Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni a turisztikai látnivalót! Bejelentkezés után.

Kontumác - Gyimesbükk

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23422 kép és 8203 hozzászólás)
 

Kontumác - Gyimesbükk

A gyimesbükki Kontumác a Kárenta-patak Tatrosba torkollásánál található. A Kontumác helynév vesztegzárat jelent, hasonlóképpen nevezik a gyergyótölgyesi és az Úz-völgyi országhatárt.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Kontumác - Gyimesbükk felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Zöldfa Fogadó Nagyvárad Zöldfa fogadó
Zöldfa Fogadó
A Száraz-tó Sasok tava
A Száraz-tó
Berethalmi házak Berethalom
Berethalmi házak
1586 Ciucevele védett terület
1586
Jézus szászváros
Jézus
Oldalbejárat Torda katolikus templom
Oldalbejárat

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Kontumác Gyimesbükk fotóalbumba!

>>> Fedezzétek fel Gyimesbükk és a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Kontumác!

A 1,84 km távolságra található, legközelebbi település, Popojú turisztikai látnivalói.
Milyen fontos látványosságok és népszerű látnivalók vannak a Kontumác Gyimesbükk közelében?
(részletek bejelentkezés után)
Kontumáci templom Gyimesbükk 90 m-re. A Rákóczi-várral szemben, a Tatros túlsó partján, a temető mellett van egy csodálatos zarándokhely. Ha erre jártok, haza ne menjetek anélkül, hogy ide feljönnétek! Pünkösd vasárnapján ide hozza a vonat a zarándokokat. Útban Szaláncfürdőre, már sötétedés után értem a helyszínre. Egy tartalmas, különleges látnivalókban gazdag hétvégét töltöttünk együtt a játékvezetővel. A mise végén, amikor a nagy tömeg elvonult, megkerestük ezt a geodobozt.
Régi mozdony a Gyimesi szorosban 150 m-re. Ez a Gyimes és Palánka közötti Gyimesi szoros, egy fontos átjáró Erdély és Moldva között. Töröltem a bejegyzésből a rejtek helyére vonatkozó szavakat. Volt ott eleg. Mindig is elbuvoltek a nagy meretu gepezetek. Természeti szépségei mellett, a Tatros völgye felső medencéjénél, egy fontos földrajzi pontot találunk.
Gyimes vára Gyimesbükk 290 m-re. Gyimesbükk község után, a Tatros-völgyének gyimesi szorosánál ma már nem találunk várat. A Kőorr sziklagerincén látható viszont egy erőd maradványa, melyet Orbán Balázs Blockhausnak nevez. És megcsodálni a Gyimesek világát. Felcaplattunk a meredek lépcsökőn. Tervbe vettem az említett két hely és doboz felkeresését is.
Sáncok a Bilibók-tetőn - Gyimesbükk 330 m-re. 18-dik századi osztrák sáncvár a Bilibók-tető lejtőjén, Moldva felé irányuló agyúállásokkal. Miután leparkoltam a régi gőzmozdony mellé, elindultam az út túlsó oldalán, a Kontumáctól keletre található sáncvár felé.
Két ismeretlen német katona sírja - Sánc-patak 1,3 km-re. Két ismeretlen német katona sírja a Bilibók-tető oldalában, a Sánc-patak nyugati lejtőjén, Galaczi Péter volt földjén. Az 1944 augusztusi román átállás váratlanul érte a szovjet csapatok ellen román területen védekező német erőket.
Gyimesi határkövek 1,6 km-re. Megtalatuk szombaton. A Gyimesi-szoros a legrégibb időktől fontos stratégiai hely volt.
Ismeretlen német katonák sírja Bilibók tető Bákó megye 1,7 km-re. Negyven ismeretlen német katona sírja a Bilibók tető alatt, a Bornyúkert nevű helyen, fiatal nyírfák között, 1944 szeptember. A Bilibók-tetőt magyar csapatok védték, de a román átállás után a Moldvából visszavonuló csapatoktól elszakadt német katonák kisebb egységei is részt vettek a harcokban.
Vasútállomás - Gyimesbükk 2 km-re. A Gyimesbükki állomás épületét a szabványtól eltérően tervezték, hasonló stílusút Erdélyben máshol nem találunk. Én most sem értem. Monumentális méreteit tekintve a legnagyobb azok közül, melyeket a MÁV faluhelyen építetett.
Ismeretlen német és magyar katonák tömegsírja - Bilibók tető 2 km-re. Ismeretlen német és magyar katonák tömegsírja a Bilibók tetőn, a csúcs alatt, az emlékhelytől körülbelül 100 méterre észak-keletre, 1944 szeptember. A Bilibók-tetőért elkeseredett harcok folytak 1944 augusztus végén és szeptember elején.
Bilibók-tető Tarkő-hegység 2 km-re.
Ismeretlen magyar honvéd sírja - Lókút 2,1 km-re. Ismeretlen magyar honvéd sírja. Lókút, Kánya Miklós földje, bükkfa mellett.
Katonasír az Áldomás-pataka aljában 2,1 km-re. Négy magyar honvéd sírja felett felállított emlékkereszt. Az Áldomás-pataka aljában, az út mentén, Antal Péter földjén.
Két ismeretlen magyar honvéd sírja - Lókút teteje 2,4 km-re. A Rákóczi-vártól a gerincen felfelé körülbelül 2,8 km, a harmadik határkőtől körülbelül 800 méterre, 1944 augusztus-szeptember. Két ismeretlen magyar honvéd, a 32-dik határvadász zászlóalj katonáinak sírhelye Lókút erdős részén, közel az egykori határvonalhoz.
Osztrák-magyar honvédek sírja Gyimesbükk 2,4 km-re. 64 osztrák-magyar honvéd és tűzér, valamint 3 ismeretlen orosz katona sírja a gyimesbükki vasútállomással szemben, jobbra egy magaslaton, Görbe Péter földjén. 1916 november - 1917 augusztus.
Magyar és német katonák sírja - Gyimesi templomkert 2,5 km-re. Magyar honvédek és német katonák sírja a gyimesi római katolikus nagytemplom kertjében, a 12/A jelzésű út mellett.
Gyimesi Kálvária - Római katolikus nagytemplom - Gyimes 2,7 km-re. Dani Gergely esperes-plébános a hetvenes években (1974) római-katolikus templomot épített a csángóknak. Át kellett verekedjük magunkat egy villanypásztoron, kétszer is, mig kiértünk a tetőre. Azóta is az ide látogató turisták érdeklődésének a központjában áll.
Két ismeretlen orosz katona sírja - Lókút teteje 3 km-re. Két ismeretlen orosz katona sírhelye - Lókút teteje, 1944 augusztus-szeptember. A Gyimesi-szorost védő 32-dik határvadászok védvonala mögé ezen a hegygerincen is igyekeztek beszivárogni a támadó oroszok.
Ámbrás cet-szikla a völgykatlanban 3,1 km-re.
Hét német katona sírja Tarhavas-patak hídja 3,6 km-re. A Tarhavas-patak 12/a úti hídjánál kivégzett 6-7 német katona sírhelye, melyet még nem jelöl emlékkereszt.
Harangláb Cikolyai temető 4,2 km-re. Még nem jelöli kereszt a cikolyai temető haranglábja mellett, a Tarhavas-patak hídjának közelében levő, ismert sírhelyet.
Világháborús katonák sírja Görög-keleti temető 4,6 km-re. Ötven, név szerint ismert I. világháborús katona sírja a görög-keleti temetőben, melyet még nem jelöl emlékkereszt.
Magyar katonák sírja Tarhavas pataka 5 km-re. Az adatok szerint 15 katona neve, csapatteste ismert, a kőoszlop Páll Lajos hadnagyé. 18 magyar gyalogos, huszár, tüzér és honvéd sírja - Tarhavas pataka 324 szám, 3,9 km a 12/a főúttól - 1916 december 8 - 1917 szeptember 7.
Hideg-kút Borospataka 5,1 km-re. A Boros-patak völgyében terül el Borospataka, mely Gyimesközéplokhoz tartozó település. Elsőnek találtuk meg a dobozt, ezen a lélegzetelállító, mesebeli fennsíkon. A Hideg-kút tulajdonképpen a Boros-patak forrása, ez utóbbi a Tatros-folyóba ömlik.
Apa-havas Borospataka 5,4 km-re. A Gyimesekből a Boros-patak menti úton juthatunk fel a patak fejébe, az Apahavasra. Sajnos a tetőn valamennyi csemetét tőből kivágták, és hatalmas kazlakban barnára száradtak. Érthetetlen számomra, hogy miért vágták ki a facsemetéket, hiszen nem zavarták a kilátást. Még 2012-ben rejtettem itt el az Apa-havas első geodobozát. Ahogy véget ér a köves út, kijutunk az erdőből, kezdődik a legelő.
Négy ismeretlen magyar honvéd sírja Hegyes-havas 6 km-re. A Hegyes-havas csúcsa alatt körülbelül 100 m északra, az egykor lőállás mellett. Négy ismeretlen magyar honvéd sírja - Hegyes-havas, 1944 augusztus-szeptember.
Csülemér előcsúcs Tar-kő-hegység 6,3 km-re. Csülemér-csúcs Tar-kő-hegység 6,6 km-re.
Rudolf Stuter bajor katonatiszt sírja 7,9 km-re. Kőkereszt a 12/A út mellett, a jobb oldalon. Egy német, valószínűleg bajor katonatiszt, Rudolf Stuter sírja.
Egy ismeretlen német katona sírja Bilibókszer 8,2 km-re. Egy ismeretlen német katona sírja - Bilibókszer, 12/a főút mellett, a Buha-pataktól körülbelül 100 m Gyimesbükk felé, az út jobb oldalán, a kerítés belső oldalán.
Magyar és román katona sírja Buha-patak hídja 8,3 km-re. Egy magyar és egy román katona sírja a Buha-patak hídjánál, a 12/a úton, egy építkezési lerakat előtt, Pál Péter földjén.
Bunkerek az Árpád-vonalon Gyimesközéplok 8,5 km-re. A geodoboz a második bunkernél van elrejtve. A geodoboz a helyén van. A Nagy-patak völgyében összesen 5 régi, az egykori Árpád-vonalhoz tartozó bunker maradványa található, ebből 4 a völgy bal oldalán van.
Régi zsidó temető Gyimesközéplok 8,5 km-re. A doboz a helyén van, és megtalálta jkgabor is. Közel a hidegségi letérőhöz, a vasúti őrházzal szemben parkoltam.
Sebő Ödön keresztje Ugrapataka 8,8 km-re. A térkép szerint egy keresztnek kellett volna következni a gerincen, de bárhogy tekergettem is a nyakam, nem találtam meg. Nem volt vitás, hogy ez a kereszt a térképfelvétel idején még létezett, eltávolíthatták azóta, mégpedig nem jóindulatból. Egy pet előformát kerestünk, de először egy nagyobbacska dobozt találtunk, egy másik játszótér dobozát.
Kotumba-hegy Csíki-havasok 8,9 km-re.

Kontumác Gyimesbükk románul - in limba romana: Biserica de la Kontumac Ghimes


Történelmi-kulturális értékek - Bákó megye
* A történelmi háttér és kulturális jelentőség részletei bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Kontumác adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában - Gyimesbükk térkép
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Bákó megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • A délutáni rézsútos napsütésben talán még szebb volt most a szoros. Nem volt nagy nyüzsgés, és nyugodtan lehetett szemlélni a gyimesi hágót, a templomot, a Rákóczi várat.
  • A pihenőhelyhez érkezve, nem volt senki a környéken, nyugodtan keresgélhettem. Sajnos nem találtam meg a geodobozt, pedig a leírás szerint egyértelmű lenne a geodoboz helye.
  • Sokszor jártunk már itt, de újra és újra el fogunk még jönni. Most tanultuk, hogy a kontumác egykori, mostanihoz hasonló vesztegzárra utal, s a közelben még Karantén-patak is van.
  • Nagyon ötletes a kopjafa sor, és tényleg mindeniknek a jelentése tanulságos. Jó ötlet a magyarázó információ is, mert nem mindegyik évszámnak tudtam a jelentését.
  • Maros forrása - Fekete-Rez Maros forrása. 10 evvel ezelott kisgyerek koromban jartam utoljara a Maros foldrajzi forrasanal. Jo lenne ha Marosvasarhelyen a csapbol olyan minosegu es izu viz folyna, mint a forrasnal.
  • Egykori cinóber-bánya - Büdösfürdő Sétáltunk még egyet itt. Megnéztük az üdülőtelepet és megkerestük ezt a geodobozt is. Ezt a nagy geodobozt nem volt nehéz megtalálni.
  • Templomerőd - Berethalom Olyan szep templom. Mar kesö bejuttni, de kivülröl is szep.
  • Bagolyvár - Görbepataka Sajnos nem találtuk meg a lejáratot. Kevés időnk volt keresgélni, dörgött, villámlott, jobbnak láttuk visszatérni a faluba. Gyönyörű hely, fantasztikus kilátással, izgalmas lett volna lejutni a járatokba.
  • Erdeifenyők között - Barcaszentpéter Türelmesen. Türelmesen megvártuk, amig elvonult a júhnyáj. Mert a csobán nagyon kiváncsi volt, hogy mit keresünk a fákon.
  • SZNM 12 Emlékoszlop - Kökös Ott voltunk a rejtésnél. A Székelyek Nagy Menetelésére, na meg a Nagy Kincskeresésre készülödve segítettünk a trekkingklubnak a rejtésben. Vagyis kivártuk míg megfelelő rejteket talált és lemértük a koordinátákat.
  • Katolikus temető - Nyárádremete Kísértetek. A kísérteteknek is van harisnyájuk? Ők csak lelkek.
  • Létrás-szakadék Rejtekhelyek tengerszint feletti magassága. Bár a barometrikus altimeterrel felszerelt gps készülékek által mutatott magasságérték elég pontatlan (kalibrálni kellene minden túra előtt), érdemes megnézni a rejtek tengerszint feletti magasságát is. Mivel lehet ott állunk a gps szerint néhány méterre a rejtektől.
  • Benedek Elek fürdő - Kisbacon Vive La Renaissance!. No, nem is sejtettük még akkor, hogy forradalmárok leszünk. Az új geodoboznak valójában nem a szűziessége vonzott.
  • MIG 21 - Aranyosgyéres Megegyszer. Jaj, sajnos. Azt akartam irni, hogy a mi problemank volt az a doboz, amelyik becsuszott.
  • Nem tudod feltölteni az okostelefonodra a teljes ládalistát? Vagy oda nem elég okosnak lenni, egy mégokosabb kütyüre volna szükség?
  • Termál-vízesés - Maroshévíz Első. Az első doboz amit megtaláltunk a három keresett közül. Egy kicsit lazán áll a helyén, remélhetöleg nem esik ki onnan.
  • Erődtemplom - Szászmuzsna Köszi az információt. Ugy látszik én siettemben, nem voltam elég figyelmes és nem találtam meg a dobozt. Először 2012 03 04-én a lányommal, és a tegnap 2014 02 22-én egyedül.
  • Teleki-kastély - Paszmos Frissen felújítva. A Beszterce-Naszód megyei önkormányzat tulajdonában levő épületet most újították fel, a hivatalos felavató pár hét múlva lesz. A Degenfeld család által vissza nem igényelt kastély a megye tuladjonába került, néhány éve még meglehetősen siralmasan nézett ki.
  • Hammas-fürdő - Zsombor-patak fürdői Nem rossz ötlet. S lennebb a Mikes-fürdőknél is lehetne rejteni.
  • Apor-bástya - Tusnádfürdő A torony felújítás alatt áll. Már több helyről is a torony leromlott állapotáról számoltak be. Kellemes meglepetés volt látni, hogy a torony épp felújítás alatt áll.
  • Katolikus templom - Székelyszentlélek Nagyon szép freskók. Szégyen, hogy több tízszer vagy százszor mentem már át Székelyszentléleken, de soha nem álltam meg, nem tudtam, hogy ennyire értékes temploma van. A cinterem be volt zárva, de aki bezárta gondolt az ilyen turistákra és a kulcsot benn hagyta belül a zárban, így kinyitottuk és bejutottunk az udvarba.
  • Súgó-barlang - Gyergyói-havasok Szakadó esőben. Megtaláltam. Szakadó esőben mentünk a Bucsin tetőtől, amire kiértünk arra egy kissé csendesült.
  • Csicsói Hargita-csúcs - Hargitafürdő Már több mint egy hónapja tervezem. Jó volna megtalálni ezt a ládát, már csak a közelsége miatt is. Ma került sor rá, és bár maga túra nagyon jól sikerült, a láda nem lett meg.
  • Bod Péter Megyei Könyvtár Ez a lényeg. Accer vót, hol nem vót, de van.
  • Havasgáldi-szoros Fekete-fehér bárány szelfi a szoros felett. Bár az e hétvégi kirándulásom fő úticélja nem a Havasgáldi-szoros volt, nem hagyhattam ki a környék általam még meg nem keresett geodobozait. Végül, annak ellenére, hogy jól eltöltöttem itt az időt, a kirándulás jól sikerült.
  • Kilátópont - Szakadát Mese habbal. Én is szívesen csatlakozom az "Indián nyár a Naskalaton" fedőnevű kiránduláshoz. Kis mini Rejtekhely-találkozó lesz belőle?

Sikerült eljutni Gyimesbükk környékére? Tetszett a Kontumác? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 27 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!