Szászbudak település (Beszterce-Naszód megye) Központ: Szászbudak. Szászbudak román elnevezése: Budacu de Jos. Német neve: Deutsch-Budak. Egyéb neve: Budek.
Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Szászbudak (Beszterce-Naszód megye) és környéke turisztikai látnivalói

1621-ben ugyanis még áll a reformátusok temploma, amelyben ott van az oltár is, felette festett falképpel, sőt az egykori papiszék felett is.
Kiszsolna Evangélikus templom Hazafelé. Már megint az Óvárhely melletti tölgyerdőben jártunk, kockás liliomokat nézni, fotózni.
A középkori templomot 1362-ben tűzvész égeti le.
Kisiparosok székháza Beszterce
Egykori Kaszinó Beszterce
Látnivalói az evangélikus templom, a lábasházak, az Ezüstművesek Háza, a római katolikus templom és a besztercei múzeum.
Andreas Beuchel egykori lakóháza Beszterce
Az épület rendben van tartva, felújítva, mint ahogy előtte az utca is.
Budak-völgyi tölgyerdő Óvárhely Rengeteg kikerics és egy új doboz. A tegnap újra felkerestük a tölgyerdőt. Kikerics-szőnyeg. Teljes pompával virágzik a kikerics a vén tölgyek alatt.
Ezüstműves ház Beszterce
Andrei Muresanu Kollégium Beszterce
Ortodox templom Beszterce
Liviu Rebreanu kollégium Beszterce
Ide, a határőrtelepre telepített németek pogány besenyőket találnak itt, s ők nevezik el paganicanak.
Szakadék kőbabákkal Bilak Homokkövek. A kiszsolnai evangélikus templom után megkerestük ezt a rejtekhelyet is. Kőgombák színes gyíkkal. Sikerült az út túloldalán, a kőgombákkal szemben félrehúzni, leparkolni.
1650-ig szász település.
A falutól keletrere található a Várhegy.
Egykori evangelikus templom Királynémeti
Sajómagyaróstól északkeletre, az 580 m magas Várhegyen állt egykor a sajómagyarósi vár.
Az 1834-es földrengés során nagyon megrongált templomot a XIX-dik század végén restaurálták, amelynek során a déli homlokzatot, a déli tornyot és a nyugati oldal egy részét teljesen újjáépítették.
Egykori evangélikus templom Sajómagyarós
Árokalja falutól délkeleti irányban, a Szeretfalva felé vezető út nyugati oldala fölött húzódó hegysor egyik észak-déli irányú nyúlványán áll a vár.
Egykori evangélikus templom Árokalja Sajnos épp zárva volt. Sajnos zárva volt, időnk nem volt a kulcsot keresni, nagyon megnéztem volna a belsejét, főleg hogy az ortodox vásárlás után hogyan alakították át.
A hozzá tartozó 17 hektáros birtokon 3 épület és egy arborétum található. Különleges hangulatú kastély. Nagyon különleges hangulatú kastély, egyetlen Erdélyben ilyen stílusban.
Parkja arborétum, száznál több fafajjal, a park déli szélénél egy síremlék található, egy a Sajóba fulladt fiú emlékére. Ambíciós keresés. E Ez a rejtés nem adta könnyen magát. Árokaljára érkezve, egyszer az északkeleti kapun próbálkoztam, de az zárva volt. Szomorú mementó. Könnyen megtaláltuk a sírt, a dobozt már nem annyira.
A park arborétum, több mint 150 különleges, messze földről származó fafajtát láthatunk itt. Tulipánfák. A gps természetesen a lezárt kapuhoz irányított. Tulipánfák megvannak, de a dobozt nem találtuk. A koordináták alapján hamar megtaláltuk a tulipánfákat, meg a kettős tulipánfát is (gondolom azt amelyiket kell).
A szigetre egy fából ácsolt palló vezet, közepén egy kulcslyuk formájú díszcserje bokorsor van. Sziget van, víz nincs. A híd, vagy inkább palló könnyen meglett, ugyanígy könnyen a geodoboz is.
Vörösfenyő erdő, Paszmos
600 éves mocsári tölgy Paszmos Tereprendezés miatt a doboz valószínű eltűnt. A kastélyegyüttes teljes felújítása során a tölgy környezetét is teljesen átalakították.
Ez az oklevél legfeljebb egypusztára érvényes: 1366-ban Zegen, 1407-ben Zegew, 1413-ban Scegew,1428-ban Nagy Chegew, 1429-ben Czagendorf, 1433-ban Czege, 1622-benSzász Zege formában fordul elo a forrásokban.
7 km után van egy erdészház sorompóval. Nyomokat követve. A Budak-völgyi tölgyerdőnél találkoztunk Déliáikkal. Tíz évvel ezelőtt jártam a Hollókőnél. Felmásztam a tetejére is, talán onnan a leglátványosabb a Geológus tűje.
Alapterületének átmérője 5-6 m. A Hollókőről. Egy évvel ezelőtt nem mentem fel a Hollókő tetejére.
Ide a falu keleti szélétől induló talajúton juthatunk fel.
Barlangsír Kerlés
A település keleti végénél, a falu szélétől körülbelül 1 km-re emelkedik az 516 m magas Várhegy.
Kusma-kő Kelemen-havasok
Három nyelven hirdeti egy szerény tábla ezt a régi vasutas igazságot a tekei állomás falán. Mindig van még egy geodoboz, az utolsó után. A helyszínre érkezve, picit aggódtam, hogy a közelben megkötött kutya ugatni kezd, és akkor nem fogok tudni feltűnésmentesen keresni.
Az állapota egyre jobban romlik, jelenleg el van hanyagolva. Csodálatos, de nagyon szomorú. Magasztos történelemmel rendelkező település nagyon szomorú jelenkori állomása.
Ördög-szakadék - Szamoskócs
Ha arra jártok, megéri megállni néhány perce.
Elméletileg védett terület.
Bátos
Az észak-déli irányban hosszan elnyúló falu északi végétől keletre, körülbelül 2,5 km távolságban.
Kofa-völgyi vízesés A geodobozból ömlik a víz. A Kofa-vízesés felé Dédabisztrán, a Bisztra-patak torkolatánál, az Istenszéke nevű utcán tértem le a főútról. Meghalt a doboz, éljen az új doboz. Szombaton jártam a Kofa-völgyi vízesésnél. Decemberben is szép. Meglepően szép a kidőlt erdőben előbukkanó kétágú vízesés.
A falu északi végén emelkedő hegy tetején ma is áll a régi templom, amelyet 1890-ben átalakítottak.
A kockásliliom, latin neve Fritillaria meleagris, színezetével és sakktáblaszerű rajzolatával hívja fel magára a figyelmet. Látás. Azt vettem észre, hogy gondok vannak a látásommal, mert egyetlen liliomot sem láttam. Köszönöm az álcázást. Köszönöm az álcázást. Az idén korábban nyílnak. Mivel korábban jött az idén a tavasz, ideje volt megnézni, hogy nyílnak-e a mocsári kockásliliomok.
A völgyből a jelenlegi helyére költöztetett Kolibica falu üdülőteleppé nőtte ki magát. Üres csövek. Sajnos a dobozt nem találtuk meg, de a szép tájat megcsodáltuk.
A mai, új Kolibica üdülőfalu a tó északi oldalán található - itt számos panzió és vendégház várja a pihenni vágyó vendégeket. Biciklis panoráma. Kettesben az asszonnyal körbebicikliztük a tavat, nagyon szép a táj.
A csúcsosabb sziklát a helyiek Cukluj-nak hívják. Kellemes séta. Ez volt a mai rejtekhely-vadászatunk első állomása.
A falu határához tartozó Dédabisztratelep közelében, a 656 m magas La Cetate nevű sziklaszirt tetején középkori vár maradványai találhatóak. Kicsúszva a rejtekből és elázva . Előbb lent kerestem a szikla tövében, de nem találtam.
Terjedelmes platóval rendelkező csúcs, melynek a nyugati kilátóponttól északra nyúló gerince Szászrégen felől egy hatalmas széknek néz ki.
Középkori emléke a szentségfülke és az 1888-as évi javításkor a vakolat alól felszínre került falfestmény-töredék. Kíváncsiskodók. Kíváncsiskodókból itt sincs hiány, mivel a rejtekhely egy olyan helyen van, ahova jól oda lehet látni. Ezt nem lehet elsietni. Kicsivel sötétedés előtt érkeztem Disznajóra, leparkoltam az emlékmű melletti utcában.
A tetőn már nem érzékelhető a szék forma, viszont a kilátópontokról látványos kilátásban van részünk, inkább nyugati és délnyugati irányba. Mackó a dobozban. Mindenekelőtt gratulálok a rejtéshez, igényes, ötletes rejtés. Május 1. Egy nagyon meleg május elejei napon indultunk fel az Istenszékére. Felismerhetetlen helyszín. A kék pont jelzésen, a Bisztra-patak völgyéből indulva, a Hidas-patak völgyén keresztül jutottunk fel az Istenszéke csúcsplatójára.
Amiről talán legszebben Wass Albert írt, valamint a fenséges kilátás, amit biztosít, annak egyik leglátogatottabb helyévé teszi. Május 1. Május elsején, nagyon szép ídőben indultunk Dédabisztráról. Nem találtam megfelelő rejteket egy új geodoboznak. A kék pont jelzésen, a Bisztra-patak völgyéből indulva, a Hidas-patak völgyén keresztül jutottunk fel az Istenszéke csúcsplatójára.
Sebes-patak völgye
1325-ben plébániatemploma van, papja János ekkor a székeskáptalan előtt tárgyalandó birtokmegosztási ügyben van jelen.
Itt vannak az egykori földvár fűvel benőtt terepalakulatai is. Elsőként a bélelt doboznál. Aznap reggel a Kelemen-havasokba indultam, a Kis-Lomás-vízeséshez. Elvitték a törmelékkel együtt?. Ez a második alkalom, hogy ezt a dobozt keresem.
Magyaró
Holtmaros
Feltételezhető, hogy a templom egy századdal előbbi, mert 1228-ban már oklevél emlékezik Vécsről. Kastély árnyéában. A marosvécsi kastély és park látogatása után kerestük fel ezt a rejteket. Megvan a doboz. A doboz a helyén volt, negyedikként jegyeztünk be. Harangszó. Besztercéről hazafele jövet kiugrottam a harangláb szerkezetét lefényképezni.
Több mint 300 évig a Kemény család tulajdonában volt.
Megtalálható volt itt, magán a mosógépen és a vízvezető csatornán kívül a szárító is, és egy pad a várakozásra. Mosógép az út alatt. Bár a mosógép közvetlenül az út mellett van, pontosabban az út mellett és alatt, kocsiból nem egyből észrevehető. Az energiatakarekossag netovabbja. Az a termeszet es ember altal szult haztartasi "gep", ami itt talalhato. Víz általi önmegsemmisítés. Víz hozta (létre) víz vitte el.
A tó vize nyáron fürdésre és csónakázásra is alkalmas, a környék hegyeinek látnivalói könnyen megközelíthetők innen. Megpróbáltam. Megpróbáltam feljutni a rejtekhez, de biciklivel nagyon nehéz volt, feladtam.
Hordó, a Szalóca mentén, Naszódtól 10 km-re északra található, itt született 1860 szeptember 20-án George Cosbuc költő, innen a falu román neve, Cosbuc.
Mosógép Dédabisztra Saját geodoboz megtalálása. A saját geodobozod megtalálásáért nem jár pont, ezért kijavítottam a bejegyzésed típusát. Hiába örültem. . Homályos. Ez a mosógép még működik (a fentebbit elvitte a víz), de a leírás rajtunk nem segített, a támfal kb.
1332-ben Idech néven jelentkezik az okiratokban, majd 1391-ben Felydech, 1461-ben Felsew Idech változatban.
Valamikor a vasútról is látható volt, de mára már a tó körül eléggé felnőttek a fák és a bozót. Csodálatos őszi színek. Miután megtaláltam a Bisztra völgyében, a mosógépnél elrejtett geodobozt, folytattam az utamat a Maros völgyén felfelé. Havazas. Miutan leszalltunk a vonatrol, ez volt az elso megkeresendo doboz. Egy kis nosztalgia. Fontos hely ez számomra, mert egy barátomnak hétvégi háza van Borziatelepen és sokszor jártam meg a környéket.
Ez a szikla a Víg Albert köve nevetviseli. Nem tűnt el, csak tovább költözött. Ellenőriztem a rejteket. Vas hid. Regi tervem volt megkeresni ezt a dobozt es megnezni alaposabban a sziklat a Marosban. Gyors kipipálás. Ha már sokszor átmentem a hídon, ideje volt kipipálni ezt a dobozt is.
1454-ben Thanch, 1508-ban Thanchháza, 1587-ben Thancz, 1639-ben Tancs a neve.
A település melletti magaslaton áll a falunak nevet adó Bálványosvára.
A vasút fölé tornyosuló sziklára lépcső vezet fel. Marosparti óriás. Második alkalomra sikerült megtalálni. Két doboz?. Melyik két dobozra gondolsz? Az egyik doboz más játszótér doboza? A mustáros doboz volt az én dobozom. Ket doboz. Igen, a mustaros doboz es egy pet eloforma, ha jol emlekszem.
Kisfülpös
A hagyomány szerint a falu egykor nem mai helyén, hanem a községtől minte gy 2 kilométernyire fekvő Nyerges határrészen állt és csak 1300 körül költözött mai helyére.
A tölgyfát 1849-ben ültették, az 1848-as forradalom emlékére.
A szép fenyőerdővel körbevett tó Kolibicáról vagy Ratosnyáról indulva is megközelíthető.
Korán jöttünk, a hideg miatt késik a virágzás.
Idecs vára Alsóidecs Jó kis emelkedő. Nagyon megdolgoztatott ez a hegy, pláne miután a biciklit is feltaszítottam az erdő széléig, nehogy gyalog kelljen hazamenjek.
Három címert láthatunk rajta.
Eredetileg szász település 1314-tól.
Beresztelke
Az igazi neve nyomdafestéket nem tűr, ezért csak így írom le. Várakozás. Biciklivel mentünk, s pont egyszerre álltunk meg egy családdal, akik autóval voltak, már majdnem feladtuk a doboz megkeresését, mert nem akartak indulni, de végül összejött. Estifény. Egy utazó családdal egyszerre álltunk meg a parkolóban, és amikor láttuk, hogy komótosan kiszállnak, azt gondoltuk, hogy itt keresés-találás helyett ló. Csalodas. Azt hittem az elejen hogy maszos doboz lessz :) de tevedtem.
A városnak két hangszergyára is van. Nem találtuk meg. Igaz, még nem volt kivirradva amikor kerestük. Zápor elől menekülve. Csak a rejtekhelyet találtuk meg, igaz nem néztem alaposan át a kerítés tövét.
Érdeklődtem a halászoktól, de nem tudtak ők sem a Faragó melletti tó valamilyen különleges elnevezésről. Másik fa. Az a másik fa az aszfaltos fa. Aszfalt darabbal álcázva. A nyáron mikor zöld volt minden nem találtam meg a dobozt. Mezőségi tó. Sok tó van a Mezőségen, nemrég ismertem meg ezt is.
A T3-as (05-117/31) barlang 50 méterre van a T2-től.
A 90-es években még Lapos-kőnek neveztük.
Körtekapu
A jelenleg 95 százalékban elkészült, földből készített duzzasztómű tervezett magassága 105 m, építését 1989-ben kezdték el.
A kastélynak egykor 32 terme, az udvaron eklektikus szökőkútja, historizáló ablakos lépcsőháza, festett kazettás mennyezetű emeleti nagyterme volt.
Tausoare-barlang Radnai-havasok
[ Fel ↑ ]
Református templom Szék
Isten tava Az útvonal..... Mezőbánd és Mezőgerebenes között (151A) észak felé   letértem az útról és tovább is a leirt utvonalon menntem. 5-4-0. Az 5 fűzből csak 4 van már, azok is össze-vissza nyesve, szegelve, drótozva. Hogy lett Istvánból Isten?. Pesty Frigyes 1865-ös helynévgyűjteményében Mezőmadarasnál említi, hogy ezen a helyen egykor egy Fekete nevű falu állott.
1319-ben Sárombergként jelentkezik az oklevelekben, 1405-ben Sáromberk, 1412-ben Sárumberek néven, a középkorban szász lakói is voltak. A sáromberki Teleki kripta. Sáromberke látnivalói közül ehhez a rejtekhelyhez a kriptát mutatnám be.
Középkori templomáról nincs adat, de feltételezhetjük, hogy a középkorban katolikus falu volt, majd a reformáció idején református lett.
Az út melletti épület egy zongorára hasonlít, a mögötte levő épület utcára néző oldalán hegedű formájú ablaknyílást alakítottak ki.
Temető Erdőcsinád Kíváncsiskodó helybeliek . A sikertelen székelykáli keresés után megkerestem az erdőcsinádi temetőt. Puszpángbokrok. Nekem is hasonló élményben volt részem, a helybeliek engem is megbámultak.
Borkúti-berek Romoly
Csanád Doboka ispán fia, Ajtony egykori vezére volt.
Curatel-nyereg Radnai-havasok
Kaszakő-menedékhely Széples-hegység
2013.
Június közepétől 3 héten és 4 hétvégén át, virágzó levendulabokrokkal, illóolajokkal, a levendula virágából készült termékekkel várják a látogatókat.
Az arcer (ejtsd árcsér) szó jelentése: kasza élesítésére szolgáló fenőkő.
A falu nevezetessége, hogy egyszerre öt felekezetnek volt itt temploma, a szombatosok később Bözödre telepedtek át. Munkanap. Mi is többször próbálkoztunk itt, de mindig kupaktanács volt, amikor arra jártunk. Lehetne többet tudni erről a rejtésről?. Jó lenne rendezni ennek a rejtésnek a sorsát. Tobb infom sajnos nincs. A lada a femhid alatt, a templomhoz legkozelebb eso reszen van, merevitesek mogott van, csak alolrol latszik (persze ha nem tunt el eddig), es meg alolrol is jol meg kell nezni, mert csak bizonyos szogbol latszik.
A kastély előtti domboldalon terült el tájképi parkja, melynek maradványai az egykori halastóval ma is jól láthatók. Térdmagasság. Ma újra erre jártam.
Az egykori bárókertbe ásott mesterséges tavat nyáron békalencse borít. Az egyik megvan. Dolgom volt Ernyében és gondoltam megkeresem a tó körüli dobozokat. A park jelenleg zárva van. Többször is jártam ebben a parkban az elmúlt években, így nem emlékeztem már, hogy megkaptam ezt a geodobozt, vagy nem.
Komárnok-csúcs Cibles-hegység
Katalin-nyereg
A patak amelynek völgyében ezek az ülepítők találhatók Izvorul Fetii, (Nagy-Demeter) Dumitrelul Mare, Fekete-sár (Neagra Sarului) néven szerepel a különböző térképeken.
A sziklaalakulatok a Neagra- és Negrisoara patakok vízválasztóján, Moldva és Bukovina határán helyezkednek el, 1770 m magasan. Ketnapos Kelemen tura. Laza ketnapos hetvegi tura alkalmaval talaltuk meg. Útvonal és rejtek. A 12 Apostol kolostortól indultunk a 12 Apostol sziklái felé.
[ Fel ↑ ]
© 2005-2024 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.