Papmezőszeleste település (Bihar megye) Központ: Robogány. Papmezőszeleste román elnevezése: Saliste de Pomezeu.
Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Papmezőszeleste (Bihar megye) és környéke turisztikai látnivalói

Medve-kitörés 38,82 km-re
Medve-kitörés (Izbucul Ursului)
Carligati-csúcs 24,6 km-re
Carligati-csúcs
Galbina-szirt Galbina-szirt 35,84 km-re
A Pádis szívébe, a Galbina-szirtre hívunk Téged. Galbina körtúra - Eke-túrán voltunk a Pádison. A szirt több irányból közelíthető meg - a Glavoi-ról, a Csodavártól (a Porcika-zsombolyon át), a Bársza-katlan, illetve az Eszkimó-jégbarlang felől.
Szent Vince Római Katolikus Intézete Nagyvárad 44,81 km-re
Szent Vince Római Katolikus Intézete, épült 1868-ban - Nagyvárad.
Nagy-Bihar 45,67 km-re
Az itt látható körpanoráma lenyűgöző. Jo túra - Az Aranyos völgyéböl, a Vércsorog vizesést érintve, a csucsra. Láthatjuk a Gajna-tető,Arad-kő, Béli-hegyek, Pethő-csúcs, Zanoga, Bak-hát , Bihar-csúcs, távolabb a Mező-havas, Bocsásza, Sík-havas, Vlegyásza, Öreg-havas csúcsokat.
Fekete Sas fogadó Fekete Sas fogadó Nagyvárad 43,84 km-re
Fekete Sas fogadó - Nagyvárad, 1909.
Piciorul Porcului-csúcs 19,43 km-re
Piciorul Porcului-csúcs
Szkerisórai jegesbarlang Szkerisórai jegesbarlang 48,71 km-re
Az Aranyosfői vagy Szkerisórai jegesbarlang Románia legnagyobb és leghíresebb jegesbarlangja. Jégverem - Megtaláltam a VI 259-es fát, örvendtem, hogy itt kell legyen a 258-as jel is a közelben. A benne található jégtömb körülbelül 3000 éves, 20 m vastag és körülbelül 50 ezer m3 űrtartalmú.
Vigyázó Vigyázó Kalotaszeg őre 38,52 km-re
A Vlegyásza csúcs 1836 méteres magasságával a Nagy-Bihar után az Erdélyi-Szigethegység második legmagasabb csúcsa. Magyarok által Erdélyben elrejtett első geodoboz - Nem kerestétek meg véletlenül A világ tetején nevű geodobozt? Információim szerint a Vigyázón van az Erdélyben, magyarok által elrejtett első geodoboz.
Várhegy Várhegy Tasádfő 23,37 km-re
A tasádfői Várhegyet 1968-ban fedezték fel, több ásatás volt a helyszínen 1969-1984, 1994-1996, 2007-ben. Az ásatások során több egymásra telepedett kultúrát találtak, az első már az újkőkorban létezett, de kora bronzkori telepre utaló nyomokat is találtak.
Cotelul Dobrestilor kitörés 49,67 km-re
Cotelul Dobrestilor kitörés. A helynévnek nincs magyar megfelelője.
Emanuil Gojdu Nemzeti Kollégium Nagyvárad 43,45 km-re
Emanuil Gojdu Nemzeti Kollégium - Nagyvárad, 1895 1896, középület.
Dubricsony-patak Doborcsány 30,65 km-re
A Dubricsony-patak medre Doborcsány közepén egy boltozat nélküli cseppkőbarlang hosszú folyosójához hasonlít.
Szent Anna-Orsolyita rendi templom és egykori apácazárda Szent Anna-Orsolyita rendi templom és egykori apácazárda Nagyvárad 43,96 km-re
A zárdát Szentzy István babolcsai apát és váradi kanonok alapítványának segítségével építették 1771-74-ben, majd 1858-ban bővítették és homlokzatát gótizálták.
Nagy-Arad-csúcs Béli-hegység 29,08 km-re
Nagy-Arad-csúcs
Sebesvár Sebesvár 47,09 km-re
Oklevelek szerint a várat a tatárjárás után emelték a Borsa nemzetség parancsára. Reménytelen második próbálkozás, és új rejtés - Nem sok reménnyel érkeztem a második próbálkozásra, hiszen már az első alkalommal is viszonylag alaposan átnéztem a csigalépcső környékét. Köszönöm - Köszönöm a kitartó munkát, az új rejtést, a hely igazán megérdemli. Felújítás alatt - A vár felújítás alatt van, az út elzárva. 1433-ban Zsigmond király a Bánffyaknak adományozta és a család kezén maradt mindvégig.
Ady Endre emlékmúzeum Ady Endre emlékmúzeum Nagyvárad 43,81 km-re
A park közepén lévő kicsiny emlékmúzeumot 1957-ben létesítették, abban az épületben, amelyikben a múlt századi Mülleráj üzemelt. Fiszlikolás - Bevallom őszintén, hogy nem tudom mit jelent a fiszlikolás szó. Átutazóban Nagyváradon - Nagyváradi sétánk alkalmából ezt is megkerestük. Nosztalgia - Váradi tartozkodásom alatt, egy nosztalgikus séta keretében kaptam meg a geodobozt.
Hodoaba-völgy vasalt mászóút Hodoaba-völgy vasalt mászóút 28,47 km-re
A Hodoaba-völgy vasalt mászóútja Románia legrövidebb, egyben legkönnyebb hivatalos vasalt mászóútja. Vársonkolyoson, a Királyerdő hegységben található, a Sebes-Körös bal partján.
Malmok völgye-patak Borz 12,14 km-re
A Malmok völgye egy körülbelül 370 m hosszú patak völgye, mely egy 50 méter magas sziklafal aljából ered. Rövid útja alatt, egykor több vízimalmot hajtott meg, majd Borz falu nyugati végénél ömlik a Fekete-Körösbe.
Mamutfenyő A Vlegyásza hegység lábánál, Székelyjó és Havasrogoz határán található bolygónk egyik leglenyűgözőbb fájának, a hegyi mamutfenyőnek egy példánya.
Vízimalom Biharrósa 8,85 km-re
A 19-dik századi fából készült vizimalom még most is működőképes, ez az egyetlen a környéken, amelyet még használnak. A malom működési szerkezetét a szárnytárcsás vízikerék alkotja, melyet az átirányított vízhozam mozgat, kifolyócsatornán át elterelve a vizet.
Ponor-rét Ponor-rét 37,88 km-re
A Pádisi-fennsík egyik legszebb tája a Ponor-rét. Felkészületlenül - A több napig tartó esőzés után sem volt még feltelve a Ponor-rét tava. Víznyelők - Sajnos, a dobozt nem találtam meg. Csodarét - A Csodavár felől érkeztünk a rétre. Itt található a Ponor-kitörés.
Czárán Gyula-barlang Czárán Gyula-barlang Mézged 14,39 km-re
A mézgedi Czárán Gyula-cseppkőbarlang egyike a Romániában található, elsőként karbantartott, valamint hosszú idők óta nyilvántartott leghosszabb barlangoknak. Cseppkövek - Mutatós már a barlangportál. Összhosszúsága 4750 m, a Mézged völgyében helyezkedik el, a Királyerdő hegység délkeleti részén.
Ponor-forrás Ponor-forrás 37,64 km-re
A Ponor-kitörés vagy Ponor-vízkelet a Ponor-patak vízkitörése. Vízkelet - Szerencsémre, kilátszott a doboz kék füle a kő alól, így nem kellett minden bokor alját megbolygassam. Patak születik - A Ponor-réten a víznyelőktől sétáltunk a patak mentén. Egy sziklafal alján ömlik kifelé, a pádisi havasi rét földalatti vizeit gyűjti össze és juttatja a felszínre.
Zöldfa fogadó Zöldfa fogadó Nagyvárad 43,71 km-re
Zöldfa fogadó, Nagyvárad, egykori vengéglátó egység, 1760.
Dragan-völgyi gát A Nagy-Sebes (Dragan) völgy és a Kis-Sebes völgy találkozásánál épült a Dregan-gát. Magassága 120 méter, a tetejének a hossza 424 m, a vízgyűjtő tó területe 292 hektár, gondolom, hogy maximális vízállásnál.
Csonka torony Nagyszalonta 48,17 km-re
Szalonta várát a hajdúk kezdték el építeni 1620-ban és Rákóczi György segítségével fejezték be 1636-ban. Őrtornya, amelyben puskaport és fegyvereket tároltak, még ma is áll, és a Csonka-torony néven vált ismertté.
[ Fel ↑ ]
Fehérkő-hasadék - Királyerdő-hegység
Fehérkő-hasadék - Királyerdő-hegység 12,44 km-re
A Cutilor-szurdok, vagy Fehérkő-hasadék az azonos nevű völgy középső és alsó részében található.
Csűr-nyelőbarlang - Királyerdő-hegység
Csűr-nyelőbarlang - Királyerdő-hegység 14,06 km-re
A Csűr-nyelőbarlang 6 m magas és 7 m széles bejárata a Runcuri-fennsíkon, a Csűr-gödör hatalmas dolinaszerű mélyedésében, annak nyugati oldalában található.
Református templom Református templom Kispetri 67,26 km-re Kispetri középkori templomának építési idejét a XV-dik századra teszik - a templom alakja, építési stílusa a XV-dik századra mutat, dongaboltozatos volt. 1903-ban átalakították, lebontott részei nagyrészt tűzre kerültek.
Hollaki-kúria Acsuca 52,14 km-re Az acsucai Hollaki-kúria a 18-dik  században épült, majd az 1784-es paraszok által megostromolt épületet klasszicista stílusban építették újra. Jelenleg általános iskola működik benne.
Református templom Somlyóújlak 68,82 km-re 13-dik században épült református templomának érdekessége, egyedülálló megoldás Erdélyben, a templom falában emeletnyi magasságban húzódó folyosó. Somlyóújlak Szilágysomlyótól néhány km-re fekszik.
Kossuth Lajos mellszobra Bihardiószeg 65,54 km-re Kossuth Lajos mellszobra, 2002 - Bihardiószeg.
Szűz Mária katolikus templom Szűz Mária katolikus templom Székelyhíd 68,73 km-re A Dietrichstein-Stubenberg-kastéllyal egybeépítették 1764-68 között Johann Nepomuk Dietrichstein, a székelyhídi uradalom birtokosa megbízásából. Katolikus emlékek Székelyhídon - A római katolikus templom belülről megnézhető a rácson keresztül, az ajtót nyitva tartják.
Halász Halász Székelyhíd 68,73 km-re Az Érmellék egykor gazdag vizeinek emlékére az Ady Endre Kulturális Központban nyílt meg egy múzeum. Szobrászalkotás Székelyhídon - Székelyhídon szombati napon piac volt, emiatt nagy közönség vette körül a szobrot. A székelyhídi doktor Wilhelm Sándor nyugalmazott tanár, halbiológus nevéhez fűződik a kiállítás anyagának összegyűjtése.
Bocskai István mellszobra Bihardiószeg 65,57 km-re Bocskai István mellszobra, 2004 - Bihardiószeg.
Felsőfüld Fatemplom 54,92 km-re Felsőfüld látnivalója az 1727-ben épült román fatemplom, és annak gazdag, bibiliai jeleneteket ábrázoló freskói.
Szilágysomlyó vára 66,76 km-re A Krasznamelléki dombvidék területén, a Somlyói Magura déli lábánál, a Kraszna két partján fekszik Szilágysomlyó. Első vára Castrum Somlyo, egykor a településtől északra emelkedő Magura tetején állt.
Református templom Farnas 63,61 km-re Farnas református temploma a 15-dik században épült, gótikus stílusban. Mennyezete festett, itt található az a sírkő, amely Farnasi Veress Jánosnak, a Mátyás király elleni felkelés egyik vezérének, állít emléket.
Bábony Református templom 62,71 km-re Középkori temploma korán elpusztult, helyette új fatemplomot építenek, melybe a régiből átmentik az Asztalos Jánostól (1752-ből) származó festett karzat és festett mennyezet töredékeit. Kós Károly tervezte 1935-ben.
Csáky-kastély Váralmás 67,57 km-re Csáky-kastély romjai - Váralmás, 316.
Református templom Kalotadámos 56,56 km-re Kalotadámos református templomának állatábrázolásokban gazdag kazettás mennyezete van. Értékei a festett szószék és a szép úrasztala.
Bethlen Jozefa kriptája Nagyhalmágy 57,3 km-re Bethlen Jozefa (1769–1841) kriptája a Sortok-hegyen található, Nagyhalmágy falutól északra, a Halmágycsúcs település felé vezető út közelében.
[ Fel ↑ ]
© 2005-2025 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.