Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni a turisztikai látnivalót! Bejelentkezés után.

Tancs

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23422 kép és 8203 hozzászólás)
 

1439-ben az okiratok Tats néven írják. 1454-ben Thanch, 1508-ban Thanchháza, 1587-ben Thancz, 1639-ben Tancs a neve.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Tancs felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Az asztal mögül Csíkcsomortán Csomortán Vár-domb
Az asztal mögül
Kemény-kastély 8 Kemény kastély Marosvécs
Kemény-kastély 8
Kőbánya tava - 2 Vacsárcsi kőbánya
Kőbánya tava - 2
VII. Felbukva Székely Kálvária
VII. Felbukva
Papmező vára Papmező
Papmező vára
Suta-tó 4 Suta tó Csíkszereda
Suta-tó 4

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Tancs fotóalbumba!

>>> Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Tancs!

A 0,1 km távolságra található, legközelebbi település, Tancs turisztikai látnivalói.
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
Magáról a templomról több adat nem ismeretes, a reformáció utáni háborús időkben korán elpusztult. A temetőn keresztül közelítettem meg a rejteket. Nyárádtő felől érkezve, hamarabb letértem a főútról, mint kellett volna.
A Bekecs-tető a nyárádmentiek szent hegye, a kápolna mellől jó kilátás nyílik déli irányba. Szakadát falu felől, az Iszulyka völgye mentén közelítettem meg a rejtekhelyet. Jó rég volt (hét éve) az utolsó "találás", így nem sok reménnyel indultunk neki. A Bekecs-tetőn felépített kápolna szombati búcsúja alkalmából látogattunk a helyszínre, Szovátáról.
Ruszu-mező a Nagy-Égett-kő, vagyis Cibles mellett.
Nem számítottunk ekkora fennsíkon elterülő településre. Sajnos nem találtam meg a geodobozt. Korondtól 7 km-re, a Miklós patak mentén, körülbelül 1000 méter tengerszint feletti magasságban fekvő szétszórt település.
Székelyvécke bejáratához közel faragott tábla hirdeti, hogy a közeli dombon kilátó található. A magyarországi Eszterlánc zenekar koncertjére érkeztünk Székelyvéckére.
Református temető Marosbogát A marosbogáti temető közepén van néhány kovácsoltvas kerítéssel körbevett, gyomnövényekkel benőtt, gondozatlan sírkert, néhai grófok sírhelye. Egyetlen bekerített sírkert van jobb állapotban, itt van az Ecken nemesi család sírköve, valamint a Tradíció síremlék.
Mind a kétszer bent voltam a belső udvaron, és a templomban is. Itt már másodszor keresem hiába a geodobozt. Be kell vallanom itt egy mulasztást, mert most jutott eszembe, ahogy olvastam a csipi bejegyzéseit, hogy mi is meglátogattuk a muzsnai templomot a nyáron a gyerekekkel. Muzsna szép, titokzatos hangulatú erődtemploma a 15-dik században épült - Értékei a szentélyben levő gótikus faragványok és a festett karzat, a hálóboltozatos mennyezet és a faragott mintázatú belső oszlopok.
Ferencziláza-tető Görgényi-havasok A Ferencziláza-tető a Görgényi-havasok központi részén, egy hajdani vulkáni kráter peremén található, a Kis Mezőhavas csúcs szomszédságában. Ferenci láza (Felleszilása) egy kilátástalan :) csúcs a Mező-havas kráter peremén.
Borrév és Járaszurdok között, a Járamagura felé vezető elágazástól körülbelül 250 m-re Borrév felé, a völgy jobb oldalán egy barlang bejárata látható a hatalmas mészkőben. Előtte, mindkét oldalon, 1-2 autónak való parkoló is található.
Székelyudvarhelytől észak-északnyugati irányban, az egykori Szombatfalva határában, a Parajd felé vezető országút mentén, a várostól 3 km-re, a Sóspatak völgyében, 517 méter tengerszint feletti magasságban fekszik Szejkefürdő. A ládát 2006 június elsején találtuk meg Misivel és Bálinttal, akkor még a domb aljában. Én a ládát inkább valahol fennt a domboldalon rejtettem volna el. Megtaláltuk a ládát, a barátaimmal.
Székelyudvarhely nyugati, Székelykeresztúr irányába vezető kijáratánál, a város legrégebbi műemlékével, a Jézus-kápolnával szemben emelkedik félig kopaszon a Budvár (625 m). Szemben vele a magasabb Csicser - legendás helyek ezek, de a legendákban sok történelmi igazság rejtőzik.
Állami Levéltár Kolozsvár Állami Levéltár, volt fogház, és középkori városfal-részlet a telek határán. Farkas utca 10.
A Görgényi-havasokban, a Meleg Sugó-völgyében található egy nagy sziklatömb, a Likas-kő, aminek a tövében tengermarta üreg található. Biciklivel mentem végig a Meleg-Sugó völgyében.
A dobozt a bodobácsok őrzik. Ha így áll a dolog, akkor gyakrabban kellene biciklizni. Biciklitúra alakalmával megkerült. A mikházai ferences kolostortemplom a XVII-dik századi erdélyi későreneszánsz építészet egyik jelentős és szakrális jellegűként egyedülálló emléke.
A Várhegyről szép kilátás nyílik a Maros kanyarulataira, jól látható innen a régi meder vonala is. A vasúti hídon keresztül a Várhegy átvágásába vezető vasútvonal képe látványos fotótéma.
Itt született Mátyás király, Méhfi Jakab polgár és szőlősgazda házában, 1443 február 23-án.
Szikla a Siklódi-kő lábánál Jellegzetes tornácos házait megcsodálva, a Murva utcából indultunk a Siklódi-kőre. Siklód igazi hegyre szúrt falu, a világ végén, írja Orbán Balázs.
Kis-Lomás hegyi menedékhely Kelemen-havasok A Kis-Lomás-vízeséstől körülbelül 800 méternyire délkeletre egy hegyi menedékhely található, a kék háromszöggel jelzett túraútvonal mentén. A menedékhely még jó állapotban van, és remélem, még hosszú ideig így is marad.
Meglepett ez a rejtés.
Sokszor jártunk már erre, de sosem vettük észre. Többször elkocsikáztam a kis park mellett, de soha sem álltam meg. Kora tavasszal egy többévszázados fa alatt. Székelyudvarhely legöregebb élő fája Jakab Árpád, a város zöldövezeteit karbantartó kertészmérnöke szerint Szombatfalván van.
A városkép önkényes átszabásának példájaként említhető a Királykút, amely majdnem teljesen áldozatul esett a Pandúrok út építésének. Nem kóstoltam meg, hogy tényleg olyan jó az íze. A doboz meglett, a tábla szerint nem iható, de ebből az irtózatos bűzből én semmi pénzért nem vinnék ivóvizet. Arra jártomban megkerestem.
A Hattyúk tava elnevezést én adtam, mivel a tavon hattyúkat lehet látni. A helyszín megvan, hiszen nem is vihette el senki. A nyáron mikor zöld volt minden nem találtam meg a dobozt. Az a másik fa az aszfaltos fa.
Érdemes egyet sétálni a településen, és megfigyelni a házaikat, ma már erőteljesen alakítják a faluképet. A cigány népesség Etéd falu lakosságának felét alkotja, hármas rétegződés jellemzi őket.
Tordatúrról indultam, és mivel a doboz a nyugati oldalon van, ezért az én választásom is erre az oldalra esett.
A magyarszilvási Veres kastély XVIII-XIX századból származó épület. A helybeli románok nem tudnak a kastélyról, az utóbbi években az iskola működött itt.
Milyen jó, Marosvásárhely lassan igazi geováros lesz. Megvan a doboz. Elvittem a kisebbik fiamat segítségnek. A marosvásárhelyi Kárpátok sétányon van két szobor, amely a kommunista korszakban került felállításra, és amelyekről sehol nem találtam leírást, vagy képet.
Úgy látom, hogy a kivágott fák csutakjai nem hosszú életűek, ezért a beléjük rejtett dobozok élete is hamar véget ér. Tetszik ez a környék. De sajnos ide is elérkezett az épitési láz hulláma, és egyre több nem épp őslakos épit modern, képbe nem illő palotákat. A hagyomány szerint a törökök által elpusztított Kisernye lakói telepedtek Bósba.
A Bökecs tetején, a Vész-mező szélén, az erdei út mellett található egy másik kő is. Miután pótoltam az ökumenikus kápolnánál eltűnt geodobozomat, elindultam megkeresni a Bekecs-tető néhány, még meg nem talált rejtését. Lesétáltunk a Vész-kőtől egy, az elesett német katonáknak emelt emlékműig. A doboz a helyén, a Király tanácsát követve be is acskóztam, miután egy Minion is bekúszott a ládába.
Mivel a fából készült hidak anyagát az időjárás könnyen tönkretette, Erdélyben több helyen is fedeles hidakat készítettek. A Kecske-túrára menet, habár nem volt sok időnk, beszúrtuk még ezt a rejtést. Ritka, értékes kép érkezett a játszóterünkre, Kanizsay Izabella jóvoltából. Pedig szerettem volna látni.
Pattantyús-ház Kolozsvár Pattantyús-ház - Deák Ferenc utca 33.
A marosvásárhelyi Lovaspálya (Lovasiskola, Méntelep) az új gát közelében található. Valószínűleg valaki elvitte. Ma ellenőriztem a lovaspályánál elrejtett geodobozt. Ez igy van, jun 16-an kerestem a dobozt.
A Negoj-nyeregtől körülbelül 700 méterre található egy védkunyhó, a Negoj tisztáson.
Hordó, a Szalóca mentén, Naszódtól 10 km-re északra található, itt született 1860 szeptember 20-án George Cosbuc költő, innen a falu román neve, Cosbuc. Hordó település egyik látnivalója a Szalócán átvezető fedett fahíd, melyet Határőr-hídnak is neveznek, a huszadik század elején építették, az eredeti 18-dik századi híd mintájára.
Ez a gyümölcsöskert egy közösségi tér, ahol a helyi családoknak saját fájuk lesz, amit ők ültetnek és gondoznak a továbbiak során. A Tündérkert egy őshonos gyümölcsfákkal beültetett, másfél hektáros terület, az erdőszentgyörgyi református esperesi hivatal háta mögött.
Gilovics haz A Gilovics-ház 2001 áprilisában leégett, azután tégláit széthordták, ma csak romjai látszanak. Petőfi (Avram Iancu) utca 23.
A Dobrán (Dobreanu)-forrás a Dobrán-patak földrajzi jobb oldalán található, Bélbor északnyugati szélén. A Dobrán-patak mocsaras forráslápja növénytani természetvédelmi terület.
Ezüstműves ház, németül Goldschmiedehaus, ma Megyei Művelődési Igazgatóság.

Történelmi-kulturális értékek - Maros megye
* A történelmi háttér és kulturális jelentőség részletei bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Tancs adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Maros megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • Amig rászántam magam, hogy bejelentsem a doboz megtalálását eltelt majdnem egy év. Jelenlegi célom összegyüjteni a 10 pontot, hogy könnyebben tudjam importálni a GPS koordinátákat a készülékembe.
  • Kerestük, de hiába. Aztán itthon kiderült, hogy a doboz nincs is meg.
  • Nem ajánlat volt, csak tanács. Ejnye-bejnye :-).
  • Mi volt a gond? Nem kaptad meg, vagy eltunt?
  • Nagyon sötétedett mire ideértem. Ez még nem lett volna gond, de gps nélkül kellett keresnem.
  • Egy kis torna-mozdulat, és meg is van a kis dobozka.
  • eseslevi, április közepén, melyik évben? Mert a bejegyzésed szerint, több mint két évvel ezelőtt találtad meg a geodobozt, 2014-ben.
  • A honismereti túrasorozat egyik célpontja volt a Rika-erdei erődítményrendszer, és ekkor találtuk meg a ládát. Köszönöm a rejtést.
  • Kis Lomás úr szikla A vízesés fele. Útban a vízeséshez felmásztunk ide a sziklához is, hogy megkeressük ezt a geodozbozt is. Már majdnem feladtam és ereszkedtem vissza, amikor megláttam a rejteket.
  • Szép, rendezett a templom és környéke.
  • A képtárnál eldöntöttük, hogy ide jövünk és nem a Kis Vár dombjára. Mikor megérkeztünk, megtekintettük az új haranglábat, bevallom így jobban néz ki, mint a régi kidőlt társa, amit sajnos szemügyre kellett annak idején vegyünk.
  • Jöttünk mentünk, dobozt sajnos nem láttunk sehol csak a vélhető helyét a falban. Se kint se bent, se egyik se másik nem került elő.
  • Csapatmunkával.
  • Hát, ami igaz, az igaz. Ez a rejtekhely pont ro, pont úgy el van rejtve, mint egy geodoboz.
  • Mar van egy lada leteve (kb egy eve), "a masik" Nagy-Ko farkanal egy szikla kozeleben. Majd bejelentem, hogy meg menjetek vissza oda arra szep helyre.
  • Na most mar, ha a Budos hegysegben barangoltunk felkerestuk a legendas Balvanyos varat is. Miutan megjartuk a Cecelet, ott egy dobozt is ott elhullatva, vegigmenve egy jol jarhato gerincen, ujra a varban voltunk.
  • A 834 m magas csúcson a hársfák nagyobb csoportja mellett kõrisfa, juharfa, akácfa is található. Sõt tölgyfa is, ami ilyen magasságban ritkaság.
  • Gyönyörűszép őszi idő volt. Most jártunk először ezen a környéken.
  • Hamar előkerült a doboz.
  • Nagyon szép, zöld helyen van ez a szikla, és izgalmakat biztosít annak, aki felmászik a tetejére, ami nem olyan egyszerű, de megéri. Kalandvágyóknak ajánlom, hogy másszanak fel barangolják körbe.
  • Kupaktanács ide vagy oda, a dobozt kiszagoltuk. Csendes őszi napsütéses délután nem járt arra senki.
  • Nem lehetett olyan könnyen otthagyni ezt a mezőt, ezért végig sétáltunk rajta, egészen a határfáig. Pontosabban a legelő határát jelző fáig.
  • Szóval azt szeretnétek, hogy egész évben autó nélkül legyetek :-). Ez szerintem könnyen megoldható, el kell dobni a kocsikulcsot jó messzire, peldaul a Marosba :-).
  • A hely elég jól megközelíthető gépkocsival is, így a forrás már csak egy rövid sétával elérhető. Ha éppen esett, a sár miatt csúszós lehet a környék.
  • A Termálvízeséstől jöttem fel a strandra. Megpihentem a padon, mindkettőn, mert nem tudtam, hogy melyik kényelmesebb.
  • Egy par probalkozas utan bejott a nyero korakas, ami alatt egy telegyomoszolt dobozt talaltam, latszik, hogy forgalmas helyen talalhato. Es, hogy a meglepetes teljes legyen, alig tavolodtam el harom lepesre a bringatol a felfedezo utamra, hangos sistergessel tavozott a levego a hatso kerekbol.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett a Tancs? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 17 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!