Tordaegres település (Kolozs megye) Központ: Magyarpeterd. Tordaegres román elnevezése: Livada.
Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Tordaegres (Kolozs megye) és környéke turisztikai látnivalói

Előtte, mindkét oldalon, 1-2 autónak való parkoló is található.
Már 1570-től erős unitárius egyházközség, természetesen a középkori templom birtokában. Laura panzió. Mivel itt volt foglalva a szállás, normális, hogy megtaláltam a falut.
A Berkesi-szoros körülbelül 5 km távolságra található a Tordai-hasadéktól, dél-nyugat irányba. Berkesi-szoros. Kicsit lehet hogy ez csalas. Ládakeresés gps nélkül. A geoládák, rejtekhelyek megkereséséhez nem kötelező gps-el rendelkezni. Torockó fele. Útban Torockó fele megálltunk, és megnéztük, bejártuk  ezt a szép kis szorost.
Kis-Balika-barlang Tordai-hasadék Barlang. Ha az x jelet keresném, még most is a barlang előtt álldogálnék. Két eső között. Különös izgalommal ismerkedtünk a hellyel és a legendával, mivel kincskereső csapatunk egyik tagját hasonlóan becézzük. Tömeg. A rejtekhelyet megtaláltam, de nem volt lehetőségem keresni a rejteket és a dobozt, mert a barlang bejárata mellett nagy tömeg volt.
Hili magyarpeterdi szolgalegény volt, 1860-ban, húsvét alkalmával a hegytetőről leereszkedett a dúsan zöldelő borsfenyő bokrokhoz.
Rajta két vastábla, melyen a keresztet felállító személyek neve olvasható, illetve a következő felirat román nyelven: Azoknak, akik értik a hegyet. Kaptam egy kis segítséget. Vagyis inkább az történt, hogy a bácsi mondta, hogy megtalálta és kérdeztem, hogy hol erre azt mondta inkább megmutatja, így került a kezem közé. Kereszt. Miután végigsétáltam a szorosban, felkapaszkodtam az oldalban, a tetőre. Címkézett fotó. A Kis Balika barlangnál nem volt lehetőségem keresni a dobozt, de nem gondoltam, hogy itt sem lesz.
Horgásztavak Csürülye Őszi bicajozás. Hát ennél a keresésnél nagy csalódásom volt mert a koordinátták szerinti 50 m-es körzetben csak egy odvas fát találtam (a tévedés kizárva) amelynek oduja  telis tele volt dinoszaurusz hangyákkal. Korhadt facsutak és az odvas fa. Egy odvas fa és egy korhadt facsutak, két teljesen különböző dolog. Találgatás. "Egy odvas fa és egy korhadt facsutak, két teljesen különböző dolog.
Ha autóval vagy biciklivel vágunk neki az útnak akkor legjobb ha Tordáról, Szentmihályon keresztül Mészkő fele megyünk. Egy nagyon forró napon. Egy szólóban megrendezett biciklitúra alkalmával jutottam el a Csukás vizeséshez.
Kiépített forrás Magyarpeterd Tévedés. A panzióban, ahol a szállásom volt ezt a forrást mondták, mint a Szent László forrás. Nem hinném, hogy tévedtem. Nem tudom, hogy a tévedés címszóval a panzióra, vagy rám utalsz.
1936-ban temették ide Octavian Felecan doktort, azonban ki tudja miért, a kripta jelenleg üresen áll.
Kisvasút alagút Borrév Nyári tábor. Ez évben a Kövenden megrendezett EKE (Erdélyi Kárpát Egyesület) vándortáborból kis kiruccanást tettem biciklivel az alagútig. Takarítják az Aranyos völgyében a síneket. Először az alagút Borrév felőli végén kerestem, de itt nem volt leomlott sziklakupac. Újraindul, vagy nem. A https://www.
XVIII-XIX századból származó épület.
Vizének gyógyító erőt tulajdonítottak. Forrás. Mivel a kiépített forrást könnyű megtalálni, jó lenne ha aszerint tájolná be valaki a Szent László forrást. Te vagy az egyetlen kincskereső, aki gps nélkül keres. Legalábbis nem tudok másról.
Szilvás-patak völgye - Magyarszilvás
Unitárius templom Mészkő
A közelben van a Vágottkő római kőfejtő.
XIV-dik század elején készült Madonna-szobra Erdély legrégebbi Madonnája, melyet ma a gyulafehérvári székesegyház őriz.
Hajóját újjáépítették, de a régiből átmentették félköríves kapuzatát.
A múltban többször is építettek a patak fölé hídakat és pallókat, de ezek nem bizonyultak tartósnak.
A harmadik katonai felmérés ferencjózsefi térképén több helyen is szerepel az Eisenhammer (Vaskalapács, Vashámor) felirat.
:)
Majd észak felé, csodálni a panorámát, megtalálni a két hagyományos ládát, és újult erővel vágni neki a lefelé vezető útnak. Székely szfinx. Miután felmásztunk a tetőre, egyáltalán nem volt sétagalop, nekifogtunk ládát keresni. Torockói túra első találata. A Nagy Árkon másztunk fel a gerincre, majd kis pihenő után az északi láda irányába folytettuk utunkat. Tüskék védelmében. Kihasználva az új autópálya szakaszt, 30 perccel hamarébb érkeztünk meg a Székelykő alá.
Ugyanis a kápolna az utcára nyíló pincében kapott helyet, és az ajtaja egész nap nyitva áll. Elveszve. Aranyos kis kápolna,nagyon hangulatos. A padban. A kápolnánál - amely napközben nyitva van, be lehet menni - Újra elhelyeztem egy dobozt. Olvasás lecke. A padon az itt lakó gyerekeka vakáció dacára nagy szorgalommal  az olvasást gyakorolták a nevelőnénivel.
Ha szeretnénk ellátogatni a vízimalomhoz, a 48-as házszámot keressük, Both Miklós asztalosmester portáját. Forog a kerék?. Nem volt szerencsénk, nem tudtunk bejutni. A doboz elérhető. A doboz a malom területén kívül van, elérhető akkor is ha a malom zárva van. Forog, nem forog. Sötétben keresgéltünk.
Léta-vára Magyarléta Melegen ajánlom mindenkinek. Nagyon szép őszi nap volt. Szent László pénzei Léta váránál. Egy rövid szombati séta alkalmával vettük célba a létai várat. Dombok között elrejtve. Impozáns volt, ahogy fentről megpillantottuk a vár romjait.
A szoros látványosabb része megközelitőleg 1-1,5 km. Ott voltam a rejtésnél - Ronki-szoros. A torockói rejtekhely-találkozó egyik túracélpontja volt a Ronki-szoros. Egy kis séta. A szorosban még jártam, de már nem emlékeztem szinte semmire.
Eszerint 1204-ben épült Szent László tiszteletére. Harmadszor itt. De most sem sikerült kihalászni a sok törmelékböl a dobozt, pedig hosszú a kezem. Egy gyanús parklakóval a sarkamban. Aznap délben a Túri hasadéknál, valamint a magyarpeterdi Szent László kútja mellett rejtettem. Torda és környéke 3. Szerencsére nem volt sok járókelő, rendesen bekönyököltünk az odúba, de sajnos műanyag poharakon kívül semmit nem találtunk benne.
A csúcsról gyönyörű kilátás nyílik az Aranyos völgyére, a Bélavárára, az Öreghavasra, keletre pedig Ordaskőre, Torockószentgyörgyre, az Enyedi szorosra. Vidaly tura. Vidolm falubol kozelitettuk meg a csucsot, kellemes novemberi idoben. Nyári tábor. Az EKE (Erdélyi Kárpát Egyesület) táborból tett Vidalykő-Ordaskő túra alkalmával kerestem és találtam meg ezt a geodobozt. Második nekifutas. Van amikor az otthoni tervek nem valósulnak meg a helyszínen.
Tordai sóbánya Csak a reménnyel maradtam. Miután az újtordai református templomnál sikertelenül próbáltam megközelíteni a rejteket, abban reménykedtem, hogy hátha itt nagyobb sikerrel járok. Kint. Nem kell bemenni a dobozhoz, mert kint van, ha szemben állunk a bejárattal, baloldalt van egy régi fal, abban van a boltív, és abban a doboz. Hiába. Nagyon alaposan átvizsgáltunk minden mozgatható követ a boltív alatt, de sajnos a dobozt nem találtuk meg.
Ordas-kő Nyári tábor. Az EKE (Erdélyi Kárpát Egyesület) táborból tett Vidalykő-Ordaskő túrán találtam meg ezt a geodobozt.
 Több irányból lehet megközelíteni. Sikerült megtalálni a dobozt. Habár inkább keleti irányban van a forrástól. faradtsag angros aron, pihenes viszonteladoktol. :))Nezegettem a kolozsvari ladakat, emlekeztem hogy az EKE forrasnal voltunk tavaly telen egy jokora hajnalig tarto party utan. Olcsó fáradtság, friss lustaság, és tengerentúli vánszorgás. Mennyiért veszed a fáradtságot? Csak azért kérdem, mert nekem volna eladó.
Épült 1804-1815-ben, vámot szedtek rajta.
Az együttes lényegében két épületből, a templomból és a szentélyhez derékszögben csatlakozó kolostori lakóépületből áll.
A kék kereszt turistajelzések a kövekre vannak festve, hiszen itt minden kopár, egy-két igénytelenebb cserje tengeti életét. Székelykő - Déli doboz. Könnyen megtaláltuk egy kisebb lelkes csapattal. Árok. Miután az északi dobozt nem sikerült megtalálnom, hogy leküzdjem ezt a frusztációt, ami a torockói kirándulásomat végigkisérte, muszáj volt megtalálnom ezt a ládát. Torockói túra második találata. Az északi doboz megtalálása után, a déli fele folytattuk utunkat a csúcson keresztül.
Ennek kőbe vésett tanúi is vannak: egy külső támpilléren 1458-as, egy másikon 1478-as, egy harmadikon 1504-es dátum. Támpillér. Szerencsére az említett látogatok a jobb oldali támpillér tövét látogatják inkább, nekik ez előnyösebb. Országgyűlések helyszíne. A tordai sóbánya után kerestük fel a templomot, sajnos zárva találtuk, csak az előcsarnokba lehetett bemenni, azonban innen is szép látvány volt, de a felidézett történelmi hangulat hamar elillant amint elindultam a dobozt keresni. Nagyon nehéz terep. Többször is átutaztam már a városon, kocsival áthajtva a főutcán, és a sok felújított épületet látva mindig az volt az érzésem, hogy Torda egy szép, rendezett, gondozott város.
A középkori első templom Szent Márton nevét viselte, s valószínűleg az ótordai templom örökölte ezt a címet, s elődje volt a város legrégibb parochiális temploma. Zárt kapuk. A templom kapuja sajnos zárva volt. Atutazoban, ladakeresoben. Otletes kis rejtek, hamar megkerult. Ahol az asszony az úr. Miután a nap első felében megmásztam a Tordai hasadék vasalt mászóútját, majd geodobozokat rejtettem a tordai sós tavaknál, eljött az ideje, hogy megkeressek néhány geodobozt is.
Bár állítólag a környék egyik legjobb, legkedveltebb forrása, úgy néz ki mégis kevesen ismerik. Két doboz egymás közelében. A dobozt megtaláltam, de nem én voltam az első megtaláló. Lehet, hogy csak volt másik doboz a közelben. Én kétlem, hogy van még egy másik doboz a közelben. Pedig megvan. Előbb megkerestem a mi dobozunkat, majd a másikat is.
Panoráma-kő
A gömbkövek megtalálhatók a 827 m magas Kis Magurától a Pata és Ajton között emelkedő Nagy Csoltig (722 m), csaknem minden suvadáskaréjban, vizmosásban és patakmederben. A bejegyzések címsora, hiányzó képek feltöltve. Kedves imecszoli! Nekem pedig az a bajom, hogy kaptam egy értesítést, Demó rejtés címmel, de a bejegyzésben sehol sem találok demó rejtésre utaló sorokat :-) Ne vedd személyesen, de most éppen te adtál alkalmat rá, hogy erről írjak. Melléfogás. A Leányvár, és ebéd után kerestük meg ezt a helyet, ugyanúgy autóval megközelítve ameddig lehetett. Új doboz új helyen. Ma erre jártam és elrejtettem egy BabBerci féle dobozt a régi rejtek közelében.
Akármilyen irányból próbálunk felkapaszkodni rá, legalább 200 m szintkülönbséget kell megtennünk, de mindenképp megéri a fáradtságot. Csetenyes. A vártól leereszkedtünk ehhez a rejtekhez is. Várostrom. A várat bevettük, fáradtságos, forró déli napsütésben. Macerás. Már a várnyeregből lefelé nehézkes, de aztán nagyon bozótós, benőtt, dzsuvás a hely.
Tordai Sósfürdő, Római-tó
Az alakja miatt a helybeliek Nyolcas-tónak is nevezik. Tócsajárás. Itt már több sikerrel jártunk mint a Fülemüle-tónál, a rejtek nem volt kirámolva, csak a csigák által megrágva. Torda és környéke 2. Tovább sétáltunk a tavak környékén.
Fülemüle-tó -  Torda Szabadstrand. A rejtek-fa körül néhány strandoló heverészett pokrócokon, és strand-ágyakon, egy hölgy húszlépésnyiről figyelt minket a napszemüvege mögül, miközben eljátszotta, hogy máshova néz.
A Thoroczkay család vára Torockószentgyörgy Alsó sarok. Nagyon szép volt a séta fel a várig, és a kilátás is csodálatos volt. Se négyzet, se trapéz. Elég sokat kerestük, de nem találtuk. Holdvilág. A telehold világított már, amikor a vár alá érkeztünk.
Egy darabig a patakot követjük, majd az út kitér a meder mellől és meredeken halad az erdőben.
Az Erdélyi Gyopár folyóiratból származik minden információ a famatuzsálemről. Na ezt. Mostanában a Bükkben terepezek egy csomót. Fazékrejtő játék. Csürülye, illetve Szelicse felől tartottam Kolozsvár irányába, így a Plecska-patak völgyéből közelítettem meg a helyet. Mégsem legenda. Mégsem legenda a csodaszarvas, Kommandón meg is mutatta magát.
Tornya alatti bejáratának kapuja gótikus kori alkotás, csúcsíves, hasonlóképpen a torony lóhereívvel záródó ablakai is.
Kissé próbára teszi az oda kijutni szándékozó turistát a meredek kaptató, de mindenképp megéri a fáradságot. Nem jó helyen kerestem. A kék pont jelzésen indultunk fel a Bélavár tetejére. Nem ez volt a tervben. Régi tervünk volt, hogy Bélavárat téli köntösben is tekintsük meg.
június 29.
Bélavár 1 Hab a tura tetejen. Szep oszi fototura tetejen a hab a geolada volt. Szálka és gerenda. Újabb kudarc a kincskereső pályafutásom alatt, sem gerenda, sem rejtek, pedig tutira mentem. Bélával. Mondhatnám, hogy se Bélát se várat nem találtunk, de nem mondom, mert mi vittünk magunkkal egy Bélát, hogy legyen valami sikerünk.
Legendák szerint tündérek építették és lakták, akiknek kincsei még a mai napig a vár pincéjében vannak. Egy legény a Leányvárban. Nem olvastam el figyelmesen a segítő információt, így nem emlékeztem a piros ponttal jelzett ösvényre. Őz és őzláb. Toronyiránt közelítettük meg az aszfaltúton legközelebb eső ponttól, egy ember nézett is nagyon az udvarából, hogy hova mászkálunk, pláne amikor a kerítése mögött lehajoltunk két nagy őzlábgombáért. Elfelejtett megtalálás. Egy tavaszi túra alkalmával találtuk meg ezt a ládát, csak elfelejtettem bejelenteni.
Erről a lapos, teraszszerű képződményről több helyen is legyező formájú vízeséseken zuhan alá a víz. Jkgáborral meglógtunk a csapattól. Míg ők leértek a vízeséshez, addig mi nyugodtan kihalásztuk a kis dobozt, majd bejártunk a vízesés alá, hogy gyönyörködve lássuk mit hagyott hátra számunkra a természet. Nyári tábor. Az EKE (Erdélyi Kárpát Egyesület) táborból tett Szolcsva-Bedellő túra alkalmával kerestem, és találtam meg ezt a geodobozt is. Szép a tisztás, de még inkább a vízesés. Én is megkedveltem ezt a tisztást, jó sátorozó hely.
Az Assisi Szent Ferenc szülőhelyén álló templom mintájára épült.
A vízesés vize sodronyra függesztett csatornán keresztül át van vezetve az országút mellé. Tufa. A doboz nem nagyon kereshető, ebben az órában. Útszéli pihenő. A kisebb utazók nem bírják sokáig az autózást. Tömeg. Nagy a népsűrűség errefelé, főleg hétvégén.
Közel 7 hektárnyi területen 1800 növényfajta található itt.
Előbb egy 1336.
Egy üde erdő hangulatát hozza, csirepelő madarakkal, csörgedező patakkal, és ugráló mókusokkal. Megtalálás. K Domszi. Amit írtam csak az én véleményem. Domszi lakásán. Domszival megbeszéltünk egy találkozót a Botanikus kertben.
Az első kolozsmonostori erődítmény, egy árokkal körülvett földvár, a 10-dik században épült. Magyarázat. Amint már írtam valakinek a kertje is abszolut magántulajdon. Magyarázat megértése.. Nekem a dadogós viccet is kétszer kellett elmagyarázzák. Bencések. Sikerült bemennem! Nagyon egyszerű a belseje, majdnem reformátusos.
Az Enyed-patak jó 250 méter magasságú sziklafalak között tör át.
Lengőhíd Alsószolcsva Régi szép idők. TöBBBször is lengtünk ezen a hídon, mikor jártunk likászni a Szolcsvai búvópatakhoz, a mokanyiczával, majd autóstoppal. Megtalálás igazolása fotóval. A megtalálás igazolását, a megtalálót ábrázoló fotóval, elfogadom. A doboz már nem hiányzik. Pótoltam a hiányzó dobozt, de mivel a híd közelében lévő ligetben a csutakok áradáskor víz alá kerülnek, úgy gondoltam, hogy a hídfő betontalpában jobb helyen lenne a doboz, és áradáskor nem mosná el a víz.
Kakasos templom Kolozsvár Kakasok mindenhol. Tipikus Kós épület.
Valószínűleg már 1718 és 1719 között működött. Park. Megtaláltam (másodikként) a parkban levö dobozkát. Letünt idők. Könyü kis séta alkalmával találtam meg ezt a geodobozt. Késett a repülőgép. Ismerőseim rokonait vártuk haza, de késett a repülőgép, így maradt értékes idő, amit nem unatkozással töltöttünk, hanem dobozkereséssel, és egyúttal próbáltam megfertőzni az ismerősömet is.
Levendula kert Harasztos
Egykori Biazini-szálloda Kolozsvár
Fekete nyár Rózsák parkja Kolozsvár
Aleman-ház Kolozsvár
Szabó Károly háza Kolozsvár
Katolikus líceum nyomdája Kolozsvár
Bogdánffy-ház Kolozsvár
Petőfi (Avram Iancu) utca 23.
Az egykori Szent József Fiúneveldét 1776-ban a piaristák vették át.
Báthory István elméleti líceum Kolozsvár
Egyetem- és Farkas-utca saroképülete.
Farkas (Mihail Kogalniceanu) utca 1.
Farkas (Mihail Kogalniceanu) utca 1. Manci térképe. Azért a térképért fizetnek is keményen. Egyedül és gps nélkül. Megtaláltam, méghozzá egyedül és GPS nélkül. Csinos láda, csinos lányok nélkül?. Ezt nem hiszem el.
Farkas utca 10.
Farkas (Mihail Kogalniceanu) utca 6.
Erdélyi Iskola szoborcsoport Kolozsvár
Színház utca 1 szám, Király utca 4.
Bolyai János mellszobra Kolozsvár
Pataki-Tollas-ház Kolozsvár
Egyetem utca 5.
Református Kollégium Kolozsvár
Teleki-palota Kolozsvár
[ Fel ↑ ]
Simon Elek majd Gallus Viktor háza Kolozsvár
Wertheimer-ház Kolozsvár
Fehér Márton háza Kolozsvár
Váradi-ház Kolozsvár
Tükör utca Kolozsvár Renoválás alatt. Azért, Kolozsvár épületei nem maradnak el szépségben, egyik európai nagyvárosétól sem.
Pattantyús-ház Kolozsvár
Pap József ügyvédi kamarai elnök emeltette 1910-ben.
Rucska-ház Kolozsvár
Bánffy-palota Kolozsvár
Thorotzkay-ház Kolozsvár
Gróf Béldi-ház Kolozsvár
Bocskai István fejedelem szülőháza Kolozsvár
Mátyás király szülőháza Kolozsvár
Pénzügyi palota Kolozsvár
Kőváry-ház Kolozsvár
Erdélyi Történeti Múzeum Kolozsvár
Karolina-oszlop Kolozsvár
Ferences kolostor és templom Kolozsvár
EMKE-palota Kolozsvár
Kétágú templom Kolozsvár Ezt is javítják. Bemenni ebbe sem tudtam, de felmentem az egyik toronyba, mivel a tetőjavító munkások is ott közlekedtek.
[ Fel ↑ ]
© 2005-2024 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.