Sziródrész település (Maros megye) Központ: Libánfalva. Sziródrész román elnevezése: Parau Mare. Egyéb neve: Sziródtelep.
Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Sziródrész (Maros megye) és környéke turisztikai látnivalói

Alsó-Halas pataki homokbánya Légvonalban. Erről csak annyit, hogy nem mindig a légvonal a legrövidebb út :-) De úgy néz ki élménydús kerékpározás volt. Vadban gazdag hely. Az Alsó-Halas pataki úton indultam fel a bányához. Homokfal. A geodoboz a második fánál előkerült.
Ha szereted a pisztrángot hazafele megkóstolhatod. Róka. A rókával kapcsolatosan, én úgy tudom, hogy ha keresi az ember kozelseget akkor veszett. Az eszét vesztett veszett róka veszte. Ha egy róka az ember közelségét keresi, akkor tényleg elment az esze, megveszett. Nyárádmenti legelő. A Nagy-ág le volt zárva sorompóval, ezért gyalog sétáltunk fel a tisztásig.
Likas-kő Vármező Étvágycsináló-túra kerékpárral. Biciklivel mentem végig a Meleg-Sugó völgyében. Esős. Nem a Likas-kő volt aznapi turánk célpontja, de mivel utba esett ugy döntöttünk megkeresük.
A 12-13-dik századi várról, mely a korai kelet-erdélyi határvárak tagjának tekinthető, írásos adat nem maradt fenn. Sok megtaláló, kevés bejelentés. Az Alsó-Halas pataki homokbányától, jöttem ide, miután rejtettem a Tündérek forrásánál. Likas-kő, vulkáni bomba, bejelentések. A Likas-kőnél jártam már, lásd a képeimet, viszont a vulkáni bomba-sziklát nem tudtam beazonosítani. Vár az esőben. A Pálos-kolostor után a várat vettük célba.
A nárciszok április-májusban virágoznak. Ilyen sincs gyakran. Maga a rejtő vitt el a rejtekhelyhez, a saját kocsiján. Tömegnyomor. Hétvégén, nárcisz-virágzáskor inkább kerülni kell, tömegnyomor van, és a parasztok kaszálják/tépik ezerrel a védett növényeket :-(.
Az Égerfás-tótól a nyakba kimászva, nem a Várhegyre, hanem ellentétes irányba indulunk el. Pontosítás. Ahol a román katonai térképen a "Vârful pisicii " van, ott van a geodoboz. Felkészületlenül. Mivel ez koordináták nélküli rejtés, a gerincet követtem és minden narancssárga sávos fánál kerestem a 13 méterre levő odvas bükkfát (már ahol volt, de inkább nem volt). Engem pásztorkutyák fordítottak vissza. A nyáron egy alkalommal én is próbálkoztam.
Az eredetileg iskolából és tanítói lakásból alakított hajlékot 1987-ben szentéllyel bővítették ki. Majdnem beejtettem. Nehéz volt kivenni a dobozt, majdnem elejtettem, de végül sikerült. Sunyi :-). Elég rejtélyes rejtés.
Görgény vára Görgényszentimre Egy kis Görgény menti séta I. A IX. Laza, családi. Könnyű, laza családi túra, a kastély katasztrófális állapotban van, de végre a Maros Megyei Múzeumhoz került, így van remény a restaurálására. Teleki nyomában. Mivel személyes ügyek miatt nem mehettünk el több napra, úgy döntöttünk, hogy látogassuk meg a Maros menti Teleki emlékeket.
Forró nyári napokon kincset ér a forrás tiszta, hűvös vize. Tündérek vize. Nehezen tudtunk megválni a pompás tőzike rétektől, soha nem találtuk még ilyen csúcsnyílásban, pedig minden tavasszal felkeressük a tavasz hírnökeit, tőzike, hóvirág, tavaszi kikerics, mindez egy helyen. Körút. Kis körutunk alkalmával ugy gondoltam több dobozka is előkerül, talán az én hibám is, hogy nem igy lett. Úton-útfélen. Az út meglett (fentről jöttünk), a pötty meglett, a fa is meglett, a doboz sehunn a fában.
Vármező
Nem lehetetlen, hogy a Nyárádremete feletti Vármezőn állott, mert itt pálos kolostor emlékét őrzi a hagyomány. Megközelítés. A katolikus templom doboza után itt folytattam. Tőzikenézőben. A Kis-Nyárád mellett a nyíló tőzikék csodálatosak, valóságos szőnyeget alkotnak.
Szentmihály
Lába kelt. Szép kastély, csodálatos kert. Rákóczi - Bornemissza-kastély. Rákóczi-, Bornemissza-kastély, ki melyik nevén ismeri.
Főleg a helybeliek ismerik, de a környékről is sokan hordják a vizét.
Fő látnivalója egy 10 m2-es terepasztal, mely a Felső-Nyárádmente ismertebb látnivalóit mutatja be miniatűr méretben.
Kisvasút állomás Vármező Husveti dobozok. Leanylocsolas helyett geoladakat keresgeltunk Varmezo kornyeken. Bozót. A fotó segítségével kerestünk, de végül is a GPS vezetett nyomra. A vonat füstje elvitte. Illetve az újjáépítés szele.
Egyik fő látnivalója a templomban, a főoltár felett található reneszánsz feszület. Kísértetek. A kísérteteknek is van harisnyájuk? Ők csak lelkek. Lepedőt akartam mondani. Harisnya? Khmm. Őszapók. Nem találtam meg a temető bejáratát, igaz, nem is kerestem.
Nyárádremete határában, Szakadát felett egy római őrtorony helye található, mely egy komplex őr- és jelzőtorony rendszerhez tartozott. Megközelítés. A Google térképen kinéztem, hogy a rejtekhelytől keletre egy út vezet fel a gerincre. Csak az őrtorony helye. Amint a leírásban is írja, itt csak egy római őrtorony helye található.
Széles-tető
Északnyugat - délkelet irányban vonul át a Kis-Nyárád völgyéből a Szováta vize völgye felé.
Tölgyfa maradvány Mocsárerdő Szászrégen
Bár nincs Székelyföldön, a székelyföldi árok-töltésvonulat folytatása, a gyepűrendszer része.
Szászrégeni Mocsárerdő Egy kis Görgény menti séta II. Nagyon kellemes élmény volt a több száz éves tölgyek közt bóklászni és fényképezni ezeket a faóriásokat. Matuzsálem. Régi tervem volt megkeresni ezt a dobozt. Amíg még lehet. A Mocsárerdőt meg lehet közelíteni a Görgény-völgyéből is, az autót már csak a főút mellett lehet hagyni, mert a bevezető utat sorompóval zárják.
A szovátaiak szívesen fogyasztják, és nemcsak ők, hanem mi, és más biciklitúrázók is, habár hosszabb száraz időben néha elapad a vize. A drót. A rejtekhelyet és a dobozt is elég könnyen megtaláltam. Meredeken.... Valóban forgalmas a forrás. Csúszós talaj. Vonattal ugyan nem találkoztunk, de a csúszós talaj miatt elég nehezen tudtuk megközelíteni a rejteket.
1645-ben Magyarbölkény a neve.
Ruszu-mező a Nagy-Égett-kő mellett
Ez egy körülbelül 100x50 m-es mesterséges tó.
Mosdókő Bekecs-tető Új geodoboz, védettebb rejtekben. A Vész-kőnél elrejtett új geodoboz megtalálása után, úgy döntöttem, hogy még elsétálok a Mosdókőhöz is, belefér az időbe. Első találatom . Nagyon rég járom a Bekecs hegyet, számtalanszor elmentem a rejtek mellett, nem is gondoltam volna, hogy ilyen kincseket rejt. A táblát is. Olvassátok végig az ismertető táblát, van ott pár érdekesség.
Nem az Írott-kő, más nevén Mosdó-kő, de hasonlít hozzá. Tőzike mező. Lesétáltunk a Vész-kőtől egy, az elesett német katonáknak emelt emlékműig. Acskó és Minion. A doboz a helyén, a Király tanácsát követve be is acskóztam, miután egy Minion is bekúszott a ládába. Rendben. Év vége lévén leltároztunk a Bekecsen, a doboz a helyén, de valami rágcsáló megcsócsálta a zacskót.
A forrást 2013 ősszén kiépítették, betonlépcsőn lehet lemenni a forráshoz. Elszánt kincskeresés. Először is szétnéztem, hol van a gömbölyű hátú kő. Gesztenye. Miután Deliáék kikaparták (izé, kiásták) a gesztenyét, és kissé odébb helyezték, mi is könnyen megtaláltuk a kissé furcsa alaku dupla dobozt. Működik. Év vége lévén leltároztunk a Bekecsen.
Itt valamikor egy vár állt, ma egy ökumenikus kápolna, amelyet közös összefogással építettek. Keskeny kezűek elönyben. Miután a Király új dobozt helyezett el, ez egyből elő is került. Szabályok. Ezért a rejtekhelyért már kaptál egy pontot. Már megint nincs. Év vége lévén leltároztunk a Bekecsen, de sajnos megint hiányzik a geodoboz.
Falu harangja Mikháza Gyors találat. A doboz a földön volt.
A szerkezetileg meggyengült kaput 1912-ben egy vihar ledöntötte, majd vásárlás útján a Néprajzi Múzeumba került.
1916-os honvéd emlékmű Bekecs-tető Dugó dugta. A koordináta nem a legkóserebb, de megtaláltuk a facsonkot. Pótolni. Ősszel visszatérve a tett helyszínére, a jégdugónak már se híre, se hamva, de sajnos a ládának se. Bekerítve. Most látom, hogy a régebbi fotókon még nem volt teljesen bekerítve az emlékmű.
Az elsősorban a Nyárádmente északkeleti végében meghúzódó katolikus közösséget kiszolgáló kolostor a XVII-XVIII századok folyamán, de a későbbiekben is a székelység művelődési életének egyik legfontosabb gócpontjaként irányító, oktató, papi utánpótlásképző szerepkört látott el, termékeny szellemi és művészettörténeti központként működött. El volt veszve Mikháza?. Ha így áll a dolog, akkor gyakrabban kellene biciklizni. Templomtorony és gólyafészek. A mikházai katolikus templomot és ferences kolostort csak kivülről csodáltam meg. Csendes hely. A dobozt a bodobácsok őrzik.
A templomban mintegy tucatnyi feliratos és helyenként faragott díszű sírtábla jelöli a kripta kamráiba temetett neves személyek sírjait. Geodoboz a kripta bejáratánál. Borús, esős délután indultam el egy kis dobozkeresésre. Nem zár jól a doboz. A doboz előkerült a kövek közül, de a tartalma át van nedvesedve.
Marosvásárhelytől 24 km-re északkeletre, Székelyhodostól 3 km-re a Tar-bükk alatt fekszik, a Hodos-patak völgyében. Hatalmas tuják takarásában. A hatalmas tuják takarásában feltűnésmentesen meg lehet keresni a geodobozt. Szemmagasságban. Nem emlékeztem a segítő információra.
Idecs vára Alsóidecs Jó kis emelkedő. Nagyon megdolgoztatott ez a hegy, pláne miután a biciklit is feltaszítottam az erdő széléig, nehogy gyalog kelljen hazamenjek.
Keresztelő Szent János-fakápolna és Erdély legrégebbi élő hársfája - Mikháza
Adrenalin Plus kalandpark Szováta Vagy nincs meg a doboz, vagy csak én nem találom. Megtaláltam a rejtekfát, de a töve körbe volt túrva. Tényleg vaddisznó volt. Hát, elég hihetetlen, hogy a geodoboz ilyen gyorsan eltűnt. Pontosan egy hónap után. Miután október elején egy sor új geodoboz került rejtésre Szováta környékén, elhatároztam, hogy megkeresem őket egy délután.
A tábor a Nyárád-völgy felső szakaszának védelmét biztosította.
A két pavilont Sági Gergely tervezte, 2015-ben készültek el, és 2016 májusában avatták őket fel.
E tónak köszönhetően leülepítik az iszapot, és szabályozzák a Medve-tóba befolyó vízmennyiséget. Tetszik a tó, tetszett a rejtés is. Tetszik ez a tó.
A közvetlen szomszédságában található Piroska tó, amelyhez a felszínre bukkanó sótömbök mellett vezet az ösvény, édesvizünek számít, halak is élnek benne. Napozás Piroskánál. Befagyva fogadott a Medve is, a Piroska is. Magyar Husvet Szovatan V. Na, itt mar nem jartam olyan szerencsevel. Piri fentről. Lent a tó szélén, a nádasban pont nászoltak a siklók.
Valószínűleg a Mikháza és Szováta közötti, egykori római út maradványa.
Célja az erőd területének megmutatása a tájban.
Rigó-tó Szováta Narancsízű tictac cukorkák. Abban az erdőben, ahol a Szováta környéki tavak találhatók, több jelzett és jelzetlen, sétány és ösvény van.
Kilátótorony Szováta Rendben volt. Szép helyen van, jó a kilátás. Magyar Husvet Szovatan III. Ha mar letezik kilato, akkor azt is illendo megkeresni. Magasban. Jól körbe lehet látni a környéket a toronyból.
A tó fölött kilátó épült. Dinó a dobozban. Nagyon jó rejtés, nekem legalább is nagyon tetszett. Úszás utáni séta. Szép helyen van a rejtés, jó rálátással a tóra. Magyar Husvet Szovatan IV. Itt is minden rendben volt.
Az ösvény más és más felületű anyagokból áll, melyeken mezítláb gyalogolva stimuláljuk a talp különböző reflexpontjait.
Asztal-kő Görgényi-havasok Asztal-ko szinte veletlenul. Vendegeinkkel egy vasarnapi Mezohavas-tura alkalmabol erintettuk az Asztal-kot is, es kb 5-6 meterrol vettem eszre a rejteket, majdhogynem veletlenul. Jelzésfestés. A Bucsin felől közelítettük meg a Mezőhavast, és a kb. Kő, kő, Asztal-kő. Vármezőről autóztunk fel a régi helikopter-leszállóig (laposnyai oldal), mikor melyik ága van nyitva a Nyárádnak, kell vigyázni.
Ezekkel a szavakkal hívja fel a különleges létesítményre a figyelmet, a reklámszöveg.
1671-ben a kápolnát leviszik a mai temetőbe és ott a szent őrzőangyalok tiszteletére szentelik.
Látnivalói a Medve-tó, a Mogyorósi-tó, a kis sósvizű tavak: Zöld-tó, Vörös-tó és Fekete-tó, a fürdőtelep vadászkastély stílusú villái, a Szováta faluban található református templom. Csend és nyugalom. Megtaláltuk. Jo rejtek. Alcazasanak koszonhetoen nem ment elsore a megtalalas, de nehany tiszteletkor utan megadta magat. Medve nem volt a környéken. Mert nagyon sok a kétlábú látogató.
Ez Gödemesterházáról a Fancsal-tetőre való egynapos túra, amire ezennel sikerült társat találjak.
1997-ben leállítják rajta a forgalmat. Rendezett állomás. Ma megint Szovátán dolgoztam, a környéken is volt dolgom.
Géra-csorgó Szováta Sós víz. A henger a helyén van, a mágnes működik. Magyar Husvet Szovatan I. Mig sokan otthon toltottek a husvetot v. Sósvíz. Azért most láttam először, hogy a vízhordást időponthoz kötik, na meg a mennyiséget is.
Egy hatalmas vulkáni krátermaradvány peremének egyik része - a kráter átmérője 5-6 km volt, amelyet a Székely pataka átvágott és lecsapolt. 2017. Reggel indultunk a Marosvásárhelyi EKÉ-vel. Körbejártuk. A rejtekhelyet megtaláltuk, de a dobozt nem. MezőHavas télen-nyáron. Minden irányból, útvonalon jártuk már a Nagy-Mező-Havast, a Görgényi-havasok legmagasabb csúcsát.
Vizét vannak akik fogyasztják, annak ellenére, hogy időnként a forrás fölött tábla hirdeti, hogy emberi fogyasztásra nem alkalmas. Itt nem találtam feltűnésmentesen kereshető rejteket. A rendőrséggel szemben pár kocsi parkolására alkalmas hely van.
A forrás vize egyesek szerint a legjobb Szovátán, sokan hordják is. Árnyék. Szovátán dolgoztam és egy másfél órás kényszerszünetet kellett beiktatnom mielőtt a következő ügyfélhez mentem volna. Magyar Husvet Szovatan II. Ha mar megvolt a Sos, akkor legyen a Nadas is. Sikátor végén. Azt hittem, hogy ez borvízforrás, nagyot csalódtam, hogy csak egy sima ápőpláta.
1332-ben Idech néven jelentkezik az okiratokban, majd 1391-ben Felydech, 1461-ben Felsew Idech változatban.
Túrabot nélkül senkinek sem ajánlom. A geodobozhoz nem lehet hozzáférni. Mikháza felől érkeztem Nyárádselyére, amíg a talajút első része tűrhetőnek néz ki, a második fele nagyon le van szakadva. Antenna. A doboz valóban a szűk üregben volt. Karbantartás. A tegnap délután sikerült újra eljutnom Nyárádselyébe és ellenőriztem a rejteket.
Nevét egykor hódban gazdag határáról kapta. Festett órás templomtorony. A helyszínre érkezve, annak rendje-módja szerint a kőoszlopos kapun léptem be a templomkertbe. Csendes falu. Tetszett a falu.
Kendő régi sírkövei
Magyaró
Temploma nem volt, csak harangláb. Harangláb. A suvadásnál sajnos már nem volt időnk maradni, de a régi haranglábat megcsodáltuk.
A vasúti sínen való átkelés után már láthatjuk a nedves rétet és a virágokat. Még nincs kinyílva. Az elmúlt napokban olvastam, láttam a képeket, hogy Óvárhely mellett már nyílnak a kockásliliomok.
Tyukász-domb Szováta Új geodoboz a régi rejtekben. Én ez alkalommal a Május 1 utcából indulva, délkelet felől jutottam fel a kápolnához. Jó kilátás. A város szélén, fent a gerinczen, az Outward Boundhoz átereszkedőben ki lehet lépni a kápolnához. 14 kereszt. Minden kereszt előtt, a földbe, pontosabban a kavicsba, lámpatest van beépítve, mely megvilágítja a keresztet.
Holtmaros
A medence nem nagy, mégis sokan szeretnek benne lubickolni. Langyos és tiszta melegpocsolya. A szalárdi bunkerek felkeresése előtt a melegpocsolya közelében elrejtett geodobozt kerestem meg. Kis-Bánffy forrás. A "melegpocsolya" rendes neve: Kis-Bánffy forrás.
1465-ben Péterlakaként szerepel.
Az ösvény Andrásháza és Szalárd közötti, a főútról induló végétől felfelé haladva, ez az első sáncrendszer a jelzés közelében.
A bunkerek közül legalább hat ma is megtalálható. Az első. Egy kis keresgélés után előkerült az ösvény kezdetét jelző tábla, elkezdödött az ut a meredek emelkedőn felfelé. Üzenet. Mi volt ez az üzenet? És kinek szólt? Én nem emlékszem, hogy hagytam volna üzenetet, de lehet, hogy más hagyta. Világháborús óvóhelyi üzenet. Az üzenet a táj és a hely részéről volt.
Több mint 300 évig a Kemény család tulajdonában volt.
Mindkettőnek ma már csak a maradványai vannak meg. Bejárat, lépcső és cseppkőlefolyás. Az 1. Óvóhely-2. Ez a bunker érdekesebb volt mint az előző, márcsak a cseppkőlefolyás miatt is. Második. A Bunker 1 után hamar következett az egymással szemben levő két bunker.
Középkori emléke a szentségfülke és az 1888-as évi javításkor a vakolat alól felszínre került falfestmény-töredék. Kíváncsiskodók. Kíváncsiskodókból itt sincs hiány, mivel a rejtekhely egy olyan helyen van, ahova jól oda lehet látni. Ezt nem lehet elsietni. Kicsivel sötétedés előtt érkeztem Disznajóra, leparkoltam az emlékmű melletti utcában.
Feltételezhető, hogy a templom egy századdal előbbi, mert 1228-ban már oklevél emlékezik Vécsről. Kastély árnyéában. A marosvécsi kastély és park látogatása után kerestük fel ezt a rejteket. Megvan a doboz. A doboz a helyén volt, negyedikként jegyeztünk be. Harangszó. Besztercéről hazafele jövet kiugrottam a harangláb szerkezetét lefényképezni.
Innen az ösvény ereszkedni kezd.
Itt vannak az egykori földvár fűvel benőtt terepalakulatai is. Elsőként a bélelt doboznál. Aznap reggel a Kelemen-havasokba indultam, a Kis-Lomás-vízeséshez. Elvitték a törmelékkel együtt?. Ez a második alkalom, hogy ezt a dobozt keresem.
Sőt még később, 1791-ben sem, ugyanis ekkor önállósításukat kérik, de azt a választ kapják, hogy előbb gondoskodjanak templomról. Ki az a György Tibi bácsi?. Nem készültem különösebben az ehedi rejtekhelyhez. Szép őszi idő. A közelben volt még néhány cseresznyefa, de a repedés nagy segítség.
Tizenötezer tő és tízféle tulipán van itt, május első részében tartják a szüretet.
Tiszta időben gyönyörű kilátás nyilik a Maros völgye, meg a Kelemen havasok felé. Ravasz rejtés. Megtaláltuk, habár nagyon ravaszul elbújt egy felhőbe az egész környék. Gratulacio. Gratulacio az elso megtalalonak. Régi ismerösők. Régi turatársakkal indultunk neki ennek a jól ismert helynek, csak most általunk ismeretlen uton menntünk fel és jöttünk is le.
A Csere-tető tisztás nyugati szélén halad el.
Az országútról mindkét irányból jól látható. Érdekes egybeesések. Egy kellemes tavaszi túra során érintettem a Szerecsen sziklákat. Dobozcsere. Ma erre jártunk, így ellenőriztem a rejtéseimet. Üres a 4x7. Ma kedvem támadt jéggé fagyott sáron és a tetején csúszkáló avaron meredeket mászni.
Szalárdtelep sziklái Csak az időpont volt más. Nagyon közel voltunk egymáshoz. Találkozhattunk is volna. Mikor ezt a sorozatot rejtettem, kimaradt ez a bunker. Félgömb-tető. Itt nagyobb szerencsével jártam, a geodoboz száraz és a helyén van.
Mállás- és rönklenyomat-barlangokat. Érdekes barlang. A Sziklaablaktól jöttünk át ide. Volt fatörzsek. Érdekesek ezek a hatalmas "volt fatörzsek" és ágaik. Barlang, első barlang. Délben jött ránk, hogy túrázzunk, és elfutottunk Ratosnyára.
Ottjártunkkor sok virág volt kinyílva, de még sok virág csak bimbós volt. Elég nehezen találtuk meg. De a földrajzi koordináták sokat segítettek. Vékonykarúak elönyben. Minden évben felkeressük a rétet a koczkásliliomok miatt.
[ Fel ↑ ]
A hagyomány szerint, ha a faluból is jól látható Alsó-szikla megszürkül, megváltozik az idő, ugyanis a kék palás rétegek előre jelzik az esőt.
Gyerekkor utcája Maroshévíz
Kerektó Pálpataka
Kisfülpös
Nyíres növényvédelmi rezervátum - Borzont
Fazekas Özséb gyulai belgyógyász főorvostól származik. Fiastető, vihar előtt. Atyha felől személygépkocsival próbálkoztunk közelebb jutni a kilátóponthoz, majd kb. Sárgarigó. Lementem a térképről mire elértem a kilátót, de lehet, hogy csak az én térképem régi. Ujra megvan. 10 ev utan ujra megtalaltuk a dobozt.
Hősök temetője Zsák-hegy Maroshévíz 3. Egy kicsit nehezen találtuk meg a temetőhöz vezető ösvényt, lépcsőket. Segédpontok. Igaz nem hívtam fel a leírásnál erre a figyelmet, de a segédpontoknál meg volt adva a temető felé vezető szűk utca bejáratának a koordinátája. Csak volt. Sajnos a sirt körülvevő keritést már nem találtuk igy a dobozka sem került elő.
Makavárának eredete a Váruta helynévhez kapcsolódik, de ellentétben a különböző világhálón található leírásokkal, a Váruta nem egy hegy vagy domb neve.
Eredetileg a szárhegyi gróf Lázár család tulajdona volt. Maroshévíz 4. A rejtekhelyet megtaláltam, sőt a dobozkát is láttam, viszont nem értem el, és ráadasul még egy kupac kukac is volt előtte, amit valószínű, hogy a horgászok hagytak ott. Legyen egy ilyen rejtek is. Ezért a dobozkáért össze kell vegyülni a porral, és a szeméttel. Hid. Új hid épült a Maroson át, ugyhogy itt sem találtuk meg magát a rejteket sem.
Épült 1896-ban.
Eredetileg szász település 1314-tól.
Eszenyőben egyes adatok szerint a huszadik század elején 27 vízimalom illetve különböző vízi szerkezet működött: lisztelő, ványoló, kásatörő, olajprés, deszkafűrész.
A falu nevezetessége, hogy egyszerre öt felekezetnek volt itt temploma, a szombatosok később Bözödre telepedtek át. Munkanap. Mi is többször próbálkoztunk itt, de mindig kupaktanács volt, amikor arra jártunk. Lehetne többet tudni erről a rejtésről?. Jó lenne rendezni ennek a rejtésnek a sorsát. Tobb infom sajnos nincs. A lada a femhid alatt, a templomhoz legkozelebb eso reszen van, merevitesek mogott van, csak alolrol latszik (persze ha nem tunt el eddig), es meg alolrol is jol meg kell nezni, mert csak bizonyos szogbol latszik.
A jelenleg műemlék jellegű házat Bereczki Zsigmond építette 1858-ban, majd 1998-ban és 2012-ben felújították.
Teleki-kripta Marossárpatak Egyiptizáló kripta dór oszlopos portikussal. Késő délután indultam, néhány közeli rejtekhelyet felkeresni. Sír(almas). A Teleki körtúránk közben meglátogatott 8 helyszínen volt részünk jòban-rosszban. Sajnos a dobozt nem találtuk meg. A dobozt sajnos nem találtuk meg, a leírás szerinti repedést vagy valami hasonlót találtunk, de abban nem volt meg.
Középkori templomáról nincs adat.
Bokor Levendulás Pálpataka
A kastély előtti domboldalon terült el tájképi parkja, melynek maradványai az egykori halastóval ma is jól láthatók. Térdmagasság. Ma újra erre jártam.
Az egykori bárókertbe ásott mesterséges tavat nyáron békalencse borít. Az egyik megvan. Dolgom volt Ernyében és gondoltam megkeresem a tó körüli dobozokat. A park jelenleg zárva van. Többször is jártam ebben a parkban az elmúlt években, így nem emlékeztem már, hogy megkaptam ezt a geodobozt, vagy nem.
Innen nagyméretű emberi csontok kerültek elő a múltban, talán ezzel magyarázható e hely neve is.
[ Fel ↑ ]
© 2005-2024 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.