Vád település (Brassó megye) Központ: Sárkány. Vád román elnevezése: Vad. Német neve: Waadt.
Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Vád (Brassó megye) és környéke turisztikai látnivalói

Mivel a hasonló tölgyesek többségét már kivágták, a terület nemcsak a nárciszok miatt, hanem mint a vidékre korábban jellemző növénytársulás fönnmaradt képviselője is érdekes. Még mindig. A doboz továbbra is várja a keresőket, a nárciszok kezdtek virágozni. Április végén, a nárciszmezőn. Aznap a környéken kirándultunk, az egyik célpont ez a nárciszmező volt.
Bazilikális rendszerben épült háromhajós temploma 1260 előtti vagy legkésőbb ekkor kezdik el építését.
Kincsek völgye Páró
Földpiramisok - Sona
Alsóvenice
A hely neve a régi osztrák térképeken, románul Fantana sarata vagy Saratura, németül Salzbrunnen.
1778-1782-ben épült, 1906-ban bontották le, miután 1905-ben új vasszerkezetű hídat építettek mellette.
Fogarasi vár Fogaras és környéke. Többször is voltam a Fogarasi havasokban gyalog, utoljára egy óriási vihar kergetett le a Bilea-tótól. Voltam a fogarasi várnál, augusztusban. Kár,hogy nem foglalkoznak eléggé vele, bár látszik, itt-ott valami állag megőrzésre tett kísérlet.
Királyhalma
Első említése 1373-ból ismert, 1494-ban a község a Hét-széktől nyolc arany támogatást kapott templomépítésre.
Egykor a két szikla közötti távolság kisebb volt, a Komána-patak völgyében haladó szekerek és gépkocsik számára szélesítették itt ki az átjárót.
Fejedelemasszony kútja Fogaras
Összesen 1 hektáron terül el, melyből 0,3 hektáron találunk oszlop jellegű bazaltsziklát.
Felsőkománából indulva, a Tatárok sziklakapuja után 1,33 km-re, illetve a Faragott kő bazaltoszlopoktól 670 m távolságra érünk a sziklaalakzathoz.
Erre tanú a templom maga, melynek stílusjegyei az átmeneti (román-gótikus) korra utalnak.
Kóbor falu első említése 1206-ból való, ekkor Villa Cowrnh néven említik.
A zuhatag a Szarvas-tetőtől délre található, a Tigáj-völgyében (régebbi térképeken Szarvas-völgy), közvetlenül az út mellett.
) patak völgye felett.
Feketehalmi Magura-csúcs
A Szebenbe vezető út őrzését látta el. A feketehalmi vár. Egy ujra nagyszeru rejtes egy megerdekesebb varnal, ahol mar sokszor jartam, de akkor meg nem kerestem a ladakat, amig a csapat a Kotla gerincet jarta. Hatórás szép kirándulás. A várat Feketehalomról indulva a kék pont, kék vonal, kék háromszög jelzésen közelítettük meg, csak egyszer tévesztve útvonalat. Piknik a várromon. Többnyire megborzongat, ha mesélő kövek közelében járok.
Erődített evangélikus templom Sáros
Ez korai templom létezését feltételezi.
A völgyben cisztercita kolostor is állott, melyet 1336-ban leromboltak.
1507-ben és 1698-ban templomépítésre segélyeket gyűjtenek.
Lerescu-hágó Fogarasi-havasok
Négyzetes alapú szentélyét kereszthálós boltozat fedte, a hajót pedig sík mennyezet.
Valószinűleg egyike annak az öt várnak, melyet a II Endre által 1211-ben a Barcaságba behívott német keresztes lovagok építettek. Ez igaz lenne... Kiegeszites:Sajnalom de meg , rajtam kivul csak ,,idegen" bejegyzeseket talaltam legyen az roman vagy mas nyelven de nem magyarul. Krizba vára. Karácsony után egy kis sétára indultunk. Az erdei út már nehezen járható. Gépkocsival indultunk Krizba várába, Kutus telepen keresztül.
Bazaltos kőzetek alkotják, melyek körülbelül 1 millió évvel ezelőtt keletkeztek. Szoros. Tényleg jól el van dugva ez a kis kanyon.
A feltételezések szerint az egyszintes épületet 1553-ban építették, majd a 18-dik században átalakították. Romos. Ez az épület még megmenthető.
A feltételezések szerint 1553-ban építették egy középkori kolostor romjain, állítólag Bethlen Gábor is lakott itt egy ideig. Iskola. Ez most a Haller vagy a Kálnoky kastély, mert az útmutató táblák szerint Kálnoky kastély.
Nem maradt meg fénykép vagy rajz róla.
A tatárjárás lerombolta - ma csak a főhajó pillérsora és a torony falazata eredeti, a tornyot viszont a tatárjárás után, a XIII-dik század második felében építették.
Az ortodox templom, mely a falu felett és attól nyugatra található, 1982-ben volt felszentelve, és Szent Piroska nevét viseli.
Parkjában lipicai lovakat tenyésztenek.
Nem maradt meg fénykép vagy rajz róla.
Berevoiescu-menedékhely Fogarasi-havasok
Megkozelitese legkonnyebben a Diana menhely fele vezeto kek savon, majd az ebbol kiagazo piros kereszt jelzesen lehetseges.
Több mint százötven évvel ezelőtt népszerű fürdőt létesítettek itt.
Neve is a szász telepítés előtti eredetre mutat: Kőhalom. Nagy forgalom. Felújítás után rá sem ismertem a régi képekre. Hazafele. Erős szél fújt a várban. Reps. Miután már lassan ötven éve, legalább évente egyszer elmegyek a vár mellett, ideje volt, hogy fel is menjek.
A városi tanács nem engedélyezi, a terv csak 1761-ben valósul meg.
Homokos-sziklavályú Királykő-hegység
Régebb jelzetlen útvonalon lehetett ide eljutni, ma a piros háromszöget követve indulhatunk ide, a Barcába ömlő Calinet-patak hídjától.
Mai temploma a XIV-dik században épülhetett, 1488-as felirata javítására vonatkozik.
Az ösvény a Calinet-hídjától indul, elmegy az Oltyán-forrása, az Orlowski-forrás, a Sárga-fal, a Zerge-itató mellett, és a Rachitei-fal alá érkezik meg.
Itt futnak össze a Királykő Tornyáról, a Kis-Királykőről, a Curmatura menedékháztól és a Királykő-hasadékából érkező útvonalak. A nyeregben. A hasadékban kellemes hűvösség volt a kánikula ellenére.
A Sárga-tető (Gelberreeg) déli oldalában levő sziklafal mintegy száz méter hosszú, és kelet-nyugat irányban nyúlik el. Dombhát. Mindig azt hittem, hogy ez lösszfal.
Innen megcsodálhatod a kilátást a sziklaszirtekre, a közeli és távoli csúcsokra. Kézmosás. Hát kezet mostam alaposan, felfele menet is, lefele is, de a doboz nem került elő. Mosdó. Jól szétnéztem, de fogalmam sincs hol lehet a doboz.
A Plaiul Foii menedékháztól indulva, a Hidak-völgye az egyik legrövidebb út, amely az említett sziklanyeregre kiérve, kivezet a hegység derekánál, északkelet-délnyugat irányban húzódó, jelzetlen ösvényre.
Ennek rövidebb, kelet felé megtörő szára a Zernyest felé emelkedő, 1816 m magas Kis-Királykő, mely ha magasságban nem is vetekedhet a Nagy-Királykővel, az innen élvezhető kilátás szépségében alighanem felülmúlja azt. Magyarázat. Gábor, hol írtam én olyant, hogy vasárnap a Kis-Királykőn geodobozt kerestem volna? Egyetlen rejtést sikerült ellenőriznem, a márványfotelnél elrejtett geodobozom a helyén van. Kis Kiralyko. Koszi! Van ketto db. A citromos és a szerelem. Köszi Gábor a citromost, jól fog esni.
A falutól délkeletre, a Kis-Homoród és Kósd-patak (Kozd, Koos, Kosdbach) összefolyásától alig több mint 1 km-re keletre.
Bratila-hágó Fogarasi-havasok
Anghelide-kanyon Nagy Kapu Az Anghelide ovon. A nemregiben elhunyt Pityu baratom emlekere egy Kiralyko turan voltam.
Innen dél felé folyik, majd 6 km után, Szászugránál, az Oltba ömlik.
A többtornyú, impozáns erőd értékei a virágmintás, több szinten futó karzata, illetve a régi szentélyben látható 13-14-dik századi freskók. Szerencsés voltam. Mert a templomot nyitva találtam, sőt a toronyba is fel tudtam menni. Kívül. Sajnálom, hogy nem találtad meg. Kívül-belül. Persze, hogy megkerültem kívülről is teljes hosszában, de ahova a gps mutatott csak sima fal volt.
Iskola és községháza - Homoród
A Grind-nyeregnél ér ki a Nagy-Királykő gerincére, annak északi és déli részének találkozásánál.
A Kurmatura-tisztás után a turistaút belép az erdőbe és a patakmeder felett halad.
Látványos, középkori hangulatú erődtemplomának fehér falai és faerkélyes tornyai vannak. Már nagyon rég készültünk ide. Egy kicsit kellett várni míg kinyitott, de megérte, és addig is nyugodtan lehetett keresni a ládát. Évek óta készülünk ide. S hála a rejtekhelynek el is jutottunk. Kék hangulat. Különös hangulatú falucska, kövezett úttal, kék házakkal, fekete bivalyokkal.
Egykori malom és villanytelep Homoród
Hatalmas gátonyaival és mély sáncaival, melyekbe a közeli patak vize bevezethető volt, egykor igen erős védhely lehetett.
A völgy mohás fái és sziklavilága mellett, legérdekesebb látnivalója a kevesebb mint 1 méterre összeszűkülő szorosa.
Deubel-üregek Ott voltam a rejtésnél. Sokat töprengtünk rajta, hogy hová is telepítsük a "ládát", végül erre a sziklára esett a választásunk. Boltivek szomszedsagaban. Minden evben felkeresunk egy femtablat, ami kozvetlenul a boltivek alatt van elhelyezve.
Ennélfogva a templomépítés is legkésőbb a XIII-dik század elején megtörténhetett.
Pásztor-csúcs Királykő-hegység
Ilyenkor télen, a fák sűrű lombja nem takarja a domborzati formákat, a sziklavilágot.
Szoros-patak sziklái Királykő hegység Egy erdekes szikla. Nem is gondoltam volna, hogy jomagam, aki annyit jarom, es ismerem ezt a videket, ujdonsaggal is talalkozhatok. 6 év útán még megvan. Évente mindszentek napja környékén, bizonyos személyes ügyek elintézése végett Brassóba kell látogassunk.
Grind-nyereg menedékhely Királykő-hegység
Apó-csúcs Fogarasi-havasok
Volt városháza Nagysink
Kilátópont - Kurmatura-gerinc
Zirna-hágó menedékhely Fogarasi-havasok
Fontos tájékozódási pont a Királykő hegység keleti részénél. Megkóstoltuk. Megkóstoltuk, hát nem valami banánérlelő hőmérsékletű. Forrás. Szerintem Brassó főterén nem voltak annyian, ahányan itt voltak az út mellett megállva.
Bár rejtéskor száraz volt a patak völgye. Egy kis sziklamaszas csaladiasan. Az emlekkereszttol balra kanyarodva behatoltunk a Macska-szoros sziklavilagaba. Cicák. A nagy melegben élvezet volt mászni a szorosban.
Apó-hágó Fogarasi-havasok
Ló-patak-forrás Fogarasi-havasok
Zernyesti-szoros Királykő-hegység Ott ahol ket fiatal elet kerekbe torott. Szamtalanszor jartam mar a Zernyesti-szorosban, de most kihasznalva, hogy egynehany csaladnak a szorost kellett ismertetnem, igy meglett a ladacska is. Szurdok. Tényleg egy gyönyörű szoros. Impozáns rejtekhely. Nagyon jól megfigyelhetőek a gyűrődések, melyek hol lefele, hol felfele görbülnek.
Apóka-csúcs Fogarasi-havasok
Urlea-völgy
A hatar expedicionk kereteben eppen ezt a szakaszat jartuk be 2014-ben.
Vize csorgóval és lappantyúval ellátott fémskatulyába van foglalva, valaki egy fémcsuprot hagyott mellette.
Kelet es eszak felol oriasi sziklafalak hatarozzak meg, mig nyugatrol a Landzsa-szakadekvolgy (Padina Lancii) es delrol meg a Nagy-kofolyas (Grohotisul Mare vagy Horja Mare).
Hat bejárata-kijárata is van, mindegyik jelzetlen útvonalon.
Hegyimentő állomáshely Királykő-hegység Piros nyílászárók. Azt hittem itt nyitva lesznek, és információkkal szolgálnak az utazó közönségnek.
A jelzetlen ösvény a Központi Fal tövéből indul, vörös színű törmeléken felfelé, innen a helynév is.
Középkori temploma helyett a XV-dik században terjedelmes templomot építenek, amely majdnem teljesen kitölti a várkastély belterületét. Vasárnap nehéz. Nehéz volt kilesni, hogy senki ne legyen a környéken. Leomlott. ''Csuszatornyom omladékán rettetenetes dühös lettem'' A doboz sincs már meg, legalábbis a legvalószinűbb helyen lyuk tátong csak. Torony nélkül. Sok évvel ezelőtt megcsodálhattuk szerencsére az erődtemplom tornyát, sajnos ma már nyoma sincs.
Álom-csúcs Fogarasi-havasok
Az 1505-ben végzett erődítések során a keskeny templom elveszti eredeti formáit.
[ Fel ↑ ]
A XV-dik században kapta gótikus formáját, amelyből sok megmaradt, bár többször is átalakították. Megint egy bezárt templom. Megvan a hely, csak megint egy bezárt vártemplom. Geotrekking majális alkalmával. A 2018-as Geotrekking majális második napján, az apácai Tolvajos-barlang bejárása után érkeztünk Nagyajtára. Nem pusztultak el a freskók. Családunk egyik tagja néhány hónappal ezelőtt részt vett a felújított templom bemutatásán.
Belsejében a szentély megőrizte eredeti hálóboltozatát, míg a hajó a XIX-dik században fiókos dongaboltozatot kap - a torony alatt megmaradt szép gótikus kapuja is. Nagyon elhanyagolt állapotban van. De amint láttam, megkezdték a feljavítását.
A Fellegvár nyugati részét Szent Márton-hegyének nevezik a templom után.
Fekete Torony Brassó Csatlakozom az előttem szólóhoz. Valóban könnyű megtalálni, ha az ember visz magával egy profit, aki rögtön kiszúrja a rejtekhelyet, majd tálcán kínálja azt, hogy az illető személy feltárhassa. Sok beiras.... Egy "Unnepi" setat tettem a tortenelmi brassoi tornyoknal, igy talaltam ra erre a dobozkara, ami jo allapotban van, rengeteg a beiras a naploban, sajnos iroszer nincs benne, nalam se volt, igy hat beiras se lett. Megalazva es kifosztva. Ezt mar egy jopar eve megtalaltam, akkor meg a lada tele volt, es osztan a rejtek kitorlodott.
A templomkert területén áll a Brassói Ifjak Múzeuma, az Első Román Iskola épülete, és Coresi diakónus román nyomdász szobra.
Az 1975-1981 közötti nagymértékű restaurálási munkálatoknak köszönhetően napjainkban vendéglátói és turisztikai létesítményként működik. Szemetes hely. Ez egy olyan hely volt szamomra, ami tobb volt mint kiabrandito.
Thomas Quibb-ház Morgonda
A látványos sziklaalakzat néhány lépésre van a települést átszelő műúttól, a helybeli cigányok házai mögött. Cigánytelep van a tövében. Megtaláltam, kár, hogy cigánytelep van a tövében. Tenyleg sundiszno. Mivel az urmosi templom zarva volt (nem szeretem a zarakat) igy felkerestem a sundisznot, cigany kornyezetben.
Templomának eredete egy századdal korábbra, a XIII-dik századra tehető, mert eredetileg háromhajós bazilika volt.
A templom bejárata mellett áll Johannes Honterus bronzszobra, aki az evangélikus vallást Erdélyben elterjesztette. Kis segítséggel. Megtaláltam kis segítséggel, most már tudom hol kezdődik a kerítés, elég relatív. Kis segitseggel. Megtalaltuk Aronekkal, es kis segitseggel. Megtaláltuk. Még márciusban megtaláltuk.
Hirscher-ház Brassó
A bőség allegóriái Brassó
Jekelius-ház Brassó
Egykori Szász Nemzeti Bank Brassó
Teutsch-ház Brassó
Az oklevelekben először feltűnő Vallis Mariae és a németben szereplő Mariental, arra enged következtetni, hogy Mária-temploma volt.
Demeter-ház Brassó
1783-ban építették, itt mondták ki az önálló erdélyi magyar evangélikus egyházmegye megalakulását.
Johannes Honterus-ház Brassó
Friedrich Wolf-ház Brassó
[ Fel ↑ ]
© 2005-2024 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.