Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni a turisztikai látnivalót! Bejelentkezés után.

Sálfalvi szakadék

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23422 kép és 8203 hozzászólás)
 

Sálfalvi szakadék

A sálfalvi szakadék 15 hektáron védett terület, Sálfalva községtől 1 km-re található. Hossza 5-600 m, oldalfalainak magassága 6-25 m.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Sálfalvi szakadék felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

A cinterem kapuja és az információs pannók Székelyszentlélek katolikus templom
A cinterem kapuja és az információs pannók
Sósvíz rágta ajtó Sóskút Homoródalmás
Sósvíz rágta ajtó
Madéfalvi emlékmű Madéfalva Siculicidium
Madéfalvi emlékmű
Az új menedékház
Az új menedékház
Várrészlet Thoroczkay vár
Várrészlet
Lentről a kilátó Szováta Piroska-tó
Lentről a kilátó

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Sálfalvi szakadék fotóalbumba!

>>> Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Sálfalvi szakadék!

A 1,14 km távolságra található, legközelebbi település, Salkó turisztikai látnivalói.
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
Jézer-csúcs Fogarasi-havasok Jézer-csúcs, románul Iezerul Caprei.
Bár a Gyerekek palotája viszonylag közel van hozzám.
Nagygalambfalva mellett, a Rák tava helyén, régen egy ház állott. A legenda szerint a tó helyén valamikor állt egy ház. Örvendek, hogy az első megtaláló lehettem. Igaz, hogy nem a pallóhoz vezető ösvényen értük el.
A marosvásárhelyi Kárpátok sétányon van két szobor, amely a kommunista korszakban került felállításra, és amelyekről sehol nem találtam leírást, vagy képet. Elvittem a kisebbik fiamat segítségnek. Megvan a doboz. Arrafele jártomban megkerestem.
A Diáklépcsőt (Schülertreppe németül) 1642-ben építették, a fedett falépcső a tanulók feljutását könnyítette meg, a dombtetőn található iskolába. Az építmény homlokzatán reneszánsz mintákat láthatunk. Sikerült bemennem a fenti templomba, emlékszem most egy pár éve még zárva volt.
A bazsarózsa állítólag április végén, május elején nyílík, a virágzás néha csak pár napot tart. Kiprovokáltam? Nem bánom az hasonló provokációkat. Újra itt.
Caltun-kapu, magyarul kiejtve Kölcún-kapu.
Vajon laknak még a padlástérben? Bár azt szokták mondani, hogy harmadik az Isten igaza, úgy néz ki, hogy nálatok a négylevelű lóhere a nyerő. Ma este megint a kisfiammal keresgéltünk és rejtetünk. A Mikszáth Kálmán, jelenleg Művészet utca 7 szám alatti épületet Radó Sándor tervezte 1912-ben saját maga számára.
Épült 1929-ben. Bolyai-téri unitárius templom - Marosvásárhely.
Székelyudvarhelyen, a Jézus szíve-kápolna közvetlen szomszédságában gyógyhatású sós források törtek fel. Már az 1800-as években létezett itt egy fürdő, melyet Sóskert néven ismertek.
A legnagyobb székely névvel kitüntetett Orbán Balázs köztéri mellszobra a katolikus templomtól északkeletre, a művelődési ház melletti téren található. A Székelylengyelfalván született Orbán Balázs író, történész, természetrajzi, néprajzi, és művészettörténeti kutató, a Székelyföld leírása szerzője.
Nagy-Úcsa-nyereg Fogarasi-havasok
A Székelykeresztúrtól 2 km-re fekvő Betfalva a Nagy-Küküllő jobb partján települt. Betfalva és Székelykeresztúr között ömlik a Nagy-Küküllőbe a Farkaslaka határában eredő Fehér-Nyikó.
A fogarasi Olt-híd Fogaras város szélén, a Fogaras-Segesvár úton áll, vámoshíd szerepét töltötte be. 1778-1782-ben épült, 1906-ban bontották le, miután 1905-ben új vasszerkezetű hídat építettek mellette.
Caltun-csúcs, magyarul kiejtve Kölcún-csúcs.
1723-ban épült, belsejét Popa Nicolae festette 1810-ben. Babbercival kerestük a templomat. A székelykocsárdi ortodox fatemplomot a Szentlélek Eljövetelének tiszteletére szentelték.
Református templom Magyarózd
Hermann Oberth emlékére Medgyes A herr profesor egy zseni volt. Szebeni születésű, szász származású német fizikus, az űrkutatás egyik úttörője - emlékére felállított rakéta emlékmű - Medgyes észak-keleti bejáratánál.
Nem is tudtam erről a forrásról, pedig sokat jártam a környékén. Nem éppen a legszebb hely Vásárhelyen, de a dobozka meglett. Péter dolgozott, én meg csak szóval tartottam. A marosvásárhelyi Gecse Dániel-forrás az 1918 December 1 sugárút 86B számú tömbház háta mögött található.
Brukenthal-palota, ma muzeum, Épült 1778-1788-ban.
A hagyomány szerint Domáld (Maldorf) szalmával fedett kisebb templomát egy nagyobb váltja fel, zsindellyel fedve. Új templomot 1845-ben építenek, sík mennyezettel.
Ekkor a főhajót és a szentélyt magasítják, a hajó fölé védőemeletet húznak, és a többszög három oldalával záródó szentély fölé is. A XIII-dik században épül román kori háromhajós bazilikatemploma, a XV-dik században erődtemplommá építik át.
Evangélikus templom Mártonhegy 1335-ben plébániatemploma van - temploma után, melynek Szent Márton lehetett a védőszentje, Szentmárton volt a neve. Templomának eredete egy századdal korábbra, a XIII-dik századra tehető, mert eredetileg háromhajós bazilika volt.
Marosvásárhelyt a Bodoni utcán keresztül hagytam el. Rég nem voltam kincskeresésen.
Régi sírkövek Geges A gegesi református temetőben érdekes, százévesnél régebbi sírkövek vannak.
Cheia Bandei-csúcs Fogarasi-havasok Cheia Bandei-csúcs, magyarul kiejtve Khéjá Bündéj.
A jelenlegi L alakú, manzárdtetős kastély előtt már a 17-dik században volt itt udvarház, jelenlegi nevét a legutolsó tulajdonostól kapta. A történelmi idők során több építkezés is történt itt, 2021 és 2024 között teljes felújításon esett át.
Parkjában lipicai lovakat tenyésztenek. Alsószombatfalván található az egykori Brukenthal-kastély, mely kivülről elég jó, benn leromlott állapotban van.
Itt született Octavian Goga, román költo és politikus, valamint Emil Cioran, román filozófus. Resinár Szebentol 12 km-re fekszik.
Románia első vashídja, amelyet 1859-ben állítottak fel, és amely biztosította a bejutást az Alsóvárosból a várba. GPS nélkül nem találtuk volna meg. Érdekes, hogy mekkora a szintkülönbség a városban, ezt a hídról lehet jól észlelni. Nagyon tetszett.
Mezőcsávás és Mezőszabad között, körülbelül félúton, néhány érdekes házat láthat a figyelmes átutazó. Az út melletti épület egy zongorára hasonlít, a mögötte levő épület utcára néző oldalán hegedű formájú ablaknyílást alakítottak ki.
Petőfi Sándor bronzszobra az egykori Kossuth Lajos utca, és az Arany János utca találkozásánál lévő kis köztéren áll. Délutáni sétálgatás a márciusi fagyos de napsütéses szombaton. Mi is sokszor igy halasszuk ki a dobozokat, de nem jutott eszunkbe ez a kifejezes. Március tizenötödikén rejtettem, amikor rendőrök őrizték.
Mircsi-csúcs Fogarasi-havasok Mircsi-csúcs, románul Varful Mircii.
A Puliszka-domb egy legendás helyszín, egy domb Erdőszentgyörgy délkeleti határában, melynek nem tudjuk a pontos helyét. Talán a helybeliek tudnák megmutatni ezt a dombot, mely egy pásztorfiú, a felesége, és egy gonosz tündér mondájáról kapta a nevét.
Az emeletnek már padlója sincs, a földszinti részt raktárhelyiségnek használják. A ház a kacsalábon megvan de a dobozt sajnos nem találtam meg. Majdnem kacsalábon forgó palotát írtam, de sajnos nem forog, csak kacsalábakon áll, nem palota, és királykisasszony sem lakik benne.
A városkép önkényes átszabásának példájaként említhető a Királykút, amely majdnem teljesen áldozatul esett a Pandúrok út építésének. Nem kóstoltam meg, hogy tényleg olyan jó az íze. A doboz meglett, a tábla szerint nem iható, de ebből az irtózatos bűzből én semmi pénzért nem vinnék ivóvizet. Arra jártomban megkerestem.
Ló-patak-forrás, románul Izvorul Paraul Calului.
A marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár az elmúlt századok európai könyvkultúrájának egyik leggazdagabb erdélyi gyűjtőhelye. Több mint kétszázezer kötetével enciklopédikus tudománytár, bibliofil ritkaságok őrzője. A cipőfűzős módszer nagyon jól működött.
Gyergyó (György) hídja-nyereg, románul Saua Podu Giurgiului.
Székelymuzsnától északra egy meredek, suvadással kopaszra feltárt konglomerát sziklafal, a Likoldala emelkedik, amelynek sziklaodúi a tatárjárás idején menedékül szolgáltak. Valószínűen innen kapta a kiemelkedő csúcs, a 816 m magas Liktető a nevét.
Tartalmas kis Fogarasi tura alkalmaval 5 odszor vagy 6 odszor jutottam fel a Negoi csucsra. De nagyon nehéz túránk volt b_istvan-nal.

Természeti értékek - Szeben megye
* Részletek bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Sálfalvi szakadék adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Szeben megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • Talán nem a legjobb módját választottam a szakadék megközelítésének. Ugyanis a közelbe érve, egy vizes, mocsaras árterületen kellett átjutnom.
  • A szakadék bejárása után megtaláltam én is, ugyanazt a fát a bejárattól balra, de doboz nélkül.
  • Mivel esős idő volt, ezt a rejteket választottuk. A gödrös úton csak úgy "elhúztunk" a cél mellett.
  • Útban Szaláncfürdőre, már sötétedés után értem a helyszínre. Bár sötétben megkeresni egy geodobozt egy külön élmény, inkább nappal keresek.
  • Valahogy nem tudtam elhinni, hogy a Bagolyvárhoz vezető út le lenne zárva. Ezért muszáj volt személyesen is ellenőriznem a helyzetet, a terepen.
  • Kisse gondolkodoba ejtett vajon melyik falra is utal a megtalalast segito informacio. Na de vegul nem is volt nehez megtalalni, ugy gondolom elsonek, legalabbis a fuzet szerint mert nem volt benne meg bejegyzes.
  • Ez hamar meglett, koszi a rejtest.
  • A boerimre által megtalált ládát én rejtettem, csak nem jelentettem még be. Most közlöm a koordinátáit és a megtalálást segítő információt.
  • A falakat megerősítették, a tornyot felfalazták és lefedték. Burkolt sétaút vezet a várhoz, kiépített parkolóból.
  • Az ünnepi geodoboz rejtése óta eltelt 11 nap, lejárt már karácsony is. Az eredeti elképzelés szerint a rejtőnek saját magának kellett volna felfedeznie a lakhelyéhez legközelebb eső, bejelentett új rejtést.
  • Amíg megérkezett Szentgyörgyről a kenyér, kerestem de hiába. Nem jöttem rá hová lehetne mágnessel felfogni.
  • Betipegtem a rejtekhelyhez a sok szép pünkösdi wc papír között.
  • Kerestem a geodobozt a talapzat jobb első sarkánál, majd a szemben állva jobbkéz felőli sarkánál is, de egyik helyen sem találtam. Csak szanaszét heverő betondarabkák, a töredező talapzatból.
  • Az oldal tényleg meredek, érdemes a lábad alá nézni. Annak ajánlom aki jártasabb a Királykő jelzetlen ösvényein.
  • Szacsvára tartva, vagyis a világ közepe fele tartva :). Megálltunk és megkerestük ezt a geodobozkát.
  • Ha mar Tusnadfurdo, akkor legyen borviz. Ezen borvizzel is tobbet tudok.
  • Vegul is nem lehetek szaz es szaz szazalekos. Az mar nem lenne fair play a kollegakkal szemben meg mutatoban sem , ez igy becsuletes.
  • Megtaláltam a templom udvarán a dobozt. Itt is csak a koordináták álltak rendelkezésemre.
  • A Del-Transzhargita uton atkelve, meglatogattuk Budosfurdot es a Lucsot. Es termeszetesen a ladakat sem hagytuk ki, mar amik akkor leteztek.
  • Az elso generacios doboz maradvanyait meg megkaptam a szikla vegen, medvek altal kifosztva. Majd megkerult a gerincen elrejtett doboz is, a faba ekelve.
  • A 7. évforduló alkalmából találtam meg.
  • A 2018-as Geotrekking majális második napján, az apácai Tolvajos-barlang bejárása után érkeztünk Nagyajtára. Amíg az egyik túratársunk látogatóban járt a helyi papilaknál, mi kihasználtuk az alkalmat.
  • A fa körül is, és itt a Rejtekhelyen is. De már kezd tavasz-illat lenni.
  • Szegyen nem szegyen egyik legnehezebb brassoi dobozom volt. Termeszetesen mar amiket megtalaltam.
  • Miért gondoljuk hasonlóan? Te, trekkingklub, Bohumil és én?
  • Ebben az évben,2016-ban, voltam a Réka váránál meg a sírjánál s persze útba ejtettük az Attila várát is. Akkor még minden rendben volt, nem is tudom ki vághatta ki a fát, hisz elég körülményes ottan vágni, na meg elszálítani.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett a Sálfalvi szakadék? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 17 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!