Láposdebrek település (Máramaros megye) Központ: Magyarlápos. Láposdebrek román elnevezése: Dobricu Lapusului.
Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Láposdebrek (Máramaros megye) és környéke turisztikai látnivalói

Fatemplom Rogoz
Istenszülő születése fatemplom Lacház
Egyike annak a nyolc máramarosi fatemplomnak, amely 1999-ben a világörökség részévé vált.
Szent Arkangyalok fatemplom Dióshalom
Rejtő: andrixnet Elsö megtaláloi voltunk ennek a ládának. Csak most vettem észre, hogy be lehet jelenteni. Első romániai geoládám. Kis figyelmetlenségem miatt csak másodszori nekifutásra sikerült, pedig nagyon egyszerű.
Fekete tó, románul Taul Negru, ami a Oigla-csúcs (1413 m) és a Fekete-csúcs (1589 m) között található.
A Bódi I-es tó 720 m magasan van, 3,5 ha a területe, maximális mélysége 7 m, a Bódi II-es tó pár perc járásra van tőle 700 m magasan, területe 1 ha, maximális mélysége 4 m.
Az érdekes vulkanikus sziklaképződmény a nevét a taréjszerű formájáról kapta, mely már sok kilométer távolságról is felismerhetővé teszi. Taréj. Már az Ökörmezőn áthaladva lenyűgözött a táj. Kukori. Nem gondoltam, hogy meg fogom találni a dobozt, mikor felértem a tetőre.
Ez az érdekes sötétzöld színű tó, 528 m tengerszint feletti magasban található, területe 0,50 ha, legnagyobb mélysége 4 m. Vadkacsák. A tó nem volt hű a nevéhez. A tó partján. Sajnálom, hogy nem volt kék, mert úgy az igazi. Talán, majd.... Köszönöm az információt.
825 m magasan van, területe 0,43 ha, legnagyobb mélysége 20 m.
A Berkeszpataka délkeleti, Bucsonfalva északi határában emelkedő, az itt nagy kanyart leíró Lápos bal partja fölé magasodó, 407 m magas sziklaszirt tetejét Kővár romjai koronázzák. Hazafele. Nagybányáról hazafele tartva tettünk egy kis kitérőt, hogy megnézzük ezt a várat.
Kaszakő-menedékhely Széples-hegység
Az arcer (ejtsd árcsér) szó jelentése: kasza élesítésére szolgáló fenőkő.
Budfalva 1644-ben épült templomában őrzik Pintye vitéz, a románok nagy becsben tartott rablóvezére, láncos ingét. Hegyes torony. Szép templom ez is.
Érdekessége a jellegzetes máramarosi motivumokkal diszitett kapu, a bejárati ajtó belso oldalán levo halálábrázolás és a templom belso freskói.
Szent Piroska-templom Sajómező
A hajdani kővárvidék központja volt.
Ősnövénytani lelőhely Kisbánya
Miután 1672-ben a kurucok elűzik a vár német őrségét, az erődítmény újra császári kézre kerül.
Művészeti Múzeum Nagybánya
Római katolikus templom Nagybánya
Hotinka
Szent István-torony Nagybánya Elkészült.. Elkészült a felújítás, meg lehet nézni az üveglapok alatt a kiásott romokat, és meg lehet döbbenni a kontraszton, ami a romok szintje, és a járószint között van. Csak kis, mágneses doboznak találtam rejteket. Gondoltam, rejtek egy dobozt, de kiderült, hogy BabBerci-nek: "Nem lesz könnyű elrejteni egy új dobozt egy ilyen zug nélküli helyen. Áll még a bástya. Nagybánya központja akármelyik nyugati városban megállná a helyét.
Egykori Arany Szarvas-fogadó Nagybánya
a Demeter-tó, Vlaschinescu-tó, amelyeket a Forrásliget hegyi üdülőtelepről lehet megközelíteni.
Fatemplom Desze Ez igen!. Ez aztán tényleg egy szép szimpatikus templom.
Aknasugatag
Szűz Mária Születése templom Jód
Három különálló sípályából álló síterep.
Eredeti formájában 1630 és 1663 között épült.
Háromkaréjos alaprajza Máramarosban szokatlan, moldvai hatás.
Komárnok-csúcs Cibles-hegység
Fernezelyi-tó
Bogdán vajda vára Izakonyha
Belső festése 1754-ben készült el, Szaplonczai László költségén.
Tájház Dragomérfalva
Nagyjézer-mocsár
Máragyulafalva
Istvánka-csúcs Cibles-hegység
Pár lépésre Petőfi somfájának magjából sarjadt somnövendék. Petőfi. A covid járványra való tekintettel, nem tudtunk bemenni a kastély udvarára.
A falu végén levő, 62 m magas új kolostor, a legmagasabb faépítmény Európában.
Hordó, a Szalóca mentén, Naszódtól 10 km-re északra található, itt született 1860 szeptember 20-án George Cosbuc költő, innen a falu román neve, Cosbuc.
Korán jöttünk, a hideg miatt késik a virágzás.
Elméletileg védett terület.
Habár az államosítás után állaga sokat romlott, könyveit elégették, értékei eltüntek, pincéi beomlottak, még mindíg tartogatnak érdekességet a romok az éppen arra járóknak. Kerestük, de nem találtuk meg. A biztonságosan megközelíthető ablaknyílásokban nem találtuk a vitaminosdobozt, a készülék is ide helyezte a koordinátákat. Nem hiszem el. Nem hittem a szememnek, hogy az unikornis, melynél a lányom 11 éve fotózkodott, sehol sincs.
Izaszacsal
Ördög-szakadék - Szamoskócs
Farkasrév
A település melletti magaslaton áll a falunak nevet adó Bálványosvára.
A falut elhagyva egy derékszögű bal kanyar után egy hasonló jobb kanyar következik majd az út kiegyenesedik és észak felé tart tovább.
Bunyitay Vince 1887-ben ír könyvében a bencés kolostorról, a leírásából tudjuk, hogy a templomhajó mérete 13*7 m és a falainak vastagsága 1,10m, építőanyaga kő, kváderkövekkel.
Borkúti-berek Romoly
Kerülete 10,7 m.
Felsővisó
Tausoare-barlang Radnai-havasok
Katalin-nyereg
Máramarossziget
Iza kék forrása Radnai-havasok
A várat a református templom teréről induló kék háromszög jelzésen 1 óra alatt lehet elérni.
Barlangsír Kerlés
Avasfelsőfalu
Golgota-nyereg Radnai-havasok
1594-ben magyar falunak írták - a 17-dik században a Haller és a Bánffy, a 18-dik században a Diószeghy család birtokolta.
Az 1941-es magyar katonai térképen Rebra, a harmadik osztrák felmérés térképén Mamaia néven szerepel, a román katonai térképen névtelen csúcs.
Az 1941-es magyar katonai térképen Horthy-csúcs a neve.
Füvészkert és Wesselényi kastély Zsibó Nem sikerult. A hely megvan, a dobozt sajnos a nagy tomeg miatt nem igazan tudtam megkaparintani.
Rebra-nyereg Radnai-havasok
A Sárkányok kertje felett Almásgalgó
Sárkányok kertje Almásgalgó Beton terasz. Az az ominózus beton terasz elkészült, tavaly ősszel jártunk arra. Gyöngykavicsok. Valahányszor erre járunk, kiugrunk a Sárkányok közé kávészünetre. Sokadszorra. Sokadszorra csodáltuk meg a sárkányokat! A GPS által mutatott mini kanyonban rengeteg a törmelék és avar.
A park arborétum, több mint 150 különleges, messze földről származó fafajtát láthatunk itt. Tulipánfák. A gps természetesen a lezárt kapuhoz irányított. Tulipánfák megvannak, de a dobozt nem találtuk. A koordináták alapján hamar megtaláltuk a tulipánfákat, meg a kettős tulipánfát is (gondolom azt amelyiket kell).
A glaciális eredetű tavak kivétel nélkül a főgerinctől északra, az erdőhatár felett helyezkednek el. Mosolygó találat. Megtaláltam a mosolygó ládát szombaton, egy népes, mosolygó csapat társaságában.
A szigetre egy fából ácsolt palló vezet, közepén egy kulcslyuk formájú díszcserje bokorsor van. Sziget van, víz nincs. A híd, vagy inkább palló könnyen meglett, ugyanígy könnyen a geodoboz is.
Parkja arborétum, száznál több fafajjal, a park déli szélénél egy síremlék található, egy a Sajóba fulladt fiú emlékére. Ambíciós keresés. E Ez a rejtés nem adta könnyen magát. Árokaljára érkezve, egyszer az északkeleti kapun próbálkoztam, de az zárva volt. Szomorú mementó. Könnyen megtaláltuk a sírt, a dobozt már nem annyira.
A hozzá tartozó 17 hektáros birtokon 3 épület és egy arborétum található. Különleges hangulatú kastély. Nagyon különleges hangulatú kastély, egyetlen Erdélyben ilyen stílusban.
Ez az oklevél legfeljebb egypusztára érvényes: 1366-ban Zegen, 1407-ben Zegew, 1413-ban Scegew,1428-ban Nagy Chegew, 1429-ben Czagendorf, 1433-ban Czege, 1622-benSzász Zege formában fordul elo a forrásokban.
Egykori evangélikus templom Árokalja Sajnos épp zárva volt. Sajnos zárva volt, időnk nem volt a kulcsot keresni, nagyon megnéztem volna a belsejét, főleg hogy az ortodox vásárlás után hogyan alakították át.
Sajómagyaróstól északkeletre, az 580 m magas Várhegyen állt egykor a sajómagyarósi vár.
Egykori evangélikus templom Sajómagyarós
[ Fel ↑ ]
1650-ig szász település.
Református templom Szék
A középkori templomot 1362-ben tűzvész égeti le.
1744-ben Wesselényi Ferenc újjáépítteti a templomot.
Esztena-csúcs Máramarosi-havasok
1621-ben ugyanis még áll a reformátusok temploma, amelyben ott van az oltár is, felette festett falképpel, sőt az egykori papiszék felett is.
Az 1834-es földrengés során nagyon megrongált templomot a XIX-dik század végén restaurálták, amelynek során a déli homlokzatot, a déli tornyot és a nyugati oldal egy részét teljesen újjáépítették.
Toronyága-csúcs Máramarosi-havasok
Borsafüred
Gargaló-csúcs
Csisa-nyereg Radnai-havasok
Templomtorony Óradna Torony. A fotók alapján minden stimmelt.
Szent Mihály és Gábriel fatemplom Vaskapu
Sima-oldal Radnai-havasok
Helynév-fordítás az 1941-es katonai térképen szereplő Korhadt-völgy alapján.
Curatel-nyereg Radnai-havasok
Római erődítmény, Zutor
Kolozsvártól 86 km-re északnyugatra a Zilah patak két partján fekszik. Zilah 2. Érdekes, hogy alul üzletek vannak. Szilagysagi csavargasok 2. Ez mar nem olyan volt mint a reformacioe.
Ünőkő-nyereg Radnai-havasok
Tó-nyereg Radnai-havasok
[ Fel ↑ ]
© 2005-2024 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.