Dragánfalva település (Bihar megye) Központ: Dragánfalva. Dragánfalva román elnevezése: Draganesti. Egyéb neve: Dragonyesd.
Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Dragánfalva (Bihar megye) és környéke turisztikai látnivalói

Emlékmű - Köröstárkány
Kétszáz éven át nő, gyakran eléri az 5-600 éves kort is.
Református templom Magyarremete
Harasztosi-Magura
A barlang, a Kőfalvi község, Kiskoh település közvetlen szomszédságában, 482 m magasságban található, és a Nyugati-Kárpátok egyik fő látványossága. Mesevilág. Rossz minőségű aszfaltút, zsibvásár, furcsa, kiépített bejárat vezet a barlangba.
Összhosszúsága 4750 m. Cseppkövek. Mutatós már a barlangportál.
Rövid útja alatt, egykor több vízimalmot hajtott meg, majd Borz falu nyugati végénél ömlik a Fekete-Körösbe.
A malom működési szerkezetét a szárnytárcsás vízikerék alkotja, melyet az átirányított vízhozam mozgat, kifolyócsatornán át elterelve a vizet.
Ma népszerű kirándulóhely, sízőhely.
Az Aló Völgyén található a 80 m magas vízesés, amely sárga, rozsda és ibolyaszín kvarckristály lépcsőkből épül fel. A vízesés szép volt. A sárga kereszt jelszésről tértünk le a kék háromszögre, sajnos nem néztük meg előtte az út leírását (fentről nem jeleztek semmit az úton), emiatt kissé meglepődtünk. Nagy Phaeton - kis víz. Meredek ösvényen közelítettük meg a vízesést.
Az útikönyvek szerint 26 barlang nyílik a meder két oldalán, és persze akad köztük néhány komolyabb sziklaorom is. Ez nagyon jo hely. Barlang, cseppkö, denevér. Utban kanyonozás előtt. Kanyonozni indultunk a fentebb lévő Canionul Cheia Rea-hoz, visszaérkezésünk a Szegyesdi-völgy végébe történt. 44 éve. 44 éve jártam itt édesapámmal.
Carligati-csúcs
Ez az Erdélyi-Szigethegység nyugatiszegélye: a Béli-hegység, a Bihari-havasok, délebbre Aradhegyaljahegyei. Véletlenül. 2008 nyarán, egész véletlenül megtaláltuk a dobozt. Tiszta véletlenül. Egyszer rég, erre kirándulva, tiszta véletlenül, megtaláltuk a ládát. A Varasó-ház felöl másztuk meg a hegyet. Nem gyalog, motorral, de így is kemény megpróbáltatásban volt részünk.
Valójában egy körülbelül 10 km-es túra, 300 m szintkülönbséggel, néhol igen meredek szakaszokkal tarkítva.
Nagy-Arad-csúcs
Piciorul Porcului-csúcs
A legújabb technológiával berendezett és kivilágított Farcu kristálybarlang legszebb része a kristálygaléria. Magyar idegenvezetés. Egy kisebb csapattal tettünk látogatást a barlangba.
Vasalt mászóút - Fekete-kövek
Hodrancusa-csúcs
Lakóinak száma kb 150 főre tehető. Csodaszép torony. Aki a torony melletti udvarházat szeretné megkeresni annak szüksége lesz egy jó bozótvágóra.
Rozsdaszakadék Rozsdaszakadék. Már jártam erre régebben igaz akkor még nem tudtam erről a játékról és akkor nyár volt.
Eszmerálda-forrás Nagy-Sebes völgye
Galbina-kőköz
A szirttől pár lépésre északra találod a ládát, egy nagy daganatot hordozó fa gyökerei között. Galbina körtúra. Eke-túrán voltunk a Pádison.
Különösen szépek az egyes ablakok amelyeken keresztül a fénysugarak bejutnak a barlangba, illetve a kanyonba, és rendkívüli látványt nyújtanak. A trás csoda kanyon. Kedves Meli !Először is köszönöm a visszajelzésed. Szamosbazár körútja 2. Hát ez a doboz nem került elő. Aragyásza kanyon. Éppen azon bosszankodtam, hogy az amúgy erre képes GPS nem akarta megmutatni a rá töltött fényképet, amikor a kb.
Ördögmalom-vízesés
A kilátótól balra található az Angyalszírt. Láda konverzió !!!. Sziasztok !Először is kösz a visszajelzést Melinek. Koordináták finomítva. A koordinátákat kijavítottam, a meli és csapatja által bemért értékekre. Beárnyékolt geotrekking. Ez alkalommal egy hétvégét töltöttünk Pádison.
A piros pont jelzés mentén található. Szamosbazár körútja 3. Ez már igen, ez már kilátás. Felkialto jel. Remélem nem szedtétek le a ! jelet, hogy benézzetek mögé ;-) Amúgy a láda ott kell legyen egy sziklarepedésben, mögötte.
Egy sziklafal alján ömlik kifelé, a pádisi havasi rét földalatti vizeit gyűjti össze és juttatja a felszínre. Vízkelet. Szerencsémre, kilátszott a doboz kék füle a kő alól, így nem kellett minden bokor alját megbolygassam. Patak születik. A Ponor-réten a víznyelőktől sétáltunk a patak mentén.
Itt található a Ponor-kitörés. Felkészületlenül. A több napig tartó esőzés után sem volt még feltelve a Ponor-rét tava. Víznyelők. Sajnos, a dobozt nem találtam meg. Csodarét. A Csodavár felől érkeztünk a rétre.
A közel 1900 méter magasságot elérő hegyvidék az Alföld és belső Erdély határán fekszik.
Pádis-víznyelő Virágos rét. Bánffyhunyad felől közelítettem meg a Pádist, az út katasztrofálisan rossz. Feneketlen kút. Mi a jobbik útat választottuk, kellemes úton és csodaszép tájon autóztunk fel. Tavaszi kikerics. Kikerics nézőbe jöttünk.
Medve-kitörés (Izbucul Ursului)
Érdekelt ez a különös tölcsér alakú túlfolyó. Vida-tó. A Vida tó érdekessége hogy egy óriás betontölcsér van a tóban amin keresztül folyik le a víz.
Gyanta Nehezen jutottam el hozzá. Sajnálatos hogy ennyire elhanyagolják a temetö karbantartását.
Az egyik legnagyobb ilyen dagadó tőzegláp a Nagy Molhás az Izbuc patak völgyében. Hazafelé Pádisról. 7 diák kíséretében a nedves Pádisról a bűn-rossz úton leereszkedve tettünk egy kis kitérőt ehhez a szép helyhez.
Magassága 120 méter, a tetejének a hossza 424 m.
ABihar-hegységet Határoló tájegységek : ÉNY-on a Királyerdő É-ÉK-en a Vigyázó (Kalotahavas), K-ÉK-en a Gyalui-havasok, D-en és DK-en az Érchegység, DNY-on egy kis szakaszon a Zaránd-hegység, míg NY-on a Béli-hegyek, illetve a Belényesi medence. Jo túra. Az Aranyos völgyéböl, a Vércsorog vizesést érintve, a csucsra.
Bejárata a vidéken a legnagyobb, 74 m széles és 47 m magas.
Fehér-kövek
Vigyázó Kalotaszeg őre A magyarok által Erdélyben elrejtett első geodoboz. Nem kerestétek meg véletlenül A világ tetején nevű geodobozt? Információim szerint a Vigyázón van az Erdélyben, magyarok által elrejtett első geodoboz.
A benne található jégtömb körülbelül 3000 éves, 20 m vastag és körülbelül 50 ezer m3 űrtartalmú. Jégverem. Megtaláltam a VI 259-es fát, örvendtem, hogy itt kell legyen a 258-as jel is a közelben.
Vársonkolyoson, a Királyerdő hegységben található, a Sebes-Körös bal partján.
Párkány-kitörés (Izbucul Politei)
A helynévnek nincs magyar megfelelője.
A barlangból folyik ki a hegység legrövidebb patakja, mely alig 50 m után gyönyörű vizesést képezve zuhan alá a Sebes-Körös vizébe. Barlang és vízesés. Nem lévén látogatási nap, szerencsénk volt, hogy mégis beengedtek a barlangba.
A baloldali szöglethegyen, a Csarnó-tetőn, a régi korban Csarnó avar vezér várat építtetett, melynek ma már nincs nyoma.
Az ásatások során több egymásra telepedett kultúrát találtak, az első már az újkőkorban létezett, de kora bronzkori telepre utaló nyomokat is találtak.
Tündérek sziklafala - Körösrév
A középkorban itt élénk tutajforgalom zajlott, itt szállították a sót és a fát Magyarország felé.
Mamutfenyő Székelyjó
Dubricsony-patak Doborcsány
Bethlen Jozefa kriptája Nagyhalmágy
Mivel korábban a Nagyvárad–Kolozsvári út Vársonkolyosig, a Sebes-Körös völgyében haladt, és a tavaszi áradások az utat veszélyeztették, 1780-tól Bucsától kezdve a hegynek felfelé Nagybáród irányába új utat építettek. Erdekes hely. Visszafele megkerestünk ez a dobozt. Érdekes kis temlpom. Váradról jövet megálltunk a nagytemplom elött, hogy megnézzük a kis fatemplomot. Egy-két geodobozt találtam. Bár számos alkalommal jártam errefelé, mindig siettünk valahová, így a dobozkeresés itt valahogy elmaradt.
Felsővidra
[ Fel ↑ ]
Kulin György-emlékház - Nagyszalonta
Millenniumi emlekoszlop Nagyvarad 2000
Zöldfa fogadó Nagyvárad
Őrtornya, amelyben puskaport és fegyvereket tároltak, még ma is áll, és a Csonka-torony néven vált ismertté.
Állítólag ez az első ilyen megoldás az országban, a nagyszebeni Acélmunkások utcában terveznek még hasonlót.
Ady Endre emlékmúzeum Nagyvárad Fiszlikolás. Bevallom őszintén, hogy nem tudom mit jelent a fiszlikolás szó. Átutazóban Nagyváradon 3. Nagyváradi sétánk alkalmából ezt is megkerestük. Nosztalgia. Váradi tartozkodásom alatt egy nosztalgikus séta keretében kaptam meg a geodobozt.
Fekete Sas fogadó Nagyvárad
Látnivalói a fotéren álló Csonka-torony, a benne muködo Arany János-emlékmúzeummal, és a fotér másik oldalán levo mellszobrok.
Szent Anna-Orsolyita rendi templom és egykori apácazárda Nagyvárad
Szigligeti Színház Nagyvárad Váradi séta. A váradi láda-kereső séta második állomása. Átutazóban Nagyváradon 1. Egy kis séta a központban, na meg láda keresés. Nosztalgia. Váradi tartózkodásom alatt egy nosztalgikus séta keretében, kicsit rázósan, de sikerült előkotorni a dobozocskát.
Megyei Kórház Nagyvárad
Szigligeti Ede emlektabla Nagyvarad 2008
Ady Endre Nagyvarad 1993
Petőfi Sándor park, Nagyvárad.
Faház Csizér
Szent Vince Római Katolikus Intézete Nagyvárad
Római katolikus bazilika Nagyvárad Szobor. Egy nagyváradi séta első találata. Nosztalgia. Nagyváradi tartózkodásom alatt megejtett nosztalgikus séta alatt kaptam meg ezt a geodobozt.
Római katolikus püspöki palota Nagyvárad
Nagyváradtól 38 km-re délnyugatra a Kölesér partján fekszik, Nagyvárad - Arad - Temesvár országúton, a román-magyar országhatártól keletre. Sajnos már zárva találtuk. A múzeum 16 óráig volt nyitva, mire ideértünk már zárva volt.
1908-ban ez is leég, és ekkori újjáépítése során nyeri mai alakját.
[ Fel ↑ ]
© 2005-2024 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.