Nagytóti település (Hunyad megye) Központ: Bácsi. Nagytóti román elnevezése: Totia.
Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Nagytóti (Hunyad megye) és környéke turisztikai látnivalói

február 9-én győzelmet aratott az őt üldöző osztrák csapatok felett. Szent István. Magát a templomot megtaláltam.
Piskiben fordulj északra Arany falu felé, aztán Algyógy felé - a hegy a baloldalon lesz. Arany autópálya. Útban az Arany-hegy felé felfedeztük, hogy a Dévát kerülő autópálya 10 kilométere járható. Kincs. Könnyen meglett az Arany hegy kincse. Másik láda. A régi ládát nem találtuk, helyén egy másik, 2016-ban rejtett láda van, rengeteg bejegyzéssel.
A falu délkeleti végében, az Arany-hegy lábánál, közvetlenül a Maros ártere fölött középkori vár is állott egykor.
Egy része gondozott, park jellege van. Hazafele. Retyezát túrából hazafele 4 órát kellett várnunk a vonatra. Igazán egy szép hely. Nagyon tetszett ez a hely. Fák. Itt GPS nélkül elég bajos a megtalálás.
Zsinagóga Szászváros Zsidók. A zsinagóga az megtaláltatott.
Régi templom Zeykfalva
A szobrok talapzatait úgy használták fel, hogy megfordították, nagyjából levésték a feliratokat, (de csak annyira, hogy este elemlámpával súrlófényben olvasható volt) és elől bevésték az új feliratot. Kun Kollégium. Megnéztem a volt Kun Kollégium impozáns épületét és a szobrokat. Mecénás. Tulajdonképpen a két doboz egymásra vigyáz.
A kinyomtatott kódexben: Varasini, az Ara coeli kéziratos kódexben: Voracinum a neve. Szászvárosi templom. Megtaláltam a kis "BabBerci-féle" dobozt ott ahol a segítö információ mutatta. Kolostor. Ez volt az első szászvárosi doboz, amit megkerestem.
Piros és Fekete, Szászváros Kavicsok. Mi is megtaláltuk a kavicsokat a lappancs alatt. Keresés indul. A rejtekhelyen új doboz lapul. Gözmozdony. Miután elterelö hadmüveletet tartottam egy ott lötyögö ittas (reggel fél tízkor) egyénnel, felemeltem a lappancsot és megtaláltam a .
A gyermekotthonok híre messzire hallatszik, s az erdélyiek tudják, amelyik gyermek Csaba testvér otthonába bekerül, az megmenekült. Templom. Éppen az ötórási misére gyülekeztek a hívök amikor odaértem a templomhoz. Árvák. Sikerült megtalálnom a dobozt.
Építtetője a Zsigmond királytól adományba kapott uradalomról magát Hunyadinak nevező előkelő nemesi család feltörekvő tagja, János ur volt. Várkastély. Mivel másoknak is minivakációja volt, itt is tele volt látogatóval és nem tudtam kedvem szerint keresgélni. Corvin. Rendes sáskajárás van várban s környékén, hátha nem lenne ez a covid hisztéria. Teremőrök. Amikor elhelyeztem a dobozt, kb egy órát töltöttünk a várban, és többször is átmentünk azon a helyen ahol a doboz van.
Óhunyadvár Vajdahunyad
E legbelső falgyűrű mentén sorakoznak az egyes épületszárnyak - a külső falgyűrű a 17-dik században épült, majd a 18-dik században egy újabb külső erődítményt építenek hozzá. Dévai sárgyúrás. A város felől, a Vár utca felől közelítettük meg a várat, a sárban tapicskolva, a kerítések mögül kiacsarkodó kutyák ugatásának a hangzavarában. A sikló, az új doboz, és a régi képek. Nem értem, hogy miért kell a sárban tapicskolni, amikor ott a sikló :-) Egyébként egy külön élmény azon a ferde pályán a magasba emelkedni, és látványos is. Déva. Ha valaki meg akarja találni a dobozt, az ne a lifttel menjen fel a várba.
Kihasználva a természetes úton létrejött forráskrátert, a langyos források feltöréseinél, a mésztufában, a rómaiak fürdőmedencét alakítottak ki. Fürdő télen. Már az ókorban felismerték a termálvíz gyógyító hatását, ezért a rómaiak komoly fürdőt alakítottak ki a mészkőtufában.
Zubogó-vízesés, Feredőgyógy Jégcsapok. Váratlan látvány a gőzölgő vízesés és a csillogó jégcsapok! Sokáig gyönyörködtünk benne.
  Torony nélküli, egytermes, gótikus alaprajzi jellegű épület.
A rotunda, egykor plébániatemplom, a református templom kertjében áll, a paplak közelében.
Ez a földút egy kisebbnyílt terepre, legelőre visz.
Körülbelül 400 métert gyalogolva könnyen megtalálható a barlang - a szurdokig el kell menni, innen indul az ösvény.
Az ősök trónja - Hátszeg
Az épületet és a körülötte fekvő parkot szociális otthonként használják.
Már a dákok idején is fontos erődítmény állt itt, mely aKudzsiri-havasok szívében fekvő fővárosba, Sarmizegetusa Regiába vezető utat vigyázta.
Az őrtorony kerülete 50 m, kőből és római kori téglából épült. Ösvénynek aligha nevezhető csapás. Alig találtuk meg a dombra felvezető, ösvénynek aligha nevezhető csapást. Fogat fogért, követ kőért. Pontosabban alig találtuk meg a dombról, melynek neve Orlya-hegy, levezető, ösvénynek aligha nevezhető csapást. Nincs már Alin. Alin felirat már nincs, csak sok kék paca.
Dosul Dobarlesei-barlang Balsa
A templomot kőfal övezi, ez az épület szolgált mintául az egész Hátszeg-medence ortodox rítusu román kori építészetéhez. HD1. Atutazoban voltam, igy gondoltam ami az ut melett van es nem kell kiterni megprobalom megtalalni, es osszejott. A dobozt nem találtuk. A dobozt hiába kerestük, de a templom nyitva volt, ketten, 10 lejért csodálhattuk a freskókat. 3 dobozka. Őraljaboldogfalva református templománál 3 dobozt találtam egymás mellett.
A déli irányból vezető úton Erdőfalvára érkezve a falu központjából már jól látható a községtől északra magasodó csipkézett sziklafal, mely számos üreget, hasadékot rejt magában. Útvonal a várhoz. Van egy másik egyszerűbb útvonal a barlangvárhoz.
A település nagy valószínűséggel a második dák háború (105-106) alatt pusztult el.
Nopcsa kastély Szacsal
A murvás úton egészen a hídig el lehet menni.
A Ponor-patak völgyében található, mely része a Gradistea Muncelului - Csoklovina Nemzeti Parknak, a Surján-hegységben.
900 méter magasan fekszik. Köszönet. K Dörgedelmes féle. Két év után, 2022 november 24-én jelentem be, hogy nem találtam meg az itt elrejtett geodobozt.
Ez a fotósok paradicsoma, a Fundatura Ponorului nevű falu.
A legrégibb görögkeleti templomnak tartják. Ortodox. Ez, tényleg egy építészeti kincs.
Komárnyik-bauxitbánya
Jelenleg, a régi helyére épült Bornemissza-kastélyban kórház üzemel, udvarára autóval is be lehet hajtani.
1850-ben lakosságának háromnegyede magyar volt, mára azonban teljesen elrománosodott. Ott voltam a rejtésnél. Mi több, egy másik doboz véletlenszerű megtalálásánál is, mialatt a megfelelő rejteket kerestem. A doboz jól van. A doboz megvan, igaz 6 éve nem nyúltak hozzá.
Ellenben a hatalmas sziklatömbök valamikor a geológiai idők folyamán a Torockói-hegység akkori mészkőpartjáról vándoroltak egyre délebbre, majd beágyazódtak az akkori tengerfenékbe.
Nagypestény déli részén áll, a főúttól keletre.
A tárna egy enyhén lejtő, 180 m hosszú járat, melyet kétezer évvel ezelőtt a rómaiak ástak, és a híres római lépcsőkkel végződik.
A Hőség-domb kőtojása Hőség-domb kőtojása. Nem kis munka volt megtalalni a kotojast. A kőtojás megközelítése. Pedig gps koordinátánk is volt.
A falu déli szélén lévő dombon tekintélyes rom magasodik, Malajesd vára. Jót kuncogtunk. Ott voltam a rejtésnél. A várat átépítették. A falakat megerősítették, a tornyot felfalazták és lefedték.
Vasúti híd Brád Sínek nélküli vasút. A vasútvonalat megyisztították a sínektől, pedig akár turistavonatot is lehetett volna járatni rajta, mert nagyon szép a táj, és a hidakon és erdőkön végigzötyögni nyitott vasúti kocsin, egy jó kis kaland lenne.
Felsőszálláspataktól mindössze néhány kilométerre délre, a Paros-patak mellett fekvő község két részből áll - az északra eső Parosból, és a hozzá 2,8 km-re délre fekvő Pesteréből.
Zebernik vára Borberek
Az Ákos nemzetségbeli Illyei család 1292-ben kapott engedélyt rá, hogy területére románokat telepítsen.
Református templom Borberek Az ötödik. A mai utam utolsó, ötödik geodoboza.
Bod Péter szerint Martinuzzi építteti a kastélyt 1546-1551-ben, mások szerint Bethlen Gábor. Először járok itt. Eddig csak a vasútállomáson voltam. Kastély. Az igazság az, hogy egy kicsit pontosabb lehetne a segítség, mert elég hosszú a fal, meg persze tele van szederindával meg csihánnyal, ami eléggé hátráltatja a keresést. Romok. Fürgén másztunk be a kapu tetején és úgy éreztük miénk a kastély! Mármint a kastély, melyet hozzá képzeltünk a romokhoz.
Eredetileg háromhajós templom volt, de ebből csak a középhajó maradt meg és a szentély az eredeti boltozat nélkül. Kéz alatt. Jó hogy a segítő információt nem adják kéz alatt. Templom. Ezt sem sikerült megtalálnom, pedig kerestem, de nem leltem. Ódon hangulat. A fallal körülzárt templom ódon hangulata lenyűgöző.
A Retyezát bejáratát védelmező vár romja Szuszény falu határában, a Malomviz patakának jobb oldalán levő sziklacsúcson emelkedik a magasba. Geoládát nem találtam. De - ha minden igaz - ott voltam az újrarejtésnél. Szép volt, talán igaz sem volt. Geoládát találtak a kolozsvári túratársaink. Varkastely a Karpatokban. Az egyik legendas varromom az almaimban.
Aranymúzeum Brád
Csak az újabb kutatások derítették fel, hogy valójában Perényi Péter építtette a zömök tornyot 1528 táján. Kútgyűrű. Nagyon impozáns a hatalmas kútgyűrűre hasonlító vártorony.
Vasútállomás Brád
Az egykori fogadó helyén épült, ahol a postakocsik idejében az utasok megálltak pihenni, lovat cserélni.
Felérve a legelő gerincére, az út tovább halad az erdőben, de már dél-keleti irányban.
Zajkány
A dicső fegyvertény örök emlékéül állíttatá ez oszlopot Hunyadvármegye közönsége a honfoglalás ezredik évében.
Utána szász település. Régi ismerős ez a hely. Régóta készülök itt rejteni egy dobozkát a környék legjelentősebb épületéhez. Kívül vagy belül?. A Vörös-szakadéktól jövet megálltunk, hogy megkeressük ezt a dobozt is. Belül. A Vörös-szakadékhoz igyekezvén megnéztük a templomot.
A ma városi rangban levő település területén a régészek már a rómaiak korából találtak szervezett életre utaló leleteket.
Itt halad át a Zsil-völgyébe tartó vasút, mely egy tökéletes kör alakú hurkot képez, miközben két, kisebb alagút is van rajta.
Távolról, a közelében, de még rajta állva sem látható, csak a patakmederbe beereszkedve ismerhető fel.
A jégformálta éles gerincekben, hegyes kárcsúcsokban tetőző hegység domborzati és kőzettani változatosságával a Kárpátok sokszinűségének példaértékű hegyvonulata. Valoban mi voltunk az egeresek. Legyen ez akkor neked a szerencsehozo vizsga-kabalad! Remelem talakozunk is majd valamikor. Le a hegyről. Már szokásommá vált, hogy sok diákkal megyek kirándulni. Másodszorra meglett. Majdnem egy éve kerestem ezt a dobozt és akkor nem sikerült megtalálnom.
Itt halad át a Hunyad megye két részét összekötő vasútvonal, mely 66 kanyarral és 8 alagúttal rendelkezik. Eső után. A magas vízállás miatt a barlangba nem lehetett bemenni.
Az akkor Tapae nevű szoros közelében 89-ben és 101-ben is nagy csatát vívtak a római légiók és a dákok.
Nagyon látványos, hasonlít a Corcoaia-szoroshoz. Jobb későn, mint soha. Több alkalommal jártam már a Banica-szorosban, ezúttal kimondottan a geodobozt megkeresni.
Lolája-tó Retyezát-hegység
Már a főútról is jól látható. Következő alkalommal nem hétvégén megyek. Már nagyon régen szerettem volna ide kitérni. Vörös fal. Különleges hely. Visszatérés. Újra eljöttünk, és még szebbnek találtuk, mint ezelőtt nyolc évvel.
Mammut-csucs
Tölgyfa Cebe
A geológusok szerint a Hargita megyei Gyilkos-tóhoz hasonlóan képződött, természetes, földcsuszamlások okozta elgátolások következtében. Több mint 13 éves rejtés. Tövis felől közelitettük meg a tavat. Új rejtés új helyen. A régi rejtés nem hiszem, hogy megvan még.
Kőaljaohába településtől indulunk, útvonalunk több nevezetesség közelében halad el. A megtalálások dátuma szerint. A bejegyzéseket a megtalálások dátuma szerint szeretnénk sorba állítani, és nem a bejelentések dátumának alapján. Rendben. Akkor mostantól odafigyelek erre is. Gyors találat. A tavalyi térkép miatti kudarc után az idén sikerrel jártunk.
Ompoly-kövek
Csurila-nyereg Retyezát-hegység
Fenyőkközti-tó Ott voltam a rejtésnél. Szép kis tó, olyan, akár egy tengerszem a Mohosban. Meghatódva a Fenyőkközti-tónál. Én is ott voltam a rejtésnél. A Mohos kistestvére. Az előző bejegyzést megerősíthetem, valóban a Mohos és a Szent-Anna-tó emlékét idézte fel bennem.
Traianus forrása Körösbánya
A várfalakon belül reneszánsz virágmintás, festett fakarzatos, evangélikus kápolnát építettek, melyben ma koncerteket, kiállításokat rendeznek. Megvan. Megvan a dobozka.
Valóban, a XIV-dik században bányásztelepítésre kerül sor Körösbányán is. Ne keresd a tornyot. A torony a jelenlegi állapotában alacsonyabb a templomnál, mert a tetejét leborította a vihar.
Hinta - Felsőgörbed
Az itt kitermelt kristályos mészkő fehér, enyhén kékes színű, egy kevés grafittartalom miatt néhol fekete foltokkal.
[ Fel ↑ ]
Iker-tó Retyezát-hegység
A custura román szó, magyarul kiejtve kusztura, sziklás, hegyes, fogazott hegygerincet jelent.
Viorika-tó Retyezát-hegység
Florica-tó Retyezát-hegység
Zergék tava Retyezát-hegység
Birlea-csúcs Retyezát-hegység
Fekete-tó Retyezát-hegység
Kovakő oldala Alváca
Arágyes-tavak Retyezát-hegység
Bukura-torok Retyezát-hegység
Csúnya-tó Retyezát-hegység
Kis-Zenóga-tó Retyezát-hegység
Szlevej-tó Retyezát-hegység
Csavart-tó Retyezát-hegység
Már a rómaiak is tudták ezt, akikitt aranyat és ezüstöt bányásztak, a folyót Auratumnak nevezték el. Ne add fel. Sajnálnám, ha többet nem jelentenéd be a megtalálásaidat. Fel a fejjel. Hát persze, hogy el van ismerve a megtalálás. Új geodobozt rejtettünk a Hollókő tetejére. Egy körtúra formájában kerestük fel rendre Verespatak látnivalóit.
Anghel (Angyal)-tó - Verespatak
Turcselu-tó Retyezát-hegység
A szép szorosban számos magasról lezúduló, nagy hozamú vízesést láthatunk.
Verespatak - Czárina-tó
Klincs-csúcs Retyezát-hegység
[ Fel ↑ ]
© 2005-2024 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.