 |
|
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni az itt elrejtett kincsesládát! Bejelentkezés után.
|
| | |
|
|
|  |

Az Olt folyó Ágostonfalva és Alsórákos közötti 10 km hosszú, kiszélesedett szorosában csak kisebb barlangokat hagyott meg az erozió. A völgy bal oldalán, az Oltra nézve helyezkednek el a Töpe-barlangok. Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Ürmösi Töpe barlangjai felé - regisztráció után.
***
|
Néhány kép a Ürmösi Töpe barlangjai képtárból: Az üreg fala  Kilátás a Rákosi Tepőre  Ürmösi Töpe 2 sz. barlangja  Kilátás a barlangból  Ürmösi Töpe barlangjai  Barlang azonosító
Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet az Ürmösi Töpe barlangjai fotóalbumba!
Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen az Ürmösi Töpe barlangjai!
>>> Lépjél be a virtuális kincskeresők titokzatos területére, és keresd meg a Rejtekhely geojátszótér itt elrejtett geodobozát!
|
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók a közelben (részletek bejelentkezés után)  Turdolya-szikla Alsórákos Brassó megye 1,3 km-re A Turdolya-szikla közvetlenül az Olt folyó szélén magasodik. Nem túl magas, de szép kilátás nyílik róla Alsórákosra, az Olt völgyére, és az Alsórákosi-szorosnál a jobb és balparton őrként álló piramis alakú két Töpére. A sziklás alakzat csúcsa az N 46.  Kék-kő - Ürmösi Töpe-patak 1,8 km-re A Kék-kő közvetlenül az Ürmösi Töpe-patak, osztrák térképeken Ürmösi határ-patak völgyében vezető erdőkitermelő út mellett található.  Mihályvára - Mátéfalva 1,8 km-re A középkorbanSárkány-erdőnek nevezett Persányi-hegységben, Mátéfalvától keletre, a Rákosi-szorosban állnak Mihályvára romjai. Nagy meglepetésemre a bejelentésnél vettem észre, hogy egy szűz geodobozról hittem azt, hogy eltünt, tény, hogy én nem találtam rá, pedig a leírás nagyon is egyértelmü.  RH2925 Tepő, Töpe, és Tepej csak változatai ugyanannak a helynévnek, valószínűleg csak a különböző kiejtés miatt. Utolag meg egy kerdes. Jo es tartalmas a leirasod a varrol es kornyekerol, de lenne egy-ket kerdesem is. A Kárpát-kanyar hágói a legfontosabb átjárócsoport, amely a Kárpát-medencét a Fekete-tenger térségével összeköti.
 Sziklakapu - Ürmösi határ-patak 2,8 km-re A hely a Tolvajos-barlangtól körülbelül 500 m távolságra található, észak-északkelet irányba. Az Ürmösi határ-patak, jelenlegi nevén Ürmösi Töpe-patak fejének baloldali ágán egy érdekes sziklakapu található, mely alatt átfolyik a víz. Kőpince - Tollas - Persányi-hegység 3,1 km-re 15 m mély, a bejáratánál 5 m széles és 3 m magas, befelé alacsonyul és 50 m-re kiszélesedik, körülbelül 45 fokkal süllyed lefelé. A Kőpince egy sziklaüreg a Tollas oldalában, mely a Kerekhegy tetején levő Kőasztallal néz szembe.  RH0437 A Persányi-hegységet, kelet-nyugat irányban átvágó Olt-folyó a szorosból kilépve Alsórákosnál újból belevágja széles medrét a negyedkor elején képződött bazalterületbe. Megtalaltuk Aronekkal, GPS nelkul. Betettem a Cochon nevu utazo malacot amelyet a Schuller kaputol hoztam el nemreg. A geodoboz helyét többedmagammal mértük be.
 Fenyős kőfejtő Alsórákos 3,4 km-re Az alsórákosi bazaltoszlopoktól megközelítőleg 300 méterre északra található a Fenyős Kőfejtő. Ha minden igaz, a mustáros dobozon azóta is az én ákombákomjaim díszelegnek. A teljesség igénye nélkül felsorolnék néhány helyet, a környék látnivalói közül. Köszi szépen, a mérföldkőhöz tulajdonképpen már vagy másfél hete elérkeztem, csak most nyílt lehetőségem bejelenteni ezt a dobozt. Kőasztal Kerekhegy Persányi-hegység 3,6 km-re A gerince egy kifli alakú görbülethez hasonlít, a két vége Alsórákos felé mutat. A Kerekhegy az Alsórákos környékén található hegyek közül a legmagasabb, 932 m tengerszint feletti magasságával.  Alsórákosi temető 4,4 km-re Alsórákos kevesek által ismert látnivalója a Kövesoldal tetején 1676 és 1686 között épültreformátus erődtemplom melletti temető. A várkastélytól, hogy betartsam az ajánlott sorrendet. Nagy örömmel fotóztam a lábtól állított gombosfákat, hisz kiegészítették a már meglévő kopjafa- fotó gyűjteményem. Szerencsére a térkép meg a képek alapján nem volt nehéz rátalálni a zöld béka buvóhelyére.  RH2922 Alsórákos a tatárjárás előttvalószínűleg besenyő település volt, mely elpusztult. Biztosan mentem a megjelölt helyre. Már voltam itt egy párszor, de csak most sikerült bejutnom a kastély területére. Miután szerencsésen beereszkedtem az Ürnösi töpe barlangjaitól, és egy kicsit lecsutakoltam a bringát a patakban, Rákos fele vettem az irányt.
 Kerék-domb alatti vízesés Ágostonfalva 4,9 km-re Ágostonfalva közelében, a román térképeken Fenes-pataknak nevezett, a régi osztrák térképeken Pétrisiú-ként megjelenő patak fejében levő egyik oldalágban, a Kerék-domb alatt egy mély gödörbe ömlő, 4-5 méter magas, csinos vízesés található. Ma kerestem meg, es mar be is jelentettem. Gratulálok a teljesítményhez, tényleg fejlődés, ha már aznap bejelented a megtalálást. Tehat konkreten, mivel en nem irok ekezetes karakterekkel, magyaran mondva "magyarul" a leirasaimban.  Sündisznó-szikla Ürmös 6,2 km-re Mivel az urmosi templom zarva volt (nem szeretem a zarakat) igy felkerestem a sundisznot, cigany kornyezetben. Megtaláltam, kár, hogy cigánytelep van a tövében. A falu délnyugati kijáratánál, a régi térképeken Kiskőbányának nevezett részen, egy különleges, sündisznóhoz hasonlító sziklát találunk.  RH0497 A XVIII-dik században unitárius anyaegyház. Ott voltam a rejtesnel. Örülök, hogy a szülőfalumba is eljutott ez a játék. Nagyon szívesen.
 Feketevár Apáca 8,6 km-re Az apácai Feketevárat székely határőrök létesítették a 14-dik században. Ott voltam a rejtesnel. Megvan a doboz. Időzhettünk volna akár többet is, de tűzött a nap, és siettünk.
Természeti értékek - Brassó megye * Részletek bejelentkezés után.
|
Teljeskörű hozzáféréssel
- Hozzászólások, bejelentések
- Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
- Utolsó megtalálások és hozzászólások
- Ürmösi Töpe barlangjai adatlapjának követése
- Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
- Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
- Navigálás valós időben a terepen!
|
|
Néhány látnivaló

Az Ürmösi Töpe üregei - Persány-hegység Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Brassó megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket! |
|
Hozzászólások
- Alsórákos felfedezésére kerékpárral indultam, Kirulyfürdő, Erdőfüle, Székelyszáldobos, Felsőrákos, Ágostonfalva utvonalon. Ágostonfalva után az Olt bal partján az erdő közt haladtam, de mivel nem tájékozódtam kellőképpen és idejében, először a Mihályvárát kerestem meg, majd nem akarván kihagyni, visszafordultam, és megkerestem a barlangokat is.
- Mar majdnem sotetben botorkaltunk lefele az Urmosi Toperol. Kegyetlen direktben innen lejonni, de ugy iranyitottam a csapatot, hogy a barlangokhoz erjunk.
- Miután végigsétáltam a szorosban, felkapaszkodtam az oldalban, a tetőre. Mit mondjak, nem egy városi séta felmenni a tetőre.
- Magtaláltam a rejtekhelyet és megtaláltam a kilátót lebontva, szépen egy rakásban. Most épül egy új kilátó vasból.
- Mindig azt hittem, hogy ez lösszfal. A tövében van egy lyuk, én borz kotorékra tippelek.
- Institutul de Prospectiuni si Explorari Geologice.
- A kövek írásos részét alolról lehet megcsodálni, tehát a Nagykőhavas csúcs fele vezető ösvényen mielőtt kiérnénk platóra, balra kell térni. Érdekesség, hogy az írásos kő tövében egy barlangszerü képződmény is található, a hordalék által eltömött nyílás az üreg végében mindenképpen arra utal.
Sikerült eljutni a környékre? Tetszett az Ürmösi Töpe barlangjai? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat! |
|
|
|
|  |
|