Pálos település (Brassó megye) Központ: Kaca. Pálos román elnevezése: Palos. Német neve: Königsdorf.
Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Pálos (Brassó megye) és környéke turisztikai látnivalói

Evangélikus erődtemplom Homoródbene 4,72 km-re. Késő gótikus stílusú.
Evangélikus erődtemplom Sövénység 8,12 km-re. Az 1505-ben végzett erődítések során a keskeny templom elveszti eredeti formáit.
Sziklafal Kőhalom mellett 9,03 km-re. A Sárga-tető (Gelberreeg) déli oldalában levő sziklafal mintegy száz méter hosszú, és kelet-nyugat irányban nyúlik el. Dombhát. Mindig azt hittem, hogy ez lösszfal.
Evangélikus templom Kőhalom 9,2 km-re. Mai temploma a XIV-dik században épülhetett, 1488-as felirata javítására vonatkozik.
Katolikus templom Kőhalom 9,29 km-re. A városi tanács nem engedélyezi, a terv csak 1761-ben valósul meg.
Kőhalom vára 9,39 km-re. Neve is a szász telepítés előtti eredetre mutat: Kőhalom. Hazafele. Erős szél fújt a várban. Reps. Miután már lassan ötven éve, legalább évente egyszer elmegyek a vár mellett, ideje volt, hogy fel is menjek.
Székelyderzs 9,4 km-re. A hagyomány szerint Ramocsa nevő tündér járt erre, léptei nyomán a gyönyörő ramocsavirág kezdett nyílni. Idegenvezető. Nagyon csinos idegenvezetőlány tevékenykedik a székelyderzsi erődtemplomnál, ami egyrészt jó, mert megmutatja a látnivalókat, és elmondja a tudnivalókat, viszont a puszta létével elvon(hat)ja a figyelmet (legalábbis a férfiakét) a látni-tudnivalókról. Szalonna. Na, ez aztán tényleg szépen meg van csinálva.
Iskola és községháza Homoród 9,54 km-re. Iskola és községháza - Homoród
Lutheránus erődtemplom Homoród 9,55 km-re. A többtornyú, impozáns erőd értékei a virágmintás, több szinten futó karzata, illetve a régi szentélyben látható 13-14-dik századi freskók. Kívül. Sajnálom, hogy nem találtad meg. Kívül-belül. Persze, hogy megkerültem kívülről is teljes hosszában, de ahova a gps mutatott csak sima fal volt.
Büdöskútfő-fürdő Kőhalom 9,6 km-re. Több mint százötven évvel ezelőtt népszerű fürdőt létesítettek itt.
Evangélikus erődtemplom Rádos 9,82 km-re. Belsejében a szentély megőrizte eredeti hálóboltozatát, míg a hajó a XIX-dik században fiókos dongaboltozatot kap - a torony alatt megmaradt szép gótikus kapuja is. Nagyon elhanyagolt állapotban van. De amint láttam, megkezdték a feljavítását.
Erődtemplom Mirkvásár 9,85 km-re. Ekkor erősítik a templomot a négyszög bástyáira támaszkodó falakkal.
Egykori malom és villanytelep Homoród 9,94 km-re. Egykori malom és villanytelep Homoród
Református templom Székelydálya 10,11 km-re. Mindhárom tündér a környék egy-egy varázslatos táján alapított otthont.
Homoród-folyó forrása 10,12 km-re. Innen dél felé folyik, majd 6 km után, Szászugránál, az Oltba ömlik.
Sósvizes kút Mirkvásár 10,37 km-re. Sósvizes kút Mirkvásár
Egykori fürdő és iszapforrások Homoród 10,94 km-re. A falutól délkeletre, a Kis-Homoród és Kósd-patak (Kozd, Koos, Kosdbach) összefolyásától alig több mint 1 km-re keletre.
Református templom Székelymuzsna 11,41 km-re. 1567-ben a regestrum 35 kapuval jegyzi, 1602-ben Muzna a neve. Geodoboz a kőkerítésen túl. Székelymuzsnára érkezve, először a református templom torony felőli oldalánál levő udvaron keresztül próbáltam megközelíteni a rejteket. Muzsna. Ramaty állapotban van a templom.
Parasztvár Székelyzsombor 11,46 km-re. A 16-17-dik századi várról okleveles nyom alig maradt. Vár a tetőn. Egy jó kis emelkedő után értünk fel a várba. Nagyon érdekes és szép hely. Nagy szükség lenne rá, hogy konzerválják, ha lenne ki áldozzon rá, ellenkező esetben rohamos pusztúlásra van ítélve, és nagy kár lenne érte.
A Kárpátok öregje Mirkvásár 11,59 km-re. A Kárpátok öregje Mirkvásár
Temető Székelyzsombor 11,6 km-re. Találunk itt néhány százévesnél idősebb sírkövet, feliratuk szóhasználata érdekes, elgondolkoztató, néha megmosolyogtat.
Evangélikus templom Székelyzsombor 11,77 km-re. Mivel ezen a vidéken a szász telepítés a XIII-XIV-dik századra esik, erre az időre tehető a plébániatemplom eredete is.
Mirkvásári öreg tölgyfás legelő 12,25 km-re. Itt csodálhatjuk meg az ország egyik legöregebb, több mint kilencszáz éves tölgyfáját, a Kárpátok öregét is. Tiszta és kellemes legelő. Mirkvásár északkeleti szélén, a híd mellett  egy nagy kőre festve megtaláltuk a jelzést a tölgyfás legelő felé. Románia legjei. A Románia legszebb fái adatbázisában található fák között, a mirkházi Kárpátok örege a kerület alapján a 7.
Likoldala Székelymuzsna 12,6 km-re. Valószínűen innen kapta a kiemelkedő csúcs, a 816 m magas Liktető a nevét.
Régi Móric-fahíd Homoród 12,82 km-re. Nem maradt meg fénykép vagy rajz róla.
Erked 13,29 km-re. Ekkor a főhajót és a szentélyt magasítják, a hajó fölé védőemeletet húznak, és a többszög három oldalával záródó szentély fölé is.
Sós kút Homoródszentpéter 13,45 km-re. A vízoszlop magassága benne 3,5 m (1882-es mérés).
Erődtemplom Szászfehéregyháza 13,48 km-re. Látványos, középkori hangulatú erődtemplomának fehér falai és faerkélyes tornyai vannak. Évek óta készülünk ide. S hála a rejtekhelynek el is jutottunk. Kék hangulat. Különös hangulatú falucska, kövezett úttal, kék házakkal, fekete bivalyokkal.
Sós kút Homoródújfalu 13,7 km-re. A kút mélysége 3 m, a vízoszlop magassága benne 3 m (1882-es mérés).
Madárpihenő Homoródszentpál 13,73 km-re. Madárpihenő Homoródszentpál Meglátogattuk. Kicsi fejtörésbe került kitalálni melyik jobbik is a jobb, de sikerült. Elhagyatott les. A leírás és a fényképek alapján jó ötletnek találtam egy ilyen fajta les létesítését.
Várhegy Bágy 13,81 km-re. Itt középkori vár nyomai fedezhetőek fel. Pásztorkutyákat kerülgetve. Kocsival közelítettem meg, amennyire lehetett, a Bágy feletti konglomerát domboldalt. Lada athelyezes. A Bagyi varnal athelyeztem a geoladat, a regitol ugy jo 30 meterre delkeletre.
Templomerőd Garat 13,94 km-re. Négyzetes alapú szentélyét kereszthálós boltozat fedte, a hajót pedig sík mennyezet.
Református templom és rovásemlék Bágy 13,98 km-re. Orbán Balázs ezt írja: Temploma a későgót korból (XV-dik századból) való, teljesen átalakítva lévén, ezt is csak töredékeiből ismerjük fel.
Sóskút Homoródszentpál 13,98 km-re. A kút, amely ma már több száz éves lehet, a közösség tulajdonában van, egykor gondnoka is volt.
Unitárius templom Homoródújfalu 14,09 km-re. Hargita megye legdélebben fekvő települése. Akáctövis. Megvan a doboz. Egy szép áprilisi, téli napon. Valahogy úgy sikerült, hogy a templom mögé kerültem ki.
Béla bán vára Homoródszentpál 14,17 km-re. Kálmán, László és Béla pénzérméket találtak itt, melyek az 1048-1114-as évekből származnak.
Halomsírok Kövesbérc Oklánd 14,23 km-re. A Kövesbérc 2,5 km hosszú, 200-500 m széles, és 610 m tengerszint feletti magasságban helyezkedik el.
Református templom Agyagfalva 14,72 km-re. 1579-ből ismeretesek az egyházközség jegyzőkönyvi feljegyzései és határozatai, amelyeket 1628-ban Galgótzi István esperességében megerősítenek.
Unitárius templom Recsenyéd 14,75 km-re. Középkori templomról nincs adat.
Református templom Bögöz 14,95 km-re. Nem sokkal későbbi lehet a temploma.
Székely Nagygyűlés Agyagfalva 15,13 km-re. A népgyűlés kimondta és megerősítette a népszabadságot, a székely nemzet jogait biztosító kiváltságokat, a nemzeti szuverenitást, ahol ítélkeztek a hazaárulók és pártütők felett. Udvarhelyi túra. Hazafelé Udvarhelyröl benéztem megint az agyagfalvi emlékmühöz. Székelyek. Ez sem került elé, pedig a szulákot jól letapostam a lépcső mellett.
Székelykapu Oklánd 15,17 km-re. 1938-ban cserépfedésűre cserélték ki az eredetileg zsindelyborítású tetejét.
Unitárius templom Oklánd 15,18 km-re. Ha a fenyők beszélni tudnának, először a10 hársfáról emlékeznének, melyeket a millennium évében ültettek. Dió és birsalma. Megtaláltuk, gyönyörü ez a templom és nagyon szépen rendben van tartva. A templom kivülről is, meg belülről is szép. Ezt a dobozt már a télen láttam egy temetés alkalmával, de akkor valahogy nem fértem hezzája.
Régi Olt-fahíd Hévíz 15,19 km-re. Nem maradt meg fénykép vagy rajz róla.
Óvoda Oklánd 15,38 km-re. A több mint százéves épület mellett egy érdekes pavilon, fedett tornác található.
Sós kút Recsenyéd 15,93 km-re. A sóskút mélysége 0,55 m, a vízoszlop magassága 0,55 m.
Haller-udvarház Olthévíz 16,07 km-re. A feltételezések szerint 1553-ban építették egy középkori kolostor romjain, állítólag Bethlen Gábor is lakott itt egy ideig. Iskola. Ez most a Haller vagy a Kálnoky kastély, mert az útmutató táblák szerint Kálnoky kastély.
Református templom Lókod 16,23 km-re. Fölötte emelkedik a 856 m magas bágyi Várteto, melynek túloldalán található a népszokásairól nevezetes Bágy falu. Egy ujjászülető falu. Érdekes, az előttem levő bejegyzéssel ellentétben nem tudtam nyugodtan keresgélni, mert két helybéli idős bácsinak éppen ott volt fontos megbeszélni valója, nem voltak hajlandóak diszkréten hátatfordítani, hogy nyugodtan keresgélhessek. Zsákutca település. Patakfalva felől érkeztem, és a bágyi Várhegy felé tartottam, de nem hagyhattam ki a lókodi református templomnál elrejtett geodobozt.
Szelídgesztenye-liget Homoródkarácsonyfalva 16,32 km-re. A szelídgesztenyén kivül a ligetben megtaláljuk a diófát, az erdei fenyőt, a vadalmát és a fehér akácot is. Eltűnt doboz. Már rég kíváncsi voltam erre az ültetvényre. Gesztenyét szedtünk. Egy héttel a szelídgesztenye fesztivál után bukkantunk rá erre a helyre, mégis jutott nekünk hírmondóban néhány gesztenye.
Unitárius templom Homoródkarácsonyfalva 16,33 km-re. Az unitárius templomot körülvevő falon kívül helyezték el az emlékművet, rajta a felirattal: Erzsébet nagy királyasszonyunk áldott emléke mindaddig él, míg egy magyar szív dobog. Sisi. Megtaláltam a dobozt, viszont nem tudtam bejegyezni, mert televolt vizzel. Szerencsések vagyunk. Tényleg szerencsénk volt! A tiszteletes urat megkerestük, kinyitotta nekünk a templomot.
Guthman-Valenta kastély Olthévíz 16,35 km-re. A feltételezések szerint az egyszintes épületet 1553-ban építették, majd a 18-dik században átalakították. Romos. Ez az épület még megmenthető.
Kilátótorony Bene-hegy Oklánd 16,36 km-re. A község területére remek kilátást nyújtó faépítményt az oklándi Kishomoród Közbirtokosság állította, az Oklánd és Karácsonyfalva határán levő csúcsra.
Bázis-sósmedencék Homoródkarácsonyfalva 16,56 km-re. A Bázis névre keresztelt 50x8 méteres természetes és 10x4 méteres deszkával bélelt úszómedencét helybeliek létesítették.
Dungó-domb Homoródkarácsonyfalva 16,65 km-re. Ez a domb az erdélyi iszapvulkánok legnagyobb lerakódása, egyedülálló a mésztufával váltakozó rétegezettsége miatt.
Haller kastély Zoltán 16,67 km-re. A helység látnivalója a Haller-kastély 1553-ból. Udvarház. Éveken át csak nézegettem a kastély romjait, de mivel most doboz is van rejtve, megálltam megkeresni.
Román Viktor szoborpark Homoródszentmárton 16,83 km-re. Bükkfalva egyik látványossága a Román Viktor szoborpark, ahol a homoródszentmártoni születésű Román Viktor műveinek arányos felnagyításával, testvére, Román Elemér építészmérnök mutatja be a szobrász alkotásait. Őszi séta III. A szoborpark igazán látványos. Szobrok. Végre!!! A mai napon több rejtekhely felkeresése után ez az első megtalált dobozom.
Dungó feredő Homoródkarácsonyfalva 16,83 km-re. 2006-ban, egy fürdőépítő kaláka révén építik először újra, a mai formáját pedig 2019-ben nyerte. Irány egy akciós wellness központ. 2013-ban, egy magárahagyott pusztulásra ítélt hely. Megújult. Sok kéz önkéntes munkájával és nagylelkű támogatásokból újult meg az elmúlt tíz nap során a Homoród mentiek népi feredője.
Bazalt mikro-kanyon Olthévíz 16,84 km-re. Bazaltos kőzetek alkotják, melyek körülbelül 1 millió évvel ezelőtt keletkeztek. Szoros. Tényleg jól el van dugva ez a kis kanyon.
Unitárius vártemplom Homoródszentmárton 16,87 km-re. A déli irányba vezető út bal oldalán emelkedő kis dombon áll az unitárius templom. Őszi séta IV. Sajnos a templom zárva volt, és a geodoboz sem került elő hosszas keresés után sem. Szentmárton. Egy ember meg egy kasza csodákra képes.
Alsórákosi temető 17,17 km-re. A falu különleges temetkezési szokásairól árulkodnak a temetőben található faragott lábfák, a halottak lábához elhelyezett, úgynevezett gombosfák. Béka. Szerencsére a térkép meg a képek alapján nem volt nehéz rátalálni a zöld béka buvóhelyére. Gombosfák. Nagy örömmel fotóztam a lábtól állított gombosfákat, hisz kiegészítették a már meglévő kopjafa- fotó gyűjteményem.
Sükösd-Bethlen várkastély Alsórákos 17,24 km-re. 1377-ben Racus néven említik először. Majdnem. Megtaláltam a rejtekhelyet, a nyolcadik üreget is és nem sok hiányzott, hogy a dobozt is megtaláljam. Zárt kapu. A kapu zárva van, de körbejártuk a kastélyt és megpihentünk a padon a fák alatt.
Akasztófa teteje Homoródkarácsonyfalva 17,31 km-re. A falutól keletre található dombocska az első osztrák katonai térképen Akasztófa teteje, a másodikon Akasztófanyaka néven szerepel.
Kerekes Julcsa háza Homoródszentmárton 17,32 km-re. Épült a 19-dik század végén, jelenleg lakóház.
Bikafalva 17,34 km-re. 1477-ben Bykafalvaként jelentkezik, míg az 1567-dik évi regestrum Bijkafalva néven 16 kapuval jegyzi.
Vulkanikus kráter Alsórákos 17,45 km-re. Vulkanikus kráter Alsórákos Filmforgatás. Őszi képeket szerettem volna készíteni a vulkánnál. Felkapott hely lett ez az Alsórákos. Még az év első felében hallottam a forgatásról, de akkor ezek szerint még mindig tart.
Ugron-kúria Homoródszentmárton 17,48 km-re. A faluban áll a Homoród mente legnagyobb kastély-kúria jellegű épülete, a műemlék Ugron kúria. Őszi séta II. Ez volt a következő állomásunk. Romok. Nem tudtunk közelebb menni, mert a kiskapu zárva, nagykapu is, meg a mellette levő terület bejárója is lakat alatt volt.
Várféle őrtorony Nagygalambfalva 17,48 km-re. Ezért csak amolyan vár féle, a Vágás-patak partján, az eredeti egy földből készült erődítmény lehetett, rajta egy palánkvárral.
Elpusztult középkori templom Patakfalva 17,5 km-re. Ezen a helyen valamikor egy templom állt, mely hajdanán három falu (Patakfalva, Telekfalva, Sándorfalva) közös erőfeszítéséből készülhetett el. Hát ez furcsa. El nem tudom képzelni, hogy ha már kiástak 5 darab 5x5 méteres gödröt, a hivatkozott cikk szerint, és feltártak annyi falrészletet, akkor miért temették volna vissza? Na de majd csak kiderül. Asatas. A rejteket megtalaltam (a szogletes kovet), de a ket kis ko a ladaval eltunt.
Bánatos királylány kútja Nagygalambfalva 17,51 km-re. Bánatos királylány kútja Nagygalambfalva
Kilátótorony Heveder hegyese Oklánd 17,63 km-re. A Heveder hegyese (régebb Heveder-tető, Nagy Völgy bükk teteje, Billő Mező tettője) 900 m távolságra van a Kustaly-vára helyétől, nyugatra.
Református templom Patakfalva 17,8 km-re. A falutól délre fekvő Papdomb tetején, a temető szélén állott.
Fenyős kőfejtő Alsórákos 17,81 km-re. Egy szűk kapun lépünk be, és a szemünk elé tárul egy majdnem ovális alakú, hatalmas feltárás, melynek egyik tengelye körülbelül 400 m hosszú, a másik pedig körülbelül 200 m. Szép tó. Állítólag felhős időben látszik a tó smaragdzöld színe. Smaragd. Mi a vulkántól ereszkedtünk le, így fentről már megpillantottuk a smaragdzöld tavat.
Bazaltoszlopok Alsórákos 18,06 km-re. A bazalt kitermelését 1895-ben kezdték meg. Látványban elmarad a tó mellett. Előbb a tónál jártunk, onnan jöttünk az oszlopokhoz. A gyík a helyén. Könnyű volt megtalálni a dobozt, hisz ott volt a gyík (: Az oszlopok mértani pontossága bámulatba ejtő.
Egykori erődítmény Vártető Nagygalambfalva 18,07 km-re. Az ókorban, és az Árpád-korban is itt erődítmény állott.
Lutheránus templom Zsiberk 18,24 km-re. A völgyben cisztercita kolostor is állott, melyet 1336-ban leromboltak.
Ortodox templom Oltbogát 18,27 km-re. Az ortodox templom, mely a falu felett és attól nyugatra található, 1982-ben volt felszentelve, és Szent Piroska nevét viseli.
Kustaly vára Oklánd 18,52 km-re. A majdnem teljesen elpusztult toronyvár Erdély legkorábbi kővárai közé tartozik, Attila és Réka várával együtt. Vargyas határában. Egy érdekes, és értékes rejtekhely, a középkori várak, erődítések sokaságának egy ujabb helyszíne.
Miklóstelke 18,59 km-re. 1353-ban Villa Nicolai, 1356-ban Zenthmiclostelke, 1418-ban Closdorf,1427-ben Miklostelke, 1492-ben Kolosdorf, 1504-ben Closdorf a neve. Megtaláltam. A templom kulcsa a falu bejáratánál balra, a 99-es háznál van. Felújítási munkálatok. A templom körül nagyban folynak a felújítási munkálatok, állítólag az idén végeznek is.
Református templom Nagygalambfalva 18,85 km-re. A rengeteg érték közül említsük meg a Borsai Nagy Clara adományait, az 1789-ből származó festett templomajtót és az 1782-ből datált Úr asztalát.
Kopjafás építmények Székelyudvarhely 18,94 km-re. A városnévtáblán kivül két kopjafás építmény is található itt.
Jézus-kápolna Székelyudvarhely 19,01 km-re. Ez Székelyudvarhely legrégibb, épségben megmaradt műemlék épülete. Ritka körtemplom. Erdély egyetlen körtemplomaiból Náznánfalván is van egy, ma jártam ott. Kerek templomok és körkápolnák. Épp én is írni akartam a náznánfalvi római katolikus kápolnáról, de BabBerci megelőzött.
Udvarhely körüli túraösvény 19,1 km-re. A fehér alapon narancssárga U betűvel, benne narancssárga ponttal jelzett túraösvény nagyvonalakban követi a város határának vonalát.
Kápolna melletti Sóskert-sósfürdő Székelyudvarhely 19,11 km-re. Már az 1800-as években létezett itt egy fürdő, melyet Sóskert néven ismertek.
A vágási tölgyek Vágás 19,18 km-re. Most Vágás az anyamegye, régen megfordítva Dobó volt.
Rákóczi utca feletti fenyves Székelyudvarhely 19,22 km-re. Az erdőcsík a Jézus Szíve-kápolna szomszédságánál kezdődik, keresztezi az Éltetőkút utcát, és a Rákóczi és Kuvar utcák kereszteződésénél levő körforgalomnál ér véget.
Hagymás vára Oklánd 19,37 km-re. A hagyomány szerint a hagymás helynév onnan ered, hogy rablók támadtak itt meg egy lányt, akinek a tarisznyájában csak hagymát találtak.
Budvár Székelyudvarhely 19,42 km-re. Szemben vele a magasabb Csicser.
Rákosi Tepő Alsórákos 19,64 km-re. Rákosi Tepő Alsórákos
Tepő vára Alsórákos 19,65 km-re. A hágókról levezető utak a Barcaságon csomósodnak, hogy innen több átjárón át vezessenek tovább Erdély központi részei felé. A Rákosi és Ürmösi Töpe rejtekhelyei. A tartalmas leírásnak nem én vagyok a szerzője. Különböző helynevek. Tepő, Töpe, és Tepej csak változatai ugyanannak a helynévnek, valószínűleg csak a különböző kiejtés miatt.
Kisgalambfalva 19,65 km-re. A Nagy-Küküllőn átvezető betonhíd után kezdődik Kisgalambfalva.
[ Fel ↑ ]
Kannásné fájának maradványa Székelyudvarhely 23,8 km-re. Egy nagy terebélyes koronájú fa volt, melynek nagy koronája az útra is kihajlott. Restaurálták Kannásné fáját. Mivel a Kannásné fájának a maradványa egy magánház udvarán volt, oda nem rejtettünk.
Berde Mózes Unitárius Gimnázium Székelykeresztúr 23,97 km-re. Berde Mózes Unitárius Gimnázium - Székelykeresztúr
Dianna Levendula Kert Székelykeresztúr 24,1 km-re. A levendulakertbe két kapun keresztül is be lehet jutni, a Kriza János utca 59, illetve a Székely utca 9 szám bejáratainál.
Katolikus templom Székelykeresztúr 24,18 km-re. Keresztúr a Gagypatakának Nagy-Küküllőbe szakadásának térhelyén fekszik.
Molnar Istvan mellszobra Szekelykeresztur Cristuru Secuiesc 24,27 km-re. Molnar Istvan mellszobra Szekelykeresztur Cristuru Secuiesc 2008
Régi székelyház Felsőrákos 24,4 km-re. Régi székelyház Felsőrákos Megsétáltam magam Felsőrákoson. Pont 15-én voltam ott, a templomban az ünnepélyre készültek.
Unitárius templom Felsőrákos 24,43 km-re. Teljesen újjáépítették.
Nagy-aratás Máréfalva 24,89 km-re. Most már sejtjük, honnan jönnek a teherautók, és minek lett ott aszfalt. Virágtenger. Összekötöttük a kellemest a hasznossal, és miután megszedtük a markunkat nárcisszal megkerestük ezt a geodobozt is. A rejtek már üres volt. Székelyudvarhely irányából tartottam hazafelé.
Oroszlános emlékmű Vargyas 24,96 km-re. Tervezője Tompa József.
Unitárius templom Újszékely 25,4 km-re. A falut unitáriusok lakják.
Unitárius templom Alsóboldogfalva 25,42 km-re. Ezen elnevezés szűz Máriától származik.
Mária-borvízforrás Darabonta Vargyas 25,72 km-re. Hagyomány szerént azon helyen, hol most e borvíz (savanyúvíz) felbuzog, a hunok bejövetelekor tó volt, mely Csodástó-nak hivatott.
Jócsorgó-kővályú 25,82 km-re. Jócsorgó-kővályú
Tibód tölgyfája 25,85 km-re. Lakói katolikusok, templomuk nincs, Székelyszenttamásra járnak templomba.
Világháborús emlékmű Lövéte 25,9 km-re. A parókia kertjének előterében impozáns méretű háborús emlékmű áll. A navigáció is besegít. "A célpont a baloldalon található" hallatszott. A cserepek még ott vannak, de a geodoboz már nincs. Az elmúlt években több alkalommal is kerestem már az itt elrejtett geodobozt.
Kőmező-patak zuhatagsora Vargyas-szoros 25,93 km-re. A beömlési pontja keresztezi azt az ösvényt, amelyen a turisták bejárják a szurdokvölgyet.
Sziklakapu Felsőkomána 26,02 km-re. Egykor a két szikla közötti távolság kisebb volt, a Komána-patak völgyében haladó szekerek és gépkocsik számára szélesítették itt ki az átjárót.
Katolikus templom Nyikómalomfalva 26,09 km-re. Egyetlen település a Nyikó mentén, amely az idők folyamán felvette a rajta átfolyó patak nevét, így lett Nyikómalomfalva. Utólag bejelentve. Amikor ezt a megtalálást bejelentem, már 2022. Rejtekhely ellenőrzés. Ezt a rejtést már 2016-ban megtaláltam, de elfelejtettem bejelenteni.
Dénes István emléktúra Vargyas-szoros 26,23 km-re. Itt, az OrbánBalázs barlang bejáratánál emléktábla avatásra került sor. Miénk itt a játék. Köszönöm, jól esett a bejegyzés. Kell egy új doboz. Most a hétvégén a szorosnál sátoroztam és felmentem a Csala tornyára.
Tatárlik Vargyas-szoros 26,24 km-re. Tatárlik Vargyas-szoros Ugron barlang. A térképen helytelenül jelenik meg a Tatárlik helye. Javítás és magyarázat. Köszönöm az észrevételt, a térképen tényleg tévesen jelent meg a Tatárlik helye.
[ Fel ↑ ]
Turisztikai látnivalók Petek - Turisztikai látnivalók Farcád - Közeli települések: Homoródbene 4,69 km-re - Kaca 4,98 km-re.
© 2005-2024 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.