Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni a turisztikai látnivalót!
Református templom - Felsősófalva - Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció
 


Református templom - Felsősófalva turisztikai látnivalói

A település neve mutatja, hogy Felsősófalva ahhoz a hét településhez tartozik, amelyek a Kis-Küküllő és a Korond-patak völgyében fekszenek, a tanyavilággal együtt a Sóvidéket alkotják. A változatos, völgyekkel és dombokkal tarkított kis táj elnevezését a föld mélyében rejlő természeti kincsről, a sóról kapta...

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben - bejelentkezés után.

***

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Református templom Felsősófalva fotóalbumba! A Rejtekhely képtárában már összesen 22654 fényképet tudsz megtekinteni.

***
Kalandjáték jellegén túl, a rejtekhely-keresés igazi kihívása az arra fogékony emberek figyelmének felkeltése, Székelyföld, Erdély, illetve a Kárpát-medence természeti látnivalóinak, történelmi és kulturális örökségének, valamint igaz értékeinek megismerésére, ismertetésére.

>>> Fedezzétek fel Felsősófalva és a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Református templom!

A legközelebbi település Felsősófalva, 0,3 km távolságra található.
Orbán Balázs - A Székelyföld leírása: Sóvidék, Parajd környéke A két Sófalva; Kodáros vára. Római nyomok. Kopja nyelek a sirokon. Parajd. A sóaknák. Nagy-Holló. A Sóbércz. Az akna rövid története.
Milyen fontos látványosságok és népszerű látnivalók vannak a Református templom Felsősófalva közelében?
- Sasfészek kilátó - Alsósófalva 760 m-re.
- Sóhát és Sószoros - Parajd 2,9 km-re. Legmagasabb pontja a Sóhegy (576 m). Új doboz. Rejtettem egy új dobozt a Sószorosban. Deszkákon. Többször jártam a szorosban, de még a tanösvény előtt. Nem volt bozótvágó késünk. A tavasz első kiruccanása volt.
- Fordított házikó - Parajd 3,1 km-re. Feje tetejére állt a világ Parajd központi részében, az ANL utca 3 szám alatt, a rendőrség és az ANL tömbházak közelében, egy fordított, feje tetejére állt házikó található.
- Új római katolikus templom Parajd 3,3 km-re.
- Evszakok Parajd 3,3 km-re.
- Laposlik Korond 3,3 km-re. A Laposlik forráskúp a 13A jelzésű műút mellett, a Sós-kúttal átellenben található, az atyhai letérőtől 180 méterre délkelet felé. Merész rejtés. Amikor én a helyszínt dokumentáltam, elég cudar idő volt.
- Korondi sóskút 3,4 km-re. Vizének használatát már Mária Terézia idejében szabályozták. Magam helyett :). Hát igen, az a rács egy kicsit olyan, mintha szájkosarat tettek volna a forrásra. A rejtő helyett válaszolok. A rejtek, így a geodoboz is ajtón belül található. Sópajta. A rejtekhely megvan, de a doboz nincs meg.
- Református templom Parajd 3,5 km-re. Az ősi sóvágók telephelye aránylag messze volt a sóbánya helyétől, és ezért a sóvágók egy kisebb csoportja valószínűleg a bánya közelébe költözött, kialakítva az ősi Parajdot.
- Parajdi Sóbánya 3,5 km-re. Itt a völgy méginkább elszűkül, a hegyek egészen közel merészkednek. Forgalom. Nem felvonultunk, ahnem levonultunk ma a bányába. Forgalmas hely. Az átjáróra emlékeztünk korábbi látogatásainkból.
- Trópusi lepkeház Parajd 3,6 km-re. Szabadon repülve, testközelből figyelhetjük itt meg a lepkéket. Belülről is. Bent is szép, érdemes meglátogatni. Jó tudni. A lepkeház szép kívûlrõl.
- Fingó-borviz Korond 4,3 km-re. A betonköpűbe ömlő forrás fölé egy pitvaros faépületet építettek. Első ládám. Végig fel tudtam menni kocsival. Leapadt. Meglett a doboz a bokor alatt. Találó elnevezés. A Sóskút-forrás cseles zárja után itt nagyon könnyű volt megtalálni a dobozt.
- Csiga-domb Korond 4,4 km-re. Korond községtől észak-északnyugatra található, az országúttól keletre. Útban hazafelé. Megálltam, hogy megnézzem a Csiga-domb jelenlegi állapotát. Rejtés. Nagyon tetszett ez az érdekes rezervátum. Sósvíz. Nem véletlenül került a Csiga-dombra a megjegyzés, csak Hangyalkának válaszoltam egy régi bejegyzésére, hogy még nem látott szénsavas sósvizet.
- Bugyogó források Fingóborvíz 4,5 km-re. A Cseredombi borvíz, másnéven Erzsébet-forrás, Fingóborvíz vagy Szejkésvíz pitvaros faépülettel fedett forrásától délkeletre, 120 méterre további lerakódások helyszíne, bugyogó, sistergő források, és egy tavacska figyelhető meg. Fortyogás. Megtaláltuk a forrásokat, megfigyeltük a fortyogást is. Záptojás. A Fingó-borvíztől továbbsétálva eljutottunk a Bugyogó forrásokhoz. Kénszag. A nárciszmezőről jövet megkerestük a lányommal ezt a dobozt is.
- A temető kápolnája Atyha 4,6 km-re. .. de az idők változtak. Mára időutazással felérő kaland vár az idelátogatóra. Lelket erősíts, zubbonyt igazíts, irány Atyha, lépés, indulj! (atyha.hu) Új kápolna. A templomot újra födik. Kivül pléh, belül üres kápolna és rejtek. Igazán különleges ez a település a hegy tetején, de talán a leglátványosabb az odáig vezető út. Sóvidéken. Nem vagyunk ugyan nagyon magasak, de a doboz sajnos nem volt  a leírás szerinti helyen, a rozsdás szeg viszont  igen.
- Kisfenyős-kő Parajd 4,6 km-re. A  szikla tetején több gombaszerű alakzat emelkedik az ég felé. Mindkettő. Diplomatikus leszek: mindkettő. Sziklamászó kocsi és gólyabot. Számítottam rá, hogy István fogja megtalálni elsőnek ezt a rejtést, de az Istvánok közül a járgányosra tippeltem. Járgány nélkül könnyebb. Ma Szovátán adódott munka, így a munka végeztével megkerestem ezt a rejtekhelyet is.
- Árcsó 4,7 km-re. Árcsó Korond és Felsősófalva között, a Korond-patak balpartján elterülő határrész.
- Bokor Levendulás Pálpataka 4,9 km-re. 2023-ban megszervezésre kerül a családi programokkal kecsegtető, második Pálpatakai Levendula fesztivál, július 8-9-én, szombat és vasárnap.
- Fiastetői kilátó 4,9 km-re. A kilátót 2006 július 22-én avatták fel, ötlete Dr. Ujra megvan. 10 ev utan ujra megtalaltuk a dobozt. Sárgarigó. Lementem a térképről mire elértem a kilátót, de lehet, hogy csak az én térképem régi. Fiastető, vihar előtt. Atyha felől személygépkocsival próbálkoztunk közelebb jutni a kilátóponthoz, majd kb.
- Harangláb Pálpataka 5,7 km-re. A  Görgényi-havasok a faluból jól látszanak. Másik bal oldal. Csend és nyugalom volt itt, mint mindig mikor erre jártam. A temető sarkában. Nem számítottunk ekkora fennsíkon elterülő településre. Harang nélküli harangláb. Sajnos nem találtam meg a geodobozt.
- Móric-kő Korond 5,8 km-re. A Móric-kő Korondtól észak-keletre, Pálpatakától dél-nyugatra és Fenyőkút településtől nyugatra található, meredek sziklafallal végződő kilátóhely. Lobogó. Ha már valaki ilyen helyre lobogót telepít, akkor gondoskodhatna arról is, hogy egy év múlva ne egy rongy-darab lebegjen itt. A környék igazi vadaspark. Ma rejtettem egy geodobozt a Fügeváránál, mely jelenleg andezitbánya. Nincs meg a régi doboz, de van egy új doboz, új rejtekben. Pálpatakáról jövet, a Móric-kő közelében van egy elágazás jobbra.
- Várnyaka Kápolnásmező 6,3 km-re. A töltés kezdetben nyugat - kelet irányban vonul, majd felhajlik északkelet felé, a Rabsonné vára alá.
- Szikla a Siklódi-kő lábánál 6,6 km-re. Siklód igazi hegyre szúrt falu, a világ végén, írja Orbán Balázs.
- Vízimalom Korond 6,6 km-re. Volt köztük lisztelő, fűrész-, festék- és mázőrlő malom. Malomkerék. Kétszer is nekifogtunk a keresésének. Hangulatos és meglepő hely. Ez egy olyan rejtekhely, amelyet méltatlanul hanyagolnak a kincskeresők. Ládaellenőrzés . A szencsedi nárciszmező felé benéztünk a lányommal a vízimalomba.
- Siklódi kő 6,8 km-re. A környéket uraló 1025 m magas Siklódi-kő andezit-agglomerátumból, tipikus vulkáni kőzetből áll.
- Áprily Lajos kútja Parajd 6,8 km-re. A Kis-Küküllő a Kis- és Nagy-ág patakokból képződik. Ördög van, doboz nuku. A parajdi úttól a feltérő út nagyon ramaty állapotban van, az aszfaltból pont középen maradt annyi, hogy ne lehessen rendesen haladni. Karácsonyi séta. Az ördögök mögött ott van a doboz, épségben, kevés megtalálóval. Eltűnt a régi, marad az új. A Kisfenyős-kő után átjöttem a "Transz-Rabsonné"-n ellenőrizni a dobozomat.
- Kormos-kő sziklabástya Fenyőkút 7 km-re. A Sólyomkő pataka mellől a Kormos-kő sziklakilátója felé kapaszkodva a meredek domboldalon, egy kisebb sziklatornyot és egy nagyobb, impozáns, kettős sziklabástyát találtam. Meredek. A leírást követve jutottunk fel előbb a kisebb sziklához, majd a sziklabástyához.
- Sziklaablak Kormos-kő Fenyőkút 7,1 km-re. A Kormos-kő sziklabástyája és sziklakilátója között, a sziklakilátó közelében-végében, van egy érdekes sziklaablak. Nagy kő esett le a szívemről. Amikor én a sziklakilátónál és a sziklabástyánál rejtettem a geodobozaimat, láttam távolról ezt a sziklaablakot is.
- Rapsonné vára Szováta 7,2 km-re. Szovátától keletre, a Hideg-Juhod és Szilas patak összefolyása, valamint a Kápolna-mező fölött, nehezen megközelíthető, szédítő magasságban áll a szépséges tündérkirálynő, Rapsonné vára, egy csodálatosan szép andezit sziklatömbön. Lett jelzés de a ládának annyi. Egy ideje van turistajelzés (kék kereszt), de nagyon ibogtalanúl festették, meredeken toronyiránt felfelé, jó csúszós terepen. Sóvidéki túra. Egy nagyon szép hétvéget töltöttünk Rapsóné vára lábánál sátorral. Minden elázva. Elöször a Pakulárkő-höz vezető letérőt kerestük a családdal, de a lombok között használhatatlan volt a gps készülékünk.
- Kormos-kő sziklakilátó Fenyőkút 7,2 km-re. Nem sokan ismerik, pedig Korond környékének legszebb, legimpozánsabb kilátópontja. Remek kilátás Korond felé. A sziklabástyától jöttünk át a kilátóra.
- Madárkert Korond 7,2 km-re. A korondi madárkertben közel 40 faj található - 5 fajta páva, 12 fajta fácán, 5 fajta galamb, fogoly- és papagájfajok, vízimadarak, vadludak és kacsák, és dísztyúkok.
- Medvevár sziklavilág Fenyőkút 7,3 km-re. Mivel a Kormos-kőről itt ereszkedtem be, érdemesnek tartottam ezeket a sziklákat is dokumentálni, a környék sziklavilágát pedig egy körút formájában bejárni. Szerencse. Szóval az élethez is és a medvéhez is szerencse kell! Néztem én már medvével farkasszemet, de nem egy lyukban! Nem is tudom, talán ledermedtem volna.
- Fügevára Korond 7,4 km-re. E hegy oldalában van a Bonis pinczéjének nevezett kis sziklaüreg is, hol a hagyományok szerint egy Bonis nevezetü ember lakott. Esőben. A Fenyőkúti-tőzegláphoz igyekeztünk, pótolni a hiányzó geodobozt.
- Rabsonné útja Illyésmező 7,8 km-re. A Rabsonné útja Illyésmezőtől északkeletre található, északnyugat - délkelet irányba vonuló töltésvonal.
- Pakulár-kő 7,8 km-re. A Hideg-Juhod völgye fölé magasuló Pakulár-kő (a térképeken a Pásztor-kő elnevezés szerepel) az Elemér sarka-hegy déli aljában található, Rabsoné várától észak-kelet irányba. Kilátás. Parajdról a "Transz-Rapsonné"-n keresztül közelítettük meg, miután rejtettünk egy dobozt az Áprily-kútnál. Gyönyörű hely, de nincs láda. Több mint 2 órás keresés után sem kaptuk meg  a ládát. Izgalmas hely. Nagyon izgalmas hely.
- Kerektó Pálpataka 7,9 km-re. A Parajdi-medence szélén, nagykiterjedésű vulkáni fennsík tetején, sok helyen a megálló csapadékvíz eltőzegesedett lápok kialakulásához vezetett, ilyenek a Pálpatakán, Bencéd, Fenyőkút és Fenyősmező közelében mocsári növényzettel borított tőzeges területek, mint például a Kerektó.
- Rabsonné útja Deszkásvár 8 km-re. A különböző leírásokban, két különböző helyen található töltésvonulatot is ugyanazon a név alatt, Rabsonné útjának hívnak.
- Korondi kilátó 8,2 km-re.
- Fenyőkúti tőzegláp 8,4 km-re. Könnyebben megközelíthető Fenyőkút Korondról. Pótoltam a hiányzó dobozt. A tegnap ellenőriztem a rejtést, a dobozt nem kaptam meg. Hús és komos geodoboz. Az általad megtalált láda hús és komos (szófacsarás), tehát a határon túli magyar (poén) és az egyik nemzetközi geojátszótérhez (mert több is van, nem csak a kóm) tartozik. Hóóó. Várjá' na :-) A pallók végében a bal felső sarokban REJTEKHELYES doboz van :) Megnéztem a fényképet is, mert csak feltűnne, ha "más" ládát nyitok.
- Firtos vára 8,5 km-re. Korond és Firtosváralja között, a Kalonda folytatását képező fennsík nyugati, sajátságosan feltarajosodó részén, meredek sziklafalakkal rendelkező Firtos-hegyen épült Firtos-vára. Kerestem. . Legendák nyomán. Firtosváralja felől mentünk fel, a Firtos lova fölött csodálatos erdőben, őzek társaságában. Mélyre besűlyedt geodoboz. Sikeresen megtaláltuk a dobozt, de nagyon mélyen volt a tuskóban.
- Firtos kútja 8,6 km-re. Firtos kútja.
- Tyukász-domb Szováta 8,9 km-re. Én a Pacsirta utcán keresztül közelítettem meg a szovátai Tyukász-dombon levő, 1888-ban épült kis római katolikus kápolnát. 14 kereszt. Minden kereszt előtt, a földbe, pontosabban a kavicsba, lámpatest van beépítve, mely megvilágítja a keresztet. Jó kilátás. A város szélén, fent a gerinczen, az Outward Boundhoz átereszkedőben ki lehet lépni a kápolnához. Új geodoboz a régi rejtekben. Én ez alkalommal a Május 1 utcából indulva, délkelet felől jutottam fel a kápolnához.
- Péter-hegyese Firtos 9,4 km-re. A Firtos legdélibb, legmagasabb csúcsán, a magasságjelző pont mellett egy kápolna maradványai találhatók.
- Nádas-csorgó Szováta 9,4 km-re. A forrás vize egyesek szerint a legjobb Szovátán, sokan hordják is. Sikátor végén. Azt hittem, hogy ez borvízforrás, nagyot csalódtam, hogy csak egy sima ápőpláta. Magyar Husvet Szovatan II. Ha mar megvolt a Sos, akkor legyen a Nadas is. Árnyék. Szovátán dolgoztam és egy másfél órás kényszerszünetet kellett beiktatnom mielőtt a következő ügyfélhez mentem volna.
- Mária-forrás Szováta 9,4 km-re. A Mária-forrás a Rózsa és a Sas utcák kereszteződésénél található a rendőrséggel szemben. Itt nem találtam feltűnésmentesen kereshető rejteket. A rendőrséggel szemben pár kocsi parkolására alkalmas hely van.
- Református templom és harangláb Küsmöd 9,4 km-re. Az ódon harangláb nagyon megtetszett.
- Likas-kő Korond 9,7 km-re. A Székelyudvarhely - Szováta útvonal mellett, Székelyudvarhely felől jövet, jobbról, Korondon felül 3 km-re van a Likaskő. Mindkét doboz megvan. Megtaláltam a geodobozt is, a Déliáét is. Kőlik. E rejtekhely mellett többször is elmentem, tavaly még meg is álltam, csak hazaérésem után gondoltam arra, hátha van doboz is itt. Ezennel meglett a második likas kő is. Tegnap este, útban Vásárhely felé, a szürkület utolsó perceit kihasználva (mielőtt totálisan besötétedett volna) tettünk egy rövid kitérőt az országútról a ládához.
- Bereczki-ház Küsmöd 9,7 km-re. A jelenleg műemlék jellegű házat Bereczki Zsigmond építette 1858-ban, majd 1998-ban és 2012-ben felújították.
- Géra-csorgó Szováta 9,9 km-re. 2011-2012 környékén a szovátai önkormányzat a sóhegyek tövéből, a hegyből kibukó sósforrás vizét, a géravizet, a Géra utca, Csendes utca, Tölgyes utca találkozásához, az egykori Géra fürdő területére vezette be. Sósvíz. Azért most láttam először, hogy a vízhordást időponthoz kötik, na meg a mennyiséget is. Magyar Husvet Szovatan I. Mig sokan otthon toltottek a husvetot v. Sós víz. A henger a helyén van, a mágnes működik.
- Medve-tó Szováta 9,9 km-re. Látnivalói a Medve-tó, a Mogyorósi-tó, a kis sósvizű tavak: Zöld-tó, Vörös-tó és Fekete-tó, a fürdőtelep vadászkastély stílusú villái, a Szováta faluban található református templom. Medve nem volt a környéken. Mert nagyon sok a kétlábú látogató. Jo rejtek. Alcazasanak koszonhetoen nem ment elsore a megtalalas, de nehany tiszteletkor utan megadta magat. Csend és nyugalom. Megtaláltuk.
- Firtosi kilátó Szeles-domb 10 km-re. A Firtos-tetőn volt már egy közel húszéves kilátó, mely időközben teljesen elkorhadt, valamint a bükkfák is megnőttek körülötte.
- Mogyorósi-tó Szováta 10,1 km-re. Nem kell hosszában és hosszasan keresni. Bár a Rigó-tó és a Mogyorósi-tó viszonylag közel vannak egymáshoz, 150-200 m távolságra, a két tó között nem a nyílegyenes, az árkon-bokron a járható út.
- Mezítlábas ösvény Szováta 10,1 km-re. A mezítlábas ösvény Sebastian Kneipp német természetgyógyász által kifejlesztett egészségmegőrző módszeren alapszik.
- Kilátó Vörös-tó Szováta 10,1 km-re. A tó fölött kilátó épült. Magyar Husvet Szovatan IV. Itt is minden rendben volt. Úszás utáni séta. Szép helyen van a rejtés, jó rálátással a tóra. Dinó a dobozban. Nagyon jó rejtés, nekem legalább is nagyon tetszett.
- Függőhíd Sóvárad 10,1 km-re. Sóvárad Szováta felőli kijáratánál egy fémből készült, deszka járófelületű függőhíd található. Aranyos függőhíd. Mivel erre jártunk, felkerestük a függőhidat. Ketrec és híd. Régebb szerettem volna itt rejteni, de a híd előtti ketrec mindig visszatartott attól, hogy megálljak itt.
- Kisvasút állomás Szováta 10,2 km-re. 1997-ben leállítják rajta a forgalmat. Rendezett állomás. Ma megint Szovátán dolgoztam, a környéken is volt dolgom.
- Sóhegy Szováta 10,2 km-re.
- Rigó-tó Szováta 10,2 km-re. A Rigó-tó a Szováta környéki tavak egyike, több irányból is meg lehet közelíteni. Narancsízű tictac cukorkák. Abban az erdőben, ahol a Szováta környéki tavak találhatók, több jelzett és jelzetlen, sétány és ösvény van.
- Piroska-tó Szováta 10,3 km-re.
- Kilátótorony Szováta 10,3 km-re. A kilátótorony melletti házikó ablakába kitett tájékoztató szerint a kilátó naponta 12 és 19 óra között látogatható, ingyenesen. Magasban. Jól körbe lehet látni a környéket a toronyból. Magyar Husvet Szovatan III. Ha mar letezik kilato, akkor azt is illendo megkeresni. Rendben volt. Szép helyen van, jó a kilátás.
- Kilátó Piroska-tó Szováta 10,3 km-re. Jellemző a hely egyedien gazdag változatosságára, hogy amíg a Vörös-tó só-koncentrációja elég magas, addig a közvetlen szomszédságában található Piroska tó, amelyhez a felszínre bukkanó sótömbök mellett vezet az ösvény, édesvizünek számít, halak is élnek benne. Piri fentről. Lent a tó szélén, a nádasban pont nászoltak a siklók. Magyar Husvet Szovatan V. Na, itt mar nem jartam olyan szerencsevel. Napozás Piroskánál. Befagyva fogadott a Medve is, a Piroska is.
- Tivoli-tó Szováta 10,5 km-re. E tónak köszönhetően leülepítik az iszapot, és szabályozzák a Medve-tóba befolyó vízmennyiséget. Tetszik a tó, tetszett a rejtés is. Tetszik ez a tó.
- Új negyed Malom utca Etéd 10,6 km-re. Érdemes egyet sétálni a településen, és megfigyelni a házaikat, ma már erőteljesen alakítják a faluképet.
- Adrenalin Plus kalandpark Szováta 10,6 km-re. Adrenalin Plus kalandpark - Tivoli tó, Szováta. Pontosan egy hónap után. Miután október elején egy sor új geodoboz került rejtésre Szováta környékén, elhatároztam, hogy megkeresem őket egy délután. Tényleg vaddisznó volt. Hát, elég hihetetlen, hogy a geodoboz ilyen gyorsan eltűnt. Vagy nincs meg a doboz, vagy csak én nem találom. Megtaláltam a rejtekfát, de a töve körbe volt túrva.
- Tizenkettes-forrás Bucsin 10,6 km-re. A Parajd és Gyergyóalfalu közötti, Bucsin-tetőn áthaladó, Kis-Küküllő völgyében vezető, DN13B-as jelzésű műúton több forrást is találunk az út mellett.
- Fedetlen fedeles híd Sóvárad 10,7 km-re. Mivel a fából készült hidak anyagát az időjárás könnyen tönkretette, Erdélyben több helyen is fedeles hidakat készítettek. Nyoma sincs az egykori faszerkezetnek. Pedig szerettem volna látni. Korabeli fénykép. Ritka, értékes kép érkezett a játszóterünkre, Kanizsay Izabella jóvoltából. Csak híd, fedél nélkül. A Kecske-túrára menet, habár nem volt sok időnk, beszúrtuk még ezt a rejtést.
- Unitárius templom Énlaka 11,1 km-re. A falu északkeleti felében kiugró dombon emelt unitárius templom uralkodik a helység, meg a falutól délre eső táj fölött. Göcsörtös fa. Igazán szép ez a félreeső hely. 4 ember. 4 emberkére volt szükség, hogy körbe öleljük a nagy zádokfát. Mondák és regék földje. A Firtos várától ereszkedtünk le torony iránt a csodálatos kis faluba, amelyik nem hiába a világörökség része.
- Római tábor Sóvárad 11,1 km-re.
- Etéd 11,3 km-re. Etéd Szováta, Korond és Parajd után a környék legjelentősebb települése.
- Református templom Sóvárad 11,4 km-re. Régi templomáról azt tartják, hogy XIII-dik századi, de 1763-ban átalakították - Úgy látszik azonban, hogy ez az átalakítás teljes újjáépítésével volt egyenlő.
- Katolikus templom Székelypálfalva 11,4 km-re. A Farkaslakáról Korondra vezető útról, a Kalonda aljában balra útelágazás vezet Énlaka felé. Befalazva. Elég sokáig számolgattuk a sarkakat, míg megkerült a 8. Rejtés. Kissé megkésve, de eljött az idő, hogy ezeket a rejtéseket is bejelentsem, sajnos hamarabb nem sikerült időt szakítanom rá.
- Szencsedi-tó vagy Fenyőkúti-tó 11,5 km-re. Nem tudom a tó nevét, nem kaptam semmilyen információt róla. A kivágott fa új életre kelt és védi a dobozt. A rejtekül szolgáló kivágott fa csutakja nem hagyja magát. Gumicsizmával. A bicikliút a kis tó mellett vezet Fenyőkútra. Az önmagát folyamatosan megújító természet. Fenyőkút felől érkeztem.
- Székely iránytű Peszente-tető 11,9 km-re.
- Kalonda-tető 12,4 km-re. Egyúttal a Kis-és Nagy-Küküllő vizválasztója. Odú. Nárciszillattal telve megkerestük ezt a rejteket is. Nárciszmezők. A nárciszokat nem itt, hanem az út másik oldalán, a szénégetőkön túl kell keresni. Most nincs nárcisz. Megtaláltuk az elásott dobozt.
- Parajdi faszerkezet 12,4 km-re. A parajdi faszerkezet helyét illetően egy erős tippem van.
- Szencsedi nárciszmezők 12,7 km-re. A Kalonda-tetőtől észak-keletre köves úton juthatunk el a legkönnyebben a szencsedi nárciszmezőkre. Hervadó nárciszok. Nagyon sajnálom, hogy nem jöttem ide vagy 10 nappal korábban, mikor még több virág volt kinyílva, de így is még rengeteg volt belőlük. Nem találtam a saját dobozomat, rejtettem újat. A nárciszok még csak most kezdenek nyílni. Még nem nyilnak a nárciszok. Az idén még nem nyiltak ki a nárciszok rendszerint május elején nyilnak.
- Tartód vára 12,9 km-re. Tartód vára Székelyudvarhelytől légvonalban 35 km-re északra, a Nagy-Küküllő forrásvidékén, Székelyvarság község Bagzos határrészének közelében található. Ez már a negyedik eltűnt geodoboz itt. Az eredeti rejtés óta háromszor rejtettem újra a Tartód vára eltűnt geodobozát, ez azt jelenti, hogy 2008 óta 4 geodobozt rejtettem itt. Csak a rejtekhelyet. Először ott keresgéltünk, ahová a koordináták mutattak. Regenyes hely. Suru erdo rejtekeben, a hegy tetejen, epsegben megmaradt es feltart fal szakaszokat lehet latni az egykori var maradvanyaibol.
- Szénégetők Kalonda-tető 13,1 km-re. A legtöbb farkaslaki ember már az 1800-as évektől kezdődően a faszén előállításából vagy értékesítéséből él. Ellenőrzés. A sok esős nap után örültünk a napsütésnek. Füstölgés. Nárcisznézőbe indultunk a zuhogó eső ellenére. Szénégetők. A főútról közelitettük meg, miután Fenyőkútról a mezei úton nem tudtunk autóval idáig leereszkedni.
- Ozsváth-csorgó 13,9 km-re. A szovátaiak szívesen fogyasztják, és nemcsak ők, hanem mi, és más biciklitúrázók is, habár hosszabb száraz időben néha elapad a vize. Csúszós talaj. Vonattal ugyan nem találkoztunk, de a csúszós talaj miatt elég nehezen tudtuk megközelíteni a rejteket. Meredeken.... Valóban forgalmas a forrás. A drót. A rejtekhelyet és a dobozt is elég könnyen megtaláltam.
- Kibéd 14 km-re. Kibéd 10 km-re fekszik Szovátától, helyi posztóüzeméről híres.
- Uz Bence sírja Székelyvarság 14,4 km-re.
- Gergely János-féle kővályú Székelyvarság 14,9 km-re. Kő mögött, kő alatt. Bár nem esett az utunkba, és siettünk is az oroszhegyi nárciszrétre, sikerült rávenni a kirándulótársaimat, hogy nézzék meg ők is a Gergely János-féle kővályút. Modern es hagyomanyos. Bar nem esett az utamba, azert legurultam meg a kovalyuhoz.
- Fehérnép sarka Makfalva 14,9 km-re. Mivel hasonlít egy karcsú női lábra, valószínűleg a felszíni forma határozta meg a helynevet.
- Ördögútja Oroszhegyi Mogyorós 15,2 km-re. Ennek nyugati szakaszát 600 m hosszúságban azonosították.
- Református templom Kecset 15,3 km-re. Az 1567.
- Mosdókő Bekecs-tető 15,8 km-re. A Bekecs-tetőről a Hollós-tó felé vezető út mentén található egy nagy mohás kő, amelyet a helybeliek Moháskőnek, Oltárkőnek de leggyakrabban Mosdókőnek neveznek. A táblát is. Olvassátok végig az ismertető táblát, van ott pár érdekesség. Első találatom . Nagyon rég járom a Bekecs hegyet, számtalanszor elmentem a rejtek mellett, nem is gondoltam volna, hogy ilyen kincseket rejt. Új geodoboz, védettebb rejtekben. A Vész-kőnél elrejtett új geodoboz megtalálása után, úgy döntöttem, hogy még elsétálok a Mosdókőhöz is, belefér az időbe.
- Hollós-tó Bekecs 15,9 km-re. Ez egy körülbelül 100x50 m-es mesterséges tó.
- Tálasbérce Székelyvarság 16 km-re. Az önállóan éppen száz éve, Oroszhegy szórványaként réges-régen létező település Európa állítólag legnagyobb tanyavilága. Ládaellenőrzés. Ha már itt jártunk, ellenőriztem az itt elrejtett geodobozt. A régi dobozhoz nem lehet hozzáférni, itt hagytam egy újat is. A kilátónál egy osztálykirándulás volt, bömbölt a zene. Jégbefagyva. A zuhogó februári eső és a latyakos hó ellenére is megkerestük a geodobozt.
- 1916-os honvéd emlékmű Bekecs-tető 16,1 km-re. A Bekecs oldalában, a Körvélyes-mezőn található egy honvéd emlékmű, mely az 1916-os román betörés feltartoztatása során elesett székely honvédőknek állít emléket. Bekerítve. Most látom, hogy a régebbi fotókon még nem volt teljesen bekerítve az emlékmű. Pótolni. Ősszel visszatérve a tett helyszínére, a jégdugónak már se híre, se hamva, de sajnos a ládának se. Dugó dugta. A koordináta nem a legkóserebb, de megtaláltuk a facsonkot.
- Nárciszrét Oroszhegy 16,3 km-re. Az oroszhegyi nárciszrétek a falutól északra vannak, a Mákvára dombjától észak felé haladva, körülbelül 950 m tengerszint feletti magasságban.
- Mária-szobor Farkaslaka 16,4 km-re. A Gordon-hegy oldalában, egy külön magaslaton, fából faragott Mária-szobor áll. A kilátótól oda-vissza félóra. A Gordon-hegy tetejéről ereszkedtem be a Mária-szoborig, gyalog.

Történelmi-kulturális értékek - Hargita megye
* A történelmi háttér és kulturális jelentőség részletei regisztráció után. A fényképeket bejelentkezés után lehet megtekinteni.
[ Fel ↑ ]

Regisztrált felhasználók lehetőségei

  • Hozzászólás és bejelentés
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Református templom adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában - Felsősófalva térkép
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Hozzászólások

    Sikerült eljutni Felsősófalva környékére? Tetszett a Református templom? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat! Már összesen 8232 hozzászólás olvasható a webhelyünkön.

    Rejtett látnivalók a közelben

    Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Hargita megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket! Már 3744 helyszínt mutattunk be.

    [ Fel ↑ ]
    Adatvédelmi és adatkezelési tájékoztató - A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a hivatalos magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.