Vajdaszeg település (Fehér megye) Központ: Székelykocsárd. Vajdaszeg román elnevezése: Gura Ariesului.
Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Vajdaszeg (Fehér megye) és környéke turisztikai látnivalói

Kiépített forrás Kiépített forrás Magyarpeterd 27,96 km-re
Szent László kútját keresve, Tordatúr közelében, a Koppánd felől Magyarpeterdre vezető út felett egy kiépített forrást láttam. Tévedés - A panzióban, ahol a szállásom volt ezt a forrást mondták, mint a Szent László forrás. Nem hinném, hogy tévedtem - Nem tudom, hogy a tévedés címszóval a panzióra, vagy rám utalsz.
Szászszőlős temploma 48,61 km-re
Szászszőlős közepén egy egyszerű csarnoktemplom áll, félköríves záródású szentéllyel és négyszögletes ablakokkal. A csarnokot egyszerű fatető fedi.
Piarista rendház kolostora Piarista rendház kolostora Kolozsvár 46,84 km-re
Piarista rendház kolostora és Convictus nobilium (nemesi bentlakás). Egyetem- és Farkas-utca saroképülete.
Csíki-ház Csíki-ház Kolozsvár 46,91 km-re
Csíki-ház - Deák Ferenc utca 18.
Farkas utcai református templom A Farkas utcai református templom építészeti és történelmi műemlék-épület, a legnagyobb egyhajós gótikus templom Erdélyben. Szent György és a sárkány - Na, ez jó nagy templom. A ferences testvérek építették késő-gótikus stílusban, Mátyás király rendeletére és anyagi támogatásával.
Mezőbergenye Mezőbergenye 37,67 km-re
Először 1334-ben a pápai tizedjegyzékben jelentkezik a neve Bergune, Borgone formában. 1575-ben Bergenie, 1632-ben mai formájában, Bergenye néven említik.
Református templom Gerendkeresztúr 8,48 km-re
1289-ben jelentkező neve szent kereszt tiszteletére szentelt templomáról tanúskodik, ekkor azonban a helység már lakatlan. A két tatárjárás (1241, 1284) valamelyike vagy mindkettő következtében pusztulhattak el lakói, ebből következik, hogy már pusztulása előtt megvolt a Szent kereszt-templom.
Kenedeffy-ház Kolozsvár 46,96 km-re
Kenedeffy-ház - Deák Ferenc utca 2.
Sziklakapu Sziklakapu Havasgáldi-szoros 44,53 km-re
A Havasgáldi-szoros földrajzi bal oldalán, érdemes a sziklák között is barangolni. Rossz irányból megközelítve - A Havasgáldi-szoros út feletti rejtésétől indultam tovább az ösvényen, kelet felől kerülve az erdőben. Utolsó a mai napra - Miután megcsodáltuk a sziklakaput, minden lehető szögből, megkerestük ezt a dobozt is. Eltűnt ez a doboz is, de rejtettem újat - A Szfinx és a Sziklakürtő után a Sziklakapu következett. Egy jelzetlen ösvény is indul felfelé, ezen fel lehet jutni a sziklakapuhoz.
Paulownia-ültetvény Bozsortanya 28,96 km-re
A Paulownia nemzetség 6-17 fajt tartalmaz, Anna Pavlovna Romanova holland királynő (1795–1865) tiszteletére nevezték el. A Bozsortanya (egykori Illyés-tanya) közelében, a mezőzáhi és a mezőméhesi tó között található ültetvény valószínűleg a Paulownia tomentosa (molyhos) faj, az illatos császárfa.
Református templom Református templom Nagyteremi 40,87 km-re
Orbán Balázs régi templomát részletesen leírja, bizonyos, hogy itt középkori templom volt. Szentélye sokszöggel záródott, hosszúkás keskeny ablakai durva félkörívben végződtek, minden díszművészet nélkül.
Múzsasor Marosvásárhely 48 km-re
Múzsasor - Marosvásárhely
Szent Donát szobra Romulus Vuia Néprajzi Park 49,12 km-re
A Hója-domb egyik kiemelkedő pontjára a 18-dik század végén állították fel szőlősgazdák védőszentjének, Szent Donátnak a szobrát. Jelenleg a Romulus Vuia Néprajzi Park szabadtéri részlegén tekinthető meg.
Marosvásárhelyi vár Marosvásárhelyi vár 48,34 km-re
A marosvásárhelyi vár napjainkban látható formáját a XVII-dik században, többszöri munkálatok után nyerte el. Ott van - A sorozas Imecsnek is érvényes volt kb 3o egynehany éve. Geodobozok, szobrok és várfalak - Hat, en ere nem vennek merget. Geodobozok, szobrok és várfalak - Hűha, olyan megnyugtató olvasni, hogy ott van. A szabálytalan téglaalap alakú vár területe körülbelül 230 x 190 métert jelent, ezt övezték a 8 – 10 méter magas kőfalak, melyeket a kézműves céhek tagjai által veszély esetén védelmezett nagyméretű bástyák tagolták.
A zene allegóriái Marosvásárhely 47,72 km-re
A zene allegóriái, a Kultúrpalota déli, Rózsák tere felőli oldalán - Körösfői Kriesch Aladár, 1913. Rózsák tere, Marosvásárhely.
Egykori vármegyeház Egykori vármegyeház Kolozsvár 46,77 km-re
Egykori vármegyeház, és középkori városfal-részlet a telek határán. Farkas (Mihail Kogalniceanu) utca 6.
Ticuiata-szikla Ticuiata-szikla Csáklya-szoros 36,81 km-re
A Csáklya-szoros környéke régészeti lelőhely, bronzkori halomsíros temetők találhatók itt. Könnyű megtalálni - Miután visszahelyeztem a "dinoszauruszt" megmásztam a Csáklya hasadék másik szikláját is. Csáklya falu közelében, a La Pietri nevű helyen több lelőhely található, például a Ticuiata, a Ierboasa, a Sasa, és a Mariuta.
Tordai sóbánya A tordai sóbánya a sóbányászat különleges épségben megmaradt tanúja, Torda egyik legnagyobb, maradandó élményt nyújtó turista látványossága. Csak a reménnyel maradtam - Miután az újtordai református templomnál sikertelenül próbáltam megközelíteni a rejteket. Kint - Nem kell bemenni a dobozhoz, mert kint van, ha szemben állunk a bejárattal, baloldalt van egy régi fal, abban van a boltív, és abban a doboz. Hiába - Nagyon alaposan átvizsgáltunk minden mozgatható követ a boltív alatt, de sajnos a dobozt nem találtuk meg.
Keskeny nyomtávú mozdony kocsiszín Keskeny nyomtávú mozdony kocsiszín Marosvásárhely 46,13 km-re
1997. Közel lakik a szomszéd geoláda - Nagyon jó ötlet volt lefényképezni a megtalálók neveit tartalmazó papírlapot. Gratula - Vasárnapi dolgok kalauzoltak a város ebbe a részébe. Tetszett a geodoboz! - Igazán tetszett ez a szokatlan geodoboz. április 1-jén, veszteségre hivatkozva, a Román Vasúttársaság megszüntette a marosvásárhelyi keskeny nyomtávú vasút mezőségi szárnyvonalán a közlekedést, egypár járatot üzemeltetve Nyárádszereda – Marosvásárhely között, majd április 14-én végleg megszűnt a személyszállítás.
Evangélikus erődtemplom Küküllőkőrös 40,11 km-re
Küküllőkőrös temploma a XIV-dik század első feléből származik, a gótikus kor alkotása, háromhajós csarnokrendszerben épült templom. Télvégi túra - Miután a szomszéd néni befejezte a tisztogatást a kapuja elött, előkerült ez a BabBerci-féle doboz is. Lelkes idegenvezető - Ennyire lelkes "idegenvezetővel" rég nem találkoztam. A mellékhajók egyenlő magasságúak a főhajóval, melyet lapos mennyezet fed, bár egykor boltozatos volt.
Minorita templom és kolostor Minorita templom és kolostor Kolozsvár 46,94 km-re
Egykori minorita templom és kolostor, ma görög-katolikus székesegyház - Deák Ferenc utca 10.
Toldalagi-Korda-palota Toldalagi-Korda-palota Kolozsvár 46,83 km-re
Toldalagi-Korda-palota, ma a Babes-Bolyai Egyetem adminisztrációs hivatala. Király utca 14.
Nagyekemező vára 40,91 km-re
A Küküllőközi dombvidék területén, a Nagyekemezői-patak mellett fekszik Nagyekemező község. A falu fölött nyugatra emelkedő Burgberg 416 m-es csúcsán találjuk a középkori vár nyomait.
Bernády György általános iskola Bernády György általános iskola Marosvásárhely 47,62 km-re
Két évig tartó civil és érdekvédelmi összefogás küzdelme árán Marosvásárhelyen sikerült elnevezni egy iskolát az egykori városépítő polgármesterről, Bernády Györgyről. Nem árt ha magas vagy - Ez a 2,5 m kifogott rajtam. A vásárhelyiek értik, hogy mire gondolok - Én itt járok haza, és már nagyon rég keresek egy megfelelő rejteket. Ez igaz - Egyetértek. Az új, kétnyelvű névtábla kikerült az iskola homlokzatára.
Kőváry-ház Kőváry-ház Kolozsvár 47,38 km-re
XIX-dik század elején épült és a Bástya utca elején álló műemlék lakóház.
Szent György laktanya Szent György laktanya Kolozsvár 46,64 km-re
Szent György laktanya (kaszárnya) - Hunyadi (Stefan cel Mare)-tér 3.
Kakasos templom Kolozsvár 47,34 km-re
A Kakasos templom, vagy felsővárosi református templom a Mócok utca 84 szám alatt található - a templomot Kós Károly tervei alapján építették szecessziós stílusban 1913 és 1914 között. Kakasok mindenhol - Tipikus Kós épület.
Unitárius templom 1451-ben jelentkezik először a forrásokban villa Zabedy néven, középkori templomáról oklevelek nem beszélnek. Középkori harangja van 1448-ból: O rex glorie veni cum pace Anno Domini MCCCCLVIII felirattal.
Rucska-ház Rucska-ház Kolozsvár 46,93 km-re
Rucska-ház - Deák Ferenc utca 37.
Csók Csók Marosvásárhely 48,17 km-re
A marosvásárhelyi Kárpátok sétányon van két szobor, amely a kommunista korszakban került felállításra, és amelyekről sehol nem találtam leírást, vagy képet. Újra, odúban - Próbáljuk meg, hogy megmarad-e a doboz az odúban. Gomba volt benne eddig - Tegnapig gomba nőtt benne, de Imecs kidobta, mert belekotorászott. Szombat esti felderítés III rész - Visszasétálva a városi tumultusba elértem egy újabb rejtekhelyhez. Az egyik, egy szenvedélyesen csókolózó párt ábrázol, annyira kifejezően (és annyira meztelenül), hogy az egyáltalán nem jellemző a kommunista diktatúra gondolkodásmódjára.
Kétágú templom A kolozsvári Kétágú templom, más néven az alsóvárosi református templom az egykori Külső-Magyar utca, ma 1989 december 21 sugárút 41 szám alatt található. Ezt is javítják - Bemenni ebbe sem tudtam, de felmentem az egyik toronyba, mivel a tetőjavító munkások is ott közlekedtek.
A kultúrpalota homlokzatának alsó domborművei Marosvásárhely 47,68 km-re
A Kultúrpalota homlokzatának alsó domborművei a főhomlokzaton, a bejárat felett - Kallós Ede 1913. Városháza utca, Marosvásárhely.
István-tó Fekete határrész István-tó Fekete határrész Mezőmadaras 36,72 km-re
Létezik a hajdani Marosszék és a valamikori Torda vármegye határvidékén, a Mezőbánd, Mezőmadaras és Sámsond között elterülő tanyavilág egyik dombján, különleges természeti jelenségként egy tó. Az útvonal - Mezőbánd és Mezőgerebenes között (151A) észak felé letértem az útról és tovább is a leirt utvonalon menntem. 5-4-0 - Az 5 fűzből csak 4 van már, azok is össze-vissza nyesve, szegelve, drótozva. Hogy lett Istvánból Isten? - Pesty Frigyes 1865-ös helynévgyűjteményében Mezőmadarasnál említi, hogy ezen a helyen egykor egy Fekete nevű falu állott. Melyet a környező lakosság Isten tavának, illetve románul Istan tau-nak nevez.
Csonka villa Marosvásárhely 47,45 km-re
Csonka villa, épült 1910-ben. Cuza Voda utca 35 szám, Marosvásárhely.
Régi Aranyos-fahíd Régi Aranyos-fahíd Torda 20,12 km-re
A tordai Aranyos-híd Torda város szélén, a Kolozsvár-Brassó úton állott. Épült 1804-1815-ben, vámot szedtek rajta.
Református templom Aranyospolyán 17,53 km-re
Középkori okleveles adat templomról nincs, Aranyospolyán temploma azonban meghatározza korát. Tornya alatti bejáratának kapuja gótikus kori alkotás, csúcsíves, hasonlóképpen a torony lóhereívvel záródó ablakai is.
Református templom Magyarlapád 19,05 km-re
Magyarlapád Nagyenyedtol 10 km-re fekszik, élő népzenei életéről híres.
Református Kistemplom Református Kistemplom Marosvásárhely 48,22 km-re
A marosvásárhelyi református Kistemplom építését 1815-ben kezdték meg, s 1818-ban végeztek a falazási munkálatokkal. Itt konfirmaltam - Erdemes korbejarni a templomot, magcsodalni magasztos tornyat, azzal a tudattal, hogy Csiha Kalman sokunkat itt konfirmalt. Ez már megvan - A Királykúti csalodás után reméltem, hogy itt már szerencsém lesz. Tiszta - A régi dobozt már megtaláltam. 1829-ben Nemes János anyagi támogatásával folytatták az építkezést, felépítve a tornyot is.
Incseli Szőts Sámuel-ház Incseli Szőts Sámuel-ház Kolozsvár 46,81 km-re
Kolozsváron, a Király utca 18 szám alatt áll az 1795-ben épített, barokk műemlék Incseli Szőts Sámuel-ház.
Gógán vára Gógán vára Gógánváralja 44,82 km-re
Gógánváraljától északra eső hegy tetejét a középkorban Gógán vára koronázta, valamikor a 16-dik században pusztult el végleg, romjait a község lakosai teljesen elhordták. Szárnyas hangyák vették birtokba a geodobozt - Gógánváralja egyik látnivalója a református templom és harangláb. Közeli látnivalók - Gogánváraljára érkezve előbb a haranglábot akartuk megnézni, és rejteni ott. Szép kis várhely - Sajnos dél felől indultunk a dombnak felfelé, jobb lett volna az északi úton elindulni. A vár helyén mára csak a vár árkai és sánca, valamint a bozótos plató közepén tátongó üreg figyelhető meg.
Gilovics haz 46,69 km-re
A Gilovics-ház 2001 áprilisában leégett, azután tégláit széthordták, ma csak romjai látszanak. Petőfi (Avram Iancu) utca 23.
Szilvás-patak völgye Magyarszilvás 38,32 km-re
Szilvás-patak völgye - Magyarszilvás
MIG 21 MIG 21 Aranyosgyéres 11,68 km-re
Az utóbbi húsz évben hat pilóta veszítette életét a 71-dik ezred állományából. A felkelő nap ellenfényében - A Tordai hasadékba indultam, a vasalt mászóutat megmászni. Még megvan a doboz, de be van ázva - A mult alkalommal nem találtam meg a dobozt mert nem volt. Repülő - Nem volt nehéz beazonosítani a rejteket, az eső miatt senki sem volt a környéken. Rájuk emlékeztet a Kolozsvárra vezető autópálya végpontjánál felállított MiG-21-es.
Törvényszék Törvényszék Marosludas 12,19 km-re
Egykori marosludasi községháza.
A vágy forrása A vágy forrása 40,86 km-re
A vágy forrása - Medgyes. Kora reggel kerestem meg - A hely elég jól megközelíthető gépkocsival is, így a forrás már csak egy rövid sétával elérhető. Az erdöben - Megtaláltam a geodobozt. Ittunk a forrásból - Megtaláltuk, és jót ittunk a forrásból.
[ Fel ↑ ]
A tordai sóbánya
A tordai sóbánya 22 km-re
A tordai sóbánya
A tordai sóbánya 22 km-re
Óratorony Óratorony Segesvár 68,33 km-re A segesvári Óratorony eredetileg egy kaputorony volt, melynek négy tornyocskája van a tetején. Kiváló rejtés a látványos óratoronynál - Már elmúlt este 8 óra, amikor keresztülvezettem Segesváron. Forgalmas hely - Én délben jutottam a rejtekhez, ezért nagy volt a sürgés. A dobozt nem találtuk - Habár sokan voltunk, alkalmas pillanatban megpróbáltuk a dobozt kivenni, de sajnos már nem találtuk. Ezek a tornyocskák fontos jelképek, melyek arra utalnak, hogy van itt egy bíróság, amely akár halálbüntetést is hozhat.
Unoka 58,01 km-re 1268-ban Varakatelke néven írják az okiratok, 1319-ben Vnokateluka, 1446-ban Onoka formában fordul elő. Középkori templomáról nincs adat.
Várhegy-tető Nyárádandrásfalva 68,38 km-re A falun (Nyárádandrásfalván) felül a baloldali hegyek egyik ponkját Várdombnak, a mellette lefolyó csermelyt Várpataknak nevezik. Mondják, hogy ott (a régi osztrák térképen Várhegy-tetőn) a törököknek lett volna vára.
Erika Levendula Nyárádszentbenedek 53,05 km-re A nyárádszentbenedeki Erika levendulásban június 23 és július 2-a között zajlik a levendulaszüret. Parkolási lehetőség az ültetvénnyel szemben van, a telefonos bolt udvarán.
Gótikus erődtemplom A templomot a falu birtokosai, az Apafiak építették Szűz Mária tiszteletére a 13-dik században. Csodálatos freskók - Aki arrafelé jár ne hagyja ki, csodálatos templom a védművekkel együtt. Először Henrik nevű plébánosa kapcsán említik 1289-ben, majd 1317-1320 között a pápai tizedjegyzék részére készült számadásban is szerepel.
Református templom és harangláb Nyárádszentanna 66,17 km-re A nyárádszentannai református templom építési idejét a XIII-dik századra teszik. Ma is áll, átalakított formában - az átmeneti korszak alkotása.
Szűcsök bástyája Szűcsök bástyája Segesvár 68,11 km-re A Szűcsök bástyája a segesvári vár délnyugati oldalán található. Az 1676-os tűzvész elpusztította, de később újraépítették.
Ortodox fatemplom Ortodox fatemplom Nyárádandrásfalva 66,95 km-re Nyárádandrásfalva 1941 óta Nyárádszereda része, a Kis-Nyárád völgynyílásában fekszik. Lakói egykor református és keleti vallású magyarok voltak, így református temploma és egykor görög-katolikus, ma ortodox fatemploma is van.
Tóbiás-kastély Mihályfalva 50,49 km-re A barokk kastély, amelyet Tóbias gróf épített 1770-ben, Mihályfalván található, és a környék magyar építészetének jelentős példája volt. Ez volt az a hely, ahol a gróf a mulatságait tartotta, majd a kommunista időszakban, az államosítás után árvaház lett belőle.
Régi Küküllő-fahíd Régi Küküllő-fahíd Segesvár 66,09 km-re A segesvári Küküllő-híd a várostól 3 km-re állt, egy nyílásban hidalva át a Nagy-Küküllő folyót. Építésének idejéről nincsenek adatatok, a tordai híd után épülhetett.
Erdőszengyel 58,9 km-re 1409-ben Zengelnek Arják a források, 1471-ben Zengyel a neve. Középkori templomáról nincs adat, de feltételezhetjük, hogy a középkorban katolikus falu volt, majd a reformáció idején református lett.
Bánffy-kastély Bánffy-kastély Válaszút 54,83 km-re A válaszúti Bánffy-kastély műemlék épület, a műemlékek jegyzékében a kódja CJ-II-a-A-07742. Az építés idejére nincs adat, de már az első osztrák katonai térképen szerepel.
Essigmann-ház Segesvár 68,22 km-re Az Iskola utca 10 szám alatt található lakóház. Épült a XVII-XVIII-dik században, módosították a XX-dik században.
Evangélikus templom Evangélikus templom Küküllőmagyarós 57,4 km-re A Küküllőközi dombvidék területén, a Magyarós-patak mentén fekszik Küküllőmagyarós helység - középkori templomáról nem rendelkezünk okleveles említéssel. A korábbi templomból származik a torony - ezt a templomot a 16-dik században átépítették.
Ortodox templom Nagyernye 56,4 km-re Nagyernye nevét az ér, vízfolyás főnévből származtatják, mások szerint az Árpád-korban élt Ernyei családról kapta. Munkanap - Mi is többször próbálkoztunk itt, de mindig kupaktanács volt, amikor arra jártunk. Lehetne többet tudni erről a rejtésről? - Jó lenne rendezni ennek a rejtésnek a sorsát. Tobb infom sajnos nincs - A lada a femhid alatt, a templomhoz legkozelebb eso reszen van, merevitesek mogott van. A falu nevezetessége, hogy egyszerre öt felekezetnek volt itt temploma, a szombatosok később Bözödre telepedtek át.
Léda Levendula Nyárádszentbenedek 53,8 km-re Szabadidő programok és tevékenységek családok és gyerekek számára.
Sárkányok elvarázsolt kertje Látogatási idő: naponta 10-18 óra között, háziállatok nélkül. Belépő felnőtteknek 35 ron, 3-10 éves gyerekeknek 25 ron, 0-3 éves gyerekeknek ingyenes, nyugdíjasoknak és diákoknak 25 ron.
Loris-ház Loris-ház Segesvár 68,28 km-re A Loris-ház, kézművesek lakóháza, az Ónművesek utca 3 szám alatt található.
Egykori Járásbíróság épülete Nyárádszereda 64,79 km-re Az egykori, nyárádszeredai Járásbíróság épülete a Rózsa utca 79 szám alatt található. 1905-ben szecessziós stílusban épült, kódja a történelmi műemlékek jegyzékében MS-II-m-B-15723.
Bocskai István szobra Bocskai István szobra Nyárádszereda 65,46 km-re Bocskai István szobra, Horváth Géza alkotása, Nyárádszeredában a református templom előtti téren áll. 1906 június 23-án avatták fel először, majd sok viszontagság után, 1997 július 12-én mostani, eredeti helyén újra.
[ Fel ↑ ]
© 2005-2025 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.