Magyarbagó település (Fehér megye) Központ: Magyarlapád. Magyarbagó román elnevezése: Bagau.
Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Magyarbagó (Fehér megye) és környéke turisztikai látnivalói

Református templom Magyarlapád
Diákemlékmű Nagyenyed A nagyenyedi két fűzfa. Ez a doboz sem a méretéről híres.
Legmagasabb pontja az Őrhegy, 367 m. Bethlen Gábor. A dobozt nem találtam meg, pedig ahogy saccolom a vár bejárata után van, az oláh vérengzés emlékmű felé. A mágnes működik. A hideg és szél ellenére megnéztük a várat. Most látom. Most látom, sokan megtalálták már, beírás viszont nem volt, gondolom ki lett cserélve a noteszke.
Molyhos tölgyerdő, Miriszló
Katolikus templom Felvinc Egyedül nevettem.... .
Tekintélyes egyházközség lehetett, amely otthont tartott fenn a leprások részére. Tövis. A tövisi református teplomba nem jutottam be.
Amint a templom nyugati kapuja feletti felirat megörökíti, a templomot Hunyadi János építteti 1449-ben: Anno Domini MCCCCXXXXVIIII Johannes de Hunyad regni hungariae gubernator. Nagyon szép. Ezt a templomot meg kell látogatni! Igazán megéri.
A szomszédos kerten keresztül lehet bejutni, a tulajdonos engedélyével.
1332-ben Kuchard, 1463-ban Kocsárd 1857-ben Koczyard formában fordul elő. Jo reggelt kivánok. Nem volt nehéz rátalálnom erre a helyre hiszen itt lakom, és tudok rola pár dolgot. Az ígéret szép szó. Sor került Székelykocsárd oldalának az összeállítására is.
1723-ban épült, belsejét Popa Nicolae festette 1810-ben. Kapu zarva, de be lehet jutni. Babbercival kerestük a templomat.
március 12-én III. FTF . Elsök voltunk, akik magtalaltak ;-) De nem volt olyan nehez.
Az Enyed-patak jó 250 méter magasságú sziklafalak között tör át.
Közlekedési csomópont, itt találkozik a város hat fontosabb útja.
Szentháromság görögkatolikus temlom Balázsfalva
Ma már beomlottan, nyitottan tátong az ég felé a második világháború utáni évektől.
Csáklya falu közelében, a La Pietri nevű helyen több lelőhely található, például a Ticuiata, a Ierboasa, a Sasa, és a Mariuta. Könnyű megtalálni. Miután visszahelyeztem a "dinoszauruszt" megmásztam a Csáklya hasadék másik szikláját is.
A patak itt valósággal kettéfűrészelte az olisztolitot és egy alig 1-2 m széles hasadékot hozott létre, lépcsőzetes vizesésekkel. Több mint tíz éve a helyén. Az elmúlt hétvégén a Torockói-hegységben túráztam, többek között a Csáklya-szorosban is. Eljött az ideje. Amig rászántam magam, hogy bejelentsem a doboz megtalálását eltelt majdnem egy év.
Levendula kert Harasztos
Remetei panoráma Torockói-hegység Nyuszika. Remek a panoráma, az út frissen kövezve.
A kék kereszt turistajelzések a kövekre vannak festve, hiszen itt minden kopár, egy-két igénytelenebb cserje tengeti életét. Székelykő - Déli doboz. Könnyen megtaláltuk egy kisebb lelkes csapattal. Árok. Miután az északi dobozt nem sikerült megtalálnom, hogy leküzdjem ezt a frusztációt, ami a torockói kirándulásomat végigkisérte, muszáj volt megtalálnom ezt a ládát. Torockói túra második találata. Az északi doboz megtalálása után, a déli fele folytattuk utunkat a csúcson keresztül.
A szoros egy adott szakaszon annyira szűk, hogy csak az út egyik sávjának marad hely a patak mellett.
Református templom Aranyosgerend Álcázatlan geodoboz. Szokásommal ellentétben, ma idejében indultam kincskereső kirándulásra. Templom. A templom kapujában találkoztam egy helybelivel, aki végigkisért míg körbejártam a templomot. Aranyosgerend. Kolozsvárról hazafele tartva megálltunk megnézni a templomot meg a közvetlen mellette levő Kemény-Bánffy kastélyt.
A jelenleg tető nélküli kastélyrom kocsival is megközelíthető, a főútról leágazó talajúton.
Majd észak felé, csodálni a panorámát, megtalálni a két hagyományos ládát, és újult erővel vágni neki a lefelé vezető útnak. Székely szfinx. Miután felmásztunk a tetőre, egyáltalán nem volt sétagalop, nekifogtunk ládát keresni. Torockói túra első találata. A Nagy Árkon másztunk fel a gerincre, majd kis pihenő után az északi láda irányába folytettuk utunkat. Tüskék védelmében. Kihasználva az új autópálya szakaszt, 30 perccel hamarébb érkeztünk meg a Székelykő alá.
A Thoroczkay család vára Torockószentgyörgy Alsó sarok. Nagyon szép volt a séta fel a várig, és a kilátás is csodálatos volt. Se négyzet, se trapéz. Elég sokat kerestük, de nem találtuk. Holdvilág. A telehold világított már, amikor a vár alá érkeztünk.
Akármilyen irányból próbálunk felkapaszkodni rá, legalább 200 m szintkülönbséget kell megtennünk, de mindenképp megéri a fáradtságot. Csetenyes. A vártól leereszkedtünk ehhez a rejtekhez is. Várostrom. A várat bevettük, fáradtságos, forró déli napsütésben. Macerás. Már a várnyeregből lefelé nehézkes, de aztán nagyon bozótós, benőtt, dzsuvás a hely.
Ha szeretnénk ellátogatni a vízimalomhoz, a 48-as házszámot keressük, Both Miklós asztalosmester portáját. Forog a kerék?. Nem volt szerencsénk, nem tudtunk bejutni. A doboz elérhető. A doboz a malom területén kívül van, elérhető akkor is ha a malom zárva van. Forog, nem forog. Sötétben keresgéltünk.
Ugyanis a kápolna az utcára nyíló pincében kapott helyet, és az ajtaja egész nap nyitva áll. Elveszve. Aranyos kis kápolna,nagyon hangulatos. A padban. A kápolnánál - amely napközben nyitva van, be lehet menni - Újra elhelyeztem egy dobozt. Olvasás lecke. A padon az itt lakó gyerekeka vakáció dacára nagy szorgalommal  az olvasást gyakorolták a nevelőnénivel.
Panoráma-kő
Református templom - Magyarsülye
1233 m magas csúcsát egy betonoszlop jelzi, mely sűrű bozótosban, erdőben található. Geokopacz03 Geokret. Errol volna szo. Geokopacz03 Geokret. Ez a geokopacz03 utazó vakond be van jelentve a geokrety. Geokrety-k támogatása. Értem, tehát az utazó nevében szünet van a betűk és a számjegyek között, ezért nem találtam meg én.
Egy darabig a patakot követjük, majd az út kitér a meder mellől és meredeken halad az erdőben.
Radák-Pekry kastély Magyarózd
A 2 km hosszú szoros 300 hektáron összetett jellegű természetvédelmi rezervátum, sziklafalainak magassága 150-200 méter. Kellemes vizestúra. Gyönyörű időben, nyolc fős csapatban indultunk a Remetei-sziklaszorosba vizes túrára. Szoros. Gyönyörű a szoros. Kapu. Sokan élvezték a szoros hűvösségét.
Kisvasút alagút Borrév Nyári tábor. Ez évben a Kövenden megrendezett EKE (Erdélyi Kárpát Egyesület) vándortáborból kis kiruccanást tettem biciklivel az alagútig. Takarítják az Aranyos völgyében a síneket. Először az alagút Borrév felőli végén kerestem, de itt nem volt leomlott sziklakupac. Újraindul, vagy nem. A https://www.
Ordas-kő Nyári tábor. Az EKE (Erdélyi Kárpát Egyesület) táborból tett Vidalykő-Ordaskő túrán találtam meg ezt a geodobozt.
A betonállványra helyezett vadászgép alatt, márványtáblán olvashatók a nevek, az utolsó kettő a közelmúlt szomorú eseményét idézi. A felkelő nap ellenfényében. A Tordai hasadékba indultam, a vasalt mászóutat megmászni. Még megvan a doboz, de be van ázva. A mult alkalommal nem találtam meg a dobozt mert nem volt. Repülő. Nem volt nehéz beazonosítani a rejteket, az eső miatt senki sem volt a környéken.
Borosbocsárd település észak-nyugati kijáratától körülbelül 3 km-re, az útból egy ösvény indul balra.
A harmadik katonai felmérés ferencjózsefi térképén több helyen is szerepel az Eisenhammer (Vaskalapács, Vashámor) felirat.
Amilyen szép a falu környéke, ép olyan nehezen lehet megközelíteni. Mócházak. A dobozt nem tudtam megkeresni az ottani gyerektől meg leánykától.
Csúcsán az egyik legrégebbi vár, a nép által Tündér Ilonáénak tartott Kecskekő várának romjai találhatók. A rejtek fotója feltöltve. Most vettem észre, hogy annak idején elfelejtettem feltölteni a rejtekhelyről készített fotókat, illetve nem adtam meg a geodoboz megtalálását segítő szöveges információt. Új geodoboz a csúcs közelében. Miután rejtettünk egy geodobozt a Szív-tisztásra legjobb rálátást biztosító pont mellé, a piros háromszöggel jelzett túraútvonalon állva, úgy döntöttünk, hogy itt folytatjuk tovább a túránkat a Kecskekő felé. Vannak csodák. Most nem a természeti csodákra gondolok, amikben bővelkedik e hely, hanem arra, hogy előkerült a láda.
A két tatárjárás (1241, 1284) valamelyike vagy mindkettő következtében pusztulhattak el lakói, ebből következik, hogy már pusztulása előtt megvolt a Szent kereszt-templom.
A szoros egy rövid és egy még rövidebb szakaszból áll.
Unitárius templom Mészkő
Ponor-patak víznyelője Remek vízesés. Én is huszonéve jártam itt utoljára. Lehet keresni okostelefonnal vagy táblagéppel is. A rejtek nem a vízesésre néz, nincs a csúszós hegyoldalban, sem a kilátó közelében. Kúsztunk, másztunk, s annyi. Lehet, hogy régebb itt vitt az ösvény, de most ez egy félreeső hely, elég meredek oldalon kell sárban, bozótósban kapaszkodni, és az aljnövényzet miatt nem igazán látszanak a sziklák.
A Berkesi-szoros körülbelül 5 km távolságra található a Tordai-hasadéktól, dél-nyugat irányba. Berkesi-szoros. Kicsit lehet hogy ez csalas. Ládakeresés gps nélkül. A geoládák, rejtekhelyek megkereséséhez nem kötelező gps-el rendelkezni. Torockó fele. Útban Torockó fele megálltunk, és megnéztük, bejártuk  ezt a szép kis szorost.
Ha autóval vagy biciklivel vágunk neki az útnak akkor legjobb ha Tordáról, Szentmihályon keresztül Mészkő fele megyünk. Egy nagyon forró napon. Egy szólóban megrendezett biciklitúra alkalmával jutottam el a Csukás vizeséshez.
A Ponor viznyelőnél felszin alá tűnt két patakvize 1214 m felszin alatti út megtétele után 90 méterrel alacsonyabbankerül ismét a felszinre. Amíg a többiek a patak kifolyásában gyönyörködtek. Addig mi( jkgábor, Mester Nagy Ildikó, Mester Nagy Levente és én) leléptünk és geodobozt leltünk. Nyári tábor. Az EKE (Erdélyi Kárpát Egyesület) táborból tett Szolcsva - Bedellői túra alkalmával kerestem és találtam meg ezt a geodobozt. Ez nem sikerült. A gps a nagy sziklafal tövében össze-vissza mutatott.
Persze akkor nem volt kolostor, nem volt aszfaltos út, sőt út se nagyon. Talán a csihány védi?. Nekem is kedvencz likam a Szolcsvai búvópatak, itt kezdődőtt a barlangász "karrierem" :-) és egyszer a végéig is eljutottunk.
A gerendkeresztúri levendulásba, 2023-ban, két hétvégén szerveznek látogatást, június 17-18-án és 24-25-én.
A csúcsról gyönyörű kilátás nyílik az Aranyos völgyére, a Bélavárára, az Öreghavasra, keletre pedig Ordaskőre, Torockószentgyörgyre, az Enyedi szorosra. Vidaly tura. Vidolm falubol kozelitettuk meg a csucsot, kellemes novemberi idoben. Nyári tábor. Az EKE (Erdélyi Kárpát Egyesület) táborból tett Vidalykő-Ordaskő túra alkalmával kerestem és találtam meg ezt a geodobozt. Második nekifutas. Van amikor az otthoni tervek nem valósulnak meg a helyszínen.
Erről a lapos, teraszszerű képződményről több helyen is legyező formájú vízeséseken zuhan alá a víz. Jkgáborral meglógtunk a csapattól. Míg ők leértek a vízeséshez, addig mi nyugodtan kihalásztuk a kis dobozt, majd bejártunk a vízesés alá, hogy gyönyörködve lássuk mit hagyott hátra számunkra a természet. Nyári tábor. Az EKE (Erdélyi Kárpát Egyesület) táborból tett Szolcsva-Bedellő túra alkalmával kerestem, és találtam meg ezt a geodobozt is. Szép a tisztás, de még inkább a vízesés. Én is megkedveltem ezt a tisztást, jó sátorozó hely.
Az egykor népes település Ceausescu hírhedt falurombolási projektjének esett áldozatul.
A vízesés vize sodronyra függesztett csatornán keresztül át van vezetve az országút mellé. Tufa. A doboz nem nagyon kereshető, ebben az órában. Útszéli pihenő. A kisebb utazók nem bírják sokáig az autózást. Tömeg. Nagy a népsűrűség errefelé, főleg hétvégén.
Tornya alatti bejáratának kapuja gótikus kori alkotás, csúcsíves, hasonlóképpen a torony lóhereívvel záródó ablakai is.
Egy jelzetlen ösvény is indul felfelé, ezen fel lehet jutni a sziklakapuhoz. Rossz irányból megközelítve. A Havasgáldi-szoros út feletti rejtésétől indultam tovább az ösvényen, kelet felől kerülve az erdőben. Utolsó a mai napra. Miután megcsodáltuk a sziklakaput, minden lehető szögből, megkerestük ezt a dobozt is. Eltűnt ez a doboz is, de rejtettem újat. A Szfinx és a Sziklakürtő után a Sziklakapu következett.
Épült 1804-1815-ben, vámot szedtek rajta.
Magába foglal még néhány szorost és hasadékvölgyet, mint például a Török-hasadékot és a Kisgáldi-szorost. Fekete-fehér bárány szelfi a szoros felett. Bár az e hétvégi kirándulásom fő úticélja nem a Havasgáldi-szoros volt, nem hagyhattam ki a környék általam még meg nem keresett geodobozait. Sárga hagyma. A sziklaalakzatok gyönyörűek, változatosak. Mikulási ajándék. Már rég motoszkált a fejemben egy körtúra a Gáldi-Csáklya részen.
Sziklakürtő Havasgáldi-szoros Kürtő van, X is, dobozt nem találtam. A Szfinx-től a sziklakapu felé folytattuk az utat.
Szfinx Havasgáldi-szoros A mészkő vonzásában. Mindamellett, hogy az út jeges volt, mi a nap simogató sugaraiban kezdtük el a kapaszkodást a Havasgáldi szoros meredek oldalában, az ismeretlen felé. Nehéz volt, pedig könnyen is mehetett volna . A játékvezető által rejtett dobozok újra ide csábítottak.
A középkori első templom Szent Márton nevét viselte, s valószínűleg az ótordai templom örökölte ezt a címet, s elődje volt a város legrégibb parochiális temploma. Zárt kapuk. A templom kapuja sajnos zárva volt. Atutazoban, ladakeresoben. Otletes kis rejtek, hamar megkerult. Ahol az asszony az úr. Miután a nap első felében megmásztam a Tordai hasadék vasalt mászóútját, majd geodobozokat rejtettem a tordai sós tavaknál, eljött az ideje, hogy megkeressek néhány geodobozt is.
Lengőhíd Alsószolcsva Régi szép idők. TöBBBször is lengtünk ezen a hídon, mikor jártunk likászni a Szolcsvai búvópatakhoz, a mokanyiczával, majd autóstoppal. Megtalálás igazolása fotóval. A megtalálás igazolását, a megtalálót ábrázoló fotóval, elfogadom. A doboz már nem hiányzik. Pótoltam a hiányzó dobozt, de mivel a híd közelében lévő ligetben a csutakok áradáskor víz alá kerülnek, úgy gondoltam, hogy a hídfő betontalpában jobb helyen lenne a doboz, és áradáskor nem mosná el a víz.
Az alakja miatt a helybeliek Nyolcas-tónak is nevezik. Tócsajárás. Itt már több sikerrel jártunk mint a Fülemüle-tónál, a rejtek nem volt kirámolva, csak a csigák által megrágva. Torda és környéke 2. Tovább sétáltunk a tavak környékén.
Ennek kőbe vésett tanúi is vannak: egy külső támpilléren 1458-as, egy másikon 1478-as, egy harmadikon 1504-es dátum. Támpillér. Szerencsére az említett látogatok a jobb oldali támpillér tövét látogatják inkább, nekik ez előnyösebb. Országgyűlések helyszíne. A tordai sóbánya után kerestük fel a templomot, sajnos zárva találtuk, csak az előcsarnokba lehetett bemenni, azonban innen is szép látvány volt, de a felidézett történelmi hangulat hamar elillant amint elindultam a dobozt keresni. Nagyon nehéz terep. Többször is átutaztam már a városon, kocsival áthajtva a főutcán, és a sok felújított épületet látva mindig az volt az érzésem, hogy Torda egy szép, rendezett, gondozott város.
Előtte, mindkét oldalon, 1-2 autónak való parkoló is található.
Tordai Sósfürdő, Római-tó
Egyetlen bekerített sírkert van jobb állapotban, itt van az Ecken nemesi család sírköve, valamint a Tradíció síremlék.
Hili magyarpeterdi szolgalegény volt, 1860-ban, húsvét alkalmával a hegytetőről leereszkedett a dúsan zöldelő borsfenyő bokrokhoz.
Fülemüle-tó -  Torda Szabadstrand. A rejtek-fa körül néhány strandoló heverészett pokrócokon, és strand-ágyakon, egy hölgy húszlépésnyiről figyelt minket a napszemüvege mögül, miközben eljátszotta, hogy máshova néz.
Rajta két vastábla, melyen a keresztet felállító személyek neve olvasható, illetve a következő felirat román nyelven: Azoknak, akik értik a hegyet. Kaptam egy kis segítséget. Vagyis inkább az történt, hogy a bácsi mondta, hogy megtalálta és kérdeztem, hogy hol erre azt mondta inkább megmutatja, így került a kezem közé. Kereszt. Miután végigsétáltam a szorosban, felkapaszkodtam az oldalban, a tetőre. Címkézett fotó. A Kis Balika barlangnál nem volt lehetőségem keresni a dobozt, de nem gondoltam, hogy itt sem lesz.
Ez arra utal, hogy korai templomépítésről van szó, amikor még nem használták fel más építkezésekhez a római téglákat.
Az együttes lényegében két épületből, a templomból és a szentélyhez derékszögben csatlakozó kolostori lakóépületből áll.
Kis-Balika-barlang Tordai-hasadék Barlang. Ha az x jelet keresném, még most is a barlang előtt álldogálnék. Két eső között. Különös izgalommal ismerkedtünk a hellyel és a legendával, mivel kincskereső csapatunk egyik tagját hasonlóan becézzük. Tömeg. A rejtekhelyet megtaláltam, de nem volt lehetőségem keresni a rejteket és a dobozt, mert a barlang bejárata mellett nagy tömeg volt.
Az épület a XX-dik század elején épült, a katolikus plébánia tulajdona volt, majd a két világháború között gyógyszertár működött benne.
Brancusi Végtelen oszlop című szobrának másolata egy kis ráadással, a tetejére egy sas került.
Eszerint 1204-ben épült Szent László tiszteletére. Harmadszor itt. De most sem sikerült kihalászni a sok törmelékböl a dobozt, pedig hosszú a kezem. Egy gyanús parklakóval a sarkamban. Aznap délben a Túri hasadéknál, valamint a magyarpeterdi Szent László kútja mellett rejtettem. Torda és környéke 3. Szerencsére nem volt sok járókelő, rendesen bekönyököltünk az odúba, de sajnos műanyag poharakon kívül semmit nem találtunk benne.
Marosoroszi felől a bogáti nyaknak irányuló római úton, a Maroson keresztül, két híd is lehetett, melyet castrum stativum védhetett. Helyszíni terepszemle. A település körül három domb, kiemelkedő magaslat található.
Törvényszék Marosludas
A temető területét felnőtte a fű, a héber feliratú sírkövek egy része előre, mások hátra vannak dőlve, egy sírkő már a földre esett.
Tordai sóbánya Csak a reménnyel maradtam. Miután az újtordai református templomnál sikertelenül próbáltam megközelíteni a rejteket, abban reménykedtem, hogy hátha itt nagyobb sikerrel járok. Kint. Nem kell bemenni a dobozhoz, mert kint van, ha szemben állunk a bejárattal, baloldalt van egy régi fal, abban van a boltív, és abban a doboz. Hiába. Nagyon alaposan átvizsgáltunk minden mozgatható követ a boltív alatt, de sajnos a dobozt nem találtuk meg.
Hajóját újjáépítették, de a régiből átmentették félköríves kapuzatát.
A vízválasztóhoz érve pompás panoráma tárul elénk. Kilátás. Enyed - Remete - Bredesty - Nagyponor felől jöttünk.
Falfestmény Gyulafehérvár
Már 1570-től erős unitárius egyházközség, természetesen a középkori templom birtokában. Laura panzió. Mivel itt volt foglalva a szállás, normális, hogy megtaláltam a falut.
[ Fel ↑ ]
Nyugati szélén, a Maros északi partja mentén haladó út fölött egy észak-dél irányú dombnyúlványon található a malomfalvi őskori vár középkorban is használt központi dombja. Jó horgászhely. Jó horgászhelyek vannak itt. Malomfalva nem látható látnivalója. Horgászhelyek, mármint a Maros partján? Malomfalva látványossága viszont a község melletti dombnyúlványon található őskori vár maradványai.
Egykori Biazini-szálloda Kolozsvár
Petőfi (Avram Iancu) utca 23.
Aleman-ház Kolozsvár
Katolikus líceum nyomdája Kolozsvár
Az építmény első írásos említése Mátyás király idejéből, 1475-ből származik. Bástya. Látom, hogy Novák apó szobor talpazatáról lekerült, hogy a magyarok ölték meg.
Szabó Károly háza Kolozsvár
Betula Pendula Kolozsvár Kolozsvár: Szabók bástyája. Otletes rejtekhely! koszonom a rejtest. Utólag. Egy megtalálás még a rejtekhelyes születésem elötről. Van doboz?. Kerestük, de hiába.
Farkas utca 10.
Református Kollégium Kolozsvár
Farkas (Mihail Kogalniceanu) utca 1.
Báthory István elméleti líceum Kolozsvár
Sárkányölő Szent György szobra Kolozsvár
Farkas (Mihail Kogalniceanu) utca 6.
A ferences testvérek építették késő-gótikus stílusban, Mátyás király rendeletére és anyagi támogatásával. Szent György és a sárkány. Na, ez jó nagy templom.
Az egykori Szent József Fiúneveldét 1776-ban a piaristák vették át.
Bogdánffy-ház Kolozsvár
Farkas (Mihail Kogalniceanu) utca 1. Manci térképe. Azért a térképért fizetnek is keményen. Egyedül és gps nélkül. Megtaláltam, méghozzá egyedül és GPS nélkül. Csinos láda, csinos lányok nélkül?. Ezt nem hiszem el :-) Egy csinos ládát megtalálni csak úgy.
Emil Racovita Líceum Kolozsvár
Színház utca 1 szám, Király utca 4.
[ Fel ↑ ]
© 2005-2024 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.