Bordos település (Maros megye) Központ: Gyulakuta. Bordos román elnevezése: Bordosiu. Német neve: Bordesch.
Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Bordos (Maros megye) és környéke turisztikai látnivalói

Most már teljesen el van hanyagolva az egész berendezés, de még így is lenyűgözött a bonyolultságával.
Az építmény északi részén egy felirat is olvasható.
A határában bőven található sírkőkészítésre alkalmas homokkő. Jellegzetes. Érdekesek ezek a sírkövek,  érdemes volt felkeresni ezt a helyet is. Befagyva. Érdekes ez a temető.
Az út a 14 székely gyalogkapu mellett, a székely kálvárián keresztül vezet a kilátóhoz. Geoláda-keresés Eszterlánc koncert előtt. A magyarországi Eszterlánc zenekar koncertjére érkeztünk Székelyvéckére. Egyelőre. A régi helyére tettem egy dobozt, a rejtő nevével (fakir), és persze az enyémmel is.
Itt szervezik meg minden évben a Lavenderland Feszt levendulás-kulturális fesztivált, gyerekfoglalkozásokkal, koncertekkel, kézműves vásárral.
Elnevezése minden bizonnyal arról a gazdáról ered, mely megalapította.
Jézus szenvedéseit örökíti meg 14 megállón keresztül, székelykapukkal és domborművekkel. Erre születni kell. Vagyis ilyen maflának mint én, születni kell.
A temetőben érdekes feliratú régi sírköveket lehet látni. A doboz jó egészségnek örvend, teljesen száraz. Nem csoda hiszen az esőtől védve van. A székelyvéckei templom kincse. A kilátó után a katolikus templomhoz jöttünk, a templomot övező kőfalon levő bejáratot mi is nyitva találtuk. Felújított fal. Csendes kis falu.
Ez az a kastély, amelyben Rhédey Klaudia, Mária brit királynő nagyanyja, II Erzsébet ükanyja felnőtt.
Itt tartották 1618-ban az unitárius zsinatot, 1640-től a reformátusoké.
A régi templomot 1851-ben lebontják, helyén 1865-ben épül a mai templom klasszicista stílusban.
Helyette az 1970-es években a régitől nyugatra új templomot építenek.
A hagyomány szerint a falu először a Kis-Küküllő mellett települt, ahonnan a török pusztítások elöl költöztek fel az erdő mellé. A Rava-patak látványos, vízvájta szorosa és vízesése. Székelyvéckén töltöttem a hétvégét. Két doboz. Két dobozt rejtettem.
Régi templomának vagy kápolnájának egyik harangja felirata szerint 1614-ból való: Anno Domini 1614 MPN.
Evangélikus templom - Fületelke
2023-ban június 20 és július 9 között szerveztek nyílt napokat, naponta 10-21 óra között.
A falu a romániai falurombolás jelképévé vált: 1988-ban elárasztották egy új víztározó építésekor. Pet előformát nem, üres söröspalackot találtam. A délelőtt folyamán nagyon eltöltöttem az időt a bözödi halomsírok legjobb megközelítésének megtalálásával, délután 3 órakor már egyéb programom volt Székelyvéckén, de mivel a közelben jártam, kis kitérőt tettem, hogy megkereshessem ezt a geodobozt. POI. A doboz eltűnt.
Szentgerice Aprólékosan megvizsgáltuk a rejteket. A belsejét is tükörrel -elemlámpával, de nem találtunk dobozt. Sajnos nincs doboz. Kerestem a dobozt, de sajnos nincs meg.
A szentély sokszögzáródású, de ablakait átalakították, a diadalívet lebontották. Szerintem ez a református templom. Bár erre én is csak akkor jöttem rá, amikor a faluban elhaladtam a másik templom mellett, melyre rá volt írva az Egy az Isten felirat.
Egy völgyzáró gát építése miatt a falu nagy részét elárasztották vizzel, a lakóit pedig elköltöztették. Bözödújfalu, a tó fenekén. Még sosem jártam erre, ma került alkalom a hely felkeresésére. Szürke gémek. A kidőlt fa megvolt, de akkora volt a bozót körülötte, hogy az már gyanús volt. Emlékmű. Az esztelen falurombolás során elárasztott település.
Nagyon különleges látvány, olyan ősi érzés ott lenni. A tatárpincék kincse. Volt tudomásom róla, hogy a geodoboz már nem ép, de reméltem megtalálom legalább a maradványait. Pincék, gödrök, mélyedések.. A tejfölös doboz távol volt a frissen kiásott pincéktől, egy csutakban, de észrevehetted, hogy a doboz környékén gödrök, vagy inkább csak mélyedések vannak, amik mind beomlott, betömött, vagy betömődött pincék. Kerékpártúra. Ma egy kb 20-25 fős kerékpártúra alkalmával jártunk erre.
A korábbi templomból származik a torony - ezt a templomot a 16-dik században átépítették.
Ez a hely, ahol az emberek kies völgyekben élik monotonnak tűnő mindennapjaikat, káros külső hatásoktól még mentesen. A létra odavitt, de nem találtam meg. A maival együtt már három alkalommal jártam itt. Lehet egészen máshova került a doboz. Az első megtaláló a bejegyzése szerint még a rejtekben találta meg a geodobozt. Új geodoboz új rejtekben. A közeli Csereoldal tatárpincéit terveztem felkeresni, de ha már itt voltam, elrejtettem a haranglábnál egy új geodobozt, új rejtekbe.
Közigazgatásilag Makfalvához tartozik.
Keletre néző szentélye törpe dongaboltozattal, köríves diadalívvel s egyetlen déli fekvésű keskeny ablakával román kori. Belépni csak alázatosan. Belépni csak alázatosan lehet, mert alacsony a kapu. Madárábrázolásos régi sírkövek. A helyszínre érkezve már az alsó kapun beléptem a templomkertbe.
Hármasfalu 244 szám alatt található.
Régi sírkövek Geges
A Maros megyei település Marosvásárhely közelében fekszik.
Ebben az időben épülhetett fel első, gótikus temploma is, ezt 1870-ben teljesen lebontották és 1873-ban egy neogótikus templomot építettek.
Épült 1896-ban.
Az 1567. Megint bodobácsok leptek el mindent. A rejtek körül is sok volt a bodobács, de mégis sikerült egyből a dobozt kitapogatnom anélkül, hogy érintettem volna a bodobácsokat.
Ezeket Orbán Balázs ismertette először, azonban kutatásokra csak 2009 után került sor.
Területe már ősidők óta lakott. Igen. Igen, erre mondják a faluban. Ez mashol lehet. E Ez nem egy emlékmű, csak egy sírhely. Miután rejtettem egy új geodobozt Geges református temetőjében, amivel a gegesi régi sírköveket szeretném bemutatni, elindultam megkeresni ezt a rejtést is.
Középkori katolikus lakói, majd a reformáció idején a reformátussá lett hívek Nyárádszentsimonhoz tartoztak. Útban a tatárpincék felé. Útban a tatárpincék felé megkerestem ezt a rejtekhelyet is. Felmászott a toronyba..... F Második alkalommal itt. A helyet már ismertem, 2010 novemberében már jártam itt.
Innen nagyméretű emberi csontok kerültek elő a múltban, talán ezzel magyarázható e hely neve is.
Léda Levendula Nyárádszentbenedek
Johann Bretz hagyatékának segítségével felépült a Találkozás háza, németül Haus der Begegnung, román fordításban Casa Prieteniei (Barátság háza).
A mai templom egy gótikus templom utóda, 1723-24-ben épült, bástyás várfal veszi körül, északnyugati tornyán 1653-as dátum van. Domáld után. Mitán elhagytam Domáldot, eljutottam a zágori evangélikus templomhoz. Lutheránus templom, papilak és Találkozás háza. Zágor evangélikus-lutheránus temploma a község központi részén, a főút mellett, az egyik kanyarban, az általános iskola szomszédságában található.
Temploma legalább egy századdal előbb már állott, a XV-dik századi és későbbi változtatásokkal ma is megvan. Bencével. Együtt találtuk meg, miközben Balázsfalvára utaztunk, elhozni egy könyvörökséget (két tonna könyvet). Új ládát rejtettünk. A fotók alapján beazonosítottuk a rejteket, de a ferde fát már kivágták.
A bencésekkel hozhatók kapcsolatba a Szent Benedekről elnevezett egyházközségek. Turkálni újból élvezet . Turkálni újból élvezet, mert így ezt is megtaláltam. Félreeső templom, utcára nyíló kapuval. Bár ez a rejtekhely nem esett az aznapi kincskereső kirándulásom útvonalába, a közelsége miatt tettem egy kis kitérőt Nyárádszentbenedekre. Mókus?. Marosvásárhely fele menet megálltam megkeresni a nyárádszentbenedeki református templomot, illetve az itt elrejtett dobozkát.
Parkolási lehetőség az ültetvénnyel szemben van, a telefonos bolt udvarán.
A reformáció után ugyanis két protestáns egyház alakul, a hívek megoszlanak a református és unitárius vallás között.
Egy felújított hagyományos parasztházban létesült a Szalmakalap Múzeum, mely egyedi az egész világon. Érdekes kövek. Nagyon tetszett, hogy a természet a víz erejével milyen érdekes formákat alkotott a kövekből. Szalmakalap és nemcsak. Biciklikkel felpakolt autókkal érkeztünk a helyszínre. Gömbkövek. Hirtelen azt sem tudtam, hogy a köveket vagy a kalapokat csodáljam.
Ma is álló gótikus temploma a reformáció előtti kor stílusának jegyeit képviseli többszöggel záródó szentéllyel. Sachsenland. Immer wieder schön, dass es deutsche Wurzeln in Siebenbürgen gibt. Útban Vásárhelyre. Már rég nézegettük, hogy van itt is egy geoláda. Kő. Hamar megkaptam a rejteket, de sajnos nem tudtam kivenni a dobozt.
Jó rálátás van innen a környékre, és a közeli Szívhegy (Herzberg), Sárfő (Scharfenberg), Csorba-tető (Schartenberg) magaslatokra, és a Keménynagyszőlős feletti dombokra (Nagyszőlősi-tető és Magas-tető).
Az 1567. Nyomáti haranglábak és sírkövek. Nyomát háromszögű központjába érve, a két templom, illetve a haranglábak alatt állva, a gps 400 métert mutatott még a rejtekig. Köszönöm. Köszönöm a javítást, és a rejtéseket is a közelben, így már itthon is lesz amit keressek. Második próbálkozásra. Még kerestem ezt a rejtekhelyet.
A legszebb ilyen sírkövek, amelyeken két egymással szembe hajló kígyó domborműves faragása látható, a nyomáti temetőben vannak. Megkövült kígyók . A két kígyó meg volt kövülve, úgyhogy bátran vettem elő a dobozt. Kígyók. Érdekes a sírfelirat, manapság már csak adatokat írnak fel a csilivili márványra, és mindent körbebetonoznak.
Makavárának eredete a Váruta helynévhez kapcsolódik, de ellentétben a különböző világhálón található leírásokkal, a Váruta nem egy hegy vagy domb neve.
A világháborúban, az olaszországi Doberdóban hősi halált halt Barabás János emlékére emelték.
A hagyomány szerint, ha a faluból is jól látható Alsó-szikla megszürkül, megváltozik az idő, ugyanis a kék palás rétegek előre jelzik az esőt.
A régi ház már romos, de az udvaron élet nyomai vannak, és a sír is gondozott. Csendes tanya. Megkerestük a gyerekekkel. és békés õz. Sajnos nem volt nalam leiras. Csendes, elhagyott hely. Bözöd felől érkeztem, egy kocsit eléggé próbára tevő úton.
Marosvásárhelytől 16 km távolságra van, ebből 14 km aszfalt és 2 km köves út. Új doboz. Tettem egy új dobozt a székelycsókai templomhoz, a réginek hűlt helyét látva. Ez alkalommal futtában, de megtaláltam. Mivel BabBerci újrarejtette a székelycsókai eltűnt geodobozát, illetve pontosította a László István síremlék segítő információját, elhatároztam, hogy újra próbálkozom, és újra bejárom a nemrég már egyszer megtett útvonalat. Pap, papné. A gerinczről jövet valahogy csak be-bógeneztünk Csókába.
Biró Zsigmond Sándor családi háza ez, melynek padlásterében több száz, paraszti használati tárgy, hadászati és világháborús tárgy sorakozik.
Dózsa György mellszobra - Makfalva
A csarnokot egyszerű fatető fedi.
Az egykori templom középkori létéről tanúskodik az a leírás, amely Benkőnél olvasható: csinos kőépület, keleti része ódon gót stílusú.
A falubeliek hagyománya szerint abban az időben amikor az országhatár itt húzódott, a hősünk átjárt a szomszéd faluba a kedveséhez, amely falu a határ túloldalán volt. Favágók. A dobozt rejtő fának nyomát sem találtam, köszönöm a fatolvajoknak, pedig olyan alakja volt, hogy messziről kiszúrták volna a dobozkeresők. Járt utat járatlanért el ne hagyj. Vészesen közeledett a sötétedés időpontja, így sokat nem töltöttem az időt a székelycsókai református templomnál. A síremlék legalább megvan. Az eredeti koordináta odébb tesz, az erdőbe, és ott semmit sem találtunk.
Itt találkozott egykor a makfalvi és az abodi ifjúság május elsején.
Alsó fenyős Makfalva
Szent Imre tiszteletére szentelték fel, a falu a templomáról kapta a nevét. Hosszú bejegyzések, automatikusan kitöltött időpont. Nem lehetne néha a mondatokat nagybetűvel kezdeni? Nem lehetne néha a pont, vagy a vessző után szünetet hagyni? Nem lehetne néha a két t helyett helyesen egy t betűt írni, máskor pedig egy t helyett helyesen kettőt? Nem lehetne helyesen írni, hogy ne azzal foglalkozzam állandóan, hogy helyesírási hibákat javítok? Nem kötelező hosszú bejegyzést írni! Honnan veszed, hogy kötelező volna? Egy hosszú bejegyzés olyan, mint amilyent például én írtam a Kossuth-sziklánál. Részletes beszámolók. Rendben van. Szent Imre szobor. Nyárádszeredából hazafele választottam ezt az útvonalat: Seprőd - Abod - Makfalva - Szolokma - Etéd - Énlaka - Székelypálfalva.
Remek kilátás nyílik innen a Küküllő vidékére, Firtos, Csombod és Rabsonné felé.
A hagyomány szerint az egykori legyilkolt tatárok sírhelye.
Kisernye 1580-ban már elpusztult falu a délkeleti völgyben. Szép hely. Tetszik ez a környék. Csak a panoráma volt a helyén. Ali pasa halmai felől érkeztem ide, egy kis erdei terepkerékpározás után. Költözik a kilátás. Úgy látom, hogy a kivágott fák csutakjai nem hosszú életűek, ezért a beléjük rejtett dobozok élete is hamar véget ér.
A romokat a mai Bún község központjától délre, 1,5 km-re, a Nagy-Küküllő egykori kanyarulatában találjuk. Befagyva. Ha ez betonút, akkor a leírás pontos. Romos falak. Szeretnék visszamenni vagy 150 évet a történelemben, hogy láthassam ezt a kastélyt ép állapotában.
Az 1567. Zárt kapu. Az este vettem észre, hogy megjelent ez a rejtekhely. Megkerülve a templomot. Ma újra erre jártam, de most már nem siettem annyira.
Új templomot 1845-ben építenek, sík mennyezettel.
Bolyai János édesanyja fiatalon, csak 41 évesen halt meg, kívánságára a domáldi birtokukon levő domboldalra temették el. Emlékhely fehér kerítéssel. A csatófalvi evangélikus templomtól már megláttuk a síremléket.
Mivel hasonlít egy karcsú női lábra, valószínűleg a felszíni forma határozta meg a helynevet.
Állítólag Petőfi a fehéregyházi kapuzáb mellől nézte a csatát, az ötvenes években az Ispánkuthoz került, majd a Sárpatak hídja mellé.
Csarnoktemplomnak épült, barokk oltára 1762-ből, Philippi Georg segesvári mestertől származik.
A vonatból látni lehet, hiszen a tó a vasúti sínek közelében van. Ismeretlen tó. A református templomtól jöttem át a tó partjára. Tavirózsák a szemetes tóban. A napokban értesültem, hogy a Segesvár melletti tóban megjelent a tavirózsa. Tavirózsák. Elég eldugott utakon lehet eljutni a tavakhoz, sok az indián kunyhó.
Középkori hangulatú, zegzugos utcák, régi házak egészítik ki a vár megmaradt tornyait, bástyáit. Vacsora elott. Vacsoraztunk, azelott geodobozt talaltunk. Sötétben lámpa és gps nélkül. Nagyon sötétedett mire ideértem.
Koronka, Alsó utca 167 szám.
Száz évvel a budapesti Hősök tere után, Erdélyben először itt avattak Árpád szobrot.
Ebben a csatában esett el (tűnt el) Petőfi Sándor, Fehéregyháza közelében.
Építésének idejéről nincsenek adatatok, a tordai híd után épülhetett.
1576-ban mint Gagy szerepel. Maganyos kis templom. Megtalaltam a dobozt, ugy nez ki, elsonek. Gyík van, doboz nincs. Énlakáról hazafele, gondoltuk megkeressük a geodobozt.
Református templom Székelybere
Féreglyuk Csíkfalva
1769-ben lebontották és helyébe újat építettek, a régi templomból megmaradt két harang.
1575-ben Leprosorium néven ismerték.
Az épület több mint 180 éve figyeli az ottani világot, tűrve tehetetlenül a történelem viszontagságait.
Állítólag ez az alagút a Medgyes felé vezető országút mellett levő török emléknél végződik. Végre tavasz 3. Egyszer már jártam itt, de most újra kerestem. Lába kelt. Amikor elkezdtem dobozokat rejteni, nem gondoltam, hogy ilyen sok doboz tűnik el. Rövid és hosszútávú megoldás. Több forgatókönyvet is el tudok képzelni.
A költő itt esett el 1849 julius 31-én. Erdekes muzeum. Nagyon erdekes hely, egy dobozt is el lehetne rejteni.
Bár a főbejáratán lakat van, és kerítés veszi körül, több lehetőség is van a bejutásra. Januári eső. Sötétben, ködben és szitáló esőben a legizgalmasabb keresgélni egy temetőben. Szögesdrótra akadva. Az ösvényről közelítettem meg a rejteket, a temető sarkánál. Mi nem találtuk. A Kőképet megkerülve mentünk le a temető sarkához.
A segesvári csata délelőtt 11-kor indult magyar ágyúzással. Víz nélküli kút. Bár nem volt víz a kútba, az emlékmű tetszett. Őszi esős nap. A doboz hamar előkerült, csak a környék hangulata szomorkás kicsit. Petöfi. Megtaláltam az emlékmü mellett elrejtett dobozt.
Érdemes lenne azonosítani a helyet, és megtudni a helynév történetét.
A helybeliektől érdeklődve tudtam meg, hogy Ropó-domb a neve.
Petőfi Sándor mellszobra Segesvár
Csizmadiák tornya Segesvár
[ Fel ↑ ]
A helyszín közelében parkoló a csekefalvi futballpálya mellett van.
Dános Megvan. Megvan a --- alatti doboz. Megvan, pontosan ott. Ahol a leírás mondja, még GPS sem kell a megtalálásához. Sajnos ez is eltűnt. A falu képe ellenben követendő példa minden település számára: tiszta, rendezett, csupa-csupa virág.
A középkori ujrafelhasználáskor körben egy földsáncot alakították ki, ez az építkezés a 13-dik század második felére tehető.
Ezen elnevezés szűz Máriától származik.
1643-ból is van adat kápolnáról, amikor még mindig Berekeresztúr filiája.
A falut unitáriusok lakják.
A falu központjában látható református templom az 1792 szeptember 8- án, a Peszente utcában lakó Péter István házánál kiinduló tűzvész alkalmával 110 házzal együtt leégett, a harangok megolvadtak.
Érdemes egyet sétálni a településen, és megfigyelni a házaikat, ma már erőteljesen alakítják a faluképet.
A parkoló panorámája Belvedere lakónegyed Marosvásárhely
A jelenleg műemlék jellegű házat Bereczki Zsigmond építette 1858-ban, majd 1998-ban és 2012-ben felújították.
Már 1630-ban említik a nevét. Sokan a forrásnál.... Gondolom mindig sorban állnak a forrásnál. Vaskezűek?. Lehet hogy a fenegyerekek vaskezűek? A mi GPS-ünk is forgolódott saját tengelye körül. Masfel kilos kovet talaltam a geodoboz helyett. A gps koordinatak es szatellit "ranezes" alapjan tobb mint valoszinu, hogy felfedeztem az adott akacfat.
A történelmi idők során több építkezés is történt itt, 2021 és 2024 között teljes felújításon esett át.
Molnar Istvan mellszobra Szekelykeresztur Cristuru Secuiesc 2008
A levendulakertbe két kapun keresztül is be lehet jutni, a Kriza János utca 59, illetve a Székely utca 9 szám bejáratainál.
Berde Mózes Unitárius Gimnázium - Székelykeresztúr
Ez utóbbi természeti értékünk, bár nem annyira látványos mint a Bodza környéki sárvulkánok, mindenképpen megérdemli, hogy meglátogassuk őket. Szárazság volt. A szárazság miatt csak a legfelső, D-K-i vulkán működött, enyhén szivárgott az iszap. Inkább érdekes, mint látványos. Nem annyira látványos, mint amennyire érdekes hely, nem véletlenül szerepel a Székelyföld 7 csodája között.
Keresztúr a Gagypatakának Nagy-Küküllőbe szakadásának térhelyén fekszik.
1783-ban ezt írják róla a templomhasználat szabályzatában: oly régi, hogy arra senki sem emlékszik - oklevélben először 1631-ben említik, mint egyezkedés tárgyát a reformátusok és unitáriusok között.
A forrásnál nem találtam vízfogyasztást tiltó, figyelmeztető táblát. Hosszú várakozás után. Elég sokat kellett várakoznom, amíg zavartalanul elővehettem a geodobozt. Munkálatok. Harmadszor jártam ott és sikerült zavartalanul megoldani, senki sem volt a környéken. Szerda. Általában mindenkinek van egy kedvenc napja és van akinek van kevésbé kedvenc napja.
Majd ti eldöntitek. Forgalmas. Tenyleg forgalmas hely, eleg sok idobe kerult meddig sikerult visszatenni a dobozt. Viz. Ez a dobozt BabBercivel talaltuk meg. Eleg forgalmas. Nem is tudtam, hogy itt is van forras.
[ Fel ↑ ]
© 2005-2024 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.