Tarányos település (Kolozs megye) Központ: Kissebes. Tarányos román elnevezése: Tranisu. Egyéb neve: Trányis.
Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Tarányos (Kolozs megye) és környéke turisztikai látnivalói

1433- ban Zsigmond király a Bánffyaknak adományozta és a család kezén maradt mindvégig. Reménytelen második próbálkozás, és új rejtés. Nem sok reménnyel érkeztem a második próbálkozásra, hiszen már az első alkalommal is viszonylag alaposan átnéztem a csigalépcső környékét. Köszönöm. K Felújítás alatt. A vár felújítás alatt van, az út elzárva.
Mamutfenyő Székelyjó
Csucsa
Vigyázó Kalotaszeg őre A magyarok által Erdélyben elrejtett első geodoboz. Nem kerestétek meg véletlenül A világ tetején nevű geodobozt? Információim szerint a Vigyázón van az Erdélyben, magyarok által elrejtett első geodoboz.
Magassága 120 méter, a tetejének a hossza 424 m.
Látnivalói a kazettás mennyezetű református templom, az Ady-emlékmű és az egykori határsorompó maradványai. A környék csodálatos. 8 éjszakát töltöttünk el a Tünde Panzióban. Nem került elő. Ugy gondolom, hogy nem egy ördöngösen nehéz rejtés, a dobozka mégsem került elő, tehát több mint valószinű hogy nincs is ott.
Felsőfüld Fatemplom
Fehér-kövek
Értékei a festett szószék és a szép úrasztala.
A baloldali szöglethegyen, a Csarnó-tetőn, a régi korban Csarnó avar vezér várat építtetett, melynek ma már nincs nyoma.
Mivel korábban a Nagyvárad–Kolozsvári út Vársonkolyosig, a Sebes-Körös völgyében haladt, és a tavaszi áradások az utat veszélyeztették, 1780-tól Bucsától kezdve a hegynek felfelé Nagybáród irányába új utat építettek. Erdekes hely. Visszafele megkerestünk ez a dobozt. Érdekes kis temlpom. Váradról jövet megálltunk a nagytemplom elött, hogy megnézzük a kis fatemplomot. Egy-két geodobozt találtam. Bár számos alkalommal jártam errefelé, mindig siettünk valahová, így a dobozkeresés itt valahogy elmaradt.
Szentélyét valamivel később, de még a gótikus korban bővítik, szélesítve a hajó szélességéig.
Magyarvalkó református temploma szép és jellegzetes kalotaszegi templom. Retesz a doboz helyén. A havasrekettyei vízesést látogattuk meg és hazafele tettünk egy kisebb kitérőt. Ugyanaz. Szép vasárnapon érkeztünk a helyszinre és nemsokára az istentiszteletnek is vége lett, tehát egy kicsit várni kellett a keresésel, de én is csak ugyanazt találtam mint az előző kereső.
Nevének jelentése: Berekkel szegélyezett folyó. Forrás. Mivel véletlenül, Kraszna református templomától, a kántor sugallatára kerültünk ide, nem tudtam van-e doboz. Nagyon szép, békés és tiszta hely. Köszönjük a rejtést, csak ajánlani tudjuk! A bővizü karsztforrás vize kristálytiszta, finom.
A közel 1900 méter magasságot elérő hegyvidék az Alföld és belső Erdély határán fekszik.
Helyette új fatemplomot építenek, melybe a régiből átmentik az Asztalos Jánostól (1752-ből) származó festett karzat és festett mennyezet töredékeit.
Mennyezete festett, itt található az a sírkő, amely Farnasi Veress Jánosnak, a Mátyás király elleni felkelés egyik vezérének, állít emléket.
1908-ban ez is leég, és ekkori újjáépítése során nyeri mai alakját.
Körösfő lakói az országút mentén egész évben működő kirakodóvásárból élnek. Kazettás mennyezet. A Fekete- tói vásárból hazafele jövet kerestük fel a templomot. Amikor előre tudod, hogy itt nem találsz geodobozt. Mivel olvastam, hogy az előttem kereső delia-ék nem találták meg a geodobozt, bár alaposan összematatták a helyet, nem erőltettem a keresést. Régi doboz az újabb helyen. A régi doboz az újabb helyen rendben van.
Ördögmalom-vízesés
Eszmerálda-forrás Nagy-Sebes völgye
Carligati-csúcs
Faház Csizér
Vársonkolyoson, a Királyerdő hegységben található, a Sebes-Körös bal partján.
Hodrancusa-csúcs
Varjúvár Sztána Itt már csak második voltam. Egy szolóban megejtett kerékpáros kirándulás alkalmával találtam meg ezt a geodobozt. Üres a rejtekhely?. Nézd meg kérlek a rejtekhely fényképét. War u war. Már régen szerettem volna a Varjúvárhoz eljutni, hogy Kós Károly nyomára találjak.
Piciorul Porcului-csúcs
1903-ban átalakították, lebontott részei nagyrészt tűzre kerültek.
Csáky-kastély Váralmás
Ezt örökíti meg az 1288-ban Mikud bán és Péter erdélyi püspök közötti csereegyezményről szóló oklevél, amelyben említik, hogy itt Szent Demeter tiszteletére szentelt templom van.
Ma népszerű kirándulóhely, sízőhely.
Almás vár Váralmás Egy éjszakai akció keretében. Megtaláltuk a srácokkal. EKE napok Sztána. A 120 éves születésnapját ünneplő Erdélyi Kárpát-Egyesület által szervezett III. Csapatmunkával. Erős csapatmunkával sikerült megtalálni ezt a geodobozt egy jólsikerült biciklitúra alkalmával.
A piros pont jelzés mentén található. Szamosbazár körútja 3. Ez már igen, ez már kilátás. Felkialto jel. Remélem nem szedtétek le a ! jelet, hogy benézzetek mögé ;-) Amúgy a láda ott kell legyen egy sziklarepedésben, mögötte.
Ez az Erdélyi-Szigethegység nyugatiszegélye: a Béli-hegység, a Bihari-havasok, délebbre Aradhegyaljahegyei. Véletlenül. 2008 nyarán, egész véletlenül megtaláltuk a dobozt. Tiszta véletlenül. Egyszer rég, erre kirándulva, tiszta véletlenül, megtaláltuk a ládát. A Varasó-ház felöl másztuk meg a hegyet. Nem gyalog, motorral, de így is kemény megpróbáltatásban volt részünk.
A kilátótól balra található az Angyalszírt. Láda konverzió !!!. Sziasztok !Először is kösz a visszajelzést Melinek. Koordináták finomítva. A koordinátákat kijavítottam, a meli és csapatja által bemért értékekre. Beárnyékolt geotrekking. Ez alkalommal egy hétvégét töltöttünk Pádison.
Különösen szépek az egyes ablakok amelyeken keresztül a fénysugarak bejutnak a barlangba, illetve a kanyonba, és rendkívüli látványt nyújtanak. A trás csoda kanyon. Kedves Meli !Először is köszönöm a visszajelzésed. Szamosbazár körútja 2. Hát ez a doboz nem került elő. Aragyásza kanyon. Éppen azon bosszankodtam, hogy az amúgy erre képes GPS nem akarta megmutatni a rá töltött fényképet, amikor a kb.
Az Aló Völgyén található a 80 m magas vízesés, amely sárga, rozsda és ibolyaszín kvarckristály lépcsőkből épül fel. A vízesés szép volt. A sárga kereszt jelszésről tértünk le a kék háromszögre, sajnos nem néztük meg előtte az út leírását (fentről nem jeleztek semmit az úton), emiatt kissé meglepődtünk. Nagy Phaeton - kis víz. Meredek ösvényen közelítettük meg a vízesést.
A barlangból folyik ki a hegység legrövidebb patakja, mely alig 50 m után gyönyörű vizesést képezve zuhan alá a Sebes-Körös vizébe. Barlang és vízesés. Nem lévén látogatási nap, szerencsénk volt, hogy mégis beengedtek a barlangba.
Református templom Nagypetri
A középkorban itt élénk tutajforgalom zajlott, itt szállították a sót és a fát Magyarország felé.
Tündérek sziklafala - Körösrév
A várat 1300 körül építették, az egykori valkói uradalom központjaként. Kirabolt rejtek. A várat, valamint a rejteket megtaláltuk, de sajnos ki van rabolva! A helyiek kedvesek, segítőkèszek.
Összhosszúsága 4750 m. Cseppkövek. Mutatós már a barlangportál.
Középkori templomáról nincs adat.
Az egyik legnagyobb ilyen dagadó tőzegláp a Nagy Molhás az Izbuc patak völgyében. Hazafelé Pádisról. 7 diák kíséretében a nedves Pádisról a bűn-rossz úton leereszkedve tettünk egy kis kitérőt ehhez a szép helyhez.
A település már az első okleveles említésekor, 1263-ban, mezővárosként szerepel, a XIV-dik század folyamán a Benedek-rend tulajdona, s azután az almási vár birtokába kerül.
Pádis-víznyelő Virágos rét. Bánffyhunyad felől közelítettem meg a Pádist, az út katasztrofálisan rossz. Feneketlen kút. Mi a jobbik útat választottuk, kellemes úton és csodaszép tájon autóztunk fel. Tavaszi kikerics. Kikerics nézőbe jöttünk.
Dubricsony-patak Doborcsány
Valójában egy körülbelül 10 km-es túra, 300 m szintkülönbséggel, néhol igen meredek szakaszokkal tarkítva.
Harasztosi-Magura
A legújabb technológiával berendezett és kivilágított Farcu kristálybarlang legszebb része a kristálygaléria. Magyar idegenvezetés. Egy kisebb csapattal tettünk látogatást a barlangba.
Gavrii hegyese Havasnagyfalu
Egy sziklafal alján ömlik kifelé, a pádisi havasi rét földalatti vizeit gyűjti össze és juttatja a felszínre. Vízkelet. Szerencsémre, kilátszott a doboz kék füle a kő alól, így nem kellett minden bokor alját megbolygassam. Patak születik. A Ponor-réten a víznyelőktől sétáltunk a patak mentén.
Értékei a faragott falikarok, a szentély gótikus hálóboltozata, a gótikus ablakok, a karzat mellvédje és a kazettás mennyezet.
Medve-kitörés (Izbucul Ursului)
Itt található a Ponor-kitörés. Felkészületlenül. A több napig tartó esőzés után sem volt még feltelve a Ponor-rét tava. Víznyelők. Sajnos, a dobozt nem találtam meg. Csodarét. A Csodavár felől érkeztünk a rétre.
A szirttől pár lépésre északra találod a ládát, egy nagy daganatot hordozó fa gyökerei között. Galbina körtúra. Eke-túrán voltunk a Pádison.
Kraszna
Itt a Fürj-tető dél-nyugati oldalában van az egykori bogártelki bánya, ahol valamikor kaolint bányásztak. Szóló kerékpárkirándulás. A szólóban megrendezett kerékpárkirándulásom Sztánáról, a Varjuvártól ide vezetett. Zöld tó. A tó körül sűrű zöld növényzet van, ennek köszönheti, hogy már nem kék.
A malom működési szerkezetét a szárnytárcsás vízikerék alkotja, melyet az átirányított vízhozam mozgat, kifolyócsatornán át elterelve a vizet.
[ Fel ↑ ]
Párkány-kitörés (Izbucul Politei)
A helynévnek nincs magyar megfelelője.
Első vára Castrum Somlyo, egykor a településtől északra emelkedő Magura tetején állt.
1282-ben Gylo, 1298-ban Gyolo, 1334-ben Gyalov, 1466-ban Oppidum Gyalw, 1501-ben castrum Ghyalw, 1584-ben Gyalu formában jelentkezik.
Emlékmű - Köröstárkány
Sólyomkő vára Sólyomkőpestes
2000-ben nyilvánították védetté, 18 hektáron terül el.
1744-ben Wesselényi Ferenc újjáépítteti a templomot.
1332-ben és 1519-ben Lona, 1652-ben Szász Lona a neve.
Somlyóújlak Szilágysomlyótól néhány km-re fekszik.
Nem!
június 29.
Előbb egy 1336.
Kiterjedése körülbelül 295 hektár, legmagasabb pontja 506 m-en található.
Sárkányok kertje Almásgalgó Beton terasz. Az az ominózus beton terasz elkészült, tavaly ősszel jártunk arra. Gyöngykavicsok. Valahányszor erre járunk, kiugrunk a Sárkányok közé kávészünetre. Sokadszorra. Sokadszorra csodáltuk meg a sárkányokat! A GPS által mutatott mini kanyonban rengeteg a törmelék és avar.
Az ásatások során több egymásra telepedett kultúrát találtak, az első már az újkőkorban létezett, de kora bronzkori telepre utaló nyomokat is találtak.
Rövid útja alatt, egykor több vízimalmot hajtott meg, majd Borz falu nyugati végénél ömlik a Fekete-Körösbe.
Füvészkert és Wesselényi kastély Zsibó Nem sikerult. A hely megvan, a dobozt sajnos a nagy tomeg miatt nem igazan tudtam megkaparintani.
Felsővidra
Fekete nyár Rózsák parkja Kolozsvár
[ Fel ↑ ]
© 2005-2024 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.