Küküllősárd település (Maros megye) Központ: Héjjasfalva. Küküllősárd román elnevezése: Soard.
Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Küküllősárd (Maros megye) és környéke turisztikai látnivalói

A Székelyföldre vezető főútvonalt követve, amint az utas Segesvárt elhagyja, s aztán a gyönyörü fekvésű fehéregyházi kastélyt meghaladja, mind mélyebbre hatol a hegységek közé.
A falut unitáriusok lakják.
A segesvári csata délelőtt 11-kor indult magyar ágyúzással. Víz nélküli kút. Bár nem volt víz a kútba, az emlékmű tetszett. Őszi esős nap. A doboz hamar előkerült, csak a környék hangulata szomorkás kicsit. Petöfi. Megtaláltam az emlékmü mellett elrejtett dobozt.
A romokat a mai Bún község központjától délre, 1,5 km-re, a Nagy-Küküllő egykori kanyarulatában találjuk. Befagyva. Ha ez betonút, akkor a leírás pontos. Romos falak. Szeretnék visszamenni vagy 150 évet a történelemben, hogy láthassam ezt a kastélyt ép állapotában.
Ezen elnevezés szűz Máriától származik.
Ez utóbbi természeti értékünk, bár nem annyira látványos mint a Bodza környéki sárvulkánok, mindenképpen megérdemli, hogy meglátogassuk őket. Szárazság volt. A szárazság miatt csak a legfelső, D-K-i vulkán működött, enyhén szivárgott az iszap. Inkább érdekes, mint látványos. Nem annyira látványos, mint amennyire érdekes hely, nem véletlenül szerepel a Székelyföld 7 csodája között.
A költő itt esett el 1849 julius 31-én. Erdekes muzeum. Nagyon erdekes hely, egy dobozt is el lehetne rejteni.
A történelmi idők során több építkezés is történt itt, 2021 és 2024 között teljes felújításon esett át.
Állítólag Petőfi a fehéregyházi kapuzáb mellől nézte a csatát, az ötvenes években az Ispánkuthoz került, majd a Sárpatak hídja mellé.
1783-ban ezt írják róla a templomhasználat szabályzatában: oly régi, hogy arra senki sem emlékszik - oklevélben először 1631-ben említik, mint egyezkedés tárgyát a reformátusok és unitáriusok között.
1470-ben a lakosság fele mentességet kap a hadba vonulás kötelezettsége alól, hogy a vár védelmét biztosítsa hét környékbeli község számára. Szemerkélő esőben. Mivel erőst szemerkélt az eső, megpróbáltam minél jobban megközelíteni a várat kocsival. Építőtelep. A várban teljes felújításban vannak, szerencsére a munkások beengedtek a várba.
A középkori ujrafelhasználáskor körben egy földsáncot alakították ki, ez az építkezés a 13-dik század második felére tehető.
Erődtemploma 1496-ban épült, mellette áll az 1677-ben épült, a segesvári óratoronyra hasonlító díszes torony. Harangozó bácsi. A kérdésem, hogy a doboz benn a toronyban vagy a külső falban van? Mert a kinti rejtek az egész falu szeme előtt van, míg ha bent, akkor be lehet menni? Ezelőtt nem engedtek be a toronyba, mert életveszélyes volt. Szem előtt. A doboz az épületen kívül van a fal és a föld találkozásánál. A falu szeme most sem nézett oda. Felkészültem már itthon a keresésre.
Berde Mózes Unitárius Gimnázium - Székelykeresztúr
A Gyárfáskert hátulsó részén áll, a ma védett körtefa. Az öreg tanú. Negyvennyolc július 30. Petőfi Sándor . A kertben eltöltött idő alatt volt időnk kitalálni, hogy vajon hol lehet a rejtek, és végül meg is lett, csak meg kellett várjuk, hogy a szerelmes pár eltávozzon onnan. Öreg tanú. Rugonfalva után ez volt a következő állomásunk.
A levendulakertbe két kapun keresztül is be lehet jutni, a Kriza János utca 59, illetve a Székely utca 9 szám bejáratainál.
Szászdálya vára
Molnar Istvan mellszobra Szekelykeresztur Cristuru Secuiesc 2008
A Gyárfás-fürdőt tápláló Sóskút takarításakor Krisztus el? Ha elragad a hév. G Sóskút. Elég későn értünk ide, így a csobbanás elmaradt de majd legközelebb. Bükk. Eddig nem hallottam erről a fürdőről, de most meglátogattam.
Keresztúr a Gagypatakának Nagy-Küküllőbe szakadásának térhelyén fekszik.
Ebben a csatában esett el (tűnt el) Petőfi Sándor, Fehéregyháza közelében.
A helyszín közelében parkoló a csekefalvi futballpálya mellett van.
Középkori hangulatú, zegzugos utcák, régi házak egészítik ki a vár megmaradt tornyait, bástyáit. Vacsora elott. Vacsoraztunk, azelott geodobozt talaltunk. Sötétben lámpa és gps nélkül. Nagyon sötétedett mire ideértem.
Földpiramisok - Szászkézd
Ezzel az alkalommal lebontották a kádárok tornyát is.
A harmadik osztrák katonai felmérés térképén ez a hely Kalbertritt (Borjak útja) helynévvel szerepel, a város Goldberg (Aranyhegy) negyedében (elővárosában).
1676-ban leégett, majd újjáépítik.
A katedrális 1983-ban leégett, majd újraépítették 1984-ben, neoklasszikus és eklektikus stílusban.
Medrea-ház, Kolostor(Manastirii)-utca 10 szám, MS-II-m-B-15915.
György Krauss-ház Segesvár
Petőfi Sándor mellszobra Segesvár
Kootz-ház Segesvár
Ez egy régebbi templomot feltételez, amelynek építése az 1298-dik évi búcsúengedéllyel eshet egybe.
1800-ban, az olaszországi Marengo mellett ütközött meg Napóleon seregével.
Csizmadiák tornya Segesvár
Ezek a tornyocskák fontos jelképek, melyek arra utalnak, hogy van itt egy bíróság, amely akár halálbüntetést is hozhat. Kiváló rejtés a látványos óratoronynál. Már elmúlt este 8 óra, amikor keresztülvezettem Segesváron. Forgalmas hely. Én délben jutottam a rejtekhez, ezért nagy volt a sürgés. A dobozt nem találtuk. Habár sokan voltunk, alkalmas pillanatban megpróbáltuk a dobozt kivenni, de sajnos már nem találtuk.
1575-ben Leprosorium néven ismerték.
Jelenleg a műemlék-épületben (MS-II-m-A-15933) egy étterem működik.
Segesvári és környékbeli kézművesek szerszámai, gépei és berendezései vannak itt kiállítva.
Albert-ház Segesvár
Nevezik még Szarvasháznak, illetve Szarvasos háznak.
A XVII-dik század közepén ő építtette a fedett Diáklépcsőt és a Csizmadiák tornya melletti bástyát.
Loris-ház Segesvár
Itt lakott Binder György Pál, püspök 1843-1867 között.
Első román iskola Segesvár
MS-II-m-A-15983.
Az Ónművesek tornyával, egy várfolyosón keresztül, össze van kötve.
MS-II-m-A-15891.
Jakody-ház Segesvár
Épült a XVII-XVIII-dik században, módosították a XX-dik században.
Joseph Bacon-ház Segesvár
A téren található a segesvári területi evangélikus konzisztórium épülete is.
Az 1676-dik évi tűzvész alkalmával elpusztult a felső része.
Fronius-ház Segesvár
MS-II-m-A-16010.
Haraszty-ház Segesvár
A romok az Evangélikus Egyházközösség kertjében vannak, a fedett Diáklépcső közvetlen közelében, az Iskola-domb aljában.
Roman S-ház Segesvár
MS-II-m-B-16031.
1901-ben újjáépítik, ekkor kapja a mai romantikus, historizáló sílusú formáját.
Az 1676-os tűzvész elpusztította, de később újraépítették.
Szent Miklós evangélikus vártemplom Segesvár
Az építmény homlokzatán reneszánsz mintákat láthatunk. Alagút. Sikerült bemennem a fenti templomba, emlékszem most egy pár éve még zárva volt.
A középkorban katolikus temploma volt, amelyet azonban megroskadt állapota miatt 1800-ban le kellett bontani.
A vonatból látni lehet, hiszen a tó a vasúti sínek közelében van. Ismeretlen tó. A református templomtól jöttem át a tó partjára. Tavirózsák a szemetes tóban. A napokban értesültem, hogy a Segesvár melletti tóban megjelent a tavirózsa. Tavirózsák. Elég eldugott utakon lehet eljutni a tavakhoz, sok az indián kunyhó.
A hagyomány szerint a falu először a Kis-Küküllő mellett települt, ahonnan a török pusztítások elöl költöztek fel az erdő mellé. A Rava-patak látványos, vízvájta szorosa és vízesése. Székelyvéckén töltöttem a hétvégét. Két doboz. Két dobozt rejtettem.
Ma is álló gótikus temploma a reformáció előtti kor stílusának jegyeit képviseli többszöggel záródó szentéllyel. Sachsenland. Immer wieder schön, dass es deutsche Wurzeln in Siebenbürgen gibt. Útban Vásárhelyre. Már rég nézegettük, hogy van itt is egy geoláda. Kő. Hamar megkaptam a rejteket, de sajnos nem tudtam kivenni a dobozt.
1968-ig községközpontja volt Betfalvának, Nagy- és Kiskedének. Bejutottam a templomba, de nem tudtam keresgélni. A templomhoz érkezve, a kőkerítésen levő bejáratot zárva találtam. Az épület árnyékában. Örvendek, hogy sikerült egy kicsit megdolgoztassalak, bár az én elvem az, hogy a helyszín lényegesebb mint a rejtés, ezért nem jó a tulságosan nehéz, ugymond rejtélyes rejtés, mert elvonja a figyelmet, és főleg az időt a helyszín megfigyelésétől,  tanulmányozasától, élvezetétől. Feltételezem, hogy három harangja is van a templomnak. Esélyem sem volt a geodoboz keresésén "dolgozni", mivel a harangozó bácsi végig ott volt mellettem.
Bár a főbejáratán lakat van, és kerítés veszi körül, több lehetőség is van a bejutásra. Januári eső. Sötétben, ködben és szitáló esőben a legizgalmasabb keresgélni egy temetőben. Szögesdrótra akadva. Az ösvényről közelítettem meg a rejteket, a temető sarkánál. Mi nem találtuk. A Kőképet megkerülve mentünk le a temető sarkához.
Állítólag ez az alagút a Medgyes felé vezető országút mellett levő török emléknél végződik. Végre tavasz 3. Egyszer már jártam itt, de most újra kerestem. Lába kelt. Amikor elkezdtem dobozokat rejteni, nem gondoltam, hogy ilyen sok doboz tűnik el. Rövid és hosszútávú megoldás. Több forgatókönyvet is el tudok képzelni.
Betfalva és Székelykeresztúr között ömlik a Nagy-Küküllőbe a Farkaslaka határában eredő Fehér-Nyikó.
Építésének idejéről nincsenek adatatok, a tordai híd után épülhetett.
Szászdálya
A magyarázat egyszerű. Hangulatos hely. Rugonfalváról jöttem jöttem át, felkeresni ezt a nyugis helyet. Erzsébet? Bözse?. Megkaptam a sebességkorlátozó táblát, a harangot (és a lábát).
A Nagy-Küküllőn átvezető betonhíd után kezdődik Kisgalambfalva.
Bár egy, a kertben látható, festett kerékpár fotózási lehetőségre utal, nincs információnk a kert látogathatóságáról.
Ez egy hűs vizű forrás, ahova a környékbeliek előszeretettel járnak ki korsókat és pillepalackokat friss vízzel megtölteni. Hangyák birodalma. Nagyszebenből hazafele, az utolsó felkeresett rejtekhely volt az Erzsébet kútja. csuszos. Ezt a "dobozt" is könnyen megtalaltuk Babbercivel eggyütt,, habar eleg csuszos Volt az ut odaig. tiszta forrás. A kútat és környékét rendben tartják, a vize nagyon finom, érdemes felkeresni.
A régi ház már romos, de az udvaron élet nyomai vannak, és a sír is gondozott. Csendes tanya. Megkerestük a gyerekekkel. és békés õz. Sajnos nem volt nalam leiras, es nam is emlekeztem pontosan, mivel reggel sietve indultam, es megegyezett idore Vasarhelyre kellett erjek, ezert nem volt idom alaposan keresgelni, de talalkoztam egy bekes ozzel, amelyik nagyon elvezte a fotozast, a kepet feltoltom. Csendes, elhagyott hely. Bözöd felől érkeztem, egy kocsit eléggé próbára tevő úton.
Érdemes lenne azonosítani a helyet, és megtudni a helynév történetét.
1353-ban Villa Nicolai, 1356-ban Zenthmiclostelke, 1418-ban Closdorf,1427-ben Miklostelke, 1492-ben Kolosdorf, 1504-ben Closdorf a neve. Megtaláltam. A templom kulcsa a falu bejáratánál balra, a 99-es háznál van. Felújítási munkálatok. A templom körül nagyban folynak a felújítási munkálatok, állítólag az idén végeznek is.
1576-ban mint Gagy szerepel. Maganyos kis templom. Megtalaltam a dobozt, ugy nez ki, elsonek. Gyík van, doboz nincs. Énlakáról hazafele, gondoltuk megkeressük a geodobozt.
A helység látnivalója a Haller-kastély 1553-ból. Udvarház. Éveken át csak nézegettem a kastély romjait, de mivel most doboz is van rejtve, megálltam megkeresni.
A temetőben érdekes feliratú régi sírköveket lehet látni. A doboz jó egészségnek örvend, teljesen száraz. Nem csoda hiszen az esőtől védve van. A székelyvéckei templom kincse. A kilátó után a katolikus templomhoz jöttünk, a templomot övező kőfalon levő bejáratot mi is nyitva találtuk. Felújított fal. Csendes kis falu.
Az út a 14 székely gyalogkapu mellett, a székely kálvárián keresztül vezet a kilátóhoz. Geoláda-keresés Eszterlánc koncert előtt. A magyarországi Eszterlánc zenekar koncertjére érkeztünk Székelyvéckére. Egyelőre. A régi helyére tettem egy dobozt, a rejtő nevével (fakir), és persze az enyémmel is.
Jézus szenvedéseit örökíti meg 14 megállón keresztül, székelykapukkal és domborművekkel. Erre születni kell. Vagyis ilyen maflának mint én, születni kell.
Ezeket Orbán Balázs ismertette először, azonban kutatásokra csak 2009 után került sor.
Jó rálátás van innen a környékre, és a közeli Szívhegy (Herzberg), Sárfő (Scharfenberg), Csorba-tető (Schartenberg) magaslatokra, és a Keménynagyszőlős feletti dombokra (Nagyszőlősi-tető és Magas-tető).
Több mint 600 tölgy található a platón, melyek közül sok már a 800 éves kort is meghaladta. Szép erdö. Tetszett nagyon a Segesvár melletti tölgyes. Öreg tölgyek, fiatal medvék. A dobozt ki kellett bányászni az odúból, be volt ágyazódva a törmelékbe. ásó, kapa. Segesváron hagytuk az autót, onnan mentunk fel a piros sáv jelzésen, amin most már a Via Transylvanica is halad.
[ Fel ↑ ]
Nem sokkal későbbi lehet a temploma.
Közigazgatásilag Makfalvához tartozik.
Innen nagyméretű emberi csontok kerültek elő a múltban, talán ezzel magyarázható e hely neve is.
Késő gótikus stílusú.
Érdemes egyet sétálni a településen, és megfigyelni a házaikat, ma már erőteljesen alakítják a faluképet.
Református templom Kecsedkisfalud
Hármasfalu 244 szám alatt található.
Helyette az 1970-es években a régitől nyugatra új templomot építenek.
Egyetlen település a Nyikó mentén, amely az idők folyamán felvette a rajta átfolyó patak nevét, így lett Nyikómalomfalva. Első megtalálók. A templomkert nagyon szép, a falu csendes és nyugalmas a hőség nagy. Utólag bejelentve. Amikor ezt a megtalálást bejelentem, már 2022. Rejtekhely ellenőrzés. Ezt a rejtést már 2016-ban megtaláltam, de elfelejtettem bejelenteni.
Makavárának eredete a Váruta helynévhez kapcsolódik, de ellentétben a különböző világhálón található leírásokkal, a Váruta nem egy hegy vagy domb neve.
A jelenleg műemlék jellegű házat Bereczki Zsigmond építette 1858-ban, majd 1998-ban és 2012-ben felújították.
A hagyomány szerint, ha a faluból is jól látható Alsó-szikla megszürkül, megváltozik az idő, ugyanis a kék palás rétegek előre jelzik az esőt.
Új templomot 1845-ben építenek, sík mennyezettel.
évi regestrumban Kechijet néven 15 kapuval jegyzik.
Csarnoktemplomnak épült, barokk oltára 1762-ből, Philippi Georg segesvári mestertől származik.
A Firtos-tetőn volt már egy közel húszéves kilátó, mely időközben teljesen elkorhadt, valamint a bükkfák is megnőttek körülötte.
Johann Bretz hagyatékának segítségével felépült a Találkozás háza, németül Haus der Begegnung, román fordításban Casa Prieteniei (Barátság háza).
A mai templom egy gótikus templom utóda, 1723-24-ben épült, bástyás várfal veszi körül, északnyugati tornyán 1653-as dátum van. Domáld után. Mitán elhagytam Domáldot, eljutottam a zágori evangélikus templomhoz. Lutheránus templom, papilak és Találkozás háza. Zágor evangélikus-lutheránus temploma a község központi részén, a főút mellett, az egyik kanyarban, az általános iskola szomszédságában található.
A szomszédos Szentlélektől több mint száz éve vált el, jelenleg nyolc falu községközpontja. Ábel a ravatalozóban :). Igaz, hogy nem az első alkalommal kerestük, de most biztosra mentünk. Ravatalozó. A rejteket megtaláltam, a geodobozt viszont nem. Geodobozt nem találtuk. A sírnál szokás szerint sok turista.
A hagyományok szerint a Péter-hegyesén állott egy Szent Péternek szentelt és népes búcsúkkal látogatott kápolna.
[ Fel ↑ ]
© 2005-2024 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.