Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni az itt elrejtett kincsesládát!
Jód-mező - Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció
 


Jód-mező turisztikai látnivalói

Jód-mező..

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben - bejelentkezés után.

***

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Jód-mező fotóalbumba! A Rejtekhely képtárában már összesen 22626 fényképet tudsz megtekinteni.

***
Kalandjáték jellegén túl, a rejtekhely-keresés igazi kihívása az arra fogékony emberek figyelmének felkeltése, Székelyföld, Erdély, illetve a Kárpát-medence természeti látnivalóinak, történelmi és kulturális örökségének, valamint igaz értékeinek megismerésére, ismertetésére.

Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Jód-mező!

>>> Lépjél be a virtuális kincskeresők titokzatos területére, és keresd meg a Rejtekhely geojátszótér itt elrejtett geodobozát!

A legközelebbi település Görgényüvegcsűr, 6,96 km távolságra található.
Milyen fontos látványosságok és népszerű látnivalók vannak a Jód-mező közelében?
- Széles-tető 1,9 km-re. Széles-, vagyis Szelesel-tető.
- Ruszu-mező a Nagy-Égett-kő mellett 2,3 km-re. Ruszu-mező a Nagy-Égett-kő, vagyis Cibles mellett.
- Sárkány-barlang Andrásháza 8,7 km-re.
- Vasúti megálló Andrásháza 8,8 km-re. Aki vonattal érkezik a helyszínre, annak Andrásháza lerobbant, gyászos állapotban levő vasúti megállójánál kell leszállni.
- Ládás Háza-barlang Andrástelep 8,9 km-re. A Maros-szorosban, Göde és Ratosnya között, különleges természeti képződményeket találunk. Barlang, első barlang. Délben jött ránk, hogy túrázzunk, és elfutottunk Ratosnyára. Volt fatörzsek. Érdekesek ezek a hatalmas "volt fatörzsek" és ágaik. Érdekes barlang. A Sziklaablaktól jöttünk át ide.
- Bunker 0 Szalárd 8,9 km-re. A szalárdi Szerecsen-sziklákon, a piros ponttal jelzett túraösvény mentén több bunkert, kiépített sáncrendszert láthatunk.
- Ládás Háza-kilátó Andrásháza 8,9 km-re. Jó nap a mozgásra. A mai napom igen mozgékonyra sikerült. GPS nélkül is megtalálható. Amikor először itt voltam még GPS nélkül kerestem a dobozokat. Naplemente. A kilátón üldögélve élveztük a lemenő nap utolsó sugarait és énekelgettük: Maros vize folyik csendesen.
- Lisztes-bérc Jódtelep 8,9 km-re. A 90-es években még Lapos-kőnek neveztük.
- Kis Bánffy-forrás Szalárd 8,9 km-re. A medence nem nagy, mégis sokan szeretnek benne lubickolni. Kis-Bánffy forrás. A "melegpocsolya" rendes neve: Kis-Bánffy forrás. Langyos és tiszta melegpocsolya. A szalárdi bunkerek felkeresése előtt a melegpocsolya közelében elrejtett geodobozt kerestem meg.
- Bunker 1 Szalárd 9 km-re. A bunkerek közül legalább hat ma is megtalálható. Világháborús óvóhelyi üzenet. Az üzenet a táj és a hely részéről volt. Üzenet. Mi volt ez az üzenet? És kinek szólt? Én nem emlékszem, hogy hagytam volna üzenetet, de lehet, hogy más hagyta. Az első. Egy kis keresgélés után előkerült az ösvény kezdetét jelző tábla, elkezdödött az ut a meredek emelkedőn felfelé.
- Sziklakapu Ládás Háza alatt Andrásháza 9 km-re. A Kelemen aljában. Ha már útba esett, nem lehetett kihagyni. Csodakapu. Megtaláltuk a természet titokzatos munkájának diadalívét, melynek homlokzatát babérként borítják a páfrányok. Rohanás egy geodobozért. Mivel a Ládás Háza barlang környékét már alaposan bejártam, ezt a sziklakaput is én ismertettem először a Rejtekhely-en érdekes pontként, ez alkalommal csak a geodobozt megtalálni álltam meg itt röviden.
- Bunker 2 Szalárd 9 km-re. Mindkettőnek ma már csak a maradványai vannak meg. Második. A Bunker 1 után hamar következett az egymással szemben levő két bunker. Óvóhely-2. Ez a bunker érdekesebb volt mint az előző, márcsak a cseppkőlefolyás miatt is. Bejárat, lépcső és cseppkőlefolyás. Az 1.
- Szalárdtelep sziklái Nagy bunker 9,1 km-re. Innen az ösvény ereszkedni kezd.
- Sziklaablak Andrásháza 9,1 km-re. A Ládás Háza-barlang, illetve a felette levő sziklatető kilátójához vezető, piros ponttal jelzett turautvonalat követve, az ösvény mellett érdekes sziklaalakzatokat fedezhetünk fel. Egy túra megkoronázása. Egy kellemes tavaszi délután találtam meg ezt a dobozt. Rozsdaszőnyeg. A frissen lehullt, napsütésben csillogó rozsdaszőnyeg mindent megtett, hogy ne a cél felé, hanem a völgybe szállítson vissza. Tévedések sorozata. A vendéglő parkolójában hagytuk az autót és innen indultunk a sárga kör jelzésen a Ládás Háza-barlang felé.
- Nagy-barlang Andrástelep 9,5 km-re. .. De mégis, a Kelemen-havasokban, a fatörzs-barlangok mellett, van egy másik érdekes lik is, az andronyászai Nagy-barlang.
- Bunker 3 Szalárdtelep sziklái 9,7 km-re. Félgömb-tető. Itt nagyobb szerencsével jártam, a geodoboz száraz és a helyén van. Találkozhattunk is volna. Mikor ezt a sorozatot rejtettem, kimaradt ez a bunker. Csak az időpont volt más. Nagyon közel voltunk egymáshoz.
- Bunker 4 Szalárd 9,7 km-re. Az országútról mindkét irányból jól látható. Üres a 4x7. Ma kedvem támadt jéggé fagyott sáron és a tetején csúszkáló avaron meredeket mászni. Dobozcsere. Ma erre jártunk, így ellenőriztem a rejtéseimet. Érdekes egybeesések. Egy kellemes tavaszi túra során érintettem a Szerecsen sziklákat.
- Lóalkatrész szikla Ratosnya 9,7 km-re. Az igazi neve nyomdafestéket nem tűr, ezért csak így írom le. Csalodas. Azt hittem az elejen hogy maszos doboz lessz :) de tevedtem. Estifény. Egy utazó családdal egyszerre álltunk meg a parkolóban, és amikor láttuk, hogy komótosan kiszállnak, azt gondoltuk, hogy itt keresés-találás helyett ló. Várakozás. Biciklivel mentünk, s pont egyszerre álltunk meg egy családdal, akik autóval voltak, már majdnem feladtuk a doboz megkeresését, mert nem akartak indulni, de végül összejött.
- Panda-kő Galonya 9,8 km-re. A Panda-kő Galonya és Ratosnya között, a Maros bal oldalán található, a Görgényi-havasokban. Ket doboz. Igen, a mustaros doboz es egy pet eloforma, ha jol emlekszem. Két doboz?. Melyik két dobozra gondolsz? Az egyik doboz más játszótér doboza? A mustáros doboz volt az én dobozom. Marosparti óriás. Második alkalomra sikerült megtalálni.
- Borziatelep tava 9,8 km-re. Valamikor a vasútról is látható volt, de mára már a tó körül eléggé felnőttek a fák és a bozót. Egy kis nosztalgia. Fontos hely ez számomra, mert egy barátomnak hétvégi háza van Borziatelepen és sokszor jártam meg a környéket. Havazas. Miutan leszalltunk a vonatrol, ez volt az elso megkeresendo doboz. Csodálatos őszi színek. Miután megtaláltam a Bisztra völgyében, a mosógépnél elrejtett geodobozt, folytattam az utamat a Maros völgyén felfelé.
- Mosógép Dédabisztra 10 km-re. A hegylakó népek mosógépe, a hegyi terepet kihasználva működik, szükségtelenné téve az elektromos energiát, az emberi erőt, és a mosószert. Homályos. Ez a mosógép még működik (a fentebbit elvitte a víz), de a leírás rajtunk nem segített, a támfal kb. Hiába örültem. . Saját geodoboz megtalálása. A saját geodobozod megtalálásáért nem jár pont, ezért kijavítottam a bejegyzésed típusát.
- Víg Albert köve Galonya 10 km-re. Ez a szikla a Víg Albert köve nevetviseli. Gyors kipipálás. Ha már sokszor átmentem a hídon, ideje volt kipipálni ezt a dobozt is. Vas hid. Regi tervem volt megkeresni ezt a dobozt es megnezni alaposabban a sziklat a Marosban. Nem tűnt el, csak tovább költözött. Ellenőriztem a rejteket.
- Rönklenyomat-barlangok Ratosnya 10,3 km-re. A T3-as (05-117/31) barlang 50 méterre van a T2-től.
- Egykori mosógép Bisztra-völgye 11,1 km-re. Megtalálható volt itt, magán a mosógépen és a vízvezető csatornán kívül a szárító is, és egy pad a várakozásra. Víz általi önmegsemmisítés. Víz hozta (létre) víz vitte el. Az energiatakarekossag netovabbja. Az a termeszet es ember altal szult haztartasi "gep", ami itt talalhato. Mosógép az út alatt. Bár a mosógép közvetlenül az út mellett van, pontosabban az út mellett és alatt, kocsiból nem egyből észrevehető.
- Funtineli forrás Palotailva 11,7 km-re. A Funtineli patak, vagy ahogy a térképeken szerepel, a Kutaspatak Palotailvánál ömlik a Marosba. Kirándulás a funtineli mezőre. Gyönyörüszép időben értünk mintegy 120-an a funtineli mezőre. Még most is lenyűgöző a hely. A Szerecsen-szikláktól elmentünk a Funtineli forrásig. A régi doboz helyett új rejtés. A mai nap újra a Funtineli-forrásnál jártunk.
- Magyaró 12,8 km-re. 1228-ban Moggoreunak írják, 1587-ben Mogioro és 1602-ben Magyaros a neve.
- Várszikla Bisztrapataka 13 km-re. A csúcsosabb sziklát a helyiek Cukluj-nak hívják. Kellemes séta. Ez volt a mai rejtekhely-vadászatunk első állomása.
- Várszikla 2 Dédabisztra 13 km-re. A falu határához tartozó Dédabisztratelep közelében, a 656 m magas La Cetate nevű sziklaszirt tetején középkori vár maradványai találhatóak. Kicsúszva a rejtekből és elázva . Előbb lent kerestem a szikla tövében, de nem találtam.
- Zászpás 13,7 km-re. Tiszta időben gyönyörű kilátás nyilik a Maros völgye, meg a Kelemen havasok felé. Régi ismerösők. Régi turatársakkal indultunk neki ennek a jól ismert helynek, csak most általunk ismeretlen uton menntünk fel és jöttünk is le. Gratulacio. Gratulacio az elso megtalalonak. Ravasz rejtés. Megtaláltuk, habár nagyon ravaszul elbújt egy felhőbe az egész környék.
- Turulmadaras emlékmű Disznajó 14,2 km-re. Középkori XIV-dik vagy XV-dik századi temploma ma is áll, egyesek szerint 1562-ben épülhetett, ami a gótikus kori átépítés idejét jelezheti. Ezt nem lehet elsietni. Kicsivel sötétedés előtt érkeztem Disznajóra, leparkoltam az emlékmű melletti utcában. Kíváncsiskodók. Kíváncsiskodókból itt sincs hiány, mivel a rejtekhely egy olyan helyen van, ahova jól oda lehet látni.
- Református templom Disznajó 14,4 km-re.
- Völgyzáró gát Ratosnya 14,7 km-re. A ratosnyai épülő víztároló Ratosnya községtől észak-északkeletre, sziklás környezetben található, a Szék-, Tiha- és Középső-patakok összefolyásától délre, 1 km-re.
- Holtmaros 14,9 km-re. 1319-ben Holtmaros, 1366-ban Holhmoros, 1512-ben Holth Maros néven jelentkezik az okiratokban.
- Római őrtorony Libánfalva 15,1 km-re.
- Görgény vára Görgényszentimre 15,5 km-re. A görgényszentimrei Bornemissza-kastély mögött egy gyönyörű dendrológiai park található. Teleki nyomában. Mivel személyes ügyek miatt nem mehettünk el több napra, úgy döntöttünk, hogy látogassuk meg a Maros menti Teleki emlékeket. Laza, családi. Könnyű, laza családi túra, a kastély katasztrófális állapotban van, de végre a Maros Megyei Múzeumhoz került, így van remény a restaurálására. Egy kis Görgény menti séta I. A IX.
- Bornemissza-kastély Görgényszentimre 15,9 km-re. Görgényszentimre látnivalója a 18-dik században épült Bornemisza-kastély, mely valamikor Rudolf Habsburg trónörökös vadászkastélya volt, ma erdészeti iskola működik benne. Rákóczi - Bornemissza-kastély. Rákóczi-, Bornemissza-kastély, ki melyik nevén ismeri. Lába kelt. Szép kastély, csodálatos kert.
- Orsova-kő Erdőlibánfalva 16,5 km-re.
- Keleti kilátó Istenszéke Kelemen-havasok 16,5 km-re. Az Istenszéke a Kelemen-havasok legnyugatibb része, és bár csupán 1380 m magas, de jellegzetes formája amely az emberek fantáziáját igencsak megmozgatta, és amiről talán legszebben Wass Albert írt, valamint a fenséges kilátás, amit biztosít, annak egyik leglátogatottabb helyévé teszi. Nem találtam megfelelő rejteket egy új geodoboznak. A kék pont jelzésen, a Bisztra-patak völgyéből indulva, a Hidas-patak völgyén keresztül jutottunk fel az Istenszéke csúcsplatójára. Május 1. Május elsején, nagyon szép ídőben indultunk Dédabisztráról.
- Görgényadorján 16,6 km-re. 1333-ban Yordani, 1393-ban Adrian néven tűnik fel az okiratokban, majd 1453-ban villa Adrianus és 1644-ben Adorján néven.
- Görgényi nárciszmező Görgényszentimre 16,6 km-re. A nárciszok április-májusban virágoznak. Tömegnyomor. Hétvégén, nárcisz-virágzáskor inkább kerülni kell, tömegnyomor van, és a parasztok kaszálják/tépik ezerrel a védett növényeket :-(. Ilyen sincs gyakran. Maga a rejtő vitt el a rejtekhelyhez, a saját kocsiján.
- Disznajói kockásliliom védett terület 16,6 km-re. Ládagazda: fakirA disznajói kockásliliom, 2,5 hektáron védett terület, a Marosvécshez tartozó Disznajó falu határában található. Az idén korábban nyílnak. Mivel korábban jött az idén a tavasz, ideje volt megnézni, hogy nyílnak-e a mocsári kockásliliomok. Köszönöm az álcázást. Köszönöm az álcázást. Látás. Azt vettem észre, hogy gondok vannak a látásommal, mert egyetlen liliomot sem láttam.
- Sólyomkő-szikla Nyágra 16,7 km-re. Jó kilátás. A Sólyom-szikla a Kelemen-havasokvan található, Nyágra (Neagra, Fekete-Göde) település közelében.
- Hegyes-szikla 16,7 km-re.
- Csúcsplató Istenszéke Kelemen-havasok 16,7 km-re. Az Istenszéke terjedelmes csúcsplatója, pontosabban az északra nyúló gerinc, Szászrégen felől nézve egy hatalmas széknek látszik - innen a helynév. Felismerhetetlen helyszín. A kék pont jelzésen, a Bisztra-patak völgyéből indulva, a Hidas-patak völgyén keresztül jutottunk fel az Istenszéke csúcsplatójára. Május 1. Egy nagyon meleg május elejei napon indultunk fel az Istenszékére. Mackó a dobozban. Mindenekelőtt gratulálok a rejtéshez, igényes, ötletes rejtés.
- T1 és T2 barlangok Nyágra 16,7 km-re. T1 és T2 barlangok - Göde-Nyágra.
- Kemény család várparkja Marosvécs 16,8 km-re. Ládagazda: BabBerciA marosvécsi Kemény-kastély mögött hatalmas park, gyümölcsöskert található. Elvitték a törmelékkel együtt?. Ez a második alkalom, hogy ezt a dobozt keresem. Elsőként a bélelt doboznál. Aznap reggel a Kelemen-havasokba indultam, a Kis-Lomás-vízeséshez.
- Kemény-kastély Marosvécs 16,8 km-re. Több mint 300 évig a Kemény család tulajdonában volt.
- Nyugati kilátó Istenszéke Kelemen-havasok 16,8 km-re. Terjedelmes platóval rendelkező csúcs, melynek a nyugati kilátóponttól északra nyúló gerince Szászrégen felől egy hatalmas széknek néz ki.
- Református templom Marosvécs 16,9 km-re. Feltételezhető, hogy a templom egy századdal előbbi, mert 1228-ban már oklevél emlékezik Vécsről. Harangszó. Besztercéről hazafele jövet kiugrottam a harangláb szerkezetét lefényképezni. Megvan a doboz. A doboz a helyén volt, negyedikként jegyeztünk be. Kastély árnyéában. A marosvécsi kastély és park látogatása után kerestük fel ezt a rejteket.
- Felsőidecs 17 km-re. 1319 Felydeach.
- Idecs vára Alsóidecs 18,1 km-re. Alsóidecstől keletre lévő, 596 méteres magaslaton feküdt hajdan Idecs vára. Jó kis emelkedő. Nagyon megdolgoztatott ez a hegy, pláne miután a biciklit is feltaszítottam az erdő széléig, nehogy gyalog kelljen hazamenjek.
- Fancsal-tető Görgényi-havasok 18,3 km-re. Ez Gödemesterházáról a Fancsal-tetőre való egynapos túra, amire ezennel sikerült társat találjak.
- Tölgyfa maradvány Mocsárerdő Szászrégen 19,4 km-re. A özelben egy különleges formájú tölgy maradványa van.
- Szászrégeni Mocsárerdő 19,6 km-re. A Keleti Kárpátok egyik kevésbé ismert és látogatott helyérekalauzolnálak el benneteket, a Szászrégen mellett találhatóMocsárerdőbe, ahol 400-700 éves tölgyfák őrzik Erdély régi szellemét. Amíg még lehet. A Mocsárerdőt meg lehet közelíteni a Görgény-völgyéből is, az autót már csak a főút mellett lehet hagyni, mert a bevezető utat sorompóval zárják. Matuzsálem. Régi tervem volt megkeresni ezt a dobozt. Egy kis Görgény menti séta II. Nagyon kellemes élmény volt a több száz éves tölgyek közt bóklászni és fényképezni ezeket a faóriásokat.
- Szentmihály 19,7 km-re. 1319-ben villa Szentmihálteluke néven írják, 1453-ban Zentmyhaltelke, 1644-ben Szent Mihály Telke formában fordul elő.
- Erdőszakál 20,9 km-re.
- Alsó-Halas pataki homokbánya 21,6 km-re. Az Alsó-Halas pataki homokbánya a Vármezőről induló, kék kereszttel jelzett túraútvonal végén található. Homokfal. A geodoboz a második fánál előkerült. Vadban gazdag hely. Az Alsó-Halas pataki úton indultam fel a bányához. Légvonalban. Erről csak annyit, hogy nem mindig a légvonal a legrövidebb út :-) De úgy néz ki élménydús kerékpározás volt.
- Nagy-ág melléke Vármező 22 km-re. Ha szereted a pisztrángot hazafele megkóstolhatod. Nyárádmenti legelő. A Nagy-ág le volt zárva sorompóval, ezért gyalog sétáltunk fel a tisztásig. Az eszét vesztett veszett róka veszte. Ha egy róka az ember közelségét keresi, akkor tényleg elment az esze, megveszett. Róka. A rókával kapcsolatosan, én úgy tudom, hogy ha keresi az ember kozelseget akkor veszett.
- Alsóbölkény 22,2 km-re. 1645-ben Magyarbölkény a neve.
- Likas-kő Vármező 22,3 km-re. A Görgényi-havasokban, a Meleg Sugó-völgyében található egy nagy sziklatömb, a Likas-kő, aminek a tövében tengermarta üreg található. Esős. Nem a Likas-kő volt aznapi turánk célpontja, de mivel utba esett ugy döntöttünk megkeresük. Étvágycsináló-túra kerékpárral. Biciklivel mentem végig a Meleg-Sugó völgyében.
- Vityál vára 22,4 km-re. A 12-13-dik századi várról, mely a korai kelet-erdélyi határvárak tagjának tekinthető, írásos adat nem maradt fenn. Vár az esőben. A Pálos-kolostor után a várat vettük célba. Likas-kő, vulkáni bomba, bejelentések. A Likas-kőnél jártam már, lásd a képeimet, viszont a vulkáni bomba-sziklát nem tudtam beazonosítani. Sok megtaláló, kevés bejelentés. Az Alsó-Halas pataki homokbányától, jöttem ide, miután rejtettem a Tündérek forrásánál.
- Bátos vára Burgberg Bátos 22,6 km-re. A Lúc patak mellett fekszik Bátos község - az észak-déli irányban hosszan elnyúló falu északi végétől keletre, körülbelül 2,5 km távolságban, a 751 m magas Burgberg nevű hegyen találjuk az ovális alaprajzú 12-dik századi vár jól látható sáncait.
- Tatár-tető 23 km-re.
- Macska-tető Vármező 23,4 km-re. A Vadmacska-csúcs a két Nyárád közötti gerinc egyik kimagasló pontja. Engem pásztorkutyák fordítottak vissza. A nyáron egy alkalommal én is próbálkoztam. Felkészületlenül. Mivel ez koordináták nélküli rejtés, a gerincet követtem és minden narancssárga sávos fánál kerestem a 13 méterre levő odvas bükkfát (már ahol volt, de inkább nem volt). Pontosítás. Ahol a román katonai térképen a "Vârful pisicii " van, ott van a geodoboz.
- Égerfás-tó Vármező 23,7 km-re. Egyre kisebb. Meghökkentünk, amikor megláttuk, hogy a kedvenc kis tavunkban alig van víz. Kedvencz. Az Égerfás-tó az egyik kedvencz laza túrahelyünk, télen-nyáron többször jövünk. Madárvilág. A geodoboz a helyén van, a szürkegémek úgyszintén.
- Kofa-völgyi vízesés 23,7 km-re. A Kofa völgyében található egy nagyon bővizű forrás, melynek az a különlegessége, hogy a forrás vize mintegy fél méter vízszintes szakasz után, vízesésként veti magát a mélybe. Decemberben is szép. Meglepően szép a kidőlt erdőben előbukkanó kétágú vízesés. Meghalt a doboz, éljen az új doboz. Szombaton jártam a Kofa-völgyi vízesésnél. A geodobozból ömlik a víz. A Kofa-vízesés felé Dédabisztrán, a Bisztra-patak torkolatánál, az Istenszéke nevű utcán tértem le a főútról.
- Várhegy Vármező 24 km-re. Kapaszkodó. A vármezői látogatásunkból nem maradhatott ki az Égerfás-tó megtekintése. Husveti lazitas. Kellemes kis "udules" utan az Egerfas to partjan felsetaltunk a varhegyre. Mogyoróbokrok között a Várhegyen. Jártam már a Várhegyen, pár évvel ezelőtt a régi rejtést is megtaláltam.
- Katolikus templom Vármező 24,1 km-re. Vármezőn, a nagyrészt római katolikus lakosság hitélete a Várhegy előterében álló Jézus szíve-templomban zajlik. Sunyi :-). Elég rejtélyes rejtés. Majdnem beejtettem. Nehéz volt kivenni a dobozt, majdnem elejtettem, de végül sikerült.
- Görgényi kőgombák 24,1 km-re. A Bucsecs-hegység emberi alakzatai, bizarr formáihoz hasonlóan itt is megdöbbentő oszlopok, sziklaélek és gombalakzatok jöttek létre. Havas gombák. Szép táj, napsütés, havas út, egy kis jeges ereszkedés és akkor hirtelen előtted áll a gomba! Szuper! Ráadásnak minden irányba, minden méretű macinyom. Rendben volt. Tavasz végén voltunk újra, az őszi EKE túra utan. Több mint 10 éves rejtés. Több mint 10 évvel ezelőtt volt rejtve ez a geodoboz, az ösvény közelében van, nincs is nagyon álcázva, mégis megvan még.
- Tündérek forrása Vármező 24,5 km-re. Forró nyári napokon kincset ér a forrás tiszta, hűvös vize. Úton-útfélen. Az út meglett (fentről jöttünk), a pötty meglett, a fa is meglett, a doboz sehunn a fában. Körút. Kis körutunk alkalmával ugy gondoltam több dobozka is előkerül, talán az én hibám is, hogy nem igy lett. Tündérek vize. Nehezen tudtunk megválni a pompás tőzike rétektől, soha nem találtuk még ilyen csúcsnyílásban, pedig minden tavasszal felkeressük a tavasz hírnökeit, tőzike, hóvirág, tavaszi kikerics, mindez egy helyen.
- Vármező 24,5 km-re. Vármező Szovátától 20 km-re fekszik, halászcsárdáiról, több tucat tóból álló pisztrángtelepeiről híres.
- Pálos kolostor romjai Vármező 24,5 km-re. Lestyán Ferenc írja, hogy Pázmány katalógusa Nyárád kolostorról is tud, de helyét nem ismeri. Tőzikenézőben. A Kis-Nyárád mellett a nyíló tőzikék csodálatosak, valóságos szőnyeget alkotnak. Megközelítés. A katolikus templom doboza után itt folytattam.
- Címeres kút Szászrégen 24,6 km-re. Három címert láthatunk rajta.
- Homokkő képződmény Bátos 24,8 km-re. Ha arra jártok, megéri megállni néhány perce.
- Katolikus temető Nyárádremete 25 km-re. Egyik fő látnivalója a templomban, a főoltár felett található reneszánsz feszület. Őszapók. Nem találtam meg a temető bejáratát, igaz, nem is kerestem. Lepedőt akartam mondani. Harisnya? Khmm. Kísértetek. A kísérteteknek is van harisnyájuk? Ők csak lelkek.
- Tiha-vízesés Nedves-patak Kelemen-havasok 25 km-re. A nyolc méter magas vízesés a Nedves-patak, románul Paraul Umed völgyében van, körülbelül 400-500 méterrel a Gyöngyös-patakba ömlő Nedves-patak torkolatától. Május. Május még messze van, nem tudom, hogy mennyi szabadidőm lesz májusban. Én május közepére gondoltam. Ha van igény és jelentkező, természetesen bármikor lehet túrázni, kirándulni, geodobozt keresni és rejteni. Még márciusban?. Jó lenne, ha összejönne.
- Sziklakilátó Nedves-patak 25 km-re. Sziklakilátó a Nedves-patak fejében. A Tiha-csúcshoz közel. . A Nedves-patakból. A Nedves-túra alkalmával, a Tiha-csúcs felé menet bukkantunk rá erre a kilátóra.
- Keménykőalji-forrás Vármező 25,1 km-re. Főleg a helybeliek ismerik, de a környékről is sokan hordják a vizét.
- Római-katolikus templom Szászrégen 25,2 km-re. A városnak két hangszergyára is van. Zápor elől menekülve. Csak a rejtekhelyet találtuk meg, igaz nem néztem alaposan át a kerítés tövét. Nem találtuk meg. Igaz, még nem volt kivirradva amikor kerestük.
- Bátos 25,3 km-re. 1228-ban vila Batus néven jelentkezik az okiratokban, majd 1319-ben Batus, 1507-ben oppidum Bathws formában.
- Kőnyúl Kelemen-havasok 25,4 km-re. Ezek egyike egy nyúl formájú szikla.
- Mini Nyárád Látogatóközpont Vármező 25,4 km-re. A Mini Nyárád látogatóközpont Vármezőn az Állomás utca 156 szám alatt található, a keskeny nyomvonalú vasút vármezői állomása mellett.
- Dedrádszéplak 25,4 km-re. 1228-ban Sceplak, 1461-ben Zeplak néven jelentkezik a forrásokban.
- Kisvasút állomás Vármező 25,4 km-re. A kis vonat egy keskeny-nyomtávolságú vasútra épített gőzmozdonyból és 2 zárt, valamint 1 nyitott, 11-12 m hosszú vagonból áll. A vonat füstje elvitte. Illetve az újjáépítés szele. Bozót. A fotó segítségével kerestünk, de végül is a GPS vezetett nyomra. Husveti dobozok. Leanylocsolas helyett geoladakat keresgeltunk Varmezo kornyeken.
- Beás-tető Maroshévíz 25,4 km-re. Talán kisgyerekek számára nem annyira.
- Tündér-tó Kelemen-havasok 25,6 km-re. A szép fenyőerdővel körbevett tó Kolibicáról vagy Ratosnyáról indulva is megközelíthető.
- Tündérek útja Vármező 25,7 km-re. A Tündérek-útja Vármezőtől keletre helyezkedik el, a Kaca-hegy, az Alsó-Kaca tisztás között, a Kaca-patak forrásvidékén.
- Kecske-kő Görgényi-havasok 25,7 km-re. A Kecske-kő a Görgényi-havasok egyik legszebb kilátást nyujtó csúcsa, a Fancsal kialudt vulkán kráterperemének egyik kiemelkedő sziklája. Első túra az új évben. Gyönyörű havas táj fogadott. Tél vót, hó vót. Laposnya, Bakta-nyereg, Eszenyő-mező úton köszelítettük meg, fent már 10-20 cm hó volt. Árkon-bokron-sziklán. A Bakta-nyereg felől érkeztünk, a piros háromszög jelzés mentén.
- Dedrád 25,8 km-re. 1325-ben plébániatemploma van, papja János ekkor a székeskáptalan előtt tárgyalandó birtokmegosztási ügyben van jelen.
- Magányos tölgy Szászrégen 25,9 km-re. A Magányos tölgy Szászrégen északnyugati részében, a Kerek-erdő (Ziegenwald) nyugati szélén található.
- Római őrtorony Szakadát 25,9 km-re. A Maros megyei római határszakasz kutatása során számos, a védelmi vonalhoz tartozó lelőhelyet azonosítottak. Csak az őrtorony helye. Amint a leírásban is írja, itt csak egy római őrtorony helye található. Megközelítés. A Google térképen kinéztem, hogy a rejtekhelytől keletre egy út vezet fel a gerincre.
- Tiha-tető Kelemen-havasok 25,9 km-re. Vonattal érkezőknek két napra van szükségük a csúcs megmászásához mivel Palotailvától a gerinc több mint 24 km. Csak ez. Egy fárasztó nap után, minden fáradtságot elfelejtettünk mikor a gyönyörű látvány fogadott a csúcson. Egy napfényes hétvégi napon. . Nedves-túra alkalmával. A Nedves-túra alkalmával jöttünk fel ide a trekkingklubbal, a Tiha csúcs alatti vízeséstől.
- Sziklafal Gyöngyös-patak 26,3 km-re.
- Kis Csika-csúcs Kelemen havasok 26,5 km-re. A Kis Csika- vagy Csikuca-csúcsnak olyan szép neve van románul (Cica Mica, Cicuta), persze magyarul kiejtve, hogy a magyar megfelelőjét nem is kellene használni.

Természeti értékek - Maros megye
* Részletek regisztráció után. A fényképeket bejelentkezés után lehet megtekinteni.
[ Fel ↑ ]

Regisztrált felhasználók lehetőségei

  • Hozzászólás és bejelentés
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Jód-mező adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Hozzászólások

    Sikerült eljutni a környékre? Tetszett a Jód-mező? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat! Már összesen 8231 hozzászólás olvasható a webhelyünkön.

    Rejtett látnivalók a közelben

    Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Maros megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket! Már 3737 helyszínt mutattunk be.

    [ Fel ↑ ]
    Adatvédelmi és adatkezelési tájékoztató - A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a hivatalos magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.