusához tartozik, a XIII-dik század első évtizedeiben épült.
Wonnerth-ház Segesvár MS-II-m-A-15891. A Wonnerth-ház az Ónművesek utca 4 szám alatt található, épült a XVI-XVII-dik században, módosították a XIX-dik században és 1938-ban.
Barcarozsnyó vára Szeretünk várakban barangolni, zeg-zugokba bebújni. Erdély egyik legérdekesebb várát látogattuk meg.
Erődített evangélikus templom Sáros 1449-ben János bíboros oklevele szerint Szent Jakab tiszteletére szentelt temploma van, mégpedig a késő gótikus kor jellegzetességeit magán viselő egyhajós, tornyos templom.
A Románia legszebb fái adatbázisában található fák között, a mirkházi Kárpátok örege a kerület alapján a 7-dik fa. Mirkvásár északkeleti szélén, a híd mellett egy nagy kőre festve megtaláltuk a jelzést a tölgyfás legelő felé. Mirkvásár mellett található egy különleges tölgyfás legelő.
Talmács vára A Szebeni-havasok Resinári hegysorának keleti végében, az északról érkező Szeben folyó és a nyugatról jövő Cód patak találkozásánál fekszik Nagytalmács falu. Remélem az egerek nem a dobozban voltak :-). Ezt rejteket meg a Cserna volgyi talalkozo alkalmabol kerestem meg. A doboz rendben, egerek nem voltak.
Kőkapuk éle-tisztás Keresztény-havas Sósvizes kút Mirkvásár A mirkvásári sósvizes kút a falu templomától keletre, 740 m távolságra, illetve a megyei úti letérőtől mintegy 500 m-re található.
Bazalt mikro-kanyon Olthévíz Bazaltos kőzetek alkotják, melyek körülbelül 1 millió évvel ezelőtt keletkeztek. Tényleg jól el van dugva ez a kis kanyon. Az olthévízi bazalt mikro-kanyon védett terület a Persány-hegység középső csoportjában, az olthévízi patak völgyében található.
Szűcsök bástyája Segesvár A Szűcsök bástyája a segesvári vár délnyugati oldalán található. Az 1676-os tűzvész elpusztította, de később újraépítették.
Kőkép Segesvár A segesvári várhegy temploma mellett még ma is látható egy boltozott alagút kezdete, amely végső szükségben kimenekülő utat biztosított az ostromlott várból. Közvetlenül a Segesvár felé vezető régi úton, a város Marosvásárhely, illetve Medgyes felőli bejáratánál, a mai zsidó temető mellett, áll egy jelentéktelennek tűnő, 6 méter magas, hétszögletű, zsindellyel fedett tornyocska. A Kőképnél lévő geodoboz a helyén van és meg lehet keresni. Egy kis keresés után megtaláltam.
A 957 m magas Cenk-hegy Brassó délkeleti oldalán emelkedik, itt már az Árpád-korban erődítmény állt. Megtalaltam. Igazából most már van 5. Kovászna felé vezető útamon egy bő fél napot töltöttem Brassóban.
Nagydisznód Nagydisznód központjában található a 13-dik században épített, középkori jellegű evangélikus erődtemplom - Értékei a szárnyasoltárán álló gótikus stílusú Madonna szobor, az oltár külső festett képei. Itt született Heltai Gáspár, a szász származású protestáns lelkész és nyomdász.
Erődített evangélikus templom Nagysink Ennélfogva a templomépítés is legkésőbb a XIII-dik század elején megtörténhetett. A helység szász telepítését a legkorábbi Szeben vidéki telepítések idejére teszik, az 1200-as évek előttire, körülbelül 1150-től kezdődően.
Erődített evangélikus templom Nádpatak 1313-ban plébániatemploma van, papja - a templom építési idejét régebbre teszik, a XII-XIII-dik század fordulójára, a román kori templomok közé tartozik, háromhajós, pilléres bazilika volt. A tatárjárás lerombolta - ma csak a főhajó pillérsora és a torony falazata eredeti, a tornyot viszont a tatárjárás után, a XIII-dik század második felében építették.
Evangélikus erődtemplom Fenyőfalva Mivel a szakemberek az első települések közé sorolják, bizonyos, hogy már egy évszázaddal előbb volt temploma. De mivel a rejtek kívül van, nem volt semmiféle akadály megkapni az üvegecskét. Hiába kerülgettük a várfalat, sehol nem találtunk egy elérhetőséget kifüggesztve.
Engem is megkisertett a nagy melyseg a Nagy Boglyarol, hogy onnan repulhessek egyet a nagy semmibe. Bustényből indultam, a kabinos drótkötélpálya indító állomásától. Ez nem mas, mint Busteni varosa fole magasodo Nagy Boglya sziklatornya, romanul Claia Mare.
De van itt egy mini állatkert, játszótér gyerekeknek, és egy szabadtéri vendéglő is. A Felek közelében található Brambura Park legfontosabb látnivalója a Fordtott ház.
Kilátócsűr ablakkal Holbák A kilátócsűr Holbák község központjától nyugat-északnyugatra található, a Stimbav-domb gerincén, a Stimbav (Stimbach, Stimbák?) patak völgye felett. A turisztikai látványosság tulajdonképpen egy helybeli által, gerendákból épített csűr, melyben egy ablak formájú nyílást hagytak, különleges rálátással a Bucsecs- és a Királykő-hegységre.
Hatalmas gátonyaival és mély sáncaival, melyekbe a közeli patak vize bevezethető volt, egykor igen erős védhely lehetett. Barcarozsnyó és Keresztényfalva között, közvetlen a Barca patak bal partján fekszik Erdenburg megrongált maradványa.
Friedrich Wolf-ház Brassó Katolikus templom Almakerék Ez lehetett az a kápolna, amelyet később a kevés számban megmaradt katolikusok használtak - a XVIII-dik század elejétől segesvári ferencesek gondozzák. Almakerék középkori katolikus lakói a reformáció idején lutheránusok lesznek, a templommal együtt, 1424-ben a pápa az Apafi Miklós által alapított várkápolna részére búcsút engedélyez.