Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni a turisztikai látnivalót!
Református templom - Sóvárad - Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció
 


Református templom - Sóvárad turisztikai látnivalói

Régi templomáról azt tartják, hogy XIII-dik századi, de 1763-ban átalakították - Úgy látszik azonban, hogy ez az átalakítás teljes újjáépítésével volt egyenlő. Az egyházközség jegyzőkönyvében ez a bejegyzés olvasható: 1763 jún 22 a Mária Terézia császárnő engedelméből a régi megrongálódó templom lebontásához fogván a megye egészen felépíttetett és 12 febr...

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben - bejelentkezés után.

***

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Református templom Sóvárad fotóalbumba! A Rejtekhely képtárában már összesen 22626 fényképet tudsz megtekinteni.

***
Kalandjáték jellegén túl, a rejtekhely-keresés igazi kihívása az arra fogékony emberek figyelmének felkeltése, Székelyföld, Erdély, illetve a Kárpát-medence természeti látnivalóinak, történelmi és kulturális örökségének, valamint igaz értékeinek megismerésére, ismertetésére.

>>> Fedezzétek fel Sóvárad és a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Református templom!

A legközelebbi település Sóvárad, 0,36 km távolságra található.
Orbán Balázs - A Székelyföld leírása: Sóvárad és Kibéd környéke Sóvárad. Endre. Sóvárad néveredete, római castrum, annak kiterjedése, mostani maradványai, bélyeges téglák s más műtöredékek. A ferenczesek itten volt kolostora. Csombod vára, annak tájirati fekvése, e várnak mostan látható maradványai. Regék e várról, Csombodról, az ott vívott csatákról. A régi Székelyföld határán elhelyezett várlánczolatról. Örömök dombja, Szomorák. Hallgatótető. Büdös szállás, hagyományok. Kibéd, Uron és Tabika pataka, gyümölcstenyésztés. A kibédi templom. Kibéd a Rákóczi-forradalom alatt. Péterffy-család.
Milyen fontos látványosságok és népszerű látnivalók vannak a Református templom Sóvárad közelében?
- Római tábor - Sóvárad 270 m-re.
- Fedetlen fedeles híd - Sóvárad 660 m-re. A fedél megvédte a híd tartó- és járószerkezeteit a csapadéktól, valamint a nap szárító hatásától. Nyoma sincs az egykori faszerkezetnek. Pedig szerettem volna látni. Korabeli fénykép. Ritka, értékes kép érkezett a játszóterünkre, Kanizsay Izabella jóvoltából. Csak híd, fedél nélkül. A Kecske-túrára menet, habár nem volt sok időnk, beszúrtuk még ezt a rejtést.
- Függőhíd - Sóvárad 1,7 km-re. Sóvárad Szováta felőli kijáratánál egy fémből készült, deszka járófelületű függőhíd található. Aranyos függőhíd. Mivel erre jártunk, felkerestük a függőhidat. Ketrec és híd. Régebb szerettem volna itt rejteni, de a híd előtti ketrec mindig visszatartott attól, hogy megálljak itt.
- Kibéd 4,7 km-re. Kibéd 10 km-re fekszik Szovátától, helyi posztóüzeméről híres.
- Siklódi kő 5,1 km-re. A környéket uraló 1025 m magas Siklódi-kő andezit-agglomerátumból, tipikus vulkáni kőzetből áll.
- Szikla a Siklódi-kő lábánál 5,5 km-re. Siklód igazi hegyre szúrt falu, a világ végén, írja Orbán Balázs.
- Tyukász-domb Szováta 5,6 km-re. Én a Pacsirta utcán keresztül közelítettem meg a szovátai Tyukász-dombon levő, 1888-ban épült kis római katolikus kápolnát. 14 kereszt. Minden kereszt előtt, a földbe, pontosabban a kavicsba, lámpatest van beépítve, mely megvilágítja a keresztet. Jó kilátás. A város szélén, fent a gerinczen, az Outward Boundhoz átereszkedőben ki lehet lépni a kápolnához. Új geodoboz a régi rejtekben. Én ez alkalommal a Május 1 utcából indulva, délkelet felől jutottam fel a kápolnához.
- 1916-os honvéd emlékmű Bekecs-tető 5,7 km-re. A Bekecs oldalában, a Körvélyes-mezőn található egy honvéd emlékmű, mely az 1916-os román betörés feltartoztatása során elesett székely honvédőknek állít emléket. Bekerítve. Most látom, hogy a régebbi fotókon még nem volt teljesen bekerítve az emlékmű. Pótolni. Ősszel visszatérve a tett helyszínére, a jégdugónak már se híre, se hamva, de sajnos a ládának se. Dugó dugta. A koordináta nem a legkóserebb, de megtaláltuk a facsonkot.
- Mosdókő Bekecs-tető 5,8 km-re. A Bekecs-tetőről a Hollós-tó felé vezető út mentén található egy nagy mohás kő, amelyet a helybeliek Moháskőnek, Oltárkőnek de leggyakrabban Mosdókőnek neveznek. A táblát is. Olvassátok végig az ismertető táblát, van ott pár érdekesség. Első találatom . Nagyon rég járom a Bekecs hegyet, számtalanszor elmentem a rejtek mellett, nem is gondoltam volna, hogy ilyen kincseket rejt. Új geodoboz, védettebb rejtekben. A Vész-kőnél elrejtett új geodoboz megtalálása után, úgy döntöttem, hogy még elsétálok a Mosdókőhöz is, belefér az időbe.
- Hollós-tó Bekecs 6,1 km-re. Ez egy körülbelül 100x50 m-es mesterséges tó.
- Kisvasút állomás Szováta 6,1 km-re. 1997-ben leállítják rajta a forgalmat. Rendezett állomás. Ma megint Szovátán dolgoztam, a környéken is volt dolgom.
- Nádas-csorgó Szováta 6,3 km-re. A Forrás-utcából a kanyarban egy sikátor vezet a Nádas-csorgóhoz. Sikátor végén. Azt hittem, hogy ez borvízforrás, nagyot csalódtam, hogy csak egy sima ápőpláta. Magyar Husvet Szovatan II. Ha mar megvolt a Sos, akkor legyen a Nadas is. Árnyék. Szovátán dolgoztam és egy másfél órás kényszerszünetet kellett beiktatnom mielőtt a következő ügyfélhez mentem volna.
- Vész-kő Bekecs-tető 6,4 km-re. Nem az Írott-kő, más nevén Mosdó-kő, de hasonlít hozzá. Rendben. Év vége lévén leltároztunk a Bekecsen, a doboz a helyén, de valami rágcsáló megcsócsálta a zacskót. Acskó és Minion. A doboz a helyén, a Király tanácsát követve be is acskóztam, miután egy Minion is bekúszott a ládába. Tőzike mező. Lesétáltunk a Vész-kőtől egy, az elesett német katonáknak emelt emlékműig.
- Géra-csorgó Szováta 6,4 km-re. 2011-2012 környékén a szovátai önkormányzat a sóhegyek tövéből, a hegyből kibukó sósforrás vizét, a géravizet, a Géra utca, Csendes utca, Tölgyes utca találkozásához, az egykori Géra fürdő területére vezette be. Sósvíz. Azért most láttam először, hogy a vízhordást időponthoz kötik, na meg a mennyiséget is. Magyar Husvet Szovatan I. Mig sokan otthon toltottek a husvetot v. Sós víz. A henger a helyén van, a mágnes működik.
- Bökecs leve Bekecs-tető 6,4 km-re. A forrást 2013 ősszén kiépítették, betonlépcsőn lehet lemenni a forráshoz. Működik. Év vége lévén leltároztunk a Bekecsen. Gesztenye. Miután Deliáék kikaparták (izé, kiásták) a gesztenyét, és kissé odébb helyezték, mi is könnyen megtaláltuk a kissé furcsa alaku dupla dobozt. Elszánt kincskeresés. Először is szétnéztem, hol van a gömbölyű hátú kő.
- Óriások árka Nyárádselye 6,5 km-re. Valószínűleg a Mikháza és Szováta közötti, egykori római út maradványa.
- Ökumenikus kápolna Bekecs-tető 6,6 km-re. Itt valamikor egy vár állt, ma egy ökumenikus kápolna, amelyet közös összefogással építettek. Már megint nincs. Év vége lévén leltároztunk a Bekecsen, de sajnos megint hiányzik a geodoboz. Szabályok. Ezért a rejtekhelyért már kaptál egy pontot. Keskeny kezűek elönyben. Miután a Király új dobozt helyezett el, ez egyből elő is került.
- Mária-forrás Szováta 6,8 km-re. Vizét vannak akik fogyasztják, annak ellenére, hogy időnként a forrás fölött tábla hirdeti, hogy emberi fogyasztásra nem alkalmas. Itt nem találtam feltűnésmentesen kereshető rejteket. A rendőrséggel szemben pár kocsi parkolására alkalmas hely van.
- Fehérnép sarka Makfalva 6,9 km-re. A Fehérnép sarka egy jellegzetes alakú domb Makfalva északkeleti részében, a Kis-Küküllő baloldali partján, a Nagyszeg csorgója és Andrásuta pataka között.
- Kilátótorony Szováta 7,1 km-re. A kilátótorony melletti házikó ablakába kitett tájékoztató szerint a kilátó naponta 12 és 19 óra között látogatható, ingyenesen. Magasban. Jól körbe lehet látni a környéket a toronyból. Magyar Husvet Szovatan III. Ha mar letezik kilato, akkor azt is illendo megkeresni. Rendben volt. Szép helyen van, jó a kilátás.
- Mogyorósi-tó Szováta 7,3 km-re. Nem kell hosszában és hosszasan keresni. Bár a Rigó-tó és a Mogyorósi-tó viszonylag közel vannak egymáshoz, 150-200 m távolságra, a két tó között nem a nyílegyenes, az árkon-bokron a járható út.
- Rigó-tó Szováta 7,3 km-re. A Rigó-tó a Szováta környéki tavak egyike, több irányból is meg lehet közelíteni. Narancsízű tictac cukorkák. Abban az erdőben, ahol a Szováta környéki tavak találhatók, több jelzett és jelzetlen, sétány és ösvény van.
- Medve-tó Szováta 7,5 km-re. Látnivalói a Medve-tó, a Mogyorósi-tó, a kis sósvizű tavak: Zöld-tó, Vörös-tó és Fekete-tó, a fürdőtelep vadászkastély stílusú villái, a Szováta faluban található református templom. Medve nem volt a környéken. Mert nagyon sok a kétlábú látogató. Jo rejtek. Alcazasanak koszonhetoen nem ment elsore a megtalalas, de nehany tiszteletkor utan megadta magat. Csend és nyugalom. Megtaláltuk.
- Kilátó Vörös-tó Szováta 7,6 km-re. A Vörös-tó egy sekély sós vizű tó, melynek alján vastag kálcium- és vasszulfát-tartalmú iszapréteg található. Magyar Husvet Szovatan IV. Itt is minden rendben volt. Úszás utáni séta. Szép helyen van a rejtés, jó rálátással a tóra. Dinó a dobozban. Nagyon jó rejtés, nekem legalább is nagyon tetszett.
- Sóhegy Szováta 7,6 km-re.
- Mezítlábas ösvény Szováta 7,7 km-re. A mezítlábas ösvény Sebastian Kneipp német természetgyógyász által kifejlesztett egészségmegőrző módszeren alapszik.
- Kilátó Piroska-tó Szováta 7,8 km-re. Jellemző a hely egyedien gazdag változatosságára, hogy amíg a Vörös-tó só-koncentrációja elég magas, addig a közvetlen szomszédságában található Piroska tó, amelyhez a felszínre bukkanó sótömbök mellett vezet az ösvény, édesvizünek számít, halak is élnek benne. Piri fentről. Lent a tó szélén, a nádasban pont nászoltak a siklók. Magyar Husvet Szovatan V. Na, itt mar nem jartam olyan szerencsevel. Napozás Piroskánál. Befagyva fogadott a Medve is, a Piroska is.
- Piroska-tó Szováta 7,8 km-re.
- Tatársír Makfalva 7,9 km-re. Makfalva, illetve a Sokad dűlő északi részén, az abodi határ és Külső Ecsenye közötti, jellegzetes, koporsóra emlékeztető domb neve a Tatársír.
- Református templom Nyárádselye 7,9 km-re.
- Református templom Nyárádmagyaros 8 km-re. 1643-ból is van adat kápolnáról, amikor még mindig Berekeresztúr filiája.
- Adrenalin Plus kalandpark Szováta 8,1 km-re. Adrenalin Plus kalandpark - Tivoli tó, Szováta. Pontosan egy hónap után. Miután október elején egy sor új geodoboz került rejtésre Szováta környékén, elhatároztam, hogy megkeresem őket egy délután. Tényleg vaddisznó volt. Hát, elég hihetetlen, hogy a geodoboz ilyen gyorsan eltűnt. Vagy nincs meg a doboz, vagy csak én nem találom. Megtaláltam a rejtekfát, de a töve körbe volt túrva.
- Tivoli-tó Szováta 8,1 km-re. E tónak köszönhetően leülepítik az iszapot, és szabályozzák a Medve-tóba befolyó vízmennyiséget. Tetszik a tó, tetszett a rejtés is. Tetszik ez a tó.
- Trópusi lepkeház Parajd 8,2 km-re. Szabadon repülve, testközelből figyelhetjük itt meg a lepkéket. Belülről is. Bent is szép, érdemes meglátogatni. Jó tudni. A lepkeház szép kívûlrõl.
- Ozsváth-csorgó 8,2 km-re. A szovátaiak szívesen fogyasztják, és nemcsak ők, hanem mi, és más biciklitúrázók is, habár hosszabb száraz időben néha elapad a vize. Csúszós talaj. Vonattal ugyan nem találkoztunk, de a csúszós talaj miatt elég nehezen tudtuk megközelíteni a rejteket. Meredeken.... Valóban forgalmas a forrás. A drót. A rejtekhelyet és a dobozt is elég könnyen megtaláltam.
- Katonáné hegyese Abod 8,2 km-re. Katonáné hegyese, a régi osztrák térképeken Katonanő-tető, a Sokad dűlő legmagasabb csúcsa Makfalva északi határán.
- Suvadás Nyárádselye 8,3 km-re. Túrabot nélkül senkinek sem ajánlom. Karbantartás. A tegnap délután sikerült újra eljutnom Nyárádselyébe és ellenőriztem a rejteket. Antenna. A doboz valóban a szűk üregben volt. A geodobozhoz nem lehet hozzáférni. Mikháza felől érkeztem Nyárádselyére, amíg a talajút első része tűrhetőnek néz ki, a második fele nagyon le van szakadva.
- Alsó fenyős Makfalva 8,6 km-re. Az Alsó fenyős egy mesterséges fenyő telepítés Makfalvától északra, a Nagymagos erdejében.
- Parajdi Sóbánya 8,6 km-re. Itt a völgy méginkább elszűkül, a hegyek egészen közel merészkednek. Forgalom. Nem felvonultunk, ahnem levonultunk ma a bányába. Forgalmas hely. Az átjáróra emlékeztünk korábbi látogatásainkból.
- Sóhát és Sószoros Parajd 8,7 km-re. Parajd belterületétõl délnyugatra fekszik a Sóhát 8 hektár kiterjedésű természetvédelmi területe. Új doboz. Rejtettem egy új dobozt a Sószorosban. Deszkákon. Többször jártam a szorosban, de még a tanösvény előtt. Nem volt bozótvágó késünk. A tavasz első kiruccanása volt.
- Majálistér Makfalva Abod 8,8 km-re. A Majálistér az abodi úttól északra található, a Csere egyik magaslatán lévő liget neve.
- Református templom Parajd 9,2 km-re. Az ősi sóvágók telephelye aránylag messze volt a sóbánya helyétől, és ezért a sóvágók egy kisebb csoportja valószínűleg a bánya közelébe költözött, kialakítva az ősi Parajdot.
- Református templom Makfalva 9,2 km-re. Az egykori templom középkori létéről tanúskodik az a leírás, amely Benkőnél olvasható: csinos kőépület, keleti része ódon gót stílusú.
- Dózsa György mellszobra Makfalva 9,3 km-re.
- Fordított házikó Parajd 9,3 km-re. Alapterülete 8×5 m.
- Új római katolikus templom Parajd 9,4 km-re.
- Evszakok Parajd 9,4 km-re.
- Református templom és harangláb Küsmöd 9,6 km-re. A küsmödi templom zárva volt.
- Alsó-szikla Makfalva 9,9 km-re. A hagyomány szerint, ha a faluból is jól látható Alsó-szikla megszürkül, megváltozik az idő, ugyanis a kék palás rétegek előre jelzik az esőt.
- Síremlék Doberdó Makfalva 9,9 km-re. A világháborúban, az olaszországi Doberdóban hősi halált halt Barabás János emlékére emelték.
- Bereczki-ház Küsmöd 10 km-re. A jelenleg műemlék jellegű házat Bereczki Zsigmond építette 1858-ban, majd 1998-ban és 2012-ben felújították.
- Református templom Kendő 10,2 km-re. 1509-ben Kendew néven említik az okiratok, 1567-ben a regestrumban 9 kapuval jegyzik. Harangláb. A suvadásnál sajnos már nem volt időnk maradni, de a régi haranglábat megcsodáltuk.
- Kendő régi sírkövei 10,2 km-re.
- Maka vára Makfalva 10,3 km-re. Makavárának eredete a Váruta helynévhez kapcsolódik, de ellentétben a különböző világhálón található leírásokkal, a Váruta nem egy hegy vagy domb neve.
- Református templom Berekeresztúr 10,4 km-re. 1335-ben a pápai tizedjegyzékben Berechce szerepel, Berekete néven, amelyet Benkő feltételesen Berekeresztúrral azonosít, ami minden bizonnyal igaz lehet, mert más hasonló helységnév nincs a kerületben. Tető alatt. Nyárádszentimréről jöttünk át Berekeresztúrra.
- Római őrtorony Szakadát 10,5 km-re. Nyárádremete határában, Szakadát felett egy római őrtorony helye található, mely egy komplex őr- és jelzőtorony rendszerhez tartozott. Csak az őrtorony helye. Amint a leírásban is írja, itt csak egy római őrtorony helye található. Megközelítés. A Google térképen kinéztem, hogy a rejtekhelytől keletre egy út vezet fel a gerincre.
- Fiastetői kilátó 10,6 km-re. A kilátót 2006 július 22-én avatták fel, ötlete Dr. Ujra megvan. 10 ev utan ujra megtalaltuk a dobozt. Sárgarigó. Lementem a térképről mire elértem a kilátót, de lehet, hogy csak az én térképem régi. Fiastető, vihar előtt. Atyha felől személygépkocsival próbálkoztunk közelebb jutni a kilátóponthoz, majd kb.
- Sasfészek kilátó Alsósófalva 10,6 km-re.
- Árpád fejedelem szobra Székelybere 10,8 km-re. Száz évvel a budapesti Hősök tere után, Erdélyben először itt avattak Árpád szobrot.
- Nyárádszentimrei templom és harangláb 10,8 km-re. Szent Imre tiszteletére szentelték fel, a falu a templomáról kapta a nevét. Szent Imre szobor. Nyárádszeredából hazafele választottam ezt az útvonalat: Seprőd - Abod - Makfalva - Szolokma - Etéd - Énlaka - Székelypálfalva. Részletes beszámolók. Rendben van. Hosszú bejegyzések, automatikusan kitöltött időpont. Nem lehetne néha a mondatokat nagybetűvel kezdeni? Nem lehetne néha a pont, vagy a vessző után szünetet hagyni? Nem lehetne néha a két t helyett helyesen egy t betűt írni, máskor pedig egy t helyett helyesen kettőt? Nem lehetne helyesen írni, hogy ne azzal foglalkozzam állandóan, hogy helyesírási hibákat javítok? Nem kötelező hosszú bejegyzést írni! Honnan veszed, hogy kötelező volna? Egy hosszú bejegyzés olyan, mint amilyent például én írtam a Kossuth-sziklánál.
- Református templom Székelybere 10,9 km-re. Benkő Károly idejében épül fatemploma, mai temploma 1842-ből való.
- Ropó-domb Székelybere 11 km-re. Székelyberétől észak-északnyugatra egy kerek dombot láthatunk, mely a falu fölé magasodik.
- Rabsonné útja Illyésmező 11,1 km-re. A Rabsonné útja Illyésmezőtől északkeletre található, északnyugat - délkelet irányba vonuló töltésvonal.
- Mini Nyárád Látogatóközpont Vármező 11,2 km-re. Fő látnivalója egy 10 m2-es terepasztal, mely a Felső-Nyárádmente ismertebb látnivalóit mutatja be miniatűr méretben.
- Kisvasút állomás Vármező 11,2 km-re. A kis vonat egy keskeny-nyomtávolságú vasútra épített gőzmozdonyból és 2 zárt, valamint 1 nyitott, 11-12 m hosszú vagonból áll. A vonat füstje elvitte. Illetve az újjáépítés szele. Bozót. A fotó segítségével kerestünk, de végül is a GPS vezetett nyomra. Husveti dobozok. Leanylocsolas helyett geoladakat keresgeltunk Varmezo kornyeken.
- Református templom Felsősófalva 11,4 km-re. A település neve mutatja, hogy Felsősófalva ahhoz a hét településhez tartozik, amelyek a Kis-Küküllő és a Korond-patak völgyében fekszenek, a tanyavilággal együtt a Sóvidéket alkotják.
- Keménykőalji-forrás Vármező 11,4 km-re. Vármezőn, a Mini Nyárád átogatóközpont közelében, a Kéménykő (Keménykő oldala) délkeleti aljában egy kitűnő ivóvíz-forrást találunk.
- Kincses Kodáros dombja Felsősófalva 11,7 km-re. Tetején állítólag évszázadokig egy 30 cm széles kürtőlyuk volt. Könnyen megtalálható és biztonságos rejtek. Mivel új rejtő rejtett itt egy új geodobozt, új rejtekben - én is, mint rejtekgazda, megkereshetem azt, és pontot is kapok a megtalálásért. Jó tett helyébe jót várj. Köszönöm a karbantartást, az új geodobozt. Első megtaláló, vagy inkább meg nem találó. Nagyon fogynak a pontjaim, ideje újakat gyűjteni.
- Óriások dombja Atosfalva 11,8 km-re. Innen nagyméretű emberi csontok kerültek elő a múltban, talán ezzel magyarázható e hely neve is.
- Vármező 11,8 km-re. Vármező Szovátától 20 km-re fekszik, halászcsárdáiról, több tucat tóból álló pisztrángtelepeiről híres.
- Új negyed Malom utca Etéd 11,9 km-re. Érdemes egyet sétálni a településen, és megfigyelni a házaikat, ma már erőteljesen alakítják a faluképet.
- Keresztelő Szent János fakápolna Mikháza 12 km-re.
- Tájoló kilátó Mikháza 12 km-re. A mikházi Tájoló kilátóról remek kilátás nyílik az egykori római kasztrum és vicus területére, valamint a Felső-Nyárádmentére.
- Tulipán és levendula Márkod 12,1 km-re. Tizenötezer tő és tízféle tulipán van itt, május első részében tartják a szüretet.
- A temető kápolnája Atyha 12,2 km-re. Ez a különlegesen szép fekvésű település hétszázötven méterrel a tengerszint felett, a Székelyföld szívében évszázadokon át virágzott, . Új kápolna. A templomot újra födik. Kivül pléh, belül üres kápolna és rejtek. Igazán különleges ez a település a hegy tetején, de talán a leglátványosabb az odáig vezető út. Sóvidéken. Nem vagyunk ugyan nagyon magasak, de a doboz sajnos nem volt  a leírás szerinti helyen, a rozsdás szeg viszont  igen.
- Tündérek forrása Vármező 12,2 km-re. Forró nyári napokon kincset ér a forrás tiszta, hűvös vize. Úton-útfélen. Az út meglett (fentről jöttünk), a pötty meglett, a fa is meglett, a doboz sehunn a fában. Körút. Kis körutunk alkalmával ugy gondoltam több dobozka is előkerül, talán az én hibám is, hogy nem igy lett. Tündérek vize. Nehezen tudtunk megválni a pompás tőzike rétektől, soha nem találtuk még ilyen csúcsnyílásban, pedig minden tavasszal felkeressük a tavasz hírnökeit, tőzike, hóvirág, tavaszi kikerics, mindez egy helyen.
- Kripta a ferences kolostortemplom alatt Mikháza 12,3 km-re. A mikházai ferences kolostortemplom alatti, a főhajó és a szentély alatt húzódó kripta egyháziak és híres világiak, erdélyi nemes családok tagjainak nyughelye. Nem zár jól a doboz. A doboz előkerült a kövek közül, de a tartalma át van nedvesedve. Geodoboz a kripta bejáratánál. Borús, esős délután indultam el egy kis dobozkeresésre.
- Katolikus templom és Ferences kolostor Mikháza 12,3 km-re. Az elsősorban a Nyárádmente északkeleti végében meghúzódó katolikus közösséget kiszolgáló kolostor a XVII-XVIII századok folyamán, de a későbbiekben is a székelység művelődési életének egyik legfontosabb gócpontjaként irányító, oktató, papi utánpótlásképző szerepkört látott el, termékeny szellemi és művészettörténeti központként működött. Csendes hely. A dobozt a bodobácsok őrzik. Templomtorony és gólyafészek. A mikházai katolikus templomot és ferences kolostort csak kivülről csodáltam meg. El volt veszve Mikháza?. Ha így áll a dolog, akkor gyakrabban kellene biciklizni.
- A legrégebbi székelykapu Mikháza 12,3 km-re. A szerkezetileg meggyengült kaput 1912-ben egy vihar ledöntötte, majd vásárlás útján a Néprajzi Múzeumba került.
- Katolikus templom Vármező 12,4 km-re. Vármezőn, a nagyrészt római katolikus lakosság hitélete a Várhegy előterében álló Jézus szíve-templomban zajlik. Sunyi :-). Elég rejtélyes rejtés. Majdnem beejtettem. Nehéz volt kivenni a dobozt, majdnem elejtettem, de végül sikerült.
- Római katonai tábor Mikháza 12,4 km-re. A tábor a Nyárád-völgy felső szakaszának védelmét biztosította.
- Pálos kolostor romjai Vármező 12,5 km-re. Nem lehetetlen, hogy a Nyárádremete feletti Vármezőn állott, mert itt pálos kolostor emlékét őrzi a hagyomány. Tőzikenézőben. A Kis-Nyárád mellett a nyíló tőzikék csodálatosak, valóságos szőnyeget alkotnak. Megközelítés. A katolikus templom doboza után itt folytattam.
- Falu harangja Mikháza 12,5 km-re. Mikházán, abban az utkereszteződésben, ahol a ferences kolostortemplom felé le kell térni, egy harangláb és egy fedett feszület található, melyre a helybeliek a Jézuska és a Falu harangja elnevezéseket használják. Gyors találat. A doboz a földön volt.
- Etéd 12,6 km-re. Etéd Szováta, Korond és Parajd után a környék legjelentősebb települése.
- Idődoboz pavilonok Mikháza 12,6 km-re. A két pavilont Sági Gergely tervezte, 2015-ben készültek el, és 2016 májusában avatták őket fel.
- Várhegy Vármező 12,6 km-re. Kapaszkodó. A vármezői látogatásunkból nem maradhatott ki az Égerfás-tó megtekintése. Husveti lazitas. Kellemes kis "udules" utan az Egerfas to partjan felsetaltunk a varhegyre. Mogyoróbokrok között a Várhegyen. Jártam már a Várhegyen, pár évvel ezelőtt a régi rejtést is megtaláltam.
- Dózsa-Barátosi kúria Hármasfalu 12,8 km-re. A Dózsa-Barátosi kúriát a 18-dik században építették.
- Várnyaka Kápolnásmező 12,8 km-re. Várnyaka a Parajd és Kápolnásmező közötti utat lezáró töltésvonal neve, a Kis-Küküllő és a Juhod völgyei közötti gerincen található.
- Katolikus temető Nyárádremete 12,9 km-re. Egyik fő látnivalója a templomban, a főoltár felett található reneszánsz feszület. Őszapók. Nem találtam meg a temető bejáratát, igaz, nem is kerestem. Lepedőt akartam mondani. Harisnya? Khmm. Kísértetek. A kísérteteknek is van harisnyájuk? Ők csak lelkek.
- Kisfenyős-kő Parajd 13 km-re. Rabsonné várával szemben, a Kis-Küküllő másik oldalán, érdekes sziklaképződményeket fedezhetünk fel. Mindkettő. Diplomatikus leszek: mindkettő. Sziklamászó kocsi és gólyabot. Számítottam rá, hogy István fogja megtalálni elsőnek ezt a rejtést, de az Istvánok közül a járgányosra tippeltem. Járgány nélkül könnyebb. Ma Szovátán adódott munka, így a munka végeztével megkerestem ezt a rejtekhelyet is.
- Égerfás-tó Vármező 13 km-re. Egyre kisebb. Meghökkentünk, amikor megláttuk, hogy a kedvenc kis tavunkban alig van víz. Kedvencz. Az Égerfás-tó az egyik kedvencz laza túrahelyünk, télen-nyáron többször jövünk. Madárvilág. A geodoboz a helyén van, a szürkegémek úgyszintén.
- Geges 13,2 km-re. Területe már ősidők óta lakott. Ez nem egy emlékmű, csak egy sírhely. Miután rejtettem egy új geodobozt Geges református temetőjében, amivel a gegesi régi sírköveket szeretném bemutatni, elindultam megkeresni ezt a rejtést is. Ez mashol lehet. E Igen. Igen, erre mondják a faluban.
- Népi iskola Geges 13,3 km-re. Épült 1896-ban.
- Drakula kripta-ház Deményháza 13,3 km-re. Ezekkel a szavakkal hívja fel a különleges létesítményre a figyelmet, a reklámszöveg.
- Unitárius templom Hármasfalu 13,5 km-re. Hármasfalu 1950-ben jött létre Atosfalva, Csókfalva és Székelyszentistván egyesítésével.

Történelmi-kulturális értékek - Maros megye
* A történelmi háttér és kulturális jelentőség részletei regisztráció után. A fényképeket bejelentkezés után lehet megtekinteni.
[ Fel ↑ ]

Regisztrált felhasználók lehetőségei

  • Hozzászólás és bejelentés
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Református templom adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában - Sóvárad térkép
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Hozzászólások

    Sikerült eljutni Sóvárad környékére? Tetszett a Református templom? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat! Már összesen 8231 hozzászólás olvasható a webhelyünkön.

    Rejtett látnivalók a közelben

    Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Maros megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket! Már 3737 helyszínt mutattunk be.

    [ Fel ↑ ]
    Adatvédelmi és adatkezelési tájékoztató - A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a hivatalos magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.