Maroskövesd település (Maros megye) Központ: Déda. Maroskövesd román elnevezése: Pietris.
Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Maroskövesd (Maros megye) és környéke turisztikai látnivalói

Megtalálható volt itt, magán a mosógépen és a vízvezető csatornán kívül a szárító is, és egy pad a várakozásra. Mosógép az út alatt. Bár a mosógép közvetlenül az út mellett van, pontosabban az út mellett és alatt, kocsiból nem egyből észrevehető. Az energiatakarekossag netovabbja. Az a termeszet es ember altal szult haztartasi "gep", ami itt talalhato. Víz általi önmegsemmisítés. Víz hozta (létre) víz vitte el.
Mosógép Dédabisztra Saját geodoboz megtalálása. A saját geodobozod megtalálásáért nem jár pont, ezért kijavítottam a bejegyzésed típusát. Hiába örültem. . Homályos. Ez a mosógép még működik (a fentebbit elvitte a víz), de a leírás rajtunk nem segített, a támfal kb.
Magyaró
Középkori emléke a szentségfülke és az 1888-as évi javításkor a vakolat alól felszínre került falfestmény-töredék. Kíváncsiskodók. Kíváncsiskodókból itt sincs hiány, mivel a rejtekhely egy olyan helyen van, ahova jól oda lehet látni. Ezt nem lehet elsietni. Kicsivel sötétedés előtt érkeztem Disznajóra, leparkoltam az emlékmű melletti utcában.
A csúcsosabb sziklát a helyiek Cukluj-nak hívják. Kellemes séta. Ez volt a mai rejtekhely-vadászatunk első állomása.
A falu határához tartozó Dédabisztratelep közelében, a 656 m magas La Cetate nevű sziklaszirt tetején középkori vár maradványai találhatóak. Kicsúszva a rejtekből és elázva . Előbb lent kerestem a szikla tövében, de nem találtam.
Valamikor a vasútról is látható volt, de mára már a tó körül eléggé felnőttek a fák és a bozót. Csodálatos őszi színek. Miután megtaláltam a Bisztra völgyében, a mosógépnél elrejtett geodobozt, folytattam az utamat a Maros völgyén felfelé. Havazas. Miutan leszalltunk a vonatrol, ez volt az elso megkeresendo doboz. Egy kis nosztalgia. Fontos hely ez számomra, mert egy barátomnak hétvégi háza van Borziatelepen és sokszor jártam meg a környéket.
A kockásliliom, latin neve Fritillaria meleagris, színezetével és sakktáblaszerű rajzolatával hívja fel magára a figyelmet. Látás. Azt vettem észre, hogy gondok vannak a látásommal, mert egyetlen liliomot sem láttam. Köszönöm az álcázást. Köszönöm az álcázást. Az idén korábban nyílnak. Mivel korábban jött az idén a tavasz, ideje volt megnézni, hogy nyílnak-e a mocsári kockásliliomok.
Ez a szikla a Víg Albert köve nevetviseli. Nem tűnt el, csak tovább költözött. Ellenőriztem a rejteket. Vas hid. Regi tervem volt megkeresni ezt a dobozt es megnezni alaposabban a sziklat a Marosban. Gyors kipipálás. Ha már sokszor átmentem a hídon, ideje volt kipipálni ezt a dobozt is.
Holtmaros
A vasút fölé tornyosuló sziklára lépcső vezet fel. Marosparti óriás. Második alkalomra sikerült megtalálni. Két doboz?. Melyik két dobozra gondolsz? Az egyik doboz más játszótér doboza? A mustáros doboz volt az én dobozom. Ket doboz. Igen, a mustaros doboz es egy pet eloforma, ha jol emlekszem.
Itt vannak az egykori földvár fűvel benőtt terepalakulatai is. Elsőként a bélelt doboznál. Aznap reggel a Kelemen-havasokba indultam, a Kis-Lomás-vízeséshez. Elvitték a törmelékkel együtt?. Ez a második alkalom, hogy ezt a dobozt keresem.
Több mint 300 évig a Kemény család tulajdonában volt.
Feltételezhető, hogy a templom egy századdal előbbi, mert 1228-ban már oklevél emlékezik Vécsről. Kastély árnyéában. A marosvécsi kastély és park látogatása után kerestük fel ezt a rejteket. Megvan a doboz. A doboz a helyén volt, negyedikként jegyeztünk be. Harangszó. Besztercéről hazafele jövet kiugrottam a harangláb szerkezetét lefényképezni.
Ruszu-mező a Nagy-Égett-kő mellett
Bár nincs Székelyföldön, a székelyföldi árok-töltésvonulat folytatása, a gyepűrendszer része.
Az igazi neve nyomdafestéket nem tűr, ezért csak így írom le. Várakozás. Biciklivel mentünk, s pont egyszerre álltunk meg egy családdal, akik autóval voltak, már majdnem feladtuk a doboz megkeresését, mert nem akartak indulni, de végül összejött. Estifény. Egy utazó családdal egyszerre álltunk meg a parkolóban, és amikor láttuk, hogy komótosan kiszállnak, azt gondoltuk, hogy itt keresés-találás helyett ló. Csalodas. Azt hittem az elejen hogy maszos doboz lessz :) de tevedtem.
Terjedelmes platóval rendelkező csúcs, melynek a nyugati kilátóponttól északra nyúló gerince Szászrégen felől egy hatalmas széknek néz ki.
Amiről talán legszebben Wass Albert írt, valamint a fenséges kilátás, amit biztosít, annak egyik leglátogatottabb helyévé teszi. Május 1. Május elsején, nagyon szép ídőben indultunk Dédabisztráról. Nem találtam megfelelő rejteket egy új geodoboznak. A kék pont jelzésen, a Bisztra-patak völgyéből indulva, a Hidas-patak völgyén keresztül jutottunk fel az Istenszéke csúcsplatójára.
A tetőn már nem érzékelhető a szék forma, viszont a kilátópontokról látványos kilátásban van részünk, inkább nyugati és délnyugati irányba. Mackó a dobozban. Mindenekelőtt gratulálok a rejtéshez, igényes, ötletes rejtés. Május 1. Egy nagyon meleg május elejei napon indultunk fel az Istenszékére. Felismerhetetlen helyszín. A kék pont jelzésen, a Bisztra-patak völgyéből indulva, a Hidas-patak völgyén keresztül jutottunk fel az Istenszéke csúcsplatójára.
1332-ben Idech néven jelentkezik az okiratokban, majd 1391-ben Felydech, 1461-ben Felsew Idech változatban.
A 90-es években még Lapos-kőnek neveztük.
Az észak-déli irányban hosszan elnyúló falu északi végétől keletre, körülbelül 2,5 km távolságban.
A T3-as (05-117/31) barlang 50 méterre van a T2-től.
Széles-tető
A vonat ajtajából nem kis szintkülönbségről kell leugrani a talaj szintjére.
Ha arra jártok, megéri megállni néhány perce.
Na ne.
Idecs vára Alsóidecs Jó kis emelkedő. Nagyon megdolgoztatott ez a hegy, pláne miután a biciklit is feltaszítottam az erdő széléig, nehogy gyalog kelljen hazamenjek.
Közvetlenül az ösvény mellett egy elfordított U betűhöz hasonló, méretes sziklakapu vonja magára a figyelmet. Tévedések sorozata. A vendéglő parkolójában hagytuk az autót és innen indultunk a sárga kör jelzésen a Ládás Háza-barlang felé. Rozsdaszőnyeg. A frissen lehullt, napsütésben csillogó rozsdaszőnyeg mindent megtett, hogy ne a cél felé, hanem a völgybe szállítson vissza. Egy túra megkoronázása. Egy kellemes tavaszi délután találtam meg ezt a dobozt.
Mállás- és rönklenyomat-barlangokat. Érdekes barlang. A Sziklaablaktól jöttünk át ide. Volt fatörzsek. Érdekesek ezek a hatalmas "volt fatörzsek" és ágaik. Barlang, első barlang. Délben jött ránk, hogy túrázzunk, és elfutottunk Ratosnyára.
Bátos
Kofa-völgyi vízesés A geodobozból ömlik a víz. A Kofa-vízesés felé Dédabisztrán, a Bisztra-patak torkolatánál, az Istenszéke nevű utcán tértem le a főútról. Meghalt a doboz, éljen az új doboz. Szombaton jártam a Kofa-völgyi vízesésnél. Decemberben is szép. Meglepően szép a kidőlt erdőben előbukkanó kétágú vízesés.
A főútról a Fantanel táblánál térünk rá az erdőkitermelő útra és körülbelül 7 km-t haladunk. A régi doboz helyett új rejtés. A mai nap újra a Funtineli-forrásnál jártunk. Még most is lenyűgöző a hely. A Szerecsen-szikláktól elmentünk a Funtineli forrásig. Kirándulás a funtineli mezőre. Gyönyörüszép időben értünk mintegy 120-an a funtineli mezőre.
A jelenleg 95 százalékban elkészült, földből készített duzzasztómű tervezett magassága 105 m, építését 1989-ben kezdték el.
Az ösvény Andrásháza és Szalárd közötti, a főútról induló végétől felfelé haladva, ez az első sáncrendszer a jelzés közelében.
Innen az ösvény ereszkedni kezd.
Mindkettőnek ma már csak a maradványai vannak meg. Bejárat, lépcső és cseppkőlefolyás. Az 1. Óvóhely-2. Ez a bunker érdekesebb volt mint az előző, márcsak a cseppkőlefolyás miatt is. Második. A Bunker 1 után hamar következett az egymással szemben levő két bunker.
A bunkerek közül legalább hat ma is megtalálható. Az első. Egy kis keresgélés után előkerült az ösvény kezdetét jelző tábla, elkezdödött az ut a meredek emelkedőn felfelé. Üzenet. Mi volt ez az üzenet? És kinek szólt? Én nem emlékszem, hogy hagytam volna üzenetet, de lehet, hogy más hagyta. Világháborús óvóhelyi üzenet. Az üzenet a táj és a hely részéről volt.
A falu északi végén emelkedő hegy tetején ma is áll a régi templom, amelyet 1890-ben átalakítottak.
A medence nem nagy, mégis sokan szeretnek benne lubickolni. Langyos és tiszta melegpocsolya. A szalárdi bunkerek felkeresése előtt a melegpocsolya közelében elrejtett geodobozt kerestem meg. Kis-Bánffy forrás. A "melegpocsolya" rendes neve: Kis-Bánffy forrás.
Szalárdtelep sziklái Csak az időpont volt más. Nagyon közel voltunk egymáshoz. Találkozhattunk is volna. Mikor ezt a sorozatot rejtettem, kimaradt ez a bunker. Félgömb-tető. Itt nagyobb szerencsével jártam, a geodoboz száraz és a helyén van.
Az országútról mindkét irányból jól látható. Érdekes egybeesések. Egy kellemes tavaszi túra során érintettem a Szerecsen sziklákat. Dobozcsere. Ma erre jártunk, így ellenőriztem a rejtéseimet. Üres a 4x7. Ma kedvem támadt jéggé fagyott sáron és a tetején csúszkáló avaron meredeket mászni.
Görgény vára Görgényszentimre Egy kis Görgény menti séta I. A IX. Laza, családi. Könnyű, laza családi túra, a kastély katasztrófális állapotban van, de végre a Maros Megyei Múzeumhoz került, így van remény a restaurálására. Teleki nyomában. Mivel személyes ügyek miatt nem mehettünk el több napra, úgy döntöttünk, hogy látogassuk meg a Maros menti Teleki emlékeket.
Lába kelt. Szép kastély, csodálatos kert. Rákóczi - Bornemissza-kastély. Rákóczi-, Bornemissza-kastély, ki melyik nevén ismeri.
1325-ben plébániatemploma van, papja János ekkor a székeskáptalan előtt tárgyalandó birtokmegosztási ügyben van jelen.
Vörösfenyő erdő, Paszmos
Alapterületének átmérője 5-6 m. A Hollókőről. Egy évvel ezelőtt nem mentem fel a Hollókő tetejére.
A nárciszok április-májusban virágoznak. Ilyen sincs gyakran. Maga a rejtő vitt el a rejtekhelyhez, a saját kocsiján. Tömegnyomor. Hétvégén, nárcisz-virágzáskor inkább kerülni kell, tömegnyomor van, és a parasztok kaszálják/tépik ezerrel a védett növényeket :-(.
7 km után van egy erdészház sorompóval. Nyomokat követve. A Budak-völgyi tölgyerdőnél találkoztunk Déliáikkal. Tíz évvel ezelőtt jártam a Hollókőnél. Felmásztam a tetejére is, talán onnan a leglátványosabb a Geológus tűje.
600 éves mocsári tölgy Paszmos Tereprendezés miatt a doboz valószínű eltűnt. A kastélyegyüttes teljes felújítása során a tölgy környezetét is teljesen átalakították.
Három címert láthatunk rajta.
Tölgyfa maradvány Mocsárerdő Szászrégen
Szászrégeni Mocsárerdő Egy kis Görgény menti séta II. Nagyon kellemes élmény volt a több száz éves tölgyek közt bóklászni és fényképezni ezeket a faóriásokat. Matuzsálem. Régi tervem volt megkeresni ezt a dobozt. Amíg még lehet. A Mocsárerdőt meg lehet közelíteni a Görgény-völgyéből is, az autót már csak a főút mellett lehet hagyni, mert a bevezető utat sorompóval zárják.
A városnak két hangszergyára is van. Nem találtuk meg. Igaz, még nem volt kivirradva amikor kerestük. Zápor elől menekülve. Csak a rejtekhelyet találtuk meg, igaz nem néztem alaposan át a kerítés tövét.
A tölgyfát 1849-ben ültették, az 1848-as forradalom emlékére.
Ide a falu keleti szélétől induló talajúton juthatunk fel.
1645-ben Magyarbölkény a neve.
Kusma-kő Kelemen-havasok
Sebes-patak völgye
Szentmihály
A szép fenyőerdővel körbevett tó Kolibicáról vagy Ratosnyáról indulva is megközelíthető.
A kastélynak egykor 32 terme, az udvaron eklektikus szökőkútja, historizáló ablakos lépcsőháza, festett kazettás mennyezetű emeleti nagyterme volt.
Tiszta időben gyönyörű kilátás nyilik a Maros völgye, meg a Kelemen havasok felé. Ravasz rejtés. Megtaláltuk, habár nagyon ravaszul elbújt egy felhőbe az egész környék. Gratulacio. Gratulacio az elso megtalalonak. Régi ismerösők. Régi turatársakkal indultunk neki ennek a jól ismert helynek, csak most általunk ismeretlen uton menntünk fel és jöttünk is le.
Abafája
Beresztelke
Budak-völgyi tölgyerdő Óvárhely Rengeteg kikerics és egy új doboz. A tegnap újra felkerestük a tölgyerdőt. Kikerics-szőnyeg. Teljes pompával virágzik a kikerics a vén tölgyek alatt.
Báró Bornemissza adománya a 20 kilogrammos harang, amit 1750-ben öntöttek. Együtt. Dolgozni voltunk Péterrel Libánfalván, a Görgény völgyében. Nem éppen együtt. Bár együtt kerestük meg ezt a rejtekhelyet, nekem esélyem sem volt megtalálni.
Nyágrán, a Maros-szoros felsõ szakaszán, a barlangok elérik a 800 m tengerszint feletti szintet.
Mai tornyát a XIX-dik század második felében építették.
Kisfülpös
A völgyből a jelenlegi helyére költöztetett Kolibica falu üdülőteleppé nőtte ki magát. Üres csövek. Sajnos a dobozt nem találtuk meg, de a szép tájat megcsodáltuk.
Az állapota egyre jobban romlik, jelenleg el van hanyagolva. Csodálatos, de nagyon szomorú. Magasztos történelemmel rendelkező település nagyon szomorú jelenkori állomása.
Három nyelven hirdeti egy szerény tábla ezt a régi vasutas igazságot a tekei állomás falán. Mindig van még egy geodoboz, az utolsó után. A helyszínre érkezve, picit aggódtam, hogy a közelben megkötött kutya ugatni kezd, és akkor nem fogok tudni feltűnésmentesen keresni.
A nyolc méter magas vízesés a Nedves-patak, románul Paraul Umed völgyében van, körülbelül 400-500 méterrel a Gyöngyös-patakba ömlő Nedves-patak torkolatától. Még márciusban?. Jó lenne, ha összejönne. Én május közepére gondoltam. Ha van igény és jelentkező, természetesen bármikor lehet túrázni, kirándulni, geodobozt keresni és rejteni. Május. Május még messze van, nem tudom, hogy mennyi szabadidőm lesz májusban.
Nem ajánlom ezt az útvonalat, csak gyakorlott kalandra vágyó túrázóknak, mivel a jelzések nagyon gyengék, a kidőlt fák, a patak, meg a bokrok rendkivül nehézzé és lassúvá teszik a haladást. Elkallódott. Sajnos ennek a ládának annyi. Karbantartás, geodobozok és a papné. Nem tudom, hogy ki lehet a társrejtő, viszont István tudom, hogy élete kalandját éli a minden lehetőségek országában. karbantartás, pápánás. A társrejtő természetesen a rejtő társa - avagy párja, ha úgy tetszik, aki hűségesen várja haza a rejtőt a lehetőségek országából (s akivel Kelemen-gerinctúrájuk alkalmával együtt rejtették tavaly a dobozt).
Eredetileg szász település 1314-tól.
Sziklakilátó Nedves-patak A Nedves-patakból. A Nedves-túra alkalmával, a Tiha-csúcs felé menet bukkantunk rá erre a kilátóra. A Tiha-csúcshoz közel. .
A település keleti végénél, a falu szélétől körülbelül 1 km-re emelkedik az 516 m magas Várhegy.
A mai, új Kolibica üdülőfalu a tó északi oldalán található - itt számos panzió és vendégház várja a pihenni vágyó vendégeket. Biciklis panoráma. Kettesben az asszonnyal körbebicikliztük a tavat, nagyon szép a táj.
1454-ben Thanch, 1508-ban Thanchháza, 1587-ben Thancz, 1639-ben Tancs a neve.
1465-ben Péterlakaként szerepel.
Sziklafal - Gyöngyös-patak forrásvidéke - Kelemen-havasok
Ezek egyike egy nyúl formájú szikla.
[ Fel ↑ ]
A csúcstól nyugatra egy vulkanikus eredetű andezitszikla található.
Kendő régi sírkövei
A patak amelynek völgyében ezek az ülepítők találhatók Izvorul Fetii, (Nagy-Demeter) Dumitrelul Mare, Fekete-sár (Neagra Sarului) néven szerepel a különböző térképeken.
Tizenötezer tő és tízféle tulipán van itt, május első részében tartják a szüretet.
Temploma nem volt, csak harangláb. Harangláb. A suvadásnál sajnos már nem volt időnk maradni, de a régi haranglábat megcsodáltuk.
1322-ben temploma van, ugyanis a falu Keresztúr nevét csak templomától kaphatta, mely a szent kereszt tiszteletére volt szentelve.
  Nem messze, csupán 15 km-re található Marosvásárhelytől.
Valószínűleg a Mikháza és Szováta közötti, egykori római út maradványa.
1916-os honvéd emlékmű Bekecs-tető Dugó dugta. A koordináta nem a legkóserebb, de megtaláltuk a facsonkot. Pótolni. Ősszel visszatérve a tett helyszínére, a jégdugónak már se híre, se hamva, de sajnos a ládának se. Bekerítve. Most látom, hogy a régebbi fotókon még nem volt teljesen bekerítve az emlékmű.
Eredetileg a szárhegyi gróf Lázár család tulajdona volt. Maroshévíz 4. A rejtekhelyet megtaláltam, sőt a dobozkát is láttam, viszont nem értem el, és ráadasul még egy kupac kukac is volt előtte, amit valószínű, hogy a horgászok hagytak ott. Legyen egy ilyen rejtek is. Ezért a dobozkáért össze kell vegyülni a porral, és a szeméttel. Hid. Új hid épült a Maroson át, ugyhogy itt sem találtuk meg magát a rejteket sem.
Hősök temetője Zsák-hegy Maroshévíz 3. Egy kicsit nehezen találtuk meg a temetőhöz vezető ösvényt, lépcsőket. Segédpontok. Igaz nem hívtam fel a leírásnál erre a figyelmet, de a segédpontoknál meg volt adva a temető felé vezető szűk utca bejáratának a koordinátája. Csak volt. Sajnos a sirt körülvevő keritést már nem találtuk igy a dobozka sem került elő.
A falu nevezetessége, hogy egyszerre öt felekezetnek volt itt temploma, a szombatosok később Bözödre telepedtek át. Munkanap. Mi is többször próbálkoztunk itt, de mindig kupaktanács volt, amikor arra jártunk. Lehetne többet tudni erről a rejtésről?. Jó lenne rendezni ennek a rejtésnek a sorsát. Tobb infom sajnos nincs. A lada a femhid alatt, a templomhoz legkozelebb eso reszen van, merevitesek mogott van, csak alolrol latszik (persze ha nem tunt el eddig), es meg alolrol is jol meg kell nezni, mert csak bizonyos szogbol latszik.
Egykori evangélikus templom Sajómagyarós
A kastély előtti domboldalon terült el tájképi parkja, melynek maradványai az egykori halastóval ma is jól láthatók. Térdmagasság. Ma újra erre jártam.
Az egykori bárókertbe ásott mesterséges tavat nyáron békalencse borít. Az egyik megvan. Dolgom volt Ernyében és gondoltam megkeresem a tó körüli dobozokat. A park jelenleg zárva van. Többször is jártam ebben a parkban az elmúlt években, így nem emlékeztem már, hogy megkaptam ezt a geodobozt, vagy nem.
Egykori evangélikus templom Árokalja Sajnos épp zárva volt. Sajnos zárva volt, időnk nem volt a kulcsot keresni, nagyon megnéztem volna a belsejét, főleg hogy az ortodox vásárlás után hogyan alakították át.
A hozzá tartozó 17 hektáros birtokon 3 épület és egy arborétum található. Különleges hangulatú kastély. Nagyon különleges hangulatú kastély, egyetlen Erdélyben ilyen stílusban.
A közvetlen szomszédságában található Piroska tó, amelyhez a felszínre bukkanó sótömbök mellett vezet az ösvény, édesvizünek számít, halak is élnek benne. Napozás Piroskánál. Befagyva fogadott a Medve is, a Piroska is. Magyar Husvet Szovatan V. Na, itt mar nem jartam olyan szerencsevel. Piri fentről. Lent a tó szélén, a nádasban pont nászoltak a siklók.
Az ösvény más és más felületű anyagokból áll, melyeken mezítláb gyalogolva stimuláljuk a talp különböző reflexpontjait.
Látnivalói a Medve-tó, a Mogyorósi-tó, a kis sósvizű tavak: Zöld-tó, Vörös-tó és Fekete-tó, a fürdőtelep vadászkastély stílusú villái, a Szováta faluban található református templom. Csend és nyugalom. Megtaláltuk. Jo rejtek. Alcazasanak koszonhetoen nem ment elsore a megtalalas, de nehany tiszteletkor utan megadta magat. Medve nem volt a környéken. Mert nagyon sok a kétlábú látogató.
[ Fel ↑ ]
© 2005-2024 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.