Páró település (Brassó megye) Központ: Páró. Páró román elnevezése: Parau.
Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Páró (Brassó megye) és környéke turisztikai látnivalói

Alsóvenice
Kincsek völgye Páró
Bazilikális rendszerben épült háromhajós temploma 1260 előtti vagy legkésőbb ekkor kezdik el építését.
A hely neve a régi osztrák térképeken, románul Fantana sarata vagy Saratura, németül Salzbrunnen.
Királyhalma
Egykor a két szikla közötti távolság kisebb volt, a Komána-patak völgyében haladó szekerek és gépkocsik számára szélesítették itt ki az átjárót.
Földpiramisok - Sona
Összesen 1 hektáron terül el, melyből 0,3 hektáron találunk oszlop jellegű bazaltsziklát.
Felsőkománából indulva, a Tatárok sziklakapuja után 1,33 km-re, illetve a Faragott kő bazaltoszlopoktól 670 m távolságra érünk a sziklaalakzathoz.
Mivel a hasonló tölgyesek többségét már kivágták, a terület nemcsak a nárciszok miatt, hanem mint a vidékre korábban jellemző növénytársulás fönnmaradt képviselője is érdekes. Még mindig. A doboz továbbra is várja a keresőket, a nárciszok kezdtek virágozni. Április végén, a nárciszmezőn. Aznap a környéken kirándultunk, az egyik célpont ez a nárciszmező volt.
Első említése 1373-ból ismert, 1494-ban a község a Hét-széktől nyolc arany támogatást kapott templomépítésre.
A zuhatag a Szarvas-tetőtől délre található, a Tigáj-völgyében (régebbi térképeken Szarvas-völgy), közvetlenül az út mellett.
Kóbor falu első említése 1206-ból való, ekkor Villa Cowrnh néven említik.
1778-1782-ben épült, 1906-ban bontották le, miután 1905-ben új vasszerkezetű hídat építettek mellette.
Erre tanú a templom maga, melynek stílusjegyei az átmeneti (román-gótikus) korra utalnak.
Fogarasi vár Fogaras és környéke. Többször is voltam a Fogarasi havasokban gyalog, utoljára egy óriási vihar kergetett le a Bilea-tótól. Voltam a fogarasi várnál, augusztusban. Kár,hogy nem foglalkoznak eléggé vele, bár látszik, itt-ott valami állag megőrzésre tett kísérlet.
Bazaltos kőzetek alkotják, melyek körülbelül 1 millió évvel ezelőtt keletkeztek. Szoros. Tényleg jól el van dugva ez a kis kanyon.
A feltételezések szerint az egyszintes épületet 1553-ban építették, majd a 18-dik században átalakították. Romos. Ez az épület még megmenthető.
A feltételezések szerint 1553-ban építették egy középkori kolostor romjain, állítólag Bethlen Gábor is lakott itt egy ideig. Iskola. Ez most a Haller vagy a Kálnoky kastély, mert az útmutató táblák szerint Kálnoky kastély.
Négyzetes alapú szentélyét kereszthálós boltozat fedte, a hajót pedig sík mennyezet.
Nem maradt meg fénykép vagy rajz róla.
Fejedelemasszony kútja Fogaras
A völgyben cisztercita kolostor is állott, melyet 1336-ban leromboltak.
Nem maradt meg fénykép vagy rajz róla.
Az ortodox templom, mely a falu felett és attól nyugatra található, 1982-ben volt felszentelve, és Szent Piroska nevét viseli.
Valószinűleg egyike annak az öt várnak, melyet a II Endre által 1211-ben a Barcaságba behívott német keresztes lovagok építettek. Ez igaz lenne... Kiegeszites:Sajnalom de meg , rajtam kivul csak ,,idegen" bejegyzeseket talaltam legyen az roman vagy mas nyelven de nem magyarul. Krizba vára. Karácsony után egy kis sétára indultunk. Az erdei út már nehezen járható. Gépkocsival indultunk Krizba várába, Kutus telepen keresztül.
1507-ben és 1698-ban templomépítésre segélyeket gyűjtenek.
Több mint százötven évvel ezelőtt népszerű fürdőt létesítettek itt.
Neve is a szász telepítés előtti eredetre mutat: Kőhalom. Nagy forgalom. Felújítás után rá sem ismertem a régi képekre. Hazafele. Erős szél fújt a várban. Reps. Miután már lassan ötven éve, legalább évente egyszer elmegyek a vár mellett, ideje volt, hogy fel is menjek.
A városi tanács nem engedélyezi, a terv csak 1761-ben valósul meg.
Ez korai templom létezését feltételezi.
Mai temploma a XIV-dik században épülhetett, 1488-as felirata javítására vonatkozik.
A Sárga-tető (Gelberreeg) déli oldalában levő sziklafal mintegy száz méter hosszú, és kelet-nyugat irányban nyúlik el. Dombhát. Mindig azt hittem, hogy ez lösszfal.
A falutól délkeletre, a Kis-Homoród és Kósd-patak (Kozd, Koos, Kosdbach) összefolyásától alig több mint 1 km-re keletre.
Erődített evangélikus templom Sáros
Innen dél felé folyik, majd 6 km után, Szászugránál, az Oltba ömlik.
Feketehalmi Magura-csúcs
A többtornyú, impozáns erőd értékei a virágmintás, több szinten futó karzata, illetve a régi szentélyben látható 13-14-dik századi freskók. Szerencsés voltam. Mert a templomot nyitva találtam, sőt a toronyba is fel tudtam menni. Kívül. Sajnálom, hogy nem találtad meg. Kívül-belül. Persze, hogy megkerültem kívülről is teljes hosszában, de ahova a gps mutatott csak sima fal volt.
Iskola és községháza - Homoród
) patak völgye felett.
Egykori malom és villanytelep Homoród
A Szebenbe vezető út őrzését látta el. A feketehalmi vár. Egy ujra nagyszeru rejtes egy megerdekesebb varnal, ahol mar sokszor jartam, de akkor meg nem kerestem a ladakat, amig a csapat a Kotla gerincet jarta. Hatórás szép kirándulás. A várat Feketehalomról indulva a kék pont, kék vonal, kék háromszög jelzésen közelítettük meg, csak egyszer tévesztve útvonalat. Piknik a várromon. Többnyire megborzongat, ha mesélő kövek közelében járok.
Látványos, középkori hangulatú erődtemplomának fehér falai és faerkélyes tornyai vannak. Már nagyon rég készültünk ide. Egy kicsit kellett várni míg kinyitott, de megérte, és addig is nyugodtan lehetett keresni a ládát. Évek óta készülünk ide. S hála a rejtekhelynek el is jutottunk. Kék hangulat. Különös hangulatú falucska, kövezett úttal, kék házakkal, fekete bivalyokkal.
A tatárjárás lerombolta - ma csak a főhajó pillérsora és a torony falazata eredeti, a tornyot viszont a tatárjárás után, a XIII-dik század második felében építették.
1377-ben Racus néven említik először. Kakas a vár tetején. Már voltam itt egy párszor, de csak most sikerült bejutnom a kastély területére. Majdnem. Megtaláltam a rejtekhelyet, a nyolcadik üreget is és nem sok hiányzott, hogy a dobozt is megtaláljam. Zárt kapu. A kapu zárva van, de körbejártuk a kastélyt és megpihentünk a padon a fák alatt.
A gerince egy kifli alakú görbülethez hasonlít, a két vége Alsórákos felé mutat.
A falu különleges temetkezési szokásairól árulkodnak a temetőben található faragott lábfák, a halottak lábához elhelyezett, úgynevezett gombosfák. Ismét helyén van Breki. ígéretemhez híven ujra felkerestem a rejtekhelyet, és jóvátettem bűnömet, így most már Breki jobban áll/ül/fekszik mint valaha. Béka. Szerencsére a térkép meg a képek alapján nem volt nehéz rátalálni a zöld béka buvóhelyére. Gombosfák. Nagy örömmel fotóztam a lábtól állított gombosfákat, hisz kiegészítették a már meglévő kopjafa- fotó gyűjteményem.
Az 1505-ben végzett erődítések során a keskeny templom elveszti eredeti formáit.
15 m mély, a bejáratánál 5 m széles és 3 m magas, befelé alacsonyul és 50 m-re kiszélesedik, körülbelül 45 fokkal süllyed lefelé.
Ekkor erősítik a templomot a négyszög bástyáira támaszkodó falakkal.
A bazalt kitermelését 1895-ben kezdték meg. Őrzött rejtek. Alsórákosi kincskeresésünk második állomása volt. Látványban elmarad a tó mellett. Előbb a tónál jártunk, onnan jöttünk az oszlopokhoz. A gyík a helyén. Könnyű volt megtalálni a dobozt, hisz ott volt a gyík (: Az oszlopok mértani pontossága bámulatba ejtő.
Vulkanikus kráter Alsórákos Elkápráztatva. Annyira elkápráztatott a színek és formák kavalkádja, hogy nem kerestem meg a dobozt. Filmforgatás. Őszi képeket szerettem volna készíteni a vulkánnál. Felkapott hely lett ez az Alsórákos. Még az év első felében hallottam a forgatásról, de akkor ezek szerint még mindig tart.
Mihályvára Mátéfalva Alsórákos látnivalói. Nagy meglepetésemre a bejelentésnél vettem észre, hogy egy szűz geodobozról hittem azt, hogy eltünt, tény, hogy én nem találtam rá, pedig a leírás nagyon is egyértelmü. Egy regi emlek. Hat igen most mar elindult.
Sósvizes kút Mirkvásár
Egy szűk kapun lépünk be, és a szemünk elé tárul egy majdnem ovális alakú, hatalmas feltárás, melynek egyik tengelye körülbelül 400 m hosszú, a másik pedig körülbelül 200 m. Megnőtt a fenyő. Alsórákos harmadik lelőhelyén jártunk, mikor már azt hittük ennyi gyönyörű meglepetés egy napra talán sok is. Szép tó. Állítólag felhős időben látszik a tó smaragdzöld színe. Smaragd. Mi a vulkántól ereszkedtünk le, így fentről már megpillantottuk a smaragdzöld tavat.
A hely a Tolvajos-barlangtól körülbelül 500 m távolságra található, észak-északkelet irányba.
Az évszázadok során annyira átalakították, hogy korjelzőnek csak a csúcsíves oldalajtó maradt meg. A lapátkezű, a lánya és a medve. Ha valakinek lánya van, még nem garancia a sikerre. Lapatkez. Valoban en is kisse nehezen tudtam kikaparni a helyebol na dobozkat, akar csak az elobbi megtalalo. Nussbach, vagyis Mogyorós patak. Hanyatlik az Evangélikus erődtemplom, nincs senki aki vigyázza, kijavítsa a repedést, kicserélje a korhadt gerendát.
Itt csodálhatjuk meg az ország egyik legöregebb, több mint kilencszáz éves tölgyfáját, a Kárpátok öregét is. Tiszta és kellemes legelő. Mirkvásár északkeleti szélén, a híd mellett  egy nagy kőre festve megtaláltuk a jelzést a tölgyfás legelő felé. Románia legjei. A Románia legszebb fái adatbázisában található fák között, a mirkházi Kárpátok örege a kerület alapján a 7.
Kék-kő Ürmösi Töpe-patak
A Kárpátok öregje Mirkvásár
Nem túl magas, de szép kilátás nyílik róla Alsórákosra, az Olt völgyére, és az Alsórákosi-szorosnál a jobb és balparton őrként álló piramis alakú két Töpére. A Turdolya-szikla körül. A sziklás alakzat csúcsa az N 46.
Középkori temploma helyett a XV-dik században terjedelmes templomot építenek, amely majdnem teljesen kitölti a várkastély belterületét. Vasárnap nehéz. Nehéz volt kilesni, hogy senki ne legyen a környéken. Leomlott. ''Csuszatornyom omladékán rettetenetes dühös lettem'' A doboz sincs már meg, legalábbis a legvalószinűbb helyen lyuk tátong csak. Torony nélkül. Sok évvel ezelőtt megcsodálhattuk szerencsére az erődtemplom tornyát, sajnos ma már nyoma sincs.
A völgy bal oldalán, az Oltra nézve helyezkednek el a Töpe-barlangok. Alsórákos látnivalói 2. Alsórákos felfedezésére kerékpárral indultam, Kirulyfürdő, Erdőfüle, Székelyszáldobos, Felsőrákos, Ágostonfalva utvonalon. Sokat bolyongtunk itt. Mar majdnem sotetben botorkaltunk lefele az Urmosi Toperol.
Itt született Apáczai Csere János 1625-ben. Szimpatikus templom. Érdemes meglátogatni, egy szimpatikus kicsi templom, s még nyitva is volt.
E hegyóriások oldalaiból szeszélyes alaku sziklaszálok, mint ódon várak festői omladványai, emelkednek. Megcsinaltuk. Mivel ram vart ez a feladat ezt tejesitettem is, igaz egy kisse keson, de jobb kesobb mint soha.
A Feketevár név talán egy, a kezdetben fagerendákból épült palánkvárra utal. A fal duvad. Megvan a doboz. Ez is szinten a farsang alatt volt. Miutan jol kifenykepeztuk magunkat a szines-cafrangos farsangi menetnel, meg azert a vizi vagy fekete varat is meglatogattam. Nemsokára nem is lesz. Sajnos csak az egyre tovább omló bástyát találtuk meg.
Parkjában lipicai lovakat tenyésztenek.
A hágókról levezető utak a Barcaságon csomósodnak, hogy innen több átjárón át vezessenek tovább Erdély központi részei felé. A nevekrol. Utolag meg egy kerdes: Tepo, Tope vagy Tepej a helyes most Alsorakos eseteben? Talan a Tope lenne? Orban Balazs hasznalta egyfelekeppen, a torteneszek masfelekeppen, no meg a foldrajzi leirasokban masfelekeppen. A Rákosi és Ürmösi Töpe rejtekhelyei. A tartalmas leírásnak nem én vagyok a szerzője. Különböző helynevek. Tepő, Töpe, és Tepej csak változatai ugyanannak a helynévnek, valószínűleg csak a különböző kiejtés miatt.
Rákosi Tepő Alsórákos
Lerescu-hágó Fogarasi-havasok
A 17-dik század elején épített négy saroktoronnyal megerősített erődfal veszi körül. Hazafele. Hazafele tartva a Vecer, a kopjafa, a kopeci oriasi szil utan ahol a rejtekladat amely a fa alatt hevert kitaszitottan, vissza tettem a 2011-es romaniai ev fajaba, egy maroknyi hazai folddel es egy kis zaszlo szallaggal, no meg egy rez garassal, mert mas mar nem volt nalam.
Ennélfogva a templomépítés is legkésőbb a XIII-dik század elején megtörténhetett.
Borvíz fürdő Bölön
A település délnyugati végén található, kocsival is megközelíthető. Gondozatlan emlekmu. Nehany perces kereses utan meglett a dobozka, sajnos nagyon gondozatlan az emlekmu es kornyeke, kar erte, kar azokert akiknek az emlekere allitottak. Erről is jó tudni. Meglett a dobozka. Diákok. A dobozt nem találtam meg.
Volt városháza Nagysink
Mese A láda itt sincs meg. Ez a templom is teljes felújítás alatt van.
A XV-dik században kapta gótikus formáját, amelyből sok megmaradt, bár többször is átalakították. Megint egy bezárt templom. Megvan a hely, csak megint egy bezárt vártemplom. Geotrekking majális alkalmával. A 2018-as Geotrekking majális második napján, az apácai Tolvajos-barlang bejárása után érkeztünk Nagyajtára. Nem pusztultak el a freskók. Családunk egyik tagja néhány hónappal ezelőtt részt vett a felújított templom bemutatásán.
A látványos sziklaalakzat néhány lépésre van a települést átszelő műúttól, a helybeli cigányok házai mögött. Cigánytelep van a tövében. Megtaláltam, kár, hogy cigánytelep van a tövében. Tenyleg sundiszno. Mivel az urmosi templom zarva volt (nem szeretem a zarakat) igy felkerestem a sundisznot, cigany kornyezetben.
Belsejében a szentély megőrizte eredeti hálóboltozatát, míg a hajó a XIX-dik században fiókos dongaboltozatot kap - a torony alatt megmaradt szép gótikus kapuja is. Nagyon elhanyagolt állapotban van. De amint láttam, megkezdték a feljavítását.
Büdös-feredő Bölön
Hatalmas gátonyaival és mély sáncaival, melyekbe a közeli patak vize bevezethető volt, egykor igen erős védhely lehetett.
1334-ben Belen néven jelentkezik az oklevelekben, 1512-ben Nagybelen formában. Na, ebbe sikerült bejutnom. Szerencsére a harangozónő ráért, így egy szép élményben volt részem.
A templomot anémet lovagrend építtette, 1211–1222 között, a várral egyidőben. Gps készülék nélkül is lehet rejteni. Több ízben is eltűnt már a földvári geodoboz. Barcaság. A vár nem látogatható. Nyílt kapuk napja. Népünnepély volt Földváron, a Nyílt kapuk napja programban sikerült mind a templomba, mind az újjáépített várba bejutni.
Megkozelitese legkonnyebben a Diana menhely fele vezeto kek savon, majd az ebbol kiagazo piros kereszt jelzesen lehetseges.
A 16-17-dik századi várról okleveles nyom alig maradt. Ujra itt jártam. Es meg vittem magammal vagy 25 embert. Vár a tetőn. Egy jó kis emelkedő után értünk fel a várba. Nagyon érdekes és szép hely. Nagy szükség lenne rá, hogy konzerválják, ha lenne ki áldozzon rá, ellenkező esetben rohamos pusztúlásra van ítélve, és nagy kár lenne érte.
Mivel ezen a vidéken a szász telepítés a XIII-XIV-dik századra esik, erre az időre tehető a plébániatemplom eredete is.
Találunk itt néhány százévesnél idősebb sírkövet, feliratuk szóhasználata érdekes, elgondolkoztató, néha megmosolyogtat.
Kerék-domb alatti vízesés Ágostonfalva Ekezetek. Tehat konkreten: Mivel en nem irok ekezetes karakterekkel, magyaran mondva "magyarul" a leirasaimban, addig a rejtekhelyek leirasainak (amik ekezetesek) a kinyomtatasanal a Geotrekking oldalrol az ekezetes betuk helyen pl. Hiba kijavítva. Rájöttem, hogy milyen nyomtatásra gondolsz. Koszi. Koszi! Most mar jol olvashatom a lada leirasokat ujbol.
Ha középkori templomról nincs is adat, bizonyos, hogy voltak katolikus hívek, akik a reformáció után unitáriusok lettek s az 1630-as események után is megmaradtak unitáriusoknak. Nincs talalat. Eppen takaritottak a templomudvart amikor odaertem, igy korbe tudtam nezni. Készülődés. N Amit nem szeretek..... Heureka!Vegre megvan, marmint nyitva talaltam a templomot ugy jo otszori probalkozas utan.
Itt futnak össze a Királykő Tornyáról, a Kis-Királykőről, a Curmatura menedékháztól és a Királykő-hasadékából érkező útvonalak. A nyeregben. A hasadékban kellemes hűvösség volt a kánikula ellenére.
[ Fel ↑ ]
Szent András erődített evangélikus templom - Hégen
Thomas Quibb-ház Morgonda
Fekete Torony Brassó Csatlakozom az előttem szólóhoz. Valóban könnyű megtalálni, ha az ember visz magával egy profit. Sok beiras. Egy "Unnepi" setat tettem a tortenelmi brassoi tornyoknal. Megalazva es kifosztva. Ezt mar egy jopar eve megtalaltam, akkor meg a lada tele volt, es osztan a rejtek kitorlodott.
Régiségére enged következtetni a templom védőszentje, Szent Miklós is.
A templomkert területén áll a Brassói Ifjak Múzeuma, az Első Román Iskola épülete, és Coresi diakónus román nyomdász szobra.
A templom bejárata mellett áll Johannes Honterus bronzszobra, aki az evangélikus vallást Erdélyben elterjesztette. Kis segítséggel. Megtaláltam kis segítséggel, most már tudom hol kezdődik a kerítés, elég relatív. Kis segitseggel. Megtalaltuk Aronekkal, es kis segitseggel. Megtaláltuk. Még márciusban megtaláltuk.
Hirscher-ház Brassó
Álom-csúcs Fogarasi-havasok
Belátható innen a Keresztény-havas nyugati része, jó időben pedig a Bucsecs-hegység is látszik.
A bőség allegóriái Brassó
Jekelius-ház Brassó
Erdeifenyők között Barcaszentpéter Pedig van ösvény. https://www. Örülök, hogy van. Egy szóval sem mondtam, hogy nincs ösvény. Türelmesen. Türelmesen megvártuk, amig elvonult a júhnyáj.
Egykori Szász Nemzeti Bank Brassó
Teutsch-ház Brassó
1783-ban építették, itt mondták ki az önálló erdélyi magyar evangélikus egyházmegye megalakulását.
Az oklevelekben először feltűnő Vallis Mariae és a németben szereplő Mariental, arra enged következtetni, hogy Mária-temploma volt.
Demeter-ház Brassó
Johannes Honterus-ház Brassó
Friedrich Wolf-ház Brassó
Fekete laktanya Brassó
[ Fel ↑ ]
© 2005-2024 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.