Bencéd település (Hargita megye) Központ: Siménfalva. Bencéd román elnevezése: Bentid. Német neve: Bentzid.
Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Bencéd (Hargita megye) és környéke turisztikai látnivalói

Református templom Kecsedkisfalud
évi regestrumban Kechijet néven 15 kapuval jegyzik.
Az elmúlt két évben kiépítették itt az ivóvíz- és szennyvízrendszert, nemrég pedig térkővel borították a negyed utcáit.
Az írásbeliség kialakulásával a személyt, illetve nevét helyettesítő írásjel lett. Ezt nem nézhetem tovább ;-). Figyelem a hely SZABAD PRÉDA !Elárulok valamit: még nem kaptam ennyi szívderítő bejegyzést egy ilyen gyenge geotojásra (bár nincs más geotojásom az is igaz)!Egy szó mint száz én is úgy érzem, ez a rejtés kilóg a rejtéseim sorából (aki ismeri azt a néhány ládát amit én rejtettem az meg is csodálkozhatott, hogy hova lett a találékonyság belőle). Kereszt helyett csak pálinka. Ha már a szomszédban jártam, gondoltam, hogy szétnézek itt is. Puhányok. Csak szólok, hogy erre jártam, s kíváncsi voltam tényleg eltűnt-e a kis Tau kereszt.
A szomszédos Szentlélektől több mint száz éve vált el, jelenleg nyolc falu községközpontja. Ábel a ravatalozóban :). Igaz, hogy nem az első alkalommal kerestük, de most biztosra mentünk. Ravatalozó. A rejteket megtaláltam, a geodobozt viszont nem. Geodobozt nem találtuk. A sírnál szokás szerint sok turista.
Egyetlen település a Nyikó mentén, amely az idők folyamán felvette a rajta átfolyó patak nevét, így lett Nyikómalomfalva. Első megtalálók. A templomkert nagyon szép, a falu csendes és nyugalmas a hőség nagy. Utólag bejelentve. Amikor ezt a megtalálást bejelentem, már 2022. Rejtekhely ellenőrzés. Ezt a rejtést már 2016-ban megtaláltam, de elfelejtettem bejelenteni.
Ha nem is az egész templom, de annak egyes részei biztosan koraiak - ilyenek a toronyaljból a hajóba nyíló ajtó félköríves kerete, az elfalazott déli kapu szintén félköríves kerete, részben a hajó átalakított félköríves ablakai. Méteres nélkül. A falhoz érve, kerestem, hogy hol van a 8 m, de végül minden üreget kézzel kitapogattam. Templom. Itt sem sikerült megtalálnom a dobozt, hogy aztán hazaérve lássam a képeken, hogy nem voltam eléggé kitartó, mert ha jobban emlékeztem volna, meg tudtam volna találni. Nagyon szép freskók. Szégyen, hogy több tízszer vagy százszor mentem már át Székelyszentléleken, de soha nem álltam meg, nem tudtam, hogy ennyire értékes temploma van.
Ide építettek kilátót 2006- ban a sükői közbirtokosság, a helyi vállalkozók, a felsőboldogfalvi önkormányzat, illetve Sándor József közbenjárásával. Lehettem volna első megtaláló, de csak második rejtő lettem. Egyik kedvenc rejtekhely-kategóriám, a Rez-tetőihez hasonló kilátótornyok.
Mária-szobor Farkaslaka A kilátótól oda-vissza félóra. A Gordon-hegy tetejéről ereszkedtem be a Mária-szoborig, gyalog.
Cseresnyéje hires az egész székely földön. Felújított torony és rejtek. Már régóta tervezem, hogy meglátogatom a sükői ferde tornyot és a közelben található Rez-tetői kilátót.
A két Kükülló között, az út mentén, a Firtos-hegy lábánál, egy sor település található. Rejtés. Kissé megkésve, de eljött az idő, hogy ezeket a rejtéseket is bejelentsem, sajnos hamarabb nem sikerült időt szakítanom rá. Befalazva. Elég sokáig számolgattuk a sarkakat, míg megkerült a 8.
Innen belátni a Nyikó mente egy részét, a völgybe települt Malomfalvát, Farkaslakát, a Bogárfalvával összenőtt Székelyszentléleket. Jézus. Parajd felé menet felléptem a szoborhoz. Elég érdekes szobor, szép kilátással. Építése után majdnem 10 évvel jutottunk oda, hogy meglátogattuk ezt a kilátót. Sötétben a meredek hegyoldalon. A közeli Mária-szobor rejtését indultam el megkeresni, a Gordon-hegy tetejéről indulva.
Sütő András állítja (1980), hogy A székelyföldi magyarság joggal büszkélkedik Orbán Balázzsal is. A természet ajándéka. Bár eredetileg úgy terveztem, hogy a környék rejtekhelyeit egy külön kirándulás alkalmával keresem fel, Székelylengyelfalva főúthoz való közelsége miatt mégsem hagytam ki ezt a rejtést.
Egyúttal a Kis-és Nagy-Küküllő vizválasztója. Most nincs nárcisz. Megtaláltuk az elásott dobozt. Nárciszmezők. A nárciszokat nem itt, hanem az út másik oldalán, a szénégetőkön túl kell keresni. Odú. Nárciszillattal telve megkerestük ezt a rejteket is.
Ugyanezen forrás szerint 1629-ben a templom boltozatát deszkamennyezettel váltják fel, mely deszkamennyezetről megörökített felirat tanúskodik: Hoc opus factum in anno 1629, tempore Gabrielis Bethlen. Időjárás előrejelzés. Minden lengyelfalvi ember tudja.
A Firtos-tetőn volt már egy közel húszéves kilátó, mely időközben teljesen elkorhadt, valamint a bükkfák is megnőttek körülötte.
A legnagyobb székely névvel kitüntetett Orbán Balázs köztéri mellszobra a katolikus templomtól északkeletre, a művelődési ház melletti téren található.
A hagyományok szerint a Péter-hegyesén állott egy Szent Péternek szentelt és népes búcsúkkal látogatott kápolna.
A legtöbb farkaslaki ember már az 1800-as évektől kezdődően a faszén előállításából vagy értékesítéséből él. Szénégetők. A főútról közelitettük meg, miután Fenyőkútról a mezei úton nem tudtunk autóval idáig leereszkedni. Füstölgés. Nárcisznézőbe indultunk a zuhogó eső ellenére. Ellenőrzés. A sok esős nap után örültünk a napsütésnek.
A falu északkeleti felében kiugró dombon emelt unitárius templom uralkodik a helység, meg a falutól délre eső táj fölött. Mondák és regék földje. A Firtos várától ereszkedtünk le torony iránt a csodálatos kis faluba, amelyik nem hiába a világörökség része. 4 ember. 4 emberkére volt szükség, hogy körbe öleljük a nagy zádokfát. Göcsörtös fa. Igazán szép ez a félreeső hely.
Síugrósánc Székelylengyelfalva
Bányai János leírása alapján ezek egy szép nagy limonittal és mésztufával fedett területet rejtenek, melyek az egykori magasabb szintben levő kifolyási helyei lehettek a mai borvízforrásoknak.
A Cigány-patak völgyében, ahol Dobó Vágással összeér, ott fekszik a két falu temploma.
A megyei út egyik felén a Borvízmúzeum kiállítása látogatható május 1 és szeptember 30 között. Udvarhely határában. Érdekes rejtés, ahogy leparkoltam a bringát és kezdtem nézelődni, hogy merre keressem a dobozt, kiderült, hogy éppen az orom előtt van, csaknem rajta állok. Eddig nem jó helyen kerestem. Csak egy gyors megállás volt és már meg is volt a doboz. Szejke a borvizek Homoródja . Későn érkeztünk és megkóstoltuk a "kőolajat".
Egy nagy terebélyes koronájú fa volt, melynek nagy koronája az útra is kihajlott. Restaurálták Kannásné fáját. Mivel a Kannásné fájának a maradványa egy magánház udvarán volt, oda nem rejtettünk.
Firtos kútja
A várat övező bükkfák régi történetekről mesélhetnének. Mélyre besűlyedt geodoboz. Sikeresen megtaláltuk a dobozt, de nagyon mélyen volt a tuskóban. Legendák nyomán. Firtosváralja felől mentünk fel, a Firtos lova fölött csodálatos erdőben, őzek társaságában. Kerestem. .
1566-ban Farczádnak írják.
Szejkefürdő Faragott örökség. Átugrottunk a hegyen, megnézni milyen az ahol nincs hó! A napsütésben addig sétálgattunk a kapuk alatt, míg csontjainkat is átmelegítette. Székely kapuk. Egyenként, egyedi és eredeti darabok. Más geojátszótér rejtése. Van tudomásunk róla, hogy geodoboz van itt, ezen a helyen.
Végrendelete szerint az egykori birtokon, Szejkefürdőn temették el. Rejtek-illemhely. Második alkalommal keresem az itt elrejtett geodobozt. Új helyre került a doboz. Új helyet kerestünk a geodoboznak, de sajnos megzavartak és el kellett hoznunk dobozt.
Most Vágás az anyamegye, régen megfordítva Dobó volt.
A kő fölötti hegygerincet Likaskő-bércnek, a kő feletti fensíkot, mely művelhető és lakott terület, Likaskő mezejének nevezik. Ezennel meglett a második likas kő is. Tegnap este, útban Vásárhely felé, a szürkület utolsó perceit kihasználva (mielőtt totálisan besötétedett volna) tettünk egy rövid kitérőt az országútról a ládához. Kőlik. E rejtekhely mellett többször is elmentem, tavaly még meg is álltam, csak hazaérésem után gondoltam arra, hátha van doboz is itt. Mindkét doboz megvan. Megtaláltam a geodobozt is, a Déliáét is.
A hagyományos 14 stációt a domborművek alatt római számok, és egy-egy szó jelzi, amit rovásbetűkkel is felvésett az alkotó: Ítélet, Megterhelve, Megbotlás, Találkozás, Segítség, Együttérzés, Felbukva, Vigasztalás, Összeomlás, Megfosztás, Megfeszítés, Elhagyatva, Gyászban, Sírban. Vadméhek nélkül. Gps nélkül valószínűleg nem találtam volna meg. Történelem óra. "A székely történelembe belemélyedve végigjártuk a Székely Kálvária útját. Mindig jön egy új tavasz . Mindenkinek figyelmébe ajánlom, aki még nem járta végig! Méhek sehol, de jó volt a bringát elővenni.
Oroszhegyi kilátó Egy másik játszótér rejtését találtad meg. Úgy néz ki, hogy nem olvastad el figyelmesen a geodoboz megtalálását segítő információt, és nem nézted meg azt sem, hogy ki a geodoboz rejtője. Épül az új kilátó. Magtaláltam a rejtekhelyet és megtaláltam a kilátót lebontva, szépen egy rakásban. Új kilátó. Áll az új kilátó, fém és fa sikeres összehangolása.
Egy jómódú, ám gonosz lelkű özvegyasszony, Rákné élt benne, csúnya édeslányával és szépséges mostohalányával. Új doboz. Átléptem a dobozt, vagyis a hűlt helyét. Köszönöm az új dobozt. Majdnem megvicceltél. Száraz ősz. A tó teljesen kiszáradtnak tűnik, vízfelület egyáltalán nem látszik, azért a kilátás szép.
Oroszhegy
A hősök sírja mögött áll néhány kisebb fa szomszédságában. Végre. Nem tudtam az öreg tölgy létezéséről. Beleesett. A geodoboz sajnos megtalálta az utat a nagyobb üreg fele. Az élő és a már nem élő tölgyfa. Ennél a rejtekhelynél Kannásné fája csak segédpontként volt feltüntetve.
Szapulj Kati iszapvulkán Székelyudvarhely
Madárkert Korond
A szénégetők mellett elhaladva több nárciszmező mellett vezet az út. Még nem nyilnak a nárciszok. Az idén még nem nyiltak ki a nárciszok rendszerint május elején nyilnak. Nem találtam a saját dobozomat, rejtettem újat. A nárciszok még csak most kezdenek nyílni. Hervadó nárciszok. Nagyon sajnálom, hogy nem jöttem ide vagy 10 nappal korábban, mikor még több virág volt kinyílva, de így is még rengeteg volt belőlük.
Az ókorban, és az Árpád-korban is itt erődítmény állott.
Lakói katolikusok, templomuk nincs, Székelyszenttamásra járnak templomba.
Volt köztük lisztelő, fűrész-, festék- és mázőrlő malom. Ládaellenőrzés . A szencsedi nárciszmező felé benéztünk a lányommal a vízimalomba. Hangulatos és meglepő hely. Ez egy olyan rejtekhely, amelyet méltatlanul hanyagolnak a kincskeresők. Malomkerék. Kétszer is nekifogtunk a keresésének.
1968-ig községközpontja volt Betfalvának, Nagy- és Kiskedének. Bejutottam a templomba, de nem tudtam keresgélni. A templomhoz érkezve, a kőkerítésen levő bejáratot zárva találtam. Az épület árnyékában. Örvendek, hogy sikerült egy kicsit megdolgoztassalak, bár az én elvem az, hogy a helyszín lényegesebb mint a rejtés, ezért nem jó a tulságosan nehéz, ugymond rejtélyes rejtés, mert elvonja a figyelmet, és főleg az időt a helyszín megfigyelésétől,  tanulmányozasától, élvezetétől. Feltételezem, hogy három harangja is van a templomnak. Esélyem sem volt a geodoboz keresésén "dolgozni", mivel a harangozó bácsi végig ott volt mellettem.
1576-ban mint Gagy szerepel. Maganyos kis templom. Megtalaltam a dobozt, ugy nez ki, elsonek. Gyík van, doboz nincs. Énlakáról hazafele, gondoltuk megkeressük a geodobozt.
Ez volt a város első olyan helye, ahol sportolni lehetett. A pontos hely. Sajnos a Fekete-tó helyét, a telek új tulajdonosa feltöltötte.
A rengeteg érték közül említsük meg a Borsai Nagy Clara adományait, az 1789-ből származó festett templomajtót és az 1782-ből datált Úr asztalát.
Ez egy hűs vizű forrás, ahova a környékbeliek előszeretettel járnak ki korsókat és pillepalackokat friss vízzel megtölteni. Hangyák birodalma. Nagyszebenből hazafele, az utolsó felkeresett rejtekhely volt az Erzsébet kútja. csuszos. Ezt a "dobozt" is könnyen megtalaltuk Babbercivel eggyütt,, habar eleg csuszos Volt az ut odaig. tiszta forrás. A kútat és környékét rendben tartják, a vize nagyon finom, érdemes felkeresni.
Fahíd a Nagy-Küküllő felett Székelyudvarhely Kacsák a vízen. Egy kicsit várni kellett, ameddig néhány arrajáró tovább megy, addig az úszkáló kacsákat néztük. Gerendák közt. Azért nem gondoltam, hogy majdnem délben ilyen kevesen vannak a hídon.
Betfalva és Székelykeresztúr között ömlik a Nagy-Küküllőbe a Farkaslaka határában eredő Fehér-Nyikó.
Sütő András szobra Székelyudvarhely
Sétálj mezítláb! Mezítláb lépett le a doboz. A parkot csak a kerítésen kívülről néztük meg, és nem valószínű, hogy kipróbáltuk volna. Gyerekek. Minden stimmelt, csak rengeteg ember és gyerek volt a kerítés mindkét felén.
Gróf Széchenyi István mellszobra Székelyudvarhely
Szemben vele a magasabb Csicser.
A kúton lévő dombormű a néhai kolozsvári szobrász Gergely István munkája, a sziklatömböt Zavaczki Walter Levente székelyudvarhelyi szobrász faragta meg. Elek apó gyíkja. Az év utolsó napján, az újévet és Szilveszter barátunkat megünnepelni indultunk a Vargyas völgyébe. Szikla. Ezt a dobozt nappal keresni nem leányálom.
Tomcsa Sándor mellszobra Székelyudvarhely
1905-ben Udvarhelyszentkirályról Székelyszentkirályra változtatták a nevét.
Állítólag élt tehát valaki, a 19-dik században, aki úgy gondolta, hogy Udvarhelyen még a föld alatt, a sírban is jobb, mint Csíkban élni. Hol is jobb?. A sírfeliratot kétféleképpen lehet értelmezni, és ez nem mindenkinek nyilvánvaló. Ma már lehet, hogy Csíkban. Pár napja történt Székelyudvarhelyen, és a legendás sírkő közelében. Sírkő. Na, ez a hely pont a vásár kellős közepén van.
Napozó nő Székelyudvarhely
Színtere lehet nagyobb buliknak, egy kellemes délutáni sétának is. Szep varosi park. Mar 2012-ben megtaláltuk. Színek és számok. A helyszínre érve eltartott míg rájöttem, hogy mit jelentenek a színek. Kissé rég volt. Egy jó kicsit megfogott, végig a rejtek közelségében kerestük, de sehogy sem esett le.
A magyarázat egyszerű. Hangulatos hely. Rugonfalváról jöttem jöttem át, felkeresni ezt a nyugis helyet. Erzsébet? Bözse?. Megkaptam a sebességkorlátozó táblát, a harangot (és a lábát).
Bocskai István emlékmű Székelyudvarhely
Egykori helye megközelíthető a Budvár, majd Fürdő utcákon keresztül, át a Székhídján. Csűr a medence helyén. Úgy emlékszem az új tulajdonos csűrt épített a régi medence betonkeretére.
A ferences templom a Vár tér 15, a kolostor a Tamási Áron utca 2 szám alatt található.
Az emlékmű egyszerű, de elgondolkodtató, széttört rácsdarabokon a nyitott bilincs és lánc található. Zárva. Egyáltalán nem látom értelmét, hogy a kerítés zárva van.
Az egykori udvarházból, a domokosrendi kolostorból, illetve a négysaroktornyos erődítményből mára csak a Csonkavár maradt meg. Az egri vár másolata Gárdonyban. Megnéztem a videót. Harangkiállitás. Székelyudvarhelyi látogatásom alkalmával kerestem meg a várat. Harangkiállítás és Mini Erdély Park. Bár napsütéses vasárnap délután volt, a Székelytámadt vár területén nem voltak látogatók.
Sajnos a gyerekek eladták, most a Demokrácia központ működik benne.
A letapogatható bronz dombormű kőtalapzaton áll.
Nem tudom a tó nevét, nem kaptam semmilyen információt róla. Az önmagát folyamatosan megújító természet. Fenyőkút felől érkeztem. Gumicsizmával. A bicikliút a kis tó mellett vezet Fenyőkútra. A kivágott fa új életre kelt és védi a dobozt. A rejtekül szolgáló kivágott fa csutakja nem hagyja magát.
Haberstumpf-villa Kosz a visszajelzest. Nemsokara javitom, kivulrol fogom leszigetelni valahogy. Marad a remény. Sajnos, az a helyzet, hogy rengeteg érték maradt ránk, az épített örökségre gondolok, amit nem tudunk megőrízni, megbecsülni. Kissé rég volt. Egy kis hezitálás után, hogy vajon hol kezdjem, a rejtek mellett döntöttem, így hamar meglett a doboz (pet előforma) :D.
Bár nem a legkönnyebben, de megéri a fáradságot, mert rendkívül szép élményben lehet részünk.
Épült 1781-ben.
Bánatos királylány kútja Nagygalambfalva
E hegy oldalában van a Bonis pinczéjének nevezett kis sziklaüreg is, hol a hagyományok szerint egy Bonis nevezetü ember lakott. Esőben. A Fenyőkúti-tőzegláphoz igyekeztünk, pótolni a hiányzó geodobozt.
Itt áll a Vasszékely. Kánikulában. Ebben a kánikulában meglatogattuk a varost. Munkálatok. A Megtalaltam. Üdvözletem! Megtaláltam az emlékmüvet.
A tudás kútja Székelyudvarhely
Ezért csak amolyan vár féle, a Vágás-patak partján, az eredeti egy földből készült erődítmény lehetett, rajta egy palánkvárral.
Valamikor itt volt a fapiac, gabonapiac, itt állították fel a mesteremberek a sátraikat. Kő alatt. Mivel kövek alatt kell keresni, nem szükséges túl sok időt szánni a keresésre, ugyanis csak két szóba jöhető követ találtam. Kissé rég volt. Ez a doboz elég hamar a kezem ügyébe került, csak jött egy nénike, s így meg kellett várni míg odébb áll. Lépcsők. Szép rendezett a tér.
Csillagászat iránt érdeklődő civilek kezdeményezésére, helyi vállalkozások és a város közreműködésével épült 1989 és 1991 között.
Bár egy, a kertben látható, festett kerékpár fotózási lehetőségre utal, nincs információnk a kert látogathatóságáról.
A Nagy-Küküllőn átvezető betonhíd után kezdődik Kisgalambfalva.
Korond még a vulkanikus övezetben fekszik, ennek köszönheti borvizeit.
Sziklaablak Kormos-kő Fenyőkút Nagy kő esett le a szívemről. Amikor én a sziklakilátónál és a sziklabástyánál rejtettem a geodobozaimat, láttam távolról ezt a sziklaablakot is.
Kormos-kő sziklabástya Fenyőkút Meredek. A leírást követve jutottunk fel előbb a kisebb sziklához, majd a sziklabástyához.
Nem sokan ismerik, pedig Korond környékének legszebb, legimpozánsabb kilátópontja. Remek kilátás Korond felé. A sziklabástyától jöttünk át a kilátóra.
A tetejéről szép kilátás nyílik déli irányba Korondra, a Kalonda-tetőre és a Firtos-hegyre. Nincs meg a régi doboz, de van egy új doboz, új rejtekben. Pálpatakáról jövet, a Móric-kő közelében van egy elágazás jobbra. A környék igazi vadaspark. Ma rejtettem egy geodobozt a Fügeváránál, mely jelenleg andezitbánya. Lobogó. Ha már valaki ilyen helyre lobogót telepít, akkor gondoskodhatna arról is, hogy egy év múlva ne egy rongy-darab lebegjen itt.
Mivel a Kormos-kőről itt ereszkedtem be, érdemesnek tartottam ezeket a sziklákat is dokumentálni, a környék sziklavilágát pedig egy körút formájában bejárni. Szerencse. Szóval az élethez is és a medvéhez is szerencse kell! Néztem én már medvével farkasszemet, de nem egy lyukban! Nem is tudom, talán ledermedtem volna.
Az erdőcsík a Jézus Szíve-kápolna szomszédságánál kezdődik, keresztezi az Éltetőkút utcát, és a Rákóczi és Kuvar utcák kereszteződésénél levő körforgalomnál ér véget.
A Bosnyák-patak völgyfőjében meghúzódó Üknyéd ma már bokortanya képét nyújtja. Itatóvályú. Egy kicsit furcsállom az Itatóvályú megnevezés tulajdonítását a rejtekhelynek, én tulajdonképpen egy érdekes tanyát, annak környékét, újonnan épült kápolnáját szerettem volna bemutatni, az viszont igaz hogy egy itatóvályú is van a rejtés helyszínén. Üknyéd látnivalói és a rejtekhely neve. Bár Üknyéd csak egy kis tanya, a településen és környékén számos látnivaló, így rejtésre is érdemes hely van.
A fehér alapon narancssárga U betűvel, benne narancssárga ponttal jelzett túraösvény nagyvonalakban követi a város határának vonalát.
[ Fel ↑ ]
Szabadon repülve, testközelből figyelhetjük itt meg a lepkéket. Jó tudni. A lepkeház szép kívûlrõl. Belülről is. Bent is szép, érdemes meglátogatni.
Itt a völgy méginkább elszűkül, a hegyek egészen közel merészkednek. Forgalmas hely. Az átjáróra emlékeztünk korábbi látogatásainkból. Forgalom. Nem felvonultunk, ahnem levonultunk ma a bányába.
Evszakok Parajd 2001
Az ősi sóvágók telephelye aránylag messze volt a sóbánya helyétől, és ezért a sóvágók egy kisebb csoportja valószínűleg a bánya közelébe költözött, kialakítva az ősi Parajdot.
Uz Bence sírja, Székelyvarság
Ez jelzi a nárciszréthez vezető letérőt. Lovacskák. A villanypásztoron belül ott volt egy ménes, és míg mi kivettük a geodobozt, addig ők ott ugráltak a fánál, elég furcsa helyzet volt. Villanypásztor. Úgy történt, hogy amikor átugrottam az árkon egy cseppet megfejeltem a villanypásztort. Nárciszillat. A nárciszmező most is gyönyörű és illatos, különösen este és hajnalban.
Kis-Fenyéd - Égettvész - Kis Tamás legelő - Ördögrontás-árok - Csonka-patak száraz árka - Nagy-Fenyéd.
2023-ban június 20 és július 9 között szerveztek nyílt napokat, naponta 10-21 óra között.
A falu a romániai falurombolás jelképévé vált: 1988-ban elárasztották egy új víztározó építésekor. Pet előformát nem, üres söröspalackot találtam. A délelőtt folyamán nagyon eltöltöttem az időt a bözödi halomsírok legjobb megközelítésének megtalálásával, délután 3 órakor már egyéb programom volt Székelyvéckén, de mivel a közelben jártam, kis kitérőt tettem, hogy megkereshessem ezt a geodobozt. POI. A doboz eltűnt.
Árvízvédelmi-folyószabályozási, gazdasági, energetikai, turisztikai-szociális és környezetvédelmi jelentősége van. Nem szép látvány. Ezt a ládát is megtaláltam, de a környéke nagyon kiábrándító. Nem a legszerencsésebb rejtés. Valószínünek tartom, hogy az utkarbantartás, meg az ut fölötti oldalból kivágott fák után maradt gallyrakások alatt pihen. Víztározó. A Zetelaki-gátnál voltam.
Orbán Balázs ezt írja: Temploma a későgót korból (XV-dik századból) való, teljesen átalakítva lévén, ezt is csak töredékeiből ismerjük fel.
Jócsorgó-kővályú
Innen nagyméretű emberi csontok kerültek elő a múltban, talán ezzel magyarázható e hely neve is.
Makavárának eredete a Váruta helynévhez kapcsolódik, de ellentétben a különböző világhálón található leírásokkal, a Váruta nem egy hegy vagy domb neve.
Ekkor a főhajót és a szentélyt magasítják, a hajó fölé védőemeletet húznak, és a többszög három oldalával záródó szentély fölé is.
A déli irányba vezető út bal oldalán emelkedő kis dombon áll az unitárius templom. Faltemplom. Tényleg szebb a fal mint a templom, ahogy jkgábor is írja. Őszi séta IV. Sajnos a templom zárva volt, és a geodoboz sem került elő hosszas keresés után sem. Szentmárton. Egy ember meg egy kasza csodákra képes.
Épült a 19-dik század végén, jelenleg lakóház.
A hagyomány szerint, ha a faluból is jól látható Alsó-szikla megszürkül, megváltozik az idő, ugyanis a kék palás rétegek előre jelzik az esőt.
Nagy-Fenyéd - Fejedelemvésze-patak - Kétszállás-patak - Lázi út - Rákos-Homoród.
Csíkszeredától 34, Szentegyháza várostól, melyhez tartozik, 6 km-re található. Egy az egyben. A kicsi dobozok elvihetők, arra az esetre, ha a megtaláló szeretne dobozokat rejteni, és csak egy előkészített doboz hiányzik a rejtéshez. Nyelvhasználat, geojátszóterek rejtései, androidos alkalmazások. Úgy gondolom, hogy annak a gyakorlatnak, amikor egy nép vagy közösség kizárólag a saját nyelvét hajlandó használni, vannak előnyei és hátrányai is. Dzsungel az út mellett. A koordináták szerint a fenyőtönköt megtaláltuk.
[ Fel ↑ ]
© 2005-2024 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.