Uzonkafürdő település (Kovászna megye) Központ: Nagybacon. Uzonkafürdő román elnevezése: Ozunca-Bai.
Egykori szélmalom Homoródremete 37,54 km-reHomoródremetén egy 19-dik századi, ma már nem működő műemlék-szélmalom található. A kő marad - Vasárnap délben nem lehet kiadósabb túrát tervezni, éppen ezért jól jött ez a közelebbi friss rejtés, ráadásul érdekesnek is tünt, ugy hogy hamar megnyergeltem a drótszamarat, és már a Cekend tetején karikáztam, ki a Szarkakőre, ahonnan beereszkedtem ebbe az eldugott világvégi kis faluba. Messze környéken nem látni hasonló épületet.
Református templom Farcád 49,3 km-reMai templomának építését stíluselemei alapján a XV-dik századra teszik, mint a késő gótikus kor emlékét. Feltételezik, hogy hajója gótikus kor előtti és csak a szentélyt újították, illetve építették teljesen újjá a gótikus korban.
Ésfalu Bardóc és Erdőfüle 15,01 km-reBardóc községközpontot csak egy néhányszáz méteres szakasz választja el Erdőfülétől, a helybeliek ezt Ésfalunak hívják. A 80-as években itt egy üzletközpont és orvosi rendelő épült.
Katolikus templom Csíkborzsova 37,84 km-reA Csíkszeredát Szépvizzel összekötő országútról nézve csak templomtorony jelzi, hogy a dombok mögött település húzódik meg. A templomnál - Ez a doboz is meglett még mielőtt a kápolnát megtekintettük. Neogótikus templom - Megtalaltuk. Más stilus - Ez a templom egyáltalán nem idevalósi stílusban épült. Az útelágazódásnál irányítótábla jelzi Csíkborzsova létét.
Hunárka Rétyi Nyír 32,55 km-reA Rétyi Nyírbe hatolva déli irányba először egy kevésbbé látszó, majd egy feltűnően széles homoktöltés halad, amely néhol 2 m-es magasságot is elér. Teljesítménytúra levezetéseképpen - A II Háromszéki Teljesítménytúra alkalmával találtam meg, amelynek szervezésében maga a ládatulajdonos is részt vett. Útban Szacsvára - Csakúgy potyolt minket a hódara, de a fotó segítségével könnyen meglett a geodoboz. Régi kedvenc hely - Gyakran eljárok a környékre, ismerőseimnek mindig felajánlom, hogy keressék a dobozkát.
Hosszúvontató-itató Csíkszépvíz 41,96 km-reA Hegy útja közvetlen közelében, egy rendezett forrás található, a Hosszúvontató-forrás és itató. Sajnos - Ez volt a második állomásunk a Szent László Emlékhely fele. Mellette fából ácsolt, asztalból és padokból álló, fedetlen pihenőhely.
Szentkereszty-kastély Sepsiárkos 21,9 km-reA Szentkereszty-kastély Sepsiárkos alsó végében helyezkedik el, a főutról jegenyesor által határolt ut vezet fel hozzá. Két kapu van, egy külső park, és egy belső kert - A kastély kertjébe nem lehet csak úgy besétálni. Akkor nem volt senki - Mikor mi ott jártunk -egy hétvégén- a kapun kívül paroltunk - saját akaratunkból, és a jegenyesor mentén besétáltunk a kertbe. Egy szep park - Hat igen, a bejutas egy keveset nehezkes volt.
Mária-kert és Kájoni Herbárium Csíksomlyó 31,98 km-reCsíksomlyón ér véget a Mária-út, ezért az évek során kialakították a Mária-kertet, hogy az elfáradt zarándokok itt megpihenhessenek. 2010-ben 15 udvar kialakítását kezdték itt el, melyek a Mária életében kiemelkedő eseményeknek állítanak emléket.
Siculicidium útja Jézus Szíve templom Madéfalva 38,17 km-reA madéfalvi veszedelemhez kapcsolódik az a történelmi tanösvény, amelynek kiépítésére még 2010-ben nyert pályázatot Madéfalva önkormányzata. Tanulsagos tanosveny - Erdemes vegigjarni, de azert nagyon jol jonne egy-egy nyil, ami mutatna minden stacional, hogy merre kell tovabb indulni. Elmaradt - Már régebben megtaláltuk, talán tavaly augusztusban, családilag, csak elmaradt a bejelentése. Esti séta 4 - Utunk negyedik állomása. A tanösvénynek 14 stációja van, ezek Madéfalva azon részein találhatók, amelyhez a madéfalvi veszedelem valamilyen eseménye társítható.
Barabásvár Borzos-domb Lisznyópatak 38,81 km-reOrbán Balázs állítása szerint, a felsőháromszéki várakkal láttani kapcsolat kialakítása érdekében építették a Barabás várának nevezett őrtornyot a Borzos bércének egyik magasabb csúcsára, a Borzos-tetőre. Innen látni lehetett az egész Barcaságot és Háromszéket is.
Várhegy Bölön 23,75 km-reA bölöni Várhegy megközelíthető Bölön felől, és tovább a bölönpataki roma telepről kiindulva, erdei utakon. Sugásfürdőről a bölöni Várhegyhez - Mivel nagyon szép idő volt úgy döntöttünk, hogy Sugásfürdő felől közelítjük meg.
Borzsovafürdő 37,38 km-reBorzsovafürdő Csíkborzsovától keletre, a Csíki-havasokban fekszik, a Borzsova pataka mentén. Meglepetés rejtek - Nagy mosolykára számítottunk, ehelyett egy kicsit találtunk. Mosolykás doboz - Mosolyka nem volt a helyén, de visszatettük. Mosolyka - A rejteket megtaláltuk, de sajnos a mosolyka mögött nem volt semmilyen doboz, pedig átfésültük érte az egész helyet :( Reméljük így is elfogadható a megtalálás. A terület élővilága nagyon gazdag - fő élőhelyei a patak, a patakot kísérő láp, a környező gyepek és erdők.
Nádasszéki borvízforrás Szeltersz 30,47 km-reSzeltersz egyik nevezetessége a nádasszéki borvíz. Banya-rajz a zöld rejtek-kő oldalán - Miután megkerestem a Hargita Gyöngye forrás közelében elrejtett geodobozt, és nagyon finom mézet vásároltam hozzáférhető áron az egyik háznál, megérkeztem a nádasszéki borvízhez is. Májális I - Ez volt kirándulásunk első állomása. Borvíz - Na, e mán a kaptató. A nádasszéki sósfürdőtől felfele, nem messze az út túlsó oldalán, a Vargyas-patak bal partján található.
Hármashalom-oltár Csíksomlyó 31,78 km-reA Hármashalom-oltár a Kis-Somlyó és a Nagy-Somlyó közötti nyeregben található, mely a csíksomlyói búcsú napján a katolikus mise helyszíne. Hó, eső és doboz - Kellemes téli napnak indult, azonban a keresztúton fölfele elkezdett esni az eső, tehát lemondtunk az keresztút mentén található geodobozok kereséséről és a hármasoltárnál találtunk menedéket és dobozt. Szemetelők rejtekhelye - Átkutattam az összes lehetséges lyukat, de nem találtam elrejtett geodobozt. Oltár - Ha a tetejét nem csúfították volna el, sokkal jobban nézne ki.
Református templom Kisbacon 8 km-reEredetileg Nagybacon filiája volt, 1734-ben lesz önálló és 1794-ben épül mai temploma. Kisbaconi torony - Szép karcsú torony, gondozott templom. Templom - Épp az utolsó pillanatban sikerült bemennünk a templomba. Más egyház és templom a reformátuson kivül Kisbaconban nem volt.
Réka királyné sírja 22,27 km-reÚtban a Rika-erdei kora középkori erődítményrendszer felé, a Rika-patak völgyében vezető földúton, kelet felől érkezve, először balkéz felől a Réka királyné sírjának nevezett patak parti sziklához érkezünk. Nem ez volt a cél, de megtaláltatott - A régi megyei úton kerékpározva (Felsőrákos és Oklánd útvonalon), észrevettünk egy kis táblacskát ami a Réka királynő sírjához irányít. A kis szikla elbújt - A legnehezebb a kis szikla megtalálása volt az aljnövényzetben. Kopjafa - Többször is voltam itt, de csak később tudtam meg, hogy geoláda is van.
Csíkkarcfalva erődtemploma 49,33 km-reCsíkkarcfalva a Nagyboldogasszony egyházközség központja, amely már az 1330-as években létezett. Huncut rejtés - A megtalálást csupán a "skalp" szó segítette és az a megjegyzés, hogy Jenőfalva, huncut rejtés. Végre megkerült - Már-már feladtuk a doboz keresését, amikor még egyszer utoljára átgondoltuk a leírást, és meglett a doboz is. Pákó - Budapestről jöttem haza Erdélybe, egy kedves barátom tanácsára próbáltam neki a feladatnak. Ide tartozott Jenőfalván és Karcfalván kívül Dánfalva Oltfalvával, valamint Madaras.
Asztag-kő Madéfalva 38,6 km-reA Hargita-hegység egyik kevésbé ismert gyöngyszeme az Asztag-kő. Erdei múzeum az Asztag-kő mellett - A Csompoly tetején elrejtett geodobozt indultam megkeresni, útközben megálltam az Asztag-kőnél. Kőgomba - Könnyű rejtekhely, nem nehéz a megközelítése, jó út, még télen is. Csak a kő maradt - Piricskéről jöttünk. Szép kilátás nyílik innen Csíkszeredára, illetve a középcsíki és felcsíki falvakra.
Katolikus templom Imecsfalva 33,09 km-re1561-ben Imecsfalva néven jelentkezik az oklevelekben, 1567-ben Imechfalva a neve, temploma 1583 előtti. A földön - A dobozra a kereszttől pár méterre, a földön talált rá a lányunk. Érdekes parkolóhely a templom előtt - Nekem nem okozott gondot a geodobozhoz való hozzáférés. A fedett kereszt eltűnt - A leírásban szereplő fedett kereszt már nem létezik, legalábbis ott ahol korábban volt most nincs. Alapítása Imecs Antal nevéhez fűződik, 1730-ban Imets Tamás új szentélyt építtet a régi helyébe.
Visszafolyó vizesárok Ivó 47,8 km-reRégóta keressük a Visszafolyónak is nevezett vizesárkot. Patak szöktetés - A koordináták segítségével könnyen rátaláltam a tárnára, majd a visszafele folyó patakra, miután jó darabig bolyongtam Ivó felett az erdőben, lévén hogy Kápolnás felől a Cekend tetőn keresztül érkeztem. A Kecskevésznek nevezett elágazástól lefele, a híd után az Ivó-patak felé tartunk, és átmegyünk két hídon.
Református templom Kálnok 18,18 km-reKálnok legismertebb személyisége Dr Bedő Albert volt. A kis testver - Miutan a nagy testvert megmasztuk johetett ez a haranglab is. Haranglábba rejtve - Valóban ott lapult a doboz a leírás szerinti helyén. Harangláb - Megtaláltam a dobozt is. A kálnoki református templom előtti téren található a mellszobra, mely a soproni mellszobor pontos mása.
Kászonújfalu temetője 22,68 km-reA Kászoni medencébe érve a legelső település Kászonújfalu. Csend és nyugalom - Ide is kitértünk hazafele. Csak én nem találom, vagy eltűnt? - A megtalálást segítő információt figyelembe véve, és a gps-t követve, a székelykaputól egyenesen előre jöttem. Mi sem találtuk - Ezen a helyen itthon vagyunk, így biztosra mentünk, a legutolsó bejegyzést már nem olvastuk el. Mint azt neve is sugallja az egyik legfiatalabb település, nevét először 1477-ben említik.
Cece vára 26,8 km-reKézdiszárazpataktól 4,5 km távolságra Katrosa irányában, a Kászon vízébe ömlő Várpatak fölött található Váréle nevezetű helyen pihennek Cece várának romjai. Időutazás volt - Valóban, csak nem előre, hanem vissza. Időutazás - Most veszem én is észre, hogy jövő szerdán találtátok meg a jkgabor-féle geoládát. Datum - A helyes datum november 4.
Szent Margit-kápolna Csíkszentimre 20,17 km-reCsíkszentimrétől nyugatra húzódó mező közepén magányosan egy kis kápolna áll. Kakukk-hegyi barangolások III - A Kakukk-hegyről visszafele kerestük fel a magányos régi kápolnát Szentimre határában. Margó - Holtbiztos voltam, hogy ezt a dobozt megtalálom. A hagyomány úgy tudja, hogy Tankó Margit építtette 1661-ben.
Prédikáló-kő Bodok-hegység 11,26 km-reA Bodoki-hegységben, a Henter-csúcs közelében találjuk az erózió által gomba formára kialakított Egricskő vagy Prédikáló-kő nevű, 2 méter magas, lapos tetejű sziklaalakzatot. Év eleji túra a Kifestős-kőhöz - Málnás faluból, a Málnás-patak völgyéből indultunk, a piros pont jelzésen. Nevét valószínűleg onnan kapta, hogy itt prédikáltak hajdan a táltosok, a pogány magyarok papjai.
Ilósza-patak völgye 27,68 km-reCifra-Bükköt csak az ismeri, aki sokat jár Kirulyba és bejárta a patakokat, felkapaszkodott a hegyhátakra. Zöld kupak a híd sarkánál - A közeli rejtéseket igyekszem kipipálni, így került most sorra az Ilósza-patak völgye. Akkor ismeri Annuska nénit is, aki a Cifra-Bükkön él már több évtizede - hozzá indultunk látogatóba.
Gőzmozdony Sepsiszentgyörgy 25,58 km-reA vadi új vasútállomás előtt vesztegel vakvágányon egy régi és érdekes korabeli igazi gőzmozdony. Egy meglepően jó rejtés - Bevallom, picit tartottam ettől a rejtéstől. Megy a gőzös - Eső után, vizes volt minden, de a geodoboz jól elrejtve, szárazon maradt. Soros mozdony es nem Berci - Kersd elol, ahova befersz. Ha már Marosvásárhelynek van gőzmozdonya, Sepsiszentgyörgynek is miért ne lenne?
Kőmosó-tó Csíkrákos 39,53 km-reA Göröcsfalva közelében levő, benyúló földnyelvvel rendelkező, a rejtő által Nyelves-tónak keresztelt tó, az újabban elhelyezett irányjelző táblákon Rákosi tó elnevezéssel jelenik meg. Rákosi tó - Ez a rejtekhely volt abban a pillanatban a lakhelyemhez legközelebb levő, nem saját, általam még meg nem keresett. Hej halászok - Körbejártuk, nézelődtünk, kavicsbánya, vadkacsa, halász volt a környéken. Az esti séta második állomása - Elég szép a látvány, nem zavart meg senki a keresésben, de sajnos mégsem találtuk meg a dobozt.
Fergettyűvár Egerpatak 35,06 km-reA Fergettyűvár hegytetőjén ma már majden semmi sem látszik, nyomai eltüntette az eke vasa. Fergettyűvár - Köszi, Meli. Négyen kerestük - Fél órán keresztül kerestük de nem találtuk meg. Évek után az utam újra a Bibarc-tetőre hozott - Itt 2011 oszen Melivel ketten ladat rejtettunk. A helyet régen szántották, ma legelő - ezt a kenyér alakú dombot Bibarc-tető néven ismerik a környékbeliek.
Vészkaréj Szeltersz 31,62 km-reA Vargyas-patak Szeltersz feletti, a Szurdukkal átellenben található földrajzi jobb partját, meredek sziklaoldalát Vészkaréjnak nevezik.
Vártető I kilátópont Tusnádfürdő 9,2 km-reA Szent Anna-tó fölé magasodó Nagy-Csomád egyik északi mellékkúpján, a néptől Vártetőnek nevezett magaslaton, található Tusnádfürdő egyik érdekes kirándulási pontja, az Orbán Balázs által csíki Bálványos várnak nevezett középkori vár maradványa. Fent - Kellett egy kicsit gondolkozni, hogy melyik kilatopont kozeleben talalhato, de vegul meglett. I. - Képletesen szólva, zsebre dugott kézzel, nézelődve ballagtam ki a Vártetőre - ami, mellesleg nem volt nehéz, mert szakavatott túravezetőm volt - aki, miutan felhivta a figyelmem a geodobozok létezésére, kezembe nyomta a táblagépet, rámtukmálta a megfelelő alkalmazást. Tusnádfürdő túra 4 - Túránk negyedik állomása.
Kőhalom vára 45,58 km-reFeltételezik, hogy még a szász telepítés előtt, a XI-dik században, a Kőhalom feletti hegyen, királyi vár volt. Nagy forgalom - Felújítás után rá sem ismertem a régi képekre. Hazafele - Erős szél fújt a várban. Reps - Miután már lassan ötven éve, legalább évente egyszer elmegyek a vár mellett, ideje volt, hogy fel is menjek. Neve is a szász telepítés előtti eredetre mutat: Kőhalom.
Szurduk-vízesés Szeltersz 31,48 km-reA Szurduk a Vargyas-patak völgyének a Szeltersz klimatikus üdülőhely északi bejáratánál található, szurdok jellegű helye. A patak földrajzi baloldalán található a Szurdukbükke vagy Szurduk bükk, a jobb oldali Vészkaréj meredek sziklaoldal felett pedig a Cserebérc vagy Bükkdomb.
Rákosi Hargita 41,24 km-reA Központi-Hargita a Hargita-hegység legmagasabb és leglátványosabb része. Jogos kritika - Kiegészítettem a letölthető gpx állományt a geodoboz megtalálását segítő tippel. A medvék nyomában - A Madarasi Hargitáról sétáltunk át. Galusa tető - A rákosi Pogányvártól jöttünk tovább a kék keresztet követve, és a mackó csapásokat keresztezve. Bár nem a legmagasabb, de talán a legszebb csúcsa, az 1757 m magas Rákosi Hargita vagy Galusa-tető.
Angyaljárás Kézdivásárhelyen 28,16 km-reTisztelt címzett: Hangyalka és Imecs. Szőke nő a saroktujában - Köszönjük Trekkingklub. Jó volna egy állandó rejtés a Józsiás-parkba - Karácsony alkalmával négy kincskeresőnek vitt az angyal ünnepi geodobozt. Célzás - Kedves ünnepi meglepetés volt. Áldott karácsonyt!
Diák Bara János-ház Csíkszenttamás 51,52 km-re A 125-ös megyei út és az Ambrusok szere felé vezető utca sarkánál található csíkszenttamási háznak különleges, vasajtós padlásablakai vannak. Jelenleg a ház alsó szintjén, a főútra néző oldalon, kereskedelmi egység működik.
Fundáta-völgyi barlang 61,27 km-re A barcarozsnyói Fundáta-völgyi barlang Rozsnyótól 3,5 km-re található, nem messze a rozsnyói vártól, 790 méter tengerszint feletti magasságban. Szep kis barlang - Szep kis barlang, erdekes cseppkovek. A beugró ára és az eltűnt geodoboz - A félreértések elkerülése végett pontosítanék. Az egyik tablan 40 a masikon 50 - Valóban a koncertjegy áráról van szó. A barlang kiterjedése 200 m, összhossza 958 m, 1945-ben fedezték fel, 2011-ben építették ki turisztikailag.
Madárkert Korond 62,75 km-re A korondi madárkertben közel 40 faj található - 5 fajta páva, 12 fajta fácán, 5 fajta galamb, fogoly- és papagájfajok, vízimadarak, vadludak és kacsák, és dísztyúkok.
Iszapvulkánok Fiatfalva 64,27 km-re A Székelykeresztúrhoz tartozó, a várostól 1 kilométerre települt Fiatfalva látnivalói közé tartoznak a falu délnyugati részén található iszapvulkánok. Szárazság volt - A szárazság miatt csak a legfelső, D-K-i vulkán működött, enyhén szivárgott az iszap. Inkább érdekes, mint látványos - Nem annyira látványos, mint amennyire érdekes hely, nem véletlenül szerepel a Székelyföld 7 csodája között. Ez utóbbi természeti értékünk, bár nem annyira látványos mint a Bodza környéki sárvulkánok, mindenképpen megérdemli, hogy meglátogassuk őket.
Parasztvár Szászkézd 66,24 km-re A XIV-dik században egy vár épül a Szászkézdtól északnyugatra fekvő hegyen, védelmét hét torony tette erősebbé. Szemerkélő esőben - Mivel erőst szemerkélt az eső, megpróbáltam minél jobban megközelíteni a várat kocsival. Építőtelep - A várban teljes felújításban vannak, szerencsére a munkások beengedtek a várba. 1470-ben a lakosság fele mentességet kap a hadba vonulás kötelezettsége alól, hogy a vár védelmét biztosítsa hét környékbeli község számára.
Sasok tava Szilon-havas 69,9 km-re A Sasok tava, egy másik nevén Feneketlen tó, a Szilon-havasokban található, turisták által keveset látogatott környezetben. Nagyon szép kis eldugott tó ez a Sasok tava - A Fekete-völgyön keresztül közelítettük meg a Sasok tavát. Felhők között - A kék háromszög jelzést követve másztunk ki.
Jávárdi völgye 61,23 km-re Jávárdipataka település házcsoportjai 3 km hosszúságban sorakoznak az azonos nevű patak mentén. Legismertebb látványossága a 7 m magas Zúgó-vízesés.
Villa a tömbház tetején Ragadó negyed 52,2 km-re A brassói Ragadó negyedben, a Rózsák partja mellett, egy nyolcemeletes tömbház tetején, egy kis villa található - hihetetlen, de az építkezés törvényes. A villához a tömbház utolsó emeletéről egy vaslétrán lehet feljutni.
© 2005-2025 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.