Bükkzsérc település (Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye) Közeli látnivalók: Református templom Bükkzsérc, Római katolikus templom Bükkzsérc, Községi Emlékház Bükkzsérc, Oszlai tájház Cserépfalu, Pelyhe Pince Múzeum Bükkzsérc, Suba-lyuk barlang Cserépfalu, Suba-lyuk Múzeum és Látogatóközpont Cserépfalu, Ördögtorony tanösvény Cserépfalu.
Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Bükkzsérc (Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye) és környéke turisztikai látnivalói

Tárkány via ferrata Felsőtárkány. Kezdőknek is alkalmas, könnyebb (B-D), kiválóan kiépített vasalt útvonal, egy 23 m hosszú függőhíddal.
Angyalszárny-szikla Bélapátfalva. Legrövidebb megközelítése a Bélapátfalváról induló, kék ferde sávval jelzett Bél-kő tanösvényen indulva lehetséges.
Bélkő-hegy kilátó Bélapátfalva. A tanösvény állomásai a Ciszterci apátság, a Bükkerdő, a János-hegy, a Vasbánya-oldal, a Pala-bánya, a Szász-bérc, végül a Bél-kő csúcsa.
Petőfi-kilátó Bánkút. A 18 m magas torony felső szintjéről 360 fokos panoráma nyílik Szlovákia hegyeire, a Bükktől északra eső domb- és hegyvidékre, és az Északi-középhegységre.
Jókai-emlékoszlop Örvény-kő. A tetején áll a mészkőből készült Jókai-emlékoszlop, rajta a következő szöveg: Jókai Mór, a nagy magyar író emlékére állították e táblát a diósgyőri turisták 1959-ben.
Via ferrata pályák Demjén. Ebben a kőbányában hasítással történt a kőfejtés, így a vasalt útrendszert a kőfejtő 33 m magas, függőleges vagy áthajló, de sima falfelületein lehetett kiépíteni.
Sziklakápolna Miskolctapolca. A kápolnát az e helyen levő mésztufába vágott két barlangból alakították ki, melyeket eredetileg birkaakolnak használtak.
Óvár Mátramindszent. Óvár Mátramindszent
Rákóczi-forrás Mátrafüred. A Kékes oldalában összegyűlt vizet felszínrehozó, betonba és kőbe foglalt forrás körül pihenőhelyet, esőházat és tűzrakóhelyet alakítottak ki.
Mindenszentek-római katolikus templom Mátramindszent. Mátramindszent érdekessége a tiszta levegőn túl, hogy Dobó István, az egri vár kapitánya is birtokos volt itt.
Leány-kő Nemti. A sajátos alakú, körülbelül 6 m magas homokkőoszlop Magyarország egyetlen homokkő-kőgombája.
Tájház Szuha. Tájház Szuha
Szent Imre-szobor és harangláb Mátraalmás. A harangláb Szent Imre-szobrát 2015-ben Koltai László fafaragó készítette.
Bába-kő Gyöngyössolymos. A kő bába (babba) neve az ősi istenhit szentháromságából az Istenanyát jelenti, a kőkorszaki Istenanya kultuszához kötődik.
Sárkány-szikla Nemti. A Kossuth út 72 szám alatt található, régi magtár épülete mögött lehet parkolni, innen 200 m légvonalban, északkelet felé.
Asztag-kő Gyöngyössolymos. Kialakulását tekintve egy gejzírkúpnak a maradványa, ami vulkáni tevékenységre utal.
Arborétum Tiszaigar. 1976-ban az arborétumot országos jelentőségű természetvédelmi területté nyilvánították, 2016-17-ben felújításon és a növényállomány fejlesztésén esett át.
Mátyás király fája Tiszaigar. 2005-ben a Corvinus Egyetem tanárai a fa korát 400 évesre becsülték, a magassága körülbelül 20 m, jelenlegi kerülete 6 m.
Szent Móric-kápolna Abádszalók. A kápolnát 1892 szeptember 22-én szentelték fel a Nap védőszentje, Szent Móric tiszteletére.
Kilenclyukú híd Hortobágy. Ezen a helyen már 1346-ban volt fahíd, végül 1833-ban építenek itt kőhídat, nyolc évig tartó munkával - legutóbb 1983-ban, majd 2009-ben újították fel.
Várhegy Bodrogkisfalud. Várhegy Bodrogkisfalud
Gereblye-kő Arka. 560 méter magasan, a Magoska-csúcson lévő geodéziai torony közelében.
Sasbérci kilátó Buják. A kilátó a 20-dik század elején épült, Pappenheim Szigfrid gróf építette felesége kérésére.
Szent Ágota-híd Püspökladány. Az Ágota-pusztai természetvédelmi terület a Hortobágyi Nemzeti Park legdélebbi része, határos a Hortobágy-Berettyó csatornával.
Parkerdő és Lombkorona-sétány Karcag. Felújítás után kialakították az új, 900 m hosszú futópályát, valamint a város környezetének élővilágát bemutató tanösvényt.
Kisboldogasszony-római katolikus templom Tolcsva. 1536-tól evangélikusok, majda reformátusok használták, de Báthory Zsófia katolikus hitre térése miatt valamikor 1671-ben a római katolikusoké lett.
Református templom Abaújvár. Református templom Abaújvár
Kőember-szikla Bózsva. Megközelíthető Bózsva Csehország nevű részéből, a Dózsa György úton a Béla-sziklától indulva.
Tiszavirág-híd Szolnok. A 2011 januárjában átadott hidat Szolnok jelképének szánták, formája a tiszavirágot idézi.
Rákóczi emlékfa Romhány. Balogh András leírása alapján 1932-ben a fa törzsének kerülete 2,56 m, 1940-ben 2,6 m, 1960-ban pedig 2,7 métert mértek.
Várhegy Füzér. A kopár sziklafelszínén sajátos vegetáció alakult ki, ennek a sziklagyepnek a jellegzetes növényei a sziklai ternye, a törpe nőszirom, és a rózsás kövirózsa.
Nagyerdei Víztorony Debrecen. A Nagyerdő lombkoronaszintje felett rá lehet látni az erdőre, az Egyetemvárosra, és az egész Debrecenre.
Nemzeti összetartozás hídja Sátoraljaújhely. Nemzeti összetartozás hídja Sátoraljaújhely
Vértessy-kúria Debrecen. Vértessy-kúria Debrecen
Mamutfenyő Csiffytanya Balkány. 1968-ban a koronáját kettéhasította a villám, azóta acélabroncsok tartják össze, 1989-ben védetté nyilvánítják, 2015-ben az Év fája lett.
Ínségdomb Nagykálló. A néphagyomány szerint a kis dombot a kiskállói jobbágyok hordták össze, az 1780-as aszály éveiben, a Kállay Ferenc által kölcsönzött gabona fejében.
Ördögárok Debrecen. A nép által a Tiszántúlon Ördög árkának nevezett hatalmas földsáncok maradványai többfelé is megtalálhatók az Alföld peremén.
Ezeréves tölgy Mikepércs. A magányos tölgy a szakértők szerint csak 250-300 éves, de a túlzásokra hajlamos, egyszerű falusi ember ezerévesre kerekítette életkorát.
Nógrád vára Nógrád. A vár megközelíthető a Hunyadi utcán keresztül, a várhegy alatt parkolni is lehet.
Erzsébet-ligeti Lombkorona sétány és kilátó Gyomaendrőd. Egy interaktív tanösvény, mely játékokkal, tanösvénytáblákkal és csónakozási lehetőségekkel mutatja be a fákat, a madárvilágot, és a holtágat.
Kós Károly-kilátó Zebegény. A fából készült kilátó tetejéről szép kilátás nyílik Zebegényre, a Dunakanyarra, a Pilis és Burda vonulataira, a Börzsöny délnyugati tömbjére, valamint a Visegrádi-hegységre.
Kisvárdai vár. Az Alföld egyik legmonumentálisabb vára, a Gyulaival együtt a legnagyobb téglából épült vára, a Váradi család birtokközpontja volt.
Gellért-hegyi vízesés Budapest. Felette áll Szent Gellért, a kereszténységet hirdető püspök szobra, akit a pogány magyarok hordóba zárva taszítottak le a szikláról, legalábbis a legenda szerint.
Guckler Károly-kilátó Budapest. A szabályos nyolcszög alaprajzú kilátó egy második világháborús légvédelmi ütegállás újrahasznosításával készült.
Tóth Árpád sétány Budapest. Korábbi nevei: 1879-től Bástya-sétány, 1930-ban Horthy Miklós-sétány, 1931-től Gróf Bethlen István-sétánynak.
Kilátókő-szobor Gellért-hegyi víztározó Budapest. A két szobor, Buda királyfi és Pest királykisasszony, egymás felé nyújtott keze a városrészek egyesítését, a köztük húzódó szakadék a Dunát szimbolizálja.
Feneketlen-tó Budapest. 1,1 hektár területű, 500 m kerületű, 4-5 m mély, szabálytalan papucs formájú, mesterséges állóvíz.
Rám-hegy Visegrádi-hegység. Neve a német nyelvterületen gyakori Ramsberg, azaz Medvehagyma-hegy részfordítása lehet.
Arborétum Tiszakürt. A kertet a Bolza család létesítette, a 19-dik század végén, Tige Mária grófnő kezdeményezésére, egy 17 hektáros erdős-mocsaras területen.
Tündér-szikla Jánoshegy Budapest. Látható innen az alattunk levő Zugliget a Hunyad-orommal és a Fácán-dombbal, felettünk a Normafal és a János-hegy, valamint a Nagy-Hárs-hegy irányában a Pilis.
Kaán Károly-kilátó Hárshegy Budapest. A kilátó többemeletes, a legfelső szintjéről körpanoráma nyílik, ahonnan belátható a Budai-hegység és Budapest legnagyobb része.
Fekete-kő Pilisszentlélek. Fekete-kő Pilisszentlélek
Sas-szikla Pilisvörösvár. Megközelíthető Pilisvörösvárról, a Szabadságligetről indulva, a sárga kereszt, majd sárga sáv jelzés mentén.
Teleki-Tisza-kastély Nagykovácsi. 1880-as években első állandó lakója, Tisza Lajos közmunka- ésközlekedésügyi miniszter, az 1879-es árvíz után Szeged újjáépítési biztosa építtette át Benedicty József tervei alapján.
Ördögoltár-szikla Piliscsaba. A legrövidebb megközelítési lehetőség a Kálvária utca délkeleti végéből, a Haláltábor forgatási helyszínének közeléből.
Kazinczy Ferenc mellszobra. A szobor 1907 szeptember 22-én került a talapzatra, ugyanekkor emléktábla Kazinczy szülőházára.
Gomba-szikla Piliscsaba. A kőgomba különböző oldalairól nézve egyebet mutat, így például az egyik oldalról ET (a földönkivüli) fejéhez hasonlít.
Érsemjén. Érsemjén a nevét legkorábbi birtokosai, a Balogh-Semjén család (Boloc-Semyan) név után kapta.
Hármas-szikla Esztergom. A négy tömbből álló sziklacsoport mellett egy kettős keresztet is felállítottak.
Dr Andrássy Ernő park Érmihályfalva. A Turul nemzetségbeli Turul ispán birtoka volt, mely 1270-ben már két faluból álló település volt. Esti parklátogatás. A park Érmihályfalva talán leginkább rendben tartott, gondozott része.
Kilátópont Huszonnégyökrös-hegy. A Budakeszi-árok által nyugatról övezett hegy több pontjáról is jó kilátás nyílik Budaörs, illetve Budapest felé.
Strázsa-hegyi kilátó Esztergom. A kilátó a 233 m magas Kis-Strázsa-hegy tetején áll, egykor világítótoronyként működött, fontos stratégiai pont volt.
Zichy-kastély Bihardiószeg. Zichy-kastély Bihardiószeg
I es II vilaghaborus emlekmu Bihardioszeg. I es II vilaghaborus emlekmu Bihardioszeg
Bocskai István mellszobra Bihardiószeg. Bocskai István mellszobra Bihardiószeg
Kossuth Lajos mellszobra Bihardiószeg. Kossuth Lajos mellszobra Bihardiószeg
Körösszegi vár lakótornyának romja. 1291-ben itt halt meg IV-dik Kun László magyar király, 1604-06-ban Bocskai hajdúi rombolták le.
Levendula Farm Nagyvárad Kisszántó. Levendula Farm Nagyvárad Kisszántó
Kaptárkövek Biatorbágy. Itt tíz sziklafülkét találunk, a Kőorr első sziklájában kettő, a Szélkapu-völgy végén levő két sziklában további nyolc fülke van.
Bökényi duzzasztómű és hajózsilip Szentes. A tűsgátas rendszerű duzzasztó az első vasbeton szerkezetű vízépítési műtárgy az országban, terveit Zielinszky Szilárd műegyetemi tanár készítette.
Református templom Székelyhíd. Kárpát-medencei analógiája néhány felvidéki templom, a budaszentlőrinci Remete Szent Pál kápolna és a gyöngyösi Szent Bertalan templom. Székelyhíd vára is itt állt. A református templom magán hordozza a gótika nyomait.
Millenniumi emlékmű Székelyhíd. Millenniumi emlékmű Székelyhíd Érmelléki körtúrán. Érmelléki autós túra keretében jutottam el Székelyhídra.
Halász Székelyhíd. A székelyhídi doktor Wilhelm Sándor nyugalmazott tanár, halbiológus nevéhez fűződik a kiállítás anyagának összegyűjtése. Szobrászalkotás Székelyhídon. Székelyhídon szombati napon piac volt, emiatt nagy közönség vette körül a szobrot.
Petőfi Sándor emléktábla Székelyhíd. Petőfi Sándor emléktábla Székelyhíd Petőfi Székelyhídon. Petőfi Sándor 1843-ban szállt meg itt, mint oly sok más helyén is az országnak.
Szűz Mária katolikus templom Székelyhíd. Szűz Mária katolikus templom Székelyhíd Katolikus emlékek Székelyhídon. A római katolikus templom belülről megnézhető a rácson keresztül, az ajtót nyitva tartják.
Fráter kastély Gálospetri. Az egyikben az orvosi rendelő működik, a másik korábban a helyi termelőszövetkezet szolgálatában állt, majd annak megszűnése után egyes helyiek láttak elbontásához.
Bihar földvára. Hatalmas méretű földvára hazánk legimpozánsabb ilyen jellegű emléke.
Bagolyvár Helvécia. Téglalap alaprajzú, az északi sarkán egy háromszintes torony áll, melyhez támfal csatlakozik, neogótikus nyíláskeretekkel, 14 fa- és betonhordós pincéje poroszsüveg boltozatos.
Batthyány-Geist-kastély Kondoros. Itt alakult meg az ország első vadásztársasága, a Geist család előbb béreli a kastélyt, majd megveszi a területet, a második világháború után a kastély üresen marad, 1993-tól a kondorosi önkormányzat a tulajdonos.
Bartsch-kúria Szalárd. Bartsch-kúria Szalárd
Pontonhíd Csongrád. Az ipari műemléki védelem alatt álló csongrádi pontonhíd a csongrádiak nyelvhasználatában fahídként van emlegetve, de a fa útpálya kivételével a híd vasszerkezetű.
Geist Gáspár-kastély Orosháza. Tornyos, földszintes, elővárosi eklektikát mutató épület, kazettás famennyezetű nagyteremmel, a főpárkány alatt vadásztémájú sgraffito díszítéssel.
Gyógyfürdő Hegyközszentmiklós. Gyógyfürdő Hegyközszentmiklós
Hegyközszentmiklós. Valamikor a XII-XIII század folyamán a Váradtól Szatmár felé vezető középkori kereskedelmi út mentén. Első találat. Első találatom egy szűz láda. Mit mutat meg ez a rejtés?. Most veszem észre, hogy a nagy lelkesedésben, a ládaoldal elkészítésekor kimaradt a lényeg. Jó rejtés, szép kilátás. Tavaly költöztünk a faluba ma kerítettem időt a keresésre.
CET Nagyvárad. A CET magas kéményeiből nem egyszer láttunk már előtörő, fekete, egybefüggő füstfelhőt, amely az éj leple alatt szürkére színezte a fehér havat vagy épp csak a fehér felületeket. Gugli utcakép. Igen, ez az úgynevezett Gugli Utcakép, vagy Utcanézet. Uj doboz. Füst, füst es meg egyszer füst. Váradi séta. Gyengén pöfékelt a kémény, viszont a környéken valami egyéb ipari létesítmény förtelmes bűzt terjesztett.
Sváb múzeum Mezőpetri. Jellegzetes a ház homlokzata (gibli), az épület hosszában végighúzódó tornác, az utcára néző könyöklővel. Németek hűlt helye. Késő délután jutottam el Mezőpetribe, ahol kívülről tudtam megnézni a tájházat.
Wéber Ede kilátótorony Helvécia. Egy csendes és nyugodt hely, egy jó állapotban levő kilátótoronnyal, eső elleni beállóval, több asztalból és padból álló piknikezőhellyel.
Mercurius apát szobra Szentjobb. Így nem kétséges, sokan felteszik majd a kérdést magukban, amikor a szerzetes szobrát megpillantják az erdélyi Szentjobb központi parkjában: Ki ez az ember? Megvan!. Magát a szobrot alig találtuk meg, hiába volt a főút mellett :) Jó mélyen be kellett nyúlni a növényzetbe, de jó érzés, hogy ezt ládát is én találtam (mi találtuk) meg először.
Szentjobb vára. Várának helyéhez úgy jutunk el, ha a Berettyó hídján átmenve az útról jobbra térünk.
Cséffai Természeti Park. Cséffai Természeti Park
[ Fel ↑ ]
Fekete Sas fogadó Nagyvárad. Fekete Sas fogadó Nagyvárad
Megyei Kórház Nagyvárad. Megyei Kórház Nagyvárad
Kocka alakú lombkoronák Nagyvárad. Állítólag ez az első ilyen megoldás az országban, a nagyszebeni Acélmunkások utcában terveznek még hasonlót.
Ady Endre emlékmúzeum Nagyvárad. Ady Endre emlékmúzeum Nagyvárad Fiszlikolás. Bevallom őszintén, hogy nem tudom mit jelent a fiszlikolás szó. Átutazóban Nagyváradon. Nagyváradi sétánk alkalmából ezt is megkerestük. Nosztalgia. Váradi tartozkodásom alatt egy nosztalgikus séta keretében kaptam meg a geodobozt.
Zöldfa fogadó Nagyvárad. Zöldfa fogadó Nagyvárad
Fuchsl palota Nagyvárad. Fuchsl palota Nagyvárad
Millenniumi emlekoszlop Nagyvarad. Millenniumi emlekoszlop Nagyvarad 2000
Garasos hid emlektablaja Nagyvarad. Garasos hid emlektablaja Nagyvarad 2011
Görög katolikus papnevelde Nagyvárad. Görög katolikus papnevelde Nagyvárad
Nagyváradi Egyetem Gyógyszerészeti Kara. Középület 1893 1894.
Emanuil Gojdu Nemzeti Kollégium Nagyvárad. Emanuil Gojdu Nemzeti Kollégium Nagyvárad
Radványi-erdő. A Tetemre hívás című Arany János balladában is megörökített radványi sötét erdő az egykori Körös menti ártéri keményfás ligetek maradványa.
A nagyváradi vár. 1241-ben földvár állt ezen a helyen faépítményekkel. 282 ablak. Érdekes a fenti hozzászólás ékezet- és szóhasználata, népi hiedelmen alapuló tartalma. Átutazóban Nagyváradon 4. Mivel elég nyílt terep meg kellett várjuk míg elmennek a környékről, a közeli padokról, utána már csak azt kellett megfejteni, hogy honnan 16 méter, melyik kerítéstől és máris meglett a geodoboz. Nosztalgia. Váradi tartózkodásom alatti nosztalgikus séta alatt találtam rá a geodobozra.
Régi víztorony Nagykároly. Ez a víztorony a park legdélebbi sarkában van. Vajon megvan és én vagyok ügyetlen?. Hello, Ott jártam a helyszínen, kerestem a ládát, de sajnos nem találtam meg. Semmi új a nap alatt. Amennyiben az elmúlt években sok fát kivágtak, nagy valószínűséggel a geodoboz is eltűnt a park felújítása során.
Karolyi Sandor Nagykaroly. Karolyi Sandor Nagykaroly 2011
Lovagvár Nagykároly. A kastély ekkor végvár jellegő, belső udvarházzal, külső várfalakkal, bástyákkal, lőrésekkel, ezeket körülölelő mély vizárokkal és külső paliszáddal. Még útlevéllel. Október utolsó napján, útban a temetők felé. Ráférne a tatarozás. Egy kis tatarozás ráférne a várra, nagyon szép lehetne.
Károlyi-Berchtold-kastély Árpádhalom. A kastély, mely átvészelte a háborúkat, eredetileg 22 szobából, fürdőszobákból és mellékhelyiségekből állt - ma művelődési ház, iskola és könyvtár.
Gabonamúzeum Békéscsaba. A Gabonamúzeum létesítményei a Gajdács vagy Csabai-tanya, a Csókási vagy Kiss-féle szélmalom, a Vésztő-Mágori szín, Mladonyiczky Béla A mag című szoborkompozíciója, Emil Vitroel a Bőség című szobra.
Kőbánya és bányató Kaszonyi-hegy Barabás. A Kaszonyi-hegyen, mely tulajdonképpen egy 240 m magas domb, egy látványos tavacskát körülölelő kőbánya található, mely napjainkban már nem működik.
Kaplony. Látnivalója a Károlyi család kriptája.
[ Fel ↑ ]
© 2005-2024 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.