Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Balánbánya és környéke - Csíkszék - Orbán Balázs: A Székelyföld leírása

Ezen vidék geologiai viszonyai. A szent-domokosi Balán-havasban levő rézbányák. E bányák rövid története, termelése, berendezése; cémentviz. A bányatelep. Várbükke. Vársarka, az ottan levő várromok. Vasmüvelet a nemzeti fejedelmek korszakában. Balánbánya és környéke című fejezet részletesen Csíkszentdomokos sziklabérczei Terra Siculorum
093_balanbanya_hengerzuzmu.jpg
A balánbányai hengerzúzmű a Nagy-Hagymással hátterében
Gyimesi jegenyefenyők Gyimesi jegenyefenyők Bükkhavas-pataka 8,71 km-re  Magasságuk 42 m, átmérőjük mellmagasságban 110 cm, illetve 130 cm, becsült életkoruk 200-250 év. Csak egy fenyő maradt - Sajnos már csak egy fenyő magasodik. A Gyimesek egyik kevésbé ismert látványossága a két, óriás méretű jegenyefenyő.
László-ház László-ház Gyergyószentmiklós 17,15 km-re A felirat szerint ebből a házból származott több neves személy, akik a László családnevet viselik. A Fogarassy Mihály utca 5 szám alatt található épület falán egy emléktábla hívja fel magára a figyelmet.
Magyarok hídja A Magyarok hídja, vagy befejezetlen híd a Békás-szorosban, a Pokol tornáca és a Pokol torka között, az Őrtorony alatt, a Kis-Békás-patak torkolatánál található.
Szent Katalin katolikus templom Szent Katalin katolikus templom Ditró 28,69 km-re Tornyát 1653-ben kezdték építeni, 1756–57-ben került sor a templomhajó kibővítésére. A kistemplom építése ideje nem ismert, a 13-dik században valószínűleg kápolna jellegű lehetett, amit később átalakítottak.
Vártető II kilátó Vártető II kilátó 56,53 km-re Vártető II kilátó Ezt is látni kell - Kellemes tavaszi napsütésben, a páratlan kilátásban gyönyörködve. Tusnádfürdő túra 2 - Ez volt a második állomásunk. Sziklák tetején - Kellemes napsütésben megtalált doboz. Vártető II kilátó
Borvízforrás a Kiruly-patakban Borvízforrás a Kiruly-patakban Kirulyfürdő 42,87 km-re Kevesebb mint száz méter távolságra a Kossuth-sziklától, nyugat felé, a Kiruly-patak bal partján, egy borvízforrást találunk.
Nagy-Mező-havas Nagy-Mező-havas Görgényi-havasok 44,54 km-re Egy hatalmas vulkáni krátermaradvány peremének egyik része - a kráter átmérője 5-6 km volt, amelyet a Székely pataka átvágott és lecsapolt. 2017 - Reggel indultunk a Marosvásárhelyi EKÉ-vel. MezőHavas télen-nyáron - Minden irányból, útvonalon jártuk már a Nagy-Mező-Havast, a Görgényi-havasok legmagasabb csúcsát. Körbejártuk - A rejtekhelyet megtaláltuk, de a dobozt nem. A Mező-havas a Görgényi-havasok legmagasabb pontja Maros megyében, 1777 m tengerszint feletti magasságban.
Sóskútfürdő Sóskútfürdő 53,91 km-re A kászoni medence szélén, Kászonújfalu és a Nyerges–tető között található. Lakodalom - Többször eljártunk a fürdő mellette, többször meg is álltunk, de most egészen más volt a cél. Hódvolt, hódnemvolt - Nem láttunk hódokra utaló nyomokat a patakon, de az is lehet, hogy csak nem volt szemünk hozzá. Sóshódfürdő - Későre jöttem rá, hogy nincs (doboz) mit keresni. Sóskútfürdő egy szabadon használható gyógyfürdő.
Buzgó borvíz Buzgó borvíz Fenyves-patak völgye 54,6 km-re A vize viszonylag meleg, az információs tábla szerint 16 fokos. Feltűnően meleg - A boksák fele menet megkóstoltuk. Itató - Ez is egy szimpatikus rejtés. Szomjat oltó - Rendkívül jóízü borvíz. A Buzgó-borvíz a Fenyves-patak vízgyűjtő medencéjében található, eredete mesterséges.
A síroknál A síroknál Csalhó-hegység 38,76 km-re A második világháború végén, 1944-ben, az Erdélybe visszahúzódó német katonák innen lőtték az őket követő orosz csapatokat. A kereszt feliratával ellentétben, az itt elesett hősök nem a (román) haza védelmében estek el, hanem német és orosz katonák voltak.
Bagolykő Bagolykő Bükkhavaspataka 7,91 km-re Útba ejtjük a Szent Péter-kápolnát, ahonnan már látszik is a fenyvesből jól kiemelkedő Bagolykő. A Bagolykoverol mondva - Tehat roviden, termeszetesen feljutottunk a ko tetejere, ez is benne volt a tura programjaban. A régi geodobozt elvitték, az új a helyén van - Az aznapi Jávárdi-körtúránk harmadik állomásaként, a Jávárdi-tető felől ereszkedtünk be a gerinc mentén, majd a patakvölgyek által barázdált erdőben egészen a Bagolykőig. A lenyeg - Vegul is nem lehetek szaz es szaz szazalekos. A Bagolykő megközelítése a gyimesközéploki Hidegségről indulva lehetséges, Bükkhavas patakából a Nagysarok-patak szádától indulva a Jávárdi-hegy fele.
Szent László köve Szent László köve Pogányhavas 21,97 km-re A nagy magyar királyok közül Szent László kapcsolódik leginkább vidékünk történetéhez, ezért érdemes megemlékezni róla. Június 27-e Szent László ünnepe, személyében nagy hős és nagy király képe rajzolódik elénk.
Nagy Csomád-csúcs Nagy Csomád-csúcs 58,02 km-re Nagy Csomád-csúcs A macik nyomában - Kocsival érkeztünk az egykori Szent Anna-menedékház melletti parkolóba, majd gyalog folytattuk az utunkat a Tusnádfürdőre vezető piros kereszt jelzés mentén. Nagy Csomád-csúcs
Lázár várkastély Lázár várkastély Gyergyószárhegy 23,73 km-re Hunyadi Mátyás király uralkodása alatt, 1462-ben Lázár András a földesura, aki már elnökként vezette le az 1506-os agyagfalvi gyűlést. Az isten háta mögött, töltöttkáposztáért - A töltöttkáposzta-fesztivál alkalmából érkeztünk Gyergyószárhegyre. Lázárék - Ez jóval fej fölött van. Megtaláltam vagy mégsem? - Megtaláltam Gábor dobozát Gábor leírása alapján. Gyergyószárhegy településéről az első, napjainkig fennmaradt okleveles adat 1406-ból való, amikor egy Lázár Bernát nevű előkelő mondhatta a magáénak.
A Vár-tér szilfája A Vár-tér szilfája Csíkszereda 33,29 km-re A méltóságteljes fa koránál fogva sokat mesélhet a környezetéről, hiszen a legtöbb épületnél idősebb. Csíkszereda régi központjában, a jelenlegi városháza és a Mikó vár között áll az évszázados szilfa.
Maguricea-domb Maguricea-domb Dormánfalva 59,79 km-re Két csúcsos kiemelkedése van, az egyik 522 m, a másik 512 m magas. A Maguricea-domb Dormánfalva város felett emelkedik, az Úz-Csobányos vízválasztón, az Úznak a Tatrosba történő befolyása közelében.
Zúgó-vízesés Zúgó-vízesés Jávárdipataka 9,48 km-re Másfél ág üzemel, most csak takarékon - A doboz meglett, a Zógó üzemelt, de csak takarékon. Nem sikerült megtalálnom a dobozt - Ahogy láttam nagyon forgalmas hely. Felejthetetlen élmény volt - A Szent Antal kápolnától tovább haladtunk az úton nyugat fele. A Gyimesek egyik különösen szép vidéke Jávárdipataka, ahol a jellegzetes hegyi faházak közt csörgedező patakot a természet vízeséssel teszi még szembetűnőbbé.
Kis-Lucskő vagy Őrkő Kis-Lucskő vagy Őrkő Hagymás-hegység 16,96 km-re Ez a gerinc utolsó kiemelkedő sziklája. A Lucskőtől a gerinc túrát folytatva, észak irányba, eljutunk a Kis-Lucskőhöz.
Szetye vára Szetye vára Kászonújfalu 52,8 km-re Az ásatások előbb szláv, majd  árpádkori eredetről tanuskodtak. Szetye vararol... - Hamarosn megnezem. Ujrarejtes - Mivel mar a rokak es a ferfiak elvittek a ladat, ujrarejtettem, de nem oda. Variaciok - Ketfele variacio, es majdnem ugyanaz a lenyeg, de lehet tobb is. Kászonújfalu és Kászonaltíz közötti úttól északkeletre a Nagy-Szetye patak mentén találjuk Szetye várát.
Lövészárok Lövészárok Gyergyótekerőpatak 15,51 km-re A faluhoz közelebbi első nagyobb magaslaton egy rövidebb árok van, de egy nagyobb gödörrel, valószínűleg ágyúnak. A Gyergyótekerőpataktól kelet-délkeletre fekvő dombokon több helyen is találunk lövészárkokat.
Kincses Kodáros dombja Kincses Kodáros dombja Felsősófalva 51,86 km-re Tetején állítólag évszázadokig egy 30 cm széles kürtőlyuk volt. Első megtaláló, vagy inkább meg nem találó - Nagyon fogynak a pontjaim, ideje újakat gyűjteni. Könnyen megtalálható és biztonságos rejtek - Mivel új rejtő rejtett itt egy új geodobozt, új rejtekben - én is, mint rejtekgazda, megkereshetem azt, és pontot is kapok a megtalálásért. Jó tett helyébe jót várj - Köszönöm a karbantartást, az új geodobozt. Kincses Kodáros dombja a Sóvidék legendás helye.
Firtos vára Firtos vára 55,79 km-re A várat övező bükkfák régi történetekről mesélhetnének. Mélyre besűlyedt geodoboz - Sikeresen megtaláltuk a dobozt, de nagyon mélyen volt a tuskóban. Kerestem, de nem találtam - Még a helyet sem sajnos. Legendák nyomán - Firtosváralja felől mentünk fel, a Firtos lova fölött csodálatos erdőben, őzek társaságában. Korond és Firtosváralja között, a Kalonda folytatását képező fennsík nyugati, sajátságosan feltarajosodó részén, meredek sziklafalakkal rendelkező Firtos-hegyen épült Firtos-vára.
Kilátópont Kilátópont Szakadát 4,92 km-re Mese habbal - Én is szívesen csatlakozom az "Indián nyár a Naskalaton" fedőnevű kiránduláshoz. Tolvajok tavasza - A 2018-as evet koszontenem minden kedves rejtek keresonek, egy elmaradt portyaval. Mese hab nelkul - Az elso vonatkozas. Szép panoráma nyílik a Felcsíki medencére, a Hargita és a Görgényi-hegysegre, a Nagyhagymásra, valamint a gyimesi hegyekre.
Nelu mofettája Nelu mofettája Tusnádfürdő 57,18 km-re Nelu mofettája - Tusnádfürdő A godorben - Itt a godorben dolgoztam ki a kovetkezo rejtekek strategiajat. Nelu mofettája - Tusnádfürdő
Mária-szobor Mária-szobor Farkaslaka 51,97 km-re A kilátótól oda-vissza félóra - A Gordon-hegy tetejéről ereszkedtem be a Mária-szoborig, gyalog. A Gordon-hegy oldalában, egy külön magaslaton, fából faragott Mária-szobor áll.
Gyepes Gyepes 53,41 km-re Orbán Balázs is csak utal rá nagy művében, a Székelyföld leírásában, pedig rendkívül eredeti, érintetlenségben megmaradt, és ezért is értékes falu. Patakásztunk - Homoródon tanyáztunk, mikor a környék egy részét bebóklásztuk. Alaposabban, lelkiismeretesebben - Homoródremetéről Gyepes felé tartva a hazaérkező marhacsorda tartóztatott fel, a falu utcáin a tehenek egészen a rejtekig elkísértek. Érdekes módon, rendkívül kevés leírást lehet találni erről a kis faluról.
Ferenczy-Boda kúria Ferenczy-Boda kúria Erdőfüle 58,84 km-re Jelenleg felújították a tetőborítást, a kapun lakat van, így csak kivülről nézhettem meg az épületet, készíthettem néhány fényképet. Sürgés-forgás - Már megtörtént a sürgés-forgás, friss vakolat a kapu körül. Elsőnek - A kúria felújítás alatt van. Műemléképület a XVIII-XX századból, állítólag a helyi tanács megvásárolta az épületet.
A fűzfa A fűzfa Csíkszereda 33,12 km-re Csíkszeredában, a Központi parktól a Vártér felé haladva, a Temesvári sugárút jobb oldalán, a tömbházak között egy érdekes formájú fűzfa található.
Rompáca-tanösvény Rompáca-tanösvény Csíkajnád 17,87 km-re A rompácai borvízig 2,8 km hosszú az út, bejárása körülbelül másfél órát vesz igénybe, csak odáig. Pásztorkutyák a tanösvényen - Visszatértem Ajnádra, többek között megkeresni a Rompáca-forrást is. Egy meglepően hangulatos tanösvény - A Művelődési Központtal szemben parkoltam, majd a Templomtér utcán indultam kelet felé. A Rompáca-tanösvény hossza másfél km, bejárása körülbelül 45 perc.
Függőhíd az Olt felett Függőhíd az Olt felett Tusnádfürdő 58,04 km-re Függőhíd az Olt felett - Tusnádfürdő EKE-tábor 2015 - Mivel a függőhíd deszkáinak nagy részét kicserélték és a maradék régi deszkákat is újraszegezték hát a doboznak úgymond nyoma veszett, pedig nagyon egyértelmű a rejtés helye. Na, végre - Na, végre, sok kutakodás után sikerült előbányásznom a dobozt is. Függőhíd - Valamikor, ez a híd nagyon jó állapotban volt. Függőhíd az Olt felett - Tusnádfürdő
Rez-tető Rez-tető Kadicsfalva 50,5 km-re Bár nem a legkönnyebben, de megéri a fáradságot, mert rendkívül szép élményben lehet részünk. Székelyudvarhelyről, pontosabban Kadicsfalváról Üknyédre legrövidebb úton a Rez-tetőn keresztül lehet eljutni.
Kőd-vonulat Kőd-vonulat Csíkajnád 16,12 km-re Vulkáni kőzetek, kevés törmelékanyag alkotja, felgyüremlett magmatikus kőzettömeg. A Kőd-vonulat kakukkfióka a Csíki-havasok kristályos palából, mészkőből, dolomitból, de főleg kárpáti flis homokkőöszletből felépült tömegéhez képest.
Ligat-híd Ligat-híd Csíkszereda 32,46 km-re A teljesen felújított vasúti felüljáró hidat 2023 december 22-én adták át, 19 hónapig tartó korszerűsítés után. A Ligat-híd Csíkszereda központi részét a város Ligatnak nevezett részével köti össze.
Vármegyehatárjelző kő Vármegyehatárjelző kő Sikaszó 29,14 km-re Reggel - Reggel egyedül karikáztam fel a rejtekhelyig, nagyon szép friss idő volt. Kivágott erdő - Aki nem járt a környéken, hamar induljon el csodálja meg ezt a vidéket. Doboz kereses segitseggel - Kedvenc karikas utvonalam tavasszal es osszel - most megspekeltem a dobozkeresessel is - nagyon szep utvonal. Sikaszó a Fenyéd és Gyergyótekerőpatak közötti 138-as számú úton taláható, a Libáni-hágótól 11 km-re, az Alsó-Veresbükk-patak torkolatánál.
Vár-domb Vár-domb Csíkcsomortán 27,94 km-re Szerencsésen megtaláltam este hét körül - A noteszbe azt hiszem, véletlenül 15-ét írtam, de annyi baj legyen. Latszat es valosag - A doboz rendesen visszakerult akkor a helyere, takartam. A döntőbíró szerepében - Nem szeretek beszélgetésekbe beleszólni, és a döntőbíró szerepében tetszelegni (előre is elnézést kérek), de van néhány fontos információ, ami egy kissé árnyalja a valóságot. A Várdombról szép kilátás nyilik a fenyvesnőtte szép Remete-patak völgyére, melynek hátterében a Bodos feje magasul fel, valamint a szemben levő Nagy Somlyóra.
[ Fel ↑ ]
2005-2025 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.